Montazne kuce

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: OVO JE KUĆA KOJA KOŠTA 6000 EURA: Riješite stambeno pitanje pametno i jeftino!

Post by Username » 11 Oct 2019, 08:58

Vanilla wrote: 11 Oct 2019, 00:15 Eh ove montazne kuce su mi zelja kad odem u penziju. Nesto malo zemlje, tek toliko da se zabavim oko cvijeca i ta kucica. Al ne dam vise od 10.000 KM :baba
Cvijeca? A krompir, kupus, kukuruz, ovce, kokosi?

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18016
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4100 times
Been thanked: 5646 times
Status: Offline

Re: OVO JE KUĆA KOJA KOŠTA 6000 EURA: Riješite stambeno pitanje pametno i jeftino!

Post by Vanilla » 11 Oct 2019, 10:25

Krokodil Behko wrote: 11 Oct 2019, 00:42
Vanilla wrote: 11 Oct 2019, 00:17 ...hajde dobro, eto 15.000 :spavanje

Možeš uzeti neku kuću od 25 kvadrata u krivaji :plavi

http://www.montazneidrvenekuce.info/mon ... -cijene/11
Sta mislis hoce li sta pojeftiniti za 29 godina :hm
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: OVO JE KUĆA KOJA KOŠTA 6000 EURA: Riješite stambeno pitanje pametno i jeftino!

Post by Krokodil Behko » 11 Oct 2019, 10:30

Vanilla wrote: 11 Oct 2019, 10:25
Krokodil Behko wrote: 11 Oct 2019, 00:42


Možeš uzeti neku kuću od 25 kvadrata u krivaji :plavi

http://www.montazneidrvenekuce.info/mon ... -cijene/11
Sta mislis hoce li sta pojeftiniti za 29 godina :hm

Pa trebalo bi. za 29 godina, u svijetu će postojati i leteče kuće, pa bio bi red da ovo malo pojeftini :hm
online

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18016
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4100 times
Been thanked: 5646 times
Status: Offline

Re: OVO JE KUĆA KOJA KOŠTA 6000 EURA: Riješite stambeno pitanje pametno i jeftino!

Post by Vanilla » 11 Oct 2019, 10:31

Nista, onda cu tu jednu letecu :hihi
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: OVO JE KUĆA KOJA KOŠTA 6000 EURA: Riješite stambeno pitanje pametno i jeftino!

Post by Krokodil Behko » 11 Oct 2019, 10:37

Vanilla wrote: 11 Oct 2019, 10:31 Nista, onda cu tu jednu letecu :hihi

Moraš imati dozvolu, a za dozvolu ti je potreban RTG.
online

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18016
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4100 times
Been thanked: 5646 times
Status: Offline

Re: OVO JE KUĆA KOJA KOŠTA 6000 EURA: Riješite stambeno pitanje pametno i jeftino!

Post by Vanilla » 11 Oct 2019, 11:17

Krokodil Behko wrote: 11 Oct 2019, 10:37
Vanilla wrote: 11 Oct 2019, 10:31 Nista, onda cu tu jednu letecu :hihi

Moraš imati dozvolu, a za dozvolu ti je potreban RTG.
Pluca :obrve ili?
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: OVO JE KUĆA KOJA KOŠTA 6000 EURA: Riješite stambeno pitanje pametno i jeftino!

Post by Krokodil Behko » 11 Oct 2019, 11:25

Vanilla wrote: 11 Oct 2019, 11:17
Krokodil Behko wrote: 11 Oct 2019, 10:37


Moraš imati dozvolu, a za dozvolu ti je potreban RTG.
Pluca :obrve ili?

Zbog prirode snimanja i važnosti upravljanja letećim strojevima, nužno je obući nježniji ooutfit, kako bi se komisija uvjerila u anatomske ispravnosti, bez ikakvih anomalija. Obzirom da si dobrodržeća, siguran sam da ćeš i u poznijoj dobi biti komad, poput Lidije Vukičević, pa tako da tu ne bi trebala imati razloga za zabrinutost. :p

Jako je važno da se vide noge, jer leteći strojevi imaju i pedale za gas, kontorlu brzine, pritiska u kabini, pms-a, kočnice, i slične stvari. Imaće i autopilot, odnosno autooutfit, koji te sam oblači po svom izboru, ali sad-zasad, postoje programski kodovi samo za havajski stil odijevanja :hm
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: OVO JE KUĆA KOJA KOŠTA 6000 EURA: Riješite stambeno pitanje pametno i jeftino!

Post by Bla » 11 Oct 2019, 13:21

kupi sada zemljište
pa ga za 29 godina prodaj :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18016
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4100 times
Been thanked: 5646 times
Status: Offline

Re: OVO JE KUĆA KOJA KOŠTA 6000 EURA: Riješite stambeno pitanje pametno i jeftino!

Post by Vanilla » 11 Oct 2019, 16:16

Krokodil Behko wrote: 11 Oct 2019, 11:25
Vanilla wrote: 11 Oct 2019, 11:17

Pluca :obrve ili?

Zbog prirode snimanja i važnosti upravljanja letećim strojevima, nužno je obući nježniji ooutfit, kako bi se komisija uvjerila u anatomske ispravnosti, bez ikakvih anomalija. Obzirom da si dobrodržeća, siguran sam da ćeš i u poznijoj dobi biti komad, poput Lidije Vukičević, pa tako da tu ne bi trebala imati razloga za zabrinutost. :p

Jako je važno da se vide noge, jer leteći strojevi imaju i pedale za gas, kontorlu brzine, pritiska u kabini, pms-a, kočnice, i slične stvari. Imaće i autopilot, odnosno autooutfit, koji te sam oblači po svom izboru, ali sad-zasad, postoje programski kodovi samo za havajski stil odijevanja :hm
:haha
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: OVO JE KUĆA KOJA KOŠTA 6000 EURA: Riješite stambeno pitanje pametno i jeftino!

Post by KREMENAC » 11 Oct 2019, 19:45

storm wrote: 11 Oct 2019, 05:49
KREMENAC wrote: 10 Oct 2019, 19:07
Ovo je marketinska prdimahovina i glupost koja nanosi vise stete kompanijama koje prave ove kucu nego koristi. Ko ima para i ozbiljno planira kupovinu preskace ove clanka. Kompanija koja ovako laze na cijeni laze i na kvalitetu i svemo ostalom i treba ih zaobolaziti u sirokom luku. Ovo citaju oni koji nemaju pare i nikad nece kupovati kucu. A kompanija koja se obraca toj ciljnoj grupi propada prije nego ti banka odobri kredit.
Cijela je filozofija, da gruba konstrukcija montažne kuće jest jeftinija od klasike, brže je useljiva (u raspletu da je lova na hrpi, i za mjesec dana spavaš unutra, što je kod klasike nemoguće)... Ostalo kad podvučeš troškovnik, plaćen kvadrat stambenog prostora je u pet deka razlike. (barem kod nas)

Meni bi bila fina opcija kupiti konstrukciju, znači da ima zidove, krov, fasadu... Ostalo ću sam i sa svojom ekipom (mada većinu mogu sam) e tu bi se neka solidna razlika napravila.
A ugođaj je fin u tim kućama... Super izolacija, zimi su tople i lako se griju, ne moraš grijati kubike cigle i betona... Gips ploče iznutra daju finu mikroklimu, reguliraju vlažnost zraka. Vrlo su lake neke preinake jer nisi ograničen nosivim zidovima itd...
Po meni budućnost gradnje individualnih kuća.
ako mi pogledas IP adresu sve ce ti biti jasno
Super izolacija, zimi su tople i lako se griju, ne moraš grijati kubike cigle i betona.
Ovo sve vazi ako imas kvalitetnu konstrukciju, proizvodnju i ugradnju. Posto mi je poznat bh fuseraj u sveme prosto sumnja da je ovako kako ti kazes praksi. To je teorija nacifrana marketingom.
Fuseraj se prvo odrazi na troskovima grijanja o kojima se malo zna i vodi racuna prilikom izrade, a mogu biti poveliki kod fuseraja.

Drugo, drvena konstrukcija ''dise'', odnosno diletacije su mnogo vece nego kod cigle i betona.
Mi nemamo certificirene konstruktore (firme) koji imaju stogodisnja iskustva pretvorena u standardre i potvrdjena u praksi.
Ovdje imaju firme specijalizirane i certificirane za konstrukciju i gradnju drvenih konstrukcija.
Ako bi gradio kucu za stanovanje ne bazi drveta onda je radio u kombinaciji metal (nosivi dio konstrukcije) + drvo.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: OVO JE KUĆA KOJA KOŠTA 6000 EURA: Riješite stambeno pitanje pametno i jeftino!

Post by storm » 11 Oct 2019, 20:40

KREMENAC wrote: 11 Oct 2019, 19:45
storm wrote: 11 Oct 2019, 05:49

Cijela je filozofija, da gruba konstrukcija montažne kuće jest jeftinija od klasike, brže je useljiva (u raspletu da je lova na hrpi, i za mjesec dana spavaš unutra, što je kod klasike nemoguće)... Ostalo kad podvučeš troškovnik, plaćen kvadrat stambenog prostora je u pet deka razlike. (barem kod nas)

Meni bi bila fina opcija kupiti konstrukciju, znači da ima zidove, krov, fasadu... Ostalo ću sam i sa svojom ekipom (mada većinu mogu sam) e tu bi se neka solidna razlika napravila.
A ugođaj je fin u tim kućama... Super izolacija, zimi su tople i lako se griju, ne moraš grijati kubike cigle i betona... Gips ploče iznutra daju finu mikroklimu, reguliraju vlažnost zraka. Vrlo su lake neke preinake jer nisi ograničen nosivim zidovima itd...
Po meni budućnost gradnje individualnih kuća.
ako mi pogledas IP adresu sve ce ti biti jasno
Super izolacija, zimi su tople i lako se griju, ne moraš grijati kubike cigle i betona.
Ovo sve vazi ako imas kvalitetnu konstrukciju, proizvodnju i ugradnju. Posto mi je poznat bh fuseraj u sveme prosto sumnja da je ovako kako ti kazes praksi. To je teorija nacifrana marketingom.
Fuseraj se prvo odrazi na troskovima grijanja o kojima se malo zna i vodi racuna prilikom izrade, a mogu biti poveliki kod fuseraja.

Drugo, drvena konstrukcija ''dise'', odnosno diletacije su mnogo vece nego kod cigle i betona.
Mi nemamo certificirene konstruktore (firme) koji imaju stogodisnja iskustva pretvorena u standardre i potvrdjena u praksi.
Ovdje imaju firme specijalizirane i certificirane za konstrukciju i gradnju drvenih konstrukcija.
Ako bi gradio kucu za stanovanje ne bazi drveta onda je radio u kombinaciji metal (nosivi dio konstrukcije) + drvo.
A zašto misliš da se tu ne zna "raditi" sa drvetom u današnje doba?
Da se ne zna obraditi, sušiti, lijepiti elemente, i sve što ide uz to?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: OVO JE KUĆA KOJA KOŠTA 6000 EURA: Riješite stambeno pitanje pametno i jeftino!

Post by KREMENAC » 12 Oct 2019, 04:03

ima li smo izuzetnu drvnu industriju koja je propala ... ogromna je rupa od 25 godina bez ulaganju u razvoj, tehnologiju, kvalitet, kadrove.
Do 2005 sam zivio u BIH. Vidio svasta u maticnoj metalnoj ind. i djelomicno u drvnoj, i izgubio svaku nadu u njihov razvoj.
Montazne kuce su jedan od najkomleksnijih proizvoda drvne industrije. Nase trziste je malo za takav domaci proizvod. A nema izlaska na strano trziste dok se ne dokazes na svome. Dovoljno je da nemju adekvatnu kontrolu kvalitata i vrlo lako gube trzista.
Osudjeni smo na unikatnu maloserijsku proizvodnju zanatskoga tipa. Od visko serijske proizvodnj mozda parkt, dijelove namjestaja, drvne brikete za ogrev, furnir i balvane.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: OVO JE KUĆA KOJA KOŠTA 6000 EURA: Riješite stambeno pitanje pametno i jeftino!

Post by storm » 12 Oct 2019, 07:31

KREMENAC wrote: 12 Oct 2019, 04:03 ima li smo izuzetnu drvnu industriju koja je propala ... ogromna je rupa od 25 godina bez ulaganju u razvoj, tehnologiju, kvalitet, kadrove.
Do 2005 sam zivio u BIH. Vidio svasta u maticnoj metalnoj ind. i djelomicno u drvnoj, i izgubio svaku nadu u njihov razvoj.
Montazne kuce su jedan od najkomleksnijih proizvoda drvne industrije. Nase trziste je malo za takav domaci proizvod. A nema izlaska na strano trziste dok se ne dokazes na svome. Dovoljno je da nemju adekvatnu kontrolu kvalitata i vrlo lako gube trzista.
Osudjeni smo na unikatnu maloserijsku proizvodnju zanatskoga tipa. Od visko serijske proizvodnj mozda parkt, dijelove namjestaja, drvne brikete za ogrev, furnir i balvane.
Prateći su materijali danas odlični.
Gdje piše da montažna kuća mora imati vanjski izgled od drveta?
Evo recimo, tu se napravi konstrukcija od lijepljenih drvenih greda, čime su svaka krivljenja i torzije svedene na minimum.. Uostalom i armirani beton ima određeni koeficijent rastezanja u zavisnosti od temperature.
Dalje se s vana obloze sa widi wall pločama iznimne čvrstoće...
Na to ide termo izolacija... Eps ili kamena vuna... Ova potonja je skuplja verzija.
E na to se postavi završni sloj po želji... Drvene lamele, silikatna ili akrilna zbuka, trespa ploče, itd, itd... Sve po želji.
Iznutra izmedju konstrukcije ide tervol vuna, izofolija paropropusna ili polu propusna... I onda opet imaš izbor : gips ploče ili drvo.
Ako se kvalitetno odrade svi ti slojevi, "disanje" drvene konstrukcije se anulira.
Pod normalnim se smatra ugradnja troslojnog zastakljenja, izmedju punjenja plinom... Rekuperacija zraka u kombinaciji sa toplotnom pumpom... I o tome sam pričao, da je od cijene gole kuće, pa do zakljucenog troškovnika, dalek put :oo
A sa druge strane, svi ti radovi su prilično jednostavni u samoizvedbi. (osim instalacija možda)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: OVO JE KUĆA KOJA KOŠTA 6000 EURA: Riješite stambeno pitanje pametno i jeftino!

Post by KREMENAC » 12 Oct 2019, 17:01

Prateći su materijali danas odlični.
:ok
bar nesto

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80408
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7130 times
Been thanked: 11552 times
Status: Offline

Re: OVO JE KUĆA KOJA KOŠTA 6000 EURA: Riješite stambeno pitanje pametno i jeftino!

Post by spacebound » 14 May 2021, 19:18

Rum wrote: 10 Oct 2019, 16:34 Image


Na međunarodnom sajmu građevinarstva koji se održao u Beogradu, jedan od svakako najzanimljivijih i najpristupačnijih projekata koji su predstavljeni bile su montažne kuće. Montažne kuće su za 40-50% jeftinije od tradicionalnih pa tako kuća koja ima 31 kvadratni metar prostora košta 6.040 eura, a stambena od 100 kvadrata 16.180 eura.

Po principu “ključ u ruke”, kuća za četveročlanu porodicu može da se dobije za 25 000 eura, a 180-200 eura po kvadratu u sivoj zoni. Montažne kuće su u svijetu česte, a i kod nas polako postaju svakodnevnica. Jeftine su, ekološke, tople i odmah useljive, a trajanje materijala koje koristimo je oko 100 godina- jedan građevinac je objasnio.

Ljudi čije su kuće prije poplavljene, veoma brzo su riješili taj problem. Za vrijeme poplava u Obrenovcu, voda nije odnijela nijedan montažni objekat, kazali su ispred jednog preduzeća, dok su iz drugog preduzeća objasnili da koriste negorive materijale, kako se kuća ne bi urušila u slučaju požara.

Proizvođači ističu da raste popularnost ovakvih kuća jer mlađe generacije sve češće žele da njihovi domovi nose njihov lični pečat, pa uz tipske kuće imaju i opciju “po želji kupca“.

-Naši arhitekti su tu da osmisle kuću u skladu sa idejama koje predloži vlasnik. Nedavno je jedan klijent željeo da mu samo jedna strana kuće bude zidana, a preostale tri strane da budu u staklu, da sam izabere pločice i raspored prostorija i mi smo mu u svemu izašli u susret -ponosni su u jednoj firmi.
Ovako nesto je moja zelja :srce

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80408
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7130 times
Been thanked: 11552 times
Status: Offline

Re: Montazne kuce

Post by spacebound » 14 May 2021, 19:21

Imam neke slike i planove u mobitelu, ako Bog da za par godina :srce

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Montazne kuce

Post by Taare » 14 May 2021, 19:22

spacebound wrote: 14 May 2021, 19:21 Imam neke slike i planove u mobitelu, ako Bog da za par godina :srce
Meći. Volim gledati planove.
Svi mi se morete obratit

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80408
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7130 times
Been thanked: 11552 times
Status: Offline

Re: Montazne kuce

Post by spacebound » 14 May 2021, 19:30

Taare wrote: 14 May 2021, 19:22
spacebound wrote: 14 May 2021, 19:21 Imam neke slike i planove u mobitelu, ako Bog da za par godina :srce
Meći. Volim gledati planove.
Ko bombonica :srce

https://arcadia.rs/projekat/plan-kuce-ao11-29/

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Montazne kuce

Post by Krokodil Behko » 14 May 2021, 19:35

Montažne kuće su za 40-50% jeftinije od tradicionalnih pa tako kuća koja ima 31 kvadratni metar prostora košta 6.040 eura, a stambena od 100 kvadrata 16.180 eura.

Ama, nije ovo 50% jeftinije, nego skuplje. :lupa

Ja pravio računicu nekidan,. Da ga j...., može pasti komplet useljeno prizemlje od 80 kvadrata, za 30.000.
Ok, krov privremen, na jednu vodu, ali mora biti za toliko para. Bez fasade.

Ovo oko montažnih, obično se zaboravi reći da temelji ne ulaze u cijenu, plus stepen završenosti kuće. Nisu sve skroz gotove.
online

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80408
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7130 times
Been thanked: 11552 times
Status: Offline

Re: Montazne kuce

Post by spacebound » 14 May 2021, 19:36

Image

Image

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests