Proljetno čišćenje

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Proljetno čišćenje

Post by Maja » 17 Mar 2012, 00:21

Image

:hihi


Bliži se bliži...
Imate li običaj da svako proljeće generalno očistite kuću, od podruma do tavana.
Pa iako sve izgleda čisto kad kreneš sa čišćenjem opet toliko vremena i truda potrošiš.
Ko vam pomaže, imate li neki svoj plan kako i s čim krećete.
Rasporedite li čišćenje na više dana ili hoćete da sve završite npr za vikend, pa vas onda sve boli.

Meni je još rano. Ja to radim u aprilu jer mi se brže suši sve, i tepisi i store i deke, jorgani, jastuci.

Tema mi je pala na pamet jer sam danas vidjela reklamu :lupa

Image

Sve na stranu, ali meni je najgore ovo

Image

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by silence » 17 Mar 2012, 00:34



Kada je granulo prvo sunce poslije onog snijega, kažem, evo stiglo proljeće i pođoh sa čišćenjem :hihi . Počela sam od balkona i plakara u njemu. A moja deviza je, bacati sve što smeta i što se nije koristilo duži vremenski period. I nakupilo se toga, jer zima je bila duga. Balkon se blista. Slijedeći moj prvi rad će da bude otvoriti sve ormare i baciti nepotrebno i prvo njih očistiti. Tako radim svake godine i svaki put imam nešto nepotrebno što treba baciti. Kada se to zatvoreno očisti, onda pristupam radu na vidljivim površinama. I najviše volim da radim sama, ne volim da mi niko pomaže... :zubi
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Hana84
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 583
Joined: 02 Oct 2011, 00:12
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by Hana84 » 17 Mar 2012, 01:04

Ja se zaista trudim da mi je uvijek cisto kod kuce, trenutno sam domacica, do poslijepodne sam kuci sama i svaki dan se "zabavljam" kucnim poslovima. U zgradi imam veseraj sa vise masina za pranje vesa i masinom za pranje tepiha, tako da mi je to " loto zgoditak" u ovoj mojoj gotovo manichnoj pedanteriji. Moj proljetni posao se svodi na pranje i pakiranje zimske garderobe, odlaganje zimske obuce i priprema proljetne odjece i obuce. U pospremanju mi ne pomaze niko, ja i ne volim to, jer znam kad mi mama dodje da kontrolise stan kad sam ljeti na odmoru, ona kao meni posprema, a ja za njom poslije 3 dana moram vracati stvari na svoje mjesto, jer ona to jednostavno sve "preokrene", tj. uradi po svome, kako se njoj svidja, pa hajd' snadji se !

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by Sheval » 17 Mar 2012, 08:02

Mogo bi auto danas oprat :obrve

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by Konsultant » 17 Mar 2012, 10:34

Sheval wrote:Mogo bi auto danas oprat :obrve
nemoj sam, uzmi pomoc.

Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by Krokodil Behko » 17 Mar 2012, 10:37

Kod mene nema proljetnog ciscenja, posto se cisti i zimi. Ima proljetno
krecenje, koje ce poceti za nekoliko dana. Ovaj put, bit ce i poprilicno
gletovanja. Potrudicu se, da to odradim, prije nego sto travetina pocne
da raste.
online

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by Bahra » 17 Mar 2012, 11:15

Kod mene ce proljecno ciscenje ove godine da se rastegne i na ljetnje :zid
Posto planiramo u maju poceti sa renoviranjem stana bice veselo i haos. Najgore mi je sto cu imati nedjelju samo slobodnu cijeli dan da raspremam. Iskreno panika mi je bas...pokusavam da gledam pozitivno, daj eto ove godine i onda sam rahat :place
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by Maja » 17 Mar 2012, 11:55

Joj B..... u nazad čini mi se 10 godina svakog proljeća smo nešto radili ili u stanu ili u kući. Jedne godine mijenjali sve otvore, druge komplet banju, čak i cijevi, treće parket, lani bazen, ove godine ćemo mijenjati krov na kući.
Iskreno da ti kažem drago mi je kad to sve odradimo, ali brate ima posla. Najgora mi je ona prašina ako se nešto buši pa imaš osjećaj da je i odjeća i ormarima prašnjava :lupa
Mi smo krečili prošlog ljeta i gledat ću da ove godine preskočimo jer su čisti zidovi, posebno zato što su boja banane.
Ja uvijek krećem sa presađivanjem cvijeća krajem marta koje rasporedim na 3 dana, pa onda sve ostalo.
A kad krenem ne znam stati i ništa ne jedem, samo pijem, pijem, pijem....na kraju ispada da čistim i organizam :D.

Voljena
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1307
Joined: 23 Jul 2011, 09:37
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by Voljena » 17 Mar 2012, 12:19

kod mene nema proljetno ciscenje..ja uvjek cistim, uopce ne cekam kao neki proljetno ciscenje, ili za bajram moram ocistiti generalno kucu...uvjek kad mogu ja sebi poradim, za mene je to vazan dio zivota i nacin na koji se ja opustam.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by gejsha » 17 Mar 2012, 14:46

Maja wrote:Joj B..... u nazad čini mi se 10 godina svakog proljeća smo nešto radili ili u stanu ili u kući. Jedne godine mijenjali sve otvore, druge komplet banju, čak i cijevi, treće parket, lani bazen, ove godine ćemo mijenjati krov na kući.
Iskreno da ti kažem drago mi je kad to sve odradimo, ali brate ima posla. Najgora mi je ona prašina ako se nešto buši pa imaš osjećaj da je i odjeća i ormarima prašnjava :lupa
Mi smo krečili prošlog ljeta i gledat ću da ove godine preskočimo jer su čisti zidovi, posebno zato što su boja banane.
Ja uvijek krećem sa presađivanjem cvijeća krajem marta koje rasporedim na 3 dana, pa onda sve ostalo.
A kad krenem ne znam stati i ništa ne jedem, samo pijem, pijem, pijem....na kraju ispada da čistim i organizam :D.
Imate bazen :bali
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by Sheval » 17 Mar 2012, 17:13

Konsultant wrote:
Sheval wrote:Mogo bi auto danas oprat :obrve
nemoj sam, uzmi pomoc.

Image
Jesu jednom,na jednom okupljalištu...i nikad više!
Po suncu,sisama mi izmeljali šoferšajbu,haubu,auto je bilo prljavije nego prije 'tretmana'.

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by alma75 » 17 Mar 2012, 22:50

Kod mene je već počelo. Svaki dan po malo. Stalno sam kući pa ne moram da se opterećujem, a dosad je bilo vikendom navrat-nanos ili iskoristim koji dan starog godišnjeg za to. Uglavnom, krečenje ćemo ove godine preskočiti, što me posebno raduje!

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by Konsultant » 18 Mar 2012, 11:00

Sheval wrote: Jesu jednom,na jednom okupljalištu...i nikad više!
Po suncu,sisama mi izmeljali šoferšajbu,haubu,auto je bilo prljavije nego prije 'tretmana'.
pa ti fino rucnu povuces, pa ih preko koljena izdegenes i onda natjeras da to sve fino srede.

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by nezaboravna » 18 Mar 2012, 11:01

Pocela od kuhinje ,banje i spavace sobe -gotovo sad sam rahat sve sam to zavrsila,okreceni banja hodnik i kuhinja ,samo koja razlika.Vele sta ti je sto si nadigla cisto je,jest vraga samo kad se podze ni sanjat ne mozes sta sve imas i kako je prljavo,a sve fol se nesto raducka :zao :zao Primacu i rest cistim iza praznika i onda mogu uzivat u cistoci :apl
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by silence » 18 Mar 2012, 15:55

Maja wrote: Najgora mi je ona prašina ako se nešto buši pa imaš osjećaj da je i odjeća i ormarima prašnjava :lupa
:D.
Majo, i za to ima lijek. Kada se buši, da se ne bi sve zaprašilo, uključi usisivač, skini stopicu sa usisivača i postavi ga uz samu bušilicu (rupu). Sva prašina ode u usisivač... :D
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by blento59 » 18 Mar 2012, 18:31

Zbog velikog broja požara Civilne zaštite širom zemlje apeluju na stanovništvo da bude oprezno tokom proljetnog čišćenja
Tuzla - Zbog pojave velikog broja požara u poljednjih nekoliko dana, Civilne zaštite širom zemlje apeluju na stanovništvo da bude opreznije prilikom proljetnog čišćenja poljoprivrednih površina. Tako su naprimjer vatrogasci na području Tuzlanskog kantona u protekla dva dana imali više od stotinu intervencija. Prnjavorska Vatrogasna jedinica u protekla 24 časa intervenisala je 13 puta na gašenju požara koji su izazvani nepažnjom prilikom pripremnih radova za proljećnu sjetvu i čišćenja poljoprivrednih površina. Požar u Mjesnoj zajednici Mirosavci, između opština Lopare i Čelić, proširio se tokom noći, ali ne ugrožava domaćinstva. Vatrogasci preporučuju strogo pridržavanje svih propisanih preventivnih mjera kod spaljivanja korova, trave, lišća poljoprivrednih i drugih otpadaka, kao i prilikom loženja vatre na otvorenom prostoru. Isto upozorenje odnosi se i na sve vlasnike ili korisnike šuma, kao i organe lokalne uprave da trebaju preduzeti mjere propisane zakonskim aktima iz oblasti šumarstva da bi stanovništvo bilo zaštićeno od požara. (BHT1)
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by Heidi » 18 Mar 2012, 18:33

uh, moram i ja :kafa da istjeram ovu zimsku prljavstinu i otvorim vrata doma suncu i proljecu :jupi :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by Sheval » 18 Mar 2012, 19:24

Danas sam počistio frižider

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by Zagorka » 18 Mar 2012, 21:30

Zasto ovi misle ako neko radi generalke da nikako nista ne cisti cijelu godinu :plavi pa svi mi usisavamo redovno,brisemo prasinu,i milion drugih stvari radimo,ali kad se kreci tad se izvlace plakari,za sta nam obicno trebaju po dva covjeka,jos ko ima drvo i po tri bgm,necete mi valjda reci da to svaki dan sami radite? :kafa
Ja necu jos kreciti,dok dobro otopli i mognem raditi u kratkom sorcu,dok se prestane grijati sasvim.....doduse,mm kreci,a ja perem podove i sve ostalo.... :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Proljetno čišćenje

Post by silence » 04 May 2012, 19:23

Evo počela sam ja MB. Otoplilo je i jedva sam čekala da se započnu radovi. Sada je priprema "terena" za molera... Danas mi je cijeli dan radila veš mašina... Prala je deke, štep deke, jastuke, prostirke sa kauča, prekrvače. Dan topal i vjetrovit i sve je suho osim jednog jastuka... Sutra idem dalje... :hihi
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests