Gradnja eko/ pasivnih kuća

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Gradnja eko/ pasivnih kuća

Post by storm » 01 Nov 2016, 06:16

Konsultant wrote:Ima dosta perspektivne za energ. efikasne kuce:
- solarna, panelima pada cijena
- geotermalna, od koje kod nas bjeze kao djavo od krsta
- promjena potrosaca u kuci, od sijalica, frizidera itd. sve sto na godisnjem nivou dosta trosi. Ha mjenjas uredjaj gledaj koja je klasa.
- termo izolacija
- optimizacija grijanja, pelet je gorivo buducnosti BH trzista

Storm vec pomenu, eko i pametna nije isto. Ovo sto gledamo na TV-u za pametne je pretjerivanje. Jasno ko dan, korisno je aktivirati neke uredjaje preko mob, pomjeriti grijanje zavisno kad dolazis, spojit se na kamere ili ti one posalju sliku kada se senzor aktivira. Sve to nije nesto papreno skupo. Treba samo baciti na papir sta se isplati sta ne za pojedinacni slucaj.
Ne znam radi li ko solarne panele koje su zamjena za ciglu, spajaju se modularno, pri tome stite od kise kao klasicne.
Geotermalna :ok
to sam i mislio sa uporabom termo pumpe ....odličan sustav

Image

slovenski je title na shemi ali princip je jasan
Image

ukratko koristiti toplinu zemlje na određenoj dubini za ogrijev
Image

kao i za hlađenje

Image
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Gradnja eko/ pasivnih kuća

Post by Konsultant » 01 Nov 2016, 06:27

Dole je uvik ista temperatura, zabijes cijevi, ili rashaladjujes ili podgrijavas kako ti pase. Druga varijanta je ubosti geotermalnu zilu koja daje nesto vecu temp. To vise firme rade jer je poskupa oprema.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Gradnja eko/ pasivnih kuća

Post by storm » 01 Nov 2016, 06:37

Konsultant wrote:Dole je uvik ista temperatura, zabijes cijevi, ili rashaladjujes ili podgrijavas kako ti pase. Druga varijanta je ubosti geotermalnu zilu koja daje nesto vecu temp. To vise firme rade jer je poskupa oprema.
Da, imaju opremu, to je ipak bušotina malo konkretnija

ide negdje od 50-80€ po metru....e sad gdje pogode na žilu
može već na 10- 15 metara biti pogodak.....

Image

Ovdje firme koje to izvode i urede dozvolu države za korištenje podzemnih vode (potrebna je)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Re: Gradnja eko/ pasivnih kuća

Post by Rum » 01 Nov 2016, 18:51

https://www.google.com/get/sunroof#p=0 google ima odlicne projekte, ovo cudo pokazuje imate li uslove za solarnu energiju na vasoj kuci , koja velicina panela vam odgovara i slicno

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Gradnja eko/ pasivnih kuća

Post by Hannibal » 02 Nov 2016, 00:25

Ja sam gledo kako se zidaju kuce od termo blokova. Isto ko da slazes lego kockice ocm a oni blokovi od stiropola msm il nekog slicnog lakog materijala i suplji su pa se u njih sipa beton bas se moze brzo sazidat kuca
🐽

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Gradnja eko/ pasivnih kuća

Post by storm » 02 Nov 2016, 08:38

Hannibal Lecter wrote:Ja sam gledo kako se zidaju kuce od termo blokova. Isto ko da slazes lego kockice ocm a oni blokovi od stiropola msm il nekog slicnog lakog materijala i suplji su pa se u njih sipa beton bas se moze brzo sazidat kuca
Meni je ovo poznato....
mi smo gradili par objekata s tim materijalom i tom tehnologijom

Image

Image

e ovako je to izgledalo u našoj izvedbi (izvor moja fb stranica :oo )
https://www.facebook.com/agram-gradbeni ... 992466858/

objekt sa 12 nadstandardnih stanova

Image

Image

i konačni izgled....jedan od naših ponajboljih objekata:
(balkonske ograde još nedostaju)

Image

Image

Ali se ta tehnologija nije nešto primila tu....
ima prednosti ali i nedostataka....mogao bih puno napisati o tome...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Gradnja eko/ pasivnih kuća

Post by Hannibal » 02 Nov 2016, 10:42

E bas sam na ovo mislio brt. Ni kod nas je nema puno nudio je moj stari al valjda vole vise ljudi klasicno. Msm da ih je on narucivo negdje iz vojvodine il madjarske nisam siguran.
Objekat strasan ocm!!!
🐽

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Re: Gradnja eko/ pasivnih kuća

Post by Rum » 02 Nov 2016, 12:11

Imaju ovdje ytong nesto slicno oni blokovi ,i nakon nekog vremena izbaci crno po zidovima ,vlage sta li ,klima opakq
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Gradnja eko/ pasivnih kuća

Post by storm » 02 Nov 2016, 18:57

Hannibal Lecter wrote:E bas sam na ovo mislio brt. Ni kod nas je nema puno nudio je moj stari al valjda vole vise ljudi klasicno. Msm da ih je on narucivo negdje iz vojvodine il madjarske nisam siguran.
Objekat strasan ocm!!!
Fino i krasno sve izgleda....
Mene je kontaktirao investitor (upravo objekta gore navedenoga) ako sam zainteresiran....meni je to bio veliki izazov i otišao sam i na kratko školovanje sa svojom ekipom....
Instruktori su fino sve to pojasnili.....montaža je doista igra, niti je potrebno nešto alata....ručna pila, olfa nož, kliješta, metar i vaservaga :oo (te naravno znati to koristiti)
Prednosti su
- ujedno radiš i osnovnu izolaciju objekta
- brzina gradnje (mala zabluda)
- izuzetne mogućnosti raspona otvora
- nije potreban posebno stručan kadar (zabluda)
- cijena
- Ugradnja instalacije odmah u zidove.....posebno kanalizacije i odtočnih cijevi (VELIKA ZABLUDA)

e kod mana smo zapeli....
instruktor je objašnjavao, kako se za dan cijela etaža može naliti betonom ....FAIL!
ispostavilo se, da je mnogo bolje za dan postaviti cca 1m+ quadlocka te armirati i zaliti .....sutra drugi metar i tako do kraja...
zašto, jer je kod kompletne betonaže dizalo oplatu....malo mehanike i hidraulike nije na odmet poznavati.
Kako je vrijeme odmicalo, skužioo sam da su to ipak samo trgovci....pa sam ga jedne prilike otjerao s gradilišta .....jer je on mene pitao što mislim.....šetaj :lup

drugi je problem....nemaju pojma koja konzistencija betona je potrebna....srečom pa sm dobar sa vlasnikom betonare bio pa smo malo testirali....pokazalo se da beton granulacija 0-16 ne dolazi u obzir.....0-8 te sa točnim omjerom 0-4...dodatak aeranta te stroga količina vode na kubik.....zaboravio sam brojke....ima već vremena, trebao bi se zakopati u građevinske knjige, gdje sam to upisivao
....još se jedna stvar tu pojavila....ako pumpa (obavezna) spušta beton sa tri metra i više visine u oplatu......dolazi do segregacije betona.....veći granulat propada od sile udara na dno....pa dobijemo porozni beton.....krupni komadi dolje, mlijeko iscuri....rupe.
Ja kakav sam manijak izrezivao sam dan kasnije ploče da vidim rezultat vibriranja....užas :lupa
tu sam i došao do zaključka, metar po metar....bio je i mali problem sa napinjanjem oplate jer se ipak radi o EPS pločama a ne o krutom materijalu...ali to smo riješavali sa dodatnim ojačenjima na kritičnim mjestima...

treće....QUADLOCK je zamišljen i konstruiran prema sjevernoameričkim zahtjevima statike i konstrukcije :)
europa? .....malo strožije, malo puno strožije :oo
Kad sam vidio statičke izračune, te posljedično toga i armaturne nacrte :sok
Jedna od navedenih prednosti je bila da se mogu npr uz gradnju postavljati vertikale odtoka sanitarija i tako dalje....
na previsnim mjestima, križanjima armature....potopljenim nosačima ( što je statika zahtijevala ) često nije bilo mjesta da gurnem malu iglu fi35mm (da ne pričam o velikoj fi60) te izvibriram beton.....a ne da postavim u konstrukciju cijev fi 110 :D.
A vertikala ima prilično strogu lokaciju.....ne možeš tu vrludati sa 300 koljena do vrha zgrade.

četvrto...kod postavljanja drvene oplate za izradu otvora (prozori, vrata) nužno je bilo u donjoj stranici sa krunom bušiti rupe....da možeš kontrolirati podlijev betona te isti vibrirati....instruktor je blenuo na taj upit.....(zapravo je momak dobro i prošao s obzirom na moj karakter kad me netko pravi budalom i jako malom tolerancijom na glupost.....kad se zezamo prvi sam lud, kad radimo nema pardona)

peto....kalsični projekt možete zapaliti uz drva.....potrebno je mnogo usklađivanja na liniji gl. odg. projektant, statičar, strojni projektant, elektro projektant, vođa gradilišta i izvođači....sve slijedi jako brzo i ako nije sinhronizirano- problem.
Samo za iskusne timove (tu otpada teza o izostanku stručnog kadra....)

Ok .....dotjerali smo mi to do kraja, drugo nije ni bila opcija.....ali hvala ne ubuduće.
Simpa je za neki bazenčić uz kuću.....garažicu....i onako, nakon posla da kad dođeš doma, ozidaš red.....upališ mješalac, zaliješ taj red i tresneš dva piva :pusi
Sutra ponovo :oo
Morao bih se zakopati u stari comp i izvući sve fotke tih dana strave i užasa :ooo

eto....malo ukratko....ima tu još ...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gradnja eko/ pasivnih kuća

Post by Bla » 13 Nov 2016, 22:02

Znate li šta znači riječ pasivan? :oo

Pasivne kuće ne posjeduju nikakve sisteme grijanja niti hlađenja jer im isti ne trebaju. Eventualno nešto izmjenjivača toplote na sistemu za ventilaciju i to je to. Sve te koještarije sa panelima, pumpama itd. ne pripadaju tom načinu gradnje.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Gradnja eko/ pasivnih kuća

Post by storm » 13 Nov 2016, 22:04

Bla wrote:Znate li šta znači riječ pasivan? :oo

Pasivne kuće ne posjeduju nikakve sisteme grijanja niti hlađenja jer im isti ne trebaju. Eventualno nešto izmjenjivača toplote na sistemu za ventilaciju i to je to. Sve te koještarije sa panelima, pumpama itd. ne pripadaju tom načinu gradnje.
Sve smo napisali, ne filozofiraj :zubi

i jedno i drugo i treće....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gradnja eko/ pasivnih kuća

Post by Bla » 13 Nov 2016, 22:18

Da nisam pročitao thread pa hajde. :roll
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Gradnja eko/ pasivnih kuća

Post by storm » 13 Nov 2016, 22:20

Bla wrote:Da nisam pročitao thread pa hajde. :roll
Pa imaš raznih kombinacija....prema mogućnostima i potrebama...
papir sve podnese, praksa još više :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Gradnja eko/ pasivnih kuća

Post by Zagorka » 13 Nov 2016, 22:40

Rum wrote:Imaju ovdje ytong nesto slicno oni blokovi ,i nakon nekog vremena izbaci crno po zidovima ,vlage sta li ,klima opakq
A brate ko ti je to reko.....kakvi su to temelji,izolacija,stolarija,majstori kad ima vlage?

Mi imamo od ytonga i on ti uopce nije jeftin. Oko 6 maraka i nesto jedan blok (vanjski). Nezz vise tacno u fening ali sigurno ima na netu cjenik.

Dobra stolarija dobra izolacija dobri majstori

Nema ni V od vlage ni trun u oko da stane

Mi samo po noci palimo grijanje. Ujutro gasimo. Dovoljno toplo, i vise nego.

Kad pet dana ne bi bili kod kuce, kad otkljucas zapahne te mlako.

U stanu gdje smo nekad zivjeli ako ne radi grijanje zapahne te stud.

Meni znaju doci sestra ili snaha i kazu de malo ugasi bgt vruce ti je a ja nisam ni upalila.


Eto Storm ce znat bolje objasniti, idealno toplo/hladno po potrebi, suho, prezadovoljni.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests