Nisko i visokogradnja

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Nisko i visokogradnja

Post by Bla » 03 Jun 2014, 02:59

Može za sada biti tema za sve vrste gradnje da ne otvaramo 10 tema sa po 2 posta.
Imam ja nekih svojih vizija, al' nije zgoreg proširiti vidike.

Evo za početak, put. Trebam odraditi nekih 50 metara pristupnog puta uz onu svoju livadu gdje bi kao trebala biti kuća. Mislim da mi je to jedan od sljedećih poteza.
Nagib je onako, nisam mjerio, al' ofrlje ja mislim da raste nekih 3-4 metra na tih 50 metara, znači 6-8% (ako se ne varam, tako se izražava). Trenutno je situacija takva da ako je mokro ne može se baš malo težim autom (1,5t) uzaći uz livadu. Jel' samo da nasipam tucanikom određene granulacije (koje?), ili da se ukopava, pa taj ukop da se nasipa? Da li na tu dužinu treba voditi računa o nekakvoj drenaži i na koji način?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nisko i visokogradnja

Post by storm » 03 Jun 2014, 08:12

Ovako....ako je teren pod nagibom i nije ti potrebno nešto specijalno raditi drenažu, nema nikakvog smisla, eventualno ostaviš kanal uz cestu, barem s jedne strane ...
ako će se voziti pretežno osobnim vozilom, treba iskopati minimalno 60cm trasu ceste, e sad za neku ozbiljnu analizu , kad iskopaš potrebno bi bilo zvati geomehaničara da utvrdi čvrstoću podloge tj terena ispod.....mi smo često i preko metar morali duboko, kod nekih močvarnih terena, jer je bolje od prve kako valja, jer tu su popravke preskupe .....kad to iskopaš prije nasipa tampona obavezno cijelom trasom položiti geotekstil ili naški filc, pa te na to onda u slojevima nasipavati materijal....između svakog sloja vršiti komprimiranje, nabijanje, valjanje a poželjno je i zaljevati vodom prilikom valjanja sa vibracijom, da se sloj maksimalno komprimira i nema greške tj propadanja...

zaboravih....slojevi neka budu max 20cm ....sve što je više, teško se efektno zbije tj komprimira

nekako ovako

Image

Image

Image
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Nisko i visokogradnja

Post by Luna. » 03 Jun 2014, 08:47

sace to tebi dacina zacas...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Nisko i visokogradnja

Post by Krokodil Behko » 03 Jun 2014, 09:53

Ma dobro, ne mora baš tako detaljno da se radi.
Što se tiče čvrstine podloge, garantovano je u pitanju stabilna podloga ali treba vidjeti koliki je sloj zemlje. Negdje u ovim krajevima, ima pa kamen počinje već na 30 cm dubine. Nemam iskustva sa pravljenjem puta ali čini mi se, da kad su pravili autoput, prvo je išao veliki kamen. Svaki komad, maltene bio je stijena. I neki kanal po strani obavezan. Mislim da nema neke potrebe za drenažom, ako već postoji nagib. Samo ga učiniti malo nagetim prema kanalu i to je to. I daaa, kad se već pravi, nek bude malo šire, da može pristupiti i kamion. Ili tako ili ti valja nositi tih 50 metara svaku ciglu, svaku vreću, kad budeš pravio kuću.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nisko i visokogradnja

Post by Bla » 03 Jun 2014, 10:54

Poenta pravljenja i jeste da bi ta neka mehanizacija mogla prići i kada je vlažno. Ali ne bih da se poredim ni sa A od autoputa. Znači onoliko koliko je dovoljno da ne bude jednokratno ali vala i da nije nešto što će koštati više nego što mora. Optimalno razmišljajte moliću.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Nisko i visokogradnja

Post by Krokodil Behko » 03 Jun 2014, 11:07

Pa već sam ti natuknuo. Kamion-dva kamena četvorke ili šta ja znam koje sve krupnije varijante postoje. Što krupniji. Mora biti neki valjak, da to malo povalja. Gledati da samo malo bude nakoske prema tom kanalu, ako ne zaboraviš da ga napraviš :oo
Nakon toga, sloj sitnijeg kamena i to bi bio sve.
online

dacina_curica
Status: Offline

Re: Nisko i visokogradnja

Post by dacina_curica » 03 Jun 2014, 11:12

Luna. wrote:sace to tebi dacina zacas...
BIz tamo, ne radim ni na poslu a jos da radim na forumu. :auf

Zezam, samo reci sta treba ali storm je to vec odlicno objasnio. :ok

Ciklama
Status: Offline

Re: Nisko i visokogradnja

Post by Ciklama » 03 Jun 2014, 11:19

Koji vrag ima geotekstil ili tzv. filc tražiti tu? :hm

Mi smo radili bez tih "pokrivača" :123 ... i eno put stoji, samo mu asfalt treba, uvijek nam izmiče ... :zubi

Jesenas je moj tata ( :hihi ) radio prema jednom dijelu zemlje put, skinuo zemlju skipom, nasipao sa dvije vrste kamena/pijeska, valjak je isto radio , sa strane odradio odvode, i na dva mjesta tavio kanalice ukoso preko puta. U pitanju je pravo strm put, ne bih sad znala procenat nagiba. :misli

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Nisko i visokogradnja

Post by Krokodil Behko » 03 Jun 2014, 11:24

To što je Storm izložio, jeste fantastično ali bi to ujedno bila i najskuplja varijanta.
Evo ovo što Ciklama kaže, isključno pijesak, jer kako mi se čini, on odozgo dođe samo ako će se i asfaltirati.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nisko i visokogradnja

Post by Bla » 03 Jun 2014, 11:54

Ne bi vala asfalta po livadi pa makar ga nikad ne napravio. :D. Al' daj da čujemo sada šta kaže struka na tu jednostavnu, ala Ciklama, verziju.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nisko i visokogradnja

Post by storm » 03 Jun 2014, 11:59

Zašto geotekstil ili filc? E pa zato jer ako ga nema nakon par godina ili prije od vibracija prilikom korištenja ceste, zemlja kao materijal probija se kroz nasip a tampon propada kroz zemlju u dubinu... Pogotovo ako nema drenaže ili barem odvodnog kanala sa jedne strane..
Ja opet pričam o profesionalnoj izvedbi za duže razdoblje :cudi a cijena tog materijala je zanemarljiva prema cjelokupnoj investiciji...
Najskuplji je popravak i sanacija, jer možete onaj agregat i zemlju izmjesano samo baciti na deponiju i poslije opet uraditi kako treba... Ja sam uvjeren da je i posljedicama ovih poplava, dosta kumovala stručnost nekih zahvata tzv.majstora koji samo smrljaju nešto pokupe lovu i Ajmo dalje...
I ja uopće nisam gr stručnjak ali sam se tih gluposti nagledao i imam iskustvo neko
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Nisko i visokogradnja

Post by Lebowski » 03 Jun 2014, 12:03

KOd mene je put do njive(kroz njivu) nekih 100 metara i nagib je puno veći, bilo je problema sa izlaženjem nekad u kišnim periodima a znala je i rosa praviti probleme, zaglavljivali smo pijani dole ali se riješilo samo uređenjem otprilike nekog utabanog pravca po kojem se išlo, nasulo se nekog kamenja, svakakvog(onog što posipaju po putevima za makadam, imali smo nekog crijepa i cigli pa smo to izdrobili i posuli po tome i dobro drži) tamo gdje otprilike točkovi idu, nije uništeno cijelo to područje, trava i ostalo i dalje raste okolo a problema nekih nema. Pa ako je kod mene moglo tako može i kod tebe gdje je manji nagib.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Nisko i visokogradnja

Post by dacina_curica » 03 Jun 2014, 12:11

storm wrote:Zašto geotekstil ili filc? E pa zato jer ako ga nema nakon par godina ili prije od vibracija prilikom korištenja ceste, zemlja kao materijal probija se kroz nasip a tampon propada kroz zemlju u dubinu... Pogotovo ako nema drenaže ili barem odvodnog kanala sa jedne strane..
Ja opet pričam o profesionalnoj izvedbi za duže razdoblje :cudi a cijena tog materijala je zanemarljiva prema cjelokupnoj investiciji...
Najskuplji je popravak i sanacija, jer možete onaj agregat i zemlju izmjesano samo baciti na deponiju i poslije opet uraditi kako treba... Ja sam uvjeren da je i posljedicama ovih poplava, dosta kumovala stručnost nekih zahvata tzv.majstora koji samo smrljaju nešto pokupe lovu i Ajmo dalje...
I ja uopće nisam gr stručnjak ali sam se tih gluposti nagledao i imam iskustvo neko
:ok

Mi koristimo geotekstil cak i za privremene puteve (za potrebe konstrukcije). :cudi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Nisko i visokogradnja

Post by Krokodil Behko » 03 Jun 2014, 12:15

Eto Bla :D
Možda ti nakon pravljenja ovakvog puta, neće ostati para za kuću, ali ćeš bar imati dobar put.
Nemoj da se komšijskim ovcama, smoče papci kad dolaze na tvoj plac :stop
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nisko i visokogradnja

Post by Bla » 03 Jun 2014, 12:21

Polako Behko, nisam ja još završio sa svojim laičkim pitanjima. Ako ukopam recimo 60cm povučem štraftu tako dokle hoću, tj. tih 50-ak metara, postavim geotekstil, po njemu prospem nekoliko kamiona tucanika, malo provaljamo i to je to?
Jel' može ostati taj sloj tako, u nivou sa zemljom, da ne strši, da se ne przni ono kamenje okolo po livadi? :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

dacina_curica
Status: Offline

Re: Nisko i visokogradnja

Post by dacina_curica » 03 Jun 2014, 12:37

Joj kako je meni zeznuto ovo pokusati objasniti na nasem, pola stvari ne znam prevesti. :grana
Ali moze ako se svaki sloj ispravno "kompaktira" (ne znam je li ovo ispravna rijec :grana).

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nisko i visokogradnja

Post by Bla » 03 Jun 2014, 12:39

Ne opterećuj se jezikom, za to ćemo druge konsultovati, piši onako kako ti je lakše. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Ciklama
Status: Offline

Re: Nisko i visokogradnja

Post by Ciklama » 03 Jun 2014, 12:40

Storm, predpostavila sam za šta će geotekstil, al' rekoh nek' to stručnjak objasni . Sigurno ima svoju svrhu, posebno kod "žive" zemlje koja vremenom proguta kamen i pijesak. to se dešavalo na putiću kuće u kojoj smo privatno stanovali. Ljudi su u Ljubljani i mi smo bili zaduženi za održavanje puta i okućnice. Svako proljeće smo nanovo sipali pijesak i šljunak, poslije zime nigdje mu ni traga, više nam je otišlo pijeska za njihov put nego za našu kuću :123 ... (ne baš, al' ... :zubi )

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nisko i visokogradnja

Post by Bla » 03 Jun 2014, 12:43

Sad je ovdje popularno da se kao završni sloj tih kratkih puteva posipa neki granulat asfalta, izgleda kao recimo malo krupniji crni pijesak, ili šljunak, a ima vjerovatno i neka vezivna svojstva, vjerovatno kada se uvalja plus možda zagrije na suncu i sl. A lijepo izgleda u odnosu na klasični asfalt.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nisko i visokogradnja

Post by storm » 03 Jun 2014, 12:53

Posipa se onim što ostane kad se brusi asfalt :ok
Čak ako se dobro uvalja odlično izgleda.. Čekaj bla da se compa dokopam :hihi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests