Njega cvijeća

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by IM_ex » 17 Oct 2012, 18:35

Ideja wrote:Nakon što mi se prošle godine orhideja osušila nakon samo par mjeseci konačno sam odlučila opet pokušati i kupila sam novu. Ima li nešto specifično za njih, kako često ih zalijevati?
Ne vole cesto zalijevanje, niti obilno. Jednom sedmicno je dovoljno, ne pretjerati. Ne vole da im se mijenja mjesto, zahtijevaju osvijetljeno mjesto. Vole sunce, ali ne i ono koje im sprzi listove.
Prije par mjeseci sam stisla petlju da orhideju, cije slike sam postavljala na forumu, prebacim u vecu saksiju.
Svjesna njene osjetljivosti, zaista, bilo me strah upustiti se u taj poduhvat - da ugine, a da znam da je zbog mijenjanja posude nestA bi mi bilo. Prelijepa je, nagradjivala je mnostvom cvjetova; u par mjeseci 3-4 puta cvjetala.
Elem, jedva, jako oprezno sam izvlacila stabljiku iz vec "otjesnjale" saksije. Skoro da vise i nije bilo zemlje, sve sami korijen :sok
Iako krajnje oprezna, pokidalo se par korjencica, no, obzirom kolko ih je ostalo, davalo mi je nadu da ce prezivjeti to ranjavanje.
Svaki dan potom, sa strahom sam pogledala u orhideju, strahujuci da cu ju vidjeti bolnu. Dan za danom, cini se posve zdravo. Nakon otprilike mjesec dana, vidim zacetak novog lista. Ubrzo i drugog. I treci se razvi, modar, zdrav, a vec se i cetvrti evo stidljivo pomalja.
Jucer me obradovase dva majusna izrastka; nisu to oni korjencici koje orhideja cesto pruza. Ovo su, spocetka iznicanja, korjencici dosta slicni tim, samo sto ovi strse ka uvis. Da, da ... moja orhideja kani uskoro cvjetati, a ti "roshchichi" su buduca stabljika za nadolazece cvjetove :srce
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by IM_ex » 11 Nov 2012, 22:59

Nosaci buducih cvjetova jos rastu, evo kako trenutno izgledaju Image
Inace, kako sam ju prebacila u vecu saksiju, postala je sva raskosnija, zdravija, zelenijih listova.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Luna. » 11 Nov 2012, 23:22

Heidi wrote:kako sam smotana s tim cvijecem... :123 u mene bi i ono plasticno pokrepalo :123
sad mi je lakse... uvijek mislim da sam ja jedini halomet potom pitanju :D
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Tempy » 12 Nov 2012, 09:25

IM_ex wrote:
Ideja wrote:Nakon što mi se prošle godine orhideja osušila nakon samo par mjeseci konačno sam odlučila opet pokušati i kupila sam novu. Ima li nešto specifično za njih, kako često ih zalijevati?
Ne vole cesto zalijevanje, niti obilno. Jednom sedmicno je dovoljno, ne pretjerati. Ne vole da im se mijenja mjesto, zahtijevaju osvijetljeno mjesto. Vole sunce, ali ne i ono koje im sprzi listove.
Prije par mjeseci sam stisla petlju da orhideju, cije slike sam postavljala na forumu, prebacim u vecu saksiju.
Svjesna njene osjetljivosti, zaista, bilo me strah upustiti se u taj poduhvat - da ugine, a da znam da je zbog mijenjanja posude nestA bi mi bilo. Prelijepa je, nagradjivala je mnostvom cvjetova; u par mjeseci 3-4 puta cvjetala.
Elem, jedva, jako oprezno sam izvlacila stabljiku iz vec "otjesnjale" saksije. Skoro da vise i nije bilo zemlje, sve sami korijen :sok
Iako krajnje oprezna, pokidalo se par korjencica, no, obzirom kolko ih je ostalo, davalo mi je nadu da ce prezivjeti to ranjavanje.
Svaki dan potom, sa strahom sam pogledala u orhideju, strahujuci da cu ju vidjeti bolnu. Dan za danom, cini se posve zdravo. Nakon otprilike mjesec dana, vidim zacetak novog lista. Ubrzo i drugog. I treci se razvi, modar, zdrav, a vec se i cetvrti evo stidljivo pomalja.
Jucer me obradovase dva majusna izrastka; nisu to oni korjencici koje orhideja cesto pruza. Ovo su, spocetka iznicanja, korjencici dosta slicni tim, samo sto ovi strse ka uvis. Da, da ... moja orhideja kani uskoro cvjetati, a ti "roshchichi" su buduca stabljika za nadolazece cvjetove :srce
Kod mene uspjelo pa želim podijeliti iskustva za zalijevanje orhideje. Svi znamo da su osjetljive i da hoće da se njeguju. Poželjno je prskati lišće, a u saksiju staviti kockice leda, tako stalno dobiju po malo vode, a nema potrebe često zalijevati.:D
Btw neobično za muškarca ali volim cvijeće a posebno orhideje i sve vrste ruža.:D

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by STrendzer » 12 Nov 2012, 09:47

ima jedna mimoza tam' na drugoj planeti..samo ne znam jel osjetljiva bas toliko :oo !?.. ;)

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by bubica » 13 Nov 2012, 00:05

Ma ima mimoza i ovdje.

Orhideje

Danas sam sklanjala orhideje sa prozora i vidjela da od devet velikih i dvije mini orhideje, cetiri vec tjeraju da bi cvijetale. Kisnica je zakon za orhideje. Natapati ih svako 3-4 sedmice u vodu, da se bas dobro natiju vodom. Prosle godine za rodjendan sam dobila malu orhideju, mala mini orhidejica, jako dugo je cvijetala, ali cuti sada, ima jako zdrave listove. Mislim da ce i ona uskoro poceti tjerati stapic za cvijetanje. Moje orhideje imaju popodnevno sunce, kada bas ono pregrije spustim roletnu. Inace orhideje ne trebaju mnogo mijesta u saksiji, njima je jako vazno da imaju gdje pustati svoje zile i uzimati dovoljno kisika preko brkova.
siromah nema sta a bogatas nema kad

Trepavica
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Trepavica » 16 Nov 2012, 21:41

Volim cvijece kucno ,kao i vanjsko..u kuci imam samo 4 saksije , ali su dva do plafona..razmisljam sta uraditi od njih..a prelijepi , prostora vise za njih nemam..pa se osjecam bas ...:( jer vec nekoliko godina , je to cvijece tu..:( pomisao da ih cu se uskoro morati rastati od dva..me bas..:(

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11737 times
Contact:
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Maja » 03 Apr 2013, 16:31

butterfly wrote:Ja cvijece prihranjujem germom :oo
U 2l vode stavim kesicu greme i ostavim 3-4 dana.
Jest da malo "tukne" ali brzo ispari.
Kad si ovo napisala lani čudila sam se ali neki dan mi isto rodica reče da koristi germu.

Ja sam danas presadila 15 saksija muškatli plus u 4 saksije nove klice...nagurala sam 6-8 po jednoj duguljastoj saksiji, pa ako se prime opet ću ih presaditi. Ostalo mi je par kaktusa za sutra (sve mi otišlo :( ) i kasnije ću kupiti blagene, 12 komada za 6 saksija za ograde na balkonu. Posijat ću i kadifice za staze i ne znam bi li još kupila nešto za avliju gdje sjedimo. Ili petunije ili verbene.

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Toruk Makto » 03 Apr 2013, 18:21

jel se moze i vutra tom germom zaljevat ?
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11737 times
Contact:
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Maja » 03 Apr 2013, 18:36

:D. vidiš dobro pitanje. Germa nije otrov za razliku od prihrana koje se kupuju. Probaj :cudi

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Pasaga » 03 Apr 2013, 19:03

neki da kupih jednu ruzu,haj velim da sto posadim u proljece.
Stara navika.Ova ce da cvati zuto,na slici izgleda jako lijepo.
Toliko sam tog nasadio oko kuce da haman nestignem sve to lijepo uredit...
pa kazem....koji ce mi ovo vrag.....trazim sebi belaja....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11737 times
Contact:
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Maja » 04 May 2013, 14:09

Dva puta sijem kadifice al slabo niču. Mislim da sam ih posijala u lošu zemlju. Sinoć kažem tati da kupi zemlju i nove kadifice da opet posijem kad on donese karanfile :D
Baš mi se ne da.
A danas ću posaditi 12 blagena u 6 saksija i okačiti na balkon.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Njega cvijeća

Post by Krokodil Behko » 17 Mar 2014, 12:02

Lijepo je vrijeme. Na meni je da sada brinem i o cvijeću po avliji.
Izneo sam husnijusufe iz podruma vani. Da nije rano? Ovdje je po noći još uvijek "studeno".
online

Ciklama
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Ciklama » 17 Mar 2014, 13:55

Krokodil Behko wrote:Lijepo je vrijeme. Na meni je da sada brinem i o cvijeću po avliji.
Izneo sam husnijusufe iz podruma vani. Da nije rano? Ovdje je po noći još uvijek "studeno".
Nikad čula. Kakvo je to cvijeće? :123

Trepavica
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Trepavica » 17 Mar 2014, 14:37

Krokodil Behko wrote:Lijepo je vrijeme. Na meni je da sada brinem i o cvijeću po avliji.
Izneo sam husnijusufe iz podruma vani. Da nije rano? Ovdje je po noći još uvijek "studeno".
Pa mogao si pričekati još malo ... Jer mrazeva može još biti , noći su ipak još hladne ....


Ja za sada samo iznijela lijamdere - izdržati mogu i do - 6 C , ostalo cvijeće će još da pričeka malo ..

Trepavica
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Trepavica » 17 Mar 2014, 14:42

Ciklama wrote:
Krokodil Behko wrote:Lijepo je vrijeme. Na meni je da sada brinem i o cvijeću po avliji.
Izneo sam husnijusufe iz podruma vani. Da nije rano? Ovdje je po noći još uvijek "studeno".
Nikad čula. Kakvo je to cvijeće? :123
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Ciklama
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Ciklama » 17 Mar 2014, 14:46

Hvala Trepka ali meni su ove fotke presitne. Liči mi na pelargonije, punog cvata. :hm

A lijamdere???? :hihi

Smijem se sebi, jer ne znam. ;)
Last edited by Ciklama on 17 Mar 2014, 14:50, edited 2 times in total.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Pasaga » 17 Mar 2014, 14:46

Trepka....ovo su musketini.....
tako se kod nas vika.... :123
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ruana
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Ruana » 17 Mar 2014, 14:48

Ja ovo sve zovem kadifice ili musketini ja se nista u cvijece ne razumijem.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Njega cvijeća

Post by Krokodil Behko » 17 Mar 2014, 15:28

Ciklama wrote:Hvala Trepka ali meni su ove fotke presitne. Liči mi na pelargonije, punog cvata. :hm

A lijamdere???? :hihi

Smijem se sebi, jer ne znam. ;)

Ovako izgleda :)

Image

Image
online

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests