Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by storm » 18 Dec 2019, 08:10

Nisam našao prikladnu temu, a mislim da se često susrećemo sa tim problemom u stambenim prostorima... Posebno kod kuća nešto starijeg datuma gradnje.. Kad se nije davala tolika pozornost izolaciji, a nije bilo ni materijala kao danas.
Ovaj moj slagvort primjer, doduše, nova je zgrada, i spada više u nemar graditelja, jurnjava za profitom i štednji na materijalu... A sve garnirano teškim neznanjem.
Sto kad se digne parket, keramika, pa malo zakopas, a ono...
IMG_20191218_074745.jpg
Štete su goleme. Tu sad kao prvo (a mnogi to ne rade) treba naći uzrok, grešku, otkloniti, odabrati pravi materijal, sistem, jer sve ostalo je opet samo trošenje novca, a za koju godinu ili čak prije, isto će biti.
Uočiti problem te djelovati.
Majstori nisu računali, ni spriječili bočni prodor vlage, pa se nakon čišćenja fino vidjelo otkud dolazi... Hidroizolacija je besmislena, ako nije potpuna
IMG_20191218_074724.jpg
Sanacija ide ovako... Bušenje rupa u punoj dubini zida, tehnolog odredi frekvenciju, gustoću... Te se odabere masa..
Sika
prenos (2).jpeg
Injektiranje (sprječavanje dizanja kapilarne vlage u zidove)
IMG_20191217_145216.jpg
IMG_20191217_145223.jpg
Nakon detaljnog sušenja ide premaz poliuretanske mase (sprječava horizontalni prodor vlage, uradi se "bazen" te spaja sa zidom 100%), beton u naklonu, pa tek na kraju klasična Hidroizolacija

Uglavnom... Ako gradite, adaptirate... "stanite za vrat" izvodjacu radova, u tom segmentu... Možete uštedjeti na parketu, na keramici, namještaju... Ovdje nemojte, jer nećete :hoi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by Nice try » 18 Dec 2019, 08:27

Ovo je primjer za vlagu u zidovima.
Šta sa vlagom koja ide iz temelja?
Radi se o novogradnji, garaža, vlažan pod, na par mjesta, se pokaže zimi kad su velike padavine. Zatim, oko kuće ima dosta izvora i podzemnih voda.
Vjerojatno i to utiče, ne znam.
Znam da ima neki premaz koji se koristi za bazene. Da li bi on pomogao?
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by storm » 18 Dec 2019, 08:49

[quote="Nice try" post_id=2133157 time=1576654065 user_id=2823]
Ovo je primjer za vlagu u zidovima.
Šta sa vlagom koja ide iz temelja?
Radi se o novogradnji, garaža, vlažan pod, na par mjesta, se pokaže zimi kad su velike padavine. Zatim, oko kuće ima dosta izvora i podzemnih voda.
Vjerojatno i to utiče, ne znam.
Znam da ima neki premaz koji se koristi za bazene. Da li bi on pomogao?
[/quote]

Sto se premaza tiče, ima jako puno loših na tržištu. Ovdje se vjerovalo hidrostop elastic premazu, a primjećuje se sad da se u dodiru sa vlagom sa starenjem razgrajuje...
Najnoviji trend je epoxi, ili poliuretan.
Nešto mi nije jasno u pitanju... Ako je nova gradnja, zar nije ispod zida, na ploču, varena barem bitumenska hidroizolacija?
To se radi već desetljećima...
Prije zidanja se zavari u trakama (nema smisla ostalo izolirati u tom trenutku, jer bi se ostetila)
[attachment=4]YTONG-Nivelisanje-01.jpg[/attachment]

Na kraju se spoji sa vanjskom izolacijom (jako bitno)
[attachment=3]prenos (3).jpeg[/attachment]

Te naravno unutra
[attachment=2]Hidroizolacija kleti_Deuxan 2K_2.jpeg[/attachment]

Dobro to je idealno, ako se to propustilo, rješenje za duže vrijeme je dignuti glazuru, estrih... Premazati hidrozanom, ili epoxi masom, zidove injektirati, ta ponovo sve.
Paralelno, ako su podzemne vode oko kuće, dobro je uraditi drenaže, da se te vode prikupe i ne zadržavaju oko kuće... Otkopati okolo, izolirati, te staviti drenazu

[attachment=1]drenaza_instalater.jpg[/attachment]
Mislim da izgleda komplicirano, ali ne mogu naći bolje slike. :grana
[attachment=0]images (3).jpeg[/attachment]
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by storm » 18 Dec 2019, 08:51

Ajjj jesam izmijesao sve na mobu, nadam se da ćeš se snaći :D
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by Nice try » 18 Dec 2019, 08:56

Ma hoću.
Drenaže su urađene.
Znači taj premaz, da li može da se premaže sad samo onako po podu?
U zidovima nema vlage, samo na podu, koji je betonski, i to ubijek samo na par mjesta. Da li premazati cijeli pod ili ?
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by Nice try » 18 Dec 2019, 08:59

Znači, po premazu mora ići ponovo nešto?
Radi se o dosta velikoj površini. Sad znači, mora se površinski dio dići, premazati pa ponovo izliti ili?
To su baš ulaganja :hm
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by storm » 18 Dec 2019, 09:11

Nice try wrote: 18 Dec 2019, 08:56 Ma hoću.
Drenaže su urađene.
Znači taj premaz, da li može da se premaže sad samo onako po podu?
U zidovima nema vlage, samo na podu, koji je betonski, i to ubijek samo na par mjesta. Da li premazati cijeli pod ili ?
Pa bilo bi dobro ispod glazure premazati, znači dignuti je...
1. Bude li na površini, premaz će se oštetiti
2. Glazura će biti konstantno vlažna, i pitanje je trenutka gdje će vlaga probiti.

Ako se radi o nekoj garaži, mogao bi epoxi, ali se bojim, da bi s vremenom diglo "mjehurice" I opet je bacen novac. Nitko neće dati garanciju na taj posao.
A to i pričam... Propusti su skupi... Bolje onda sacekati, pa uraditi da valja, nema druge.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120409
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7901 times
Status: Online

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by Krokodil Behko » 18 Dec 2019, 09:57

Imam ja "memli stranu", na sjeveru. Msm, dolazi iz vana.
Sumnjao sam na sifon ispod kade, ili cijev, ali sam sve digao ovog ljeta, polupao kvadrat betona i nema nikakvog curenja.

Zemlja je bila vlažna, onoliko koliko i treba biti, ako je decenijama ispod betona, na sjeveru, ali nema curenja niti neke žitke mase. Samo se osjeti vlaga kad se pipne rukom.
Izvana, izlio nove staze, prije par godina i na sjevernoj strani je od izvnaa, prema unutra potamnila do pola. Suma sumarum, nema šta biti, nego izvana. takođe, prisutna vlaga u podrumu, s te strane, a intenzivnija je u mjesecima kad ima padavina.

Prijedlozi :help
online

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by Username » 18 Dec 2019, 12:21

Kupite odvlazivac

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by Čupava » 18 Dec 2019, 13:20

:poludio :D. :bjezi
.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by storm » 18 Dec 2019, 13:56

Krokodil Behko wrote: 18 Dec 2019, 09:57 Imam ja "memli stranu", na sjeveru. Msm, dolazi iz vana.
Sumnjao sam na sifon ispod kade, ili cijev, ali sam sve digao ovog ljeta, polupao kvadrat betona i nema nikakvog curenja.

Zemlja je bila vlažna, onoliko koliko i treba biti, ako je decenijama ispod betona, na sjeveru, ali nema curenja niti neke žitke mase. Samo se osjeti vlaga kad se pipne rukom.
Izvana, izlio nove staze, prije par godina i na sjevernoj strani je od izvnaa, prema unutra potamnila do pola. Suma sumarum, nema šta biti, nego izvana. takođe, prisutna vlaga u podrumu, s te strane, a intenzivnija je u mjesecima kad ima padavina.

Prijedlozi :help
Ja samo skupe prijedloge imam :D.
Iskopaj sjevernu stranu, cjementnim malterom ozbukaj, zaribaj, hladni premaz bitumen, I navari 4mm izolaciju... Zaštiti cepastom folijom, napravi betonsku muldu, drenaznu cijev postavi, odvedi od kuće u padu... I zasuj drenaznim šljunkom... Riječni je najbolji... Ali dobar si za par tisucica :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by Nice try » 18 Dec 2019, 15:07

Što se tiče mene, dobio si otkaz kao savjetnik :valja
De nešto nasavjetuj da nam osmijeh ozari lica.
Meni evo muka od jutros, nisam ni ručala :oo
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Otava
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1270
Joined: 07 Nov 2019, 13:07
Status: Offline

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by Otava » 18 Dec 2019, 16:05

Kema Pucoci je firma koja se je specijalizovala u glavnom na restauracionim i materijalima hidroizolacije

http://www.kema.si/

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by storm » 18 Dec 2019, 16:09

Otava wrote: 18 Dec 2019, 16:05 Kema Pucoci je firma koja se je specijalizovala u glavnom na restauracionim i materijalima hidroizolacije

http://www.kema.si/
Ma imaš toga hrpu... Mi najviše sika i tkk koristimo... Rijetko mapei, oni su više oko kupaona...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by storm » 18 Dec 2019, 16:09

Nice try wrote: 18 Dec 2019, 15:07 Što se tiče mene, dobio si otkaz kao savjetnik :valja
De nešto nasavjetuj da nam osmijeh ozari lica.
Meni evo muka od jutros, nisam ni ručala :oo
Eto... Napravi sad klizalište u toj prostoriji :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Otava
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1270
Joined: 07 Nov 2019, 13:07
Status: Offline

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by Otava » 18 Dec 2019, 16:10

Krokodil Behko wrote: 18 Dec 2019, 09:57 Imam ja "memli stranu", na sjeveru. Msm, dolazi iz vana.
Sumnjao sam na sifon ispod kade, ili cijev, ali sam sve digao ovog ljeta, polupao kvadrat betona i nema nikakvog curenja.

Zemlja je bila vlažna, onoliko koliko i treba biti, ako je decenijama ispod betona, na sjeveru, ali nema curenja niti neke žitke mase. Samo se osjeti vlaga kad se pipne rukom.
Izvana, izlio nove staze, prije par godina i na sjevernoj strani je od izvnaa, prema unutra potamnila do pola. Suma sumarum, nema šta biti, nego izvana. takođe, prisutna vlaga u podrumu, s te strane, a intenzivnija je u mjesecima kad ima padavina.

Prijedlozi :help
Nije obavezno da je neko curenje...to jednostavno moze biti kondezant.....pod kadom ti je hladnije i mozda se tamo kondezuje...jel to nemas podzidanu kadu?...

User avatar
Otava
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1270
Joined: 07 Nov 2019, 13:07
Status: Offline

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by Otava » 18 Dec 2019, 16:16

storm wrote: 18 Dec 2019, 16:09
Otava wrote: 18 Dec 2019, 16:05 Kema Pucoci je firma koja se je specijalizovala u glavnom na restauracionim i materijalima hidroizolacije

http://www.kema.si/
Ma imaš toga hrpu... Mi najviše sika i tkk koristimo... Rijetko mapei, oni su više oko kupaona...
Od kad to TKK Srpenica se bavi time?oni su ranije imali Silikone i Montazne pjene.....ona slika sa radnicima u zutim maicama su iz Kema Puconci...sika nije losa ali kema ima Trajna rjesenja vanjskih kako pod fondamentni tako i bocnih/oborinskih voda....jaran mi ovdje njihov direktor.....ne govorim ovo zbog reklame nego su stvarno dobri i imaju dobre reference

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by storm » 18 Dec 2019, 17:10

Otava wrote: 18 Dec 2019, 16:16
storm wrote: 18 Dec 2019, 16:09

Ma imaš toga hrpu... Mi najviše sika i tkk koristimo... Rijetko mapei, oni su više oko kupaona...
Od kad to TKK Srpenica se bavi time?oni su ranije imali Silikone i Montazne pjene.....ona slika sa radnicima u zutim maicama su iz Kema Puconci...sika nije losa ali kema ima Trajna rjesenja vanjskih kako pod fondamentni tako i bocnih/oborinskih voda....jaran mi ovdje njihov direktor.....ne govorim ovo zbog reklame nego su stvarno dobri i imaju dobre reference
prenos (4).jpeg
tekadom waterproof coating.jpg
HB-WRC-coating.png
HB-hidroizol-S.png
vodotesna-masa-hydroblocker-superelastic-set-1kg-2943129.jpg
Tekamal-Hidroizol-S-25-kg.jpg
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120409
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7901 times
Status: Online

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by Krokodil Behko » 18 Dec 2019, 17:34

storm wrote: 18 Dec 2019, 13:56
Krokodil Behko wrote: 18 Dec 2019, 09:57 Imam ja "memli stranu", na sjeveru. Msm, dolazi iz vana.
Sumnjao sam na sifon ispod kade, ili cijev, ali sam sve digao ovog ljeta, polupao kvadrat betona i nema nikakvog curenja.

Zemlja je bila vlažna, onoliko koliko i treba biti, ako je decenijama ispod betona, na sjeveru, ali nema curenja niti neke žitke mase. Samo se osjeti vlaga kad se pipne rukom.
Izvana, izlio nove staze, prije par godina i na sjevernoj strani je od izvnaa, prema unutra potamnila do pola. Suma sumarum, nema šta biti, nego izvana. takođe, prisutna vlaga u podrumu, s te strane, a intenzivnija je u mjesecima kad ima padavina.

Prijedlozi :help
Ja samo skupe prijedloge imam :D.
Iskopaj sjevernu stranu, cjementnim malterom ozbukaj, zaribaj, hladni premaz bitumen, I navari 4mm izolaciju... Zaštiti cepastom folijom, napravi betonsku muldu, drenaznu cijev postavi, odvedi od kuće u padu... I zasuj drenaznim šljunkom... Riječni je najbolji... Ali dobar si za par tisucica :D.

Ma ne treba toliko :sok
Dovoljno je iskopati, postaviti cijev i nasuti oko nje šljunak :hm

Otava wrote: 18 Dec 2019, 16:10 Nije obavezno da je neko curenje...to jednostavno moze biti kondezant.....pod kadom ti je hladnije i mozda se tamo kondezuje...jel to nemas podzidanu kadu?...

Moguće je da je kondenzacija, ali to ne objašnjava da je teren iza kuće, na toj strani, vlažniji i da mi je to uticalo na stazu i vidi se da vani djeluje neka podzemna voda.

Kada je podzidana.
Zapravo, moguće da je riječ o kombinaciji kondenzacije i vanjskog uticaja.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Vlaga, sanacija, problemi, pitanja...

Post by Pasaga » 18 Dec 2019, 17:46

Temelje sam premazao 2x nekom masaom,neznam kako se zove...
Posle drugog premaza,pusti se 6 sati da se osuusi....pretvara se u plastiku,dobije se oko 2-3 mm plastike.
Zatim sam stavio plasticnu foliju,2mm,omotao cjelu kucu.
Ova plastika,ima na sebi kanale,za eventualni kondenz,ako bi se pojavio.
Mora virit vani barem 10-tak cm,iznad se prikuje fina lajsna,tako da izgleda lijepo.
Nasuo sljunak,samo obuljke,granulaza...40-50 mm
Nakon godinu-dvije....zidovi suhi ko papir .....iznutra,ni pojma o vlagi.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests