Njega cvijeća

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11742 times
Contact:
Status: Offline

Njega cvijeća

Post by Maja » 01 Apr 2012, 12:12

Vrijeme je presađivanja cvijeća..
Ovdje možete pitati za savjet i davati ga drugima u vezi gajenja cvijeća.
Koju zemlju koristiti,
koje prihrane,
prskati listove ili ne,
manja ili veća saksija,
uspjeva li nešto bolje u zemlji (u bašti) ili u saksiji,
koje sobno cvijeće je dobro izbaciti na balkon preko ljeta,
a koje nikako ne podnosi direktnu sunčevu svjetlost.

Mene zanima prihranjujete li ikad cvijeće bananama i ljuskama od jajeta.
To se potopi u kantu s vodom i ostavi par dana dok se usmrdi i onda se procijedi i time zalijeva.

Ja sam to radila jedne godine i zaista mi je bilo super cvijeće, ali bude super i kad se prihranjuje običnom prihranom, tako da ne znam.
Mnogi kažu da se tako stvaraju bakterije u zemlji.
Isto tako neki zalijevaju cvijeće vodom u kojoj se kuhao krompir.

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Bahra » 01 Apr 2012, 12:21

Ja cvijece prihranjujem germom :oo
U 2l vode stavim kesicu greme i ostavim 3-4 dana.
Jest da malo "tukne" ali brzo ispari.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Zagorka » 01 Apr 2012, 12:40

:sok Jezdimira draga pa nadodje li ko somun? :cudi

Ja ne koristim nista od toga,to sam jednom dvaput mozda uradilai,ali ne radim to sada uopce,a imam pun stan cvijeca i stvarno mi,ono sto kazu,hoce.Eh,sad,jeli do pozicije stana,sto je topliji mozda ili osvjetljeniji od necijeg,ili do cega,ne znam,samo znam da mi se primi svaki kalem,i da dobro raste :cudi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11742 times
Contact:
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Maja » 01 Apr 2012, 12:48

Kakvom germom :sok
Nikad čula.

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Bahra » 01 Apr 2012, 13:23

Simonida Puhalo wrote::sok Jezdimira draga pa nadodje li ko somun? :cudi
Ko lepina :plavi
ma jok sta ce nadoci, pa germa je svakako hranjiva i samo oporavi cvijece.
Pemba wrote:Kakvom germom :sok
Nikad čula.
Ja Di-Go koristim :oo
Meni je to nana rekla, i ja sam u pocetku mislila :lud
medjutim extra je.Isto se moze na vanjsko cvijece primjeniti
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Heidi » 01 Apr 2012, 19:46

kako sam smotana s tim cvijecem... :123 u mene bi i ono plasticno pokrepalo :123
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by silence » 04 May 2012, 19:08

Savjet je da se sobno cvijeće povremeno zalije vodom kojoj se doda malo soda bikarbone. Ima logike, vjerovatno je to zbog neutralizacije kiselosti zemlje u saksijama.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Voljena
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1307
Joined: 23 Jul 2011, 09:37
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Voljena » 04 May 2012, 23:48

ja volim cvijece, ali neznam sa njim...bude mi neko vrijeme, i ugine, bude mi uvjek zao, a bez cvijeca u kuci ne mogu :(
najvise volim orhideje, imam bas sad jednu veliku, i masAllah dobro se drzi, izgleda da joj pase mjesto..a imam jos par, ali su im vec poceli opadati cvijetovi, ostanu samo grane, i meni to dosadi drzati kad nikad ne izadju novi. u moje mame vazda rastu, i uvjek ima novih, dok u mene samo klipe budu mjesecima. i lako kupim novu. neko kaze nesmije biti vode u dnu stalno, pa da stavim u tush kad zalivam i ostavim da ostoje i onda ih vratim nazad na mjesto. sve sam to radila, i opet ne. a drugi kazu da uvjek treba da bude vode u dnu, tako da ona sama pije kad joj treba, ni to nije uspjevalo. zna li ko od vas savjet? gdje grijesim? uvjek kad zalivam bilo koje cvijece, zalivam sa vodom koja je prenocila, nikad friskom.

ovaj feladendron mi je mama dala, i bio je super, ali sad ima par mjeseci, da je poceo da se susi, i novi jadnicak kad naraste samo se osusi i ne otvori se kako treba. i nikako da poraste u visinu, vazda iste visine kako sam ga dobila, a samo se siri. ne zalivam ga cesto.
Image

imam isto 4 puzalice (neznam tacno kako se zovu) koje drzim na prozorima. kako je doslo proljece poceli su da se sire i puze.
njih zalivam jednom sedmicno, i hranim onom vodom za cvijece s vremena na vrijeme. hocu da mi puzaju vise u visinu, ali nemam gdje da zakacim na prozor. savjet bi mi dobro dosao :)

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by silence » 05 May 2012, 00:51

Voljena, pričaj tom svom filadendronu...cvijeće nas čuje i voli da mu se priča i tepa... :D

A za ove puzavice, ako nemaš dovoljno prostora i ako nemaš gdje da ih zakčiš da pužu, možeš ih staviti u viseće korpe, okačiti o strop ili bočni zid, pa umjesto da pužu one će ići prema dole, a možeš ih i rasporediti i kačiti na zidu.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by silence » 05 May 2012, 01:27

Monstera - Filadendron

Monstera ima velike tamnozelene listove koji su duboko urezani ili šuplji pri sredini. Traži puno mjesta jer može narasti do 3 metra, ali za to će joj trebati malo više vremena jer tokom godine izbaci 2-3 lista. Možete je staviti na sjenovito mjesto, npr. u kut prostorije. Potrebno joj je malo vode pa se tokom ljeta treba zaljevati svakih 5-6 dana a tokom zime 10-12 dana što uvelike ovisi od topline prostorije u kojoj se nalazi, ali i od veličine vaze. Možete je povremano prskati po lišću, a obavezno joj povremeno očistite listove vlažnom krpom ili spužvom pridržavajući ih s doljnje strane kako se ne bi oštetili. Ako želite da ima sjajne izražajne listove 3-4 puta na godinu upotrijebite laštilo za lišće. S njim nikako nemojte pretjerivati jer može trajno oštetiti listove.
Prihranite je jednom mjesečnom vodom u koju ste dodali tekuće gnojivo za lisnato sobno bilje.
Budući da je monstera u biti veliki puzavac kako bi lakše rasla stavite joj u vazu štap oko kojeg ćete je zavezati i tako poduprjeti u rastu. Stvara zračno korijenje koje joj u prirodi pomaže pri rastu. Nemojte rezati nego ga pokušajte usmjeriti da ide prema vazi kako bi se zakorijenilo i na taj način bilo ptporanj biljci.
Razmnožava se pomoću vršnih reznica u rano proljeće. Jednostavno odrežite vrh sa dva lista i stavite ga vodu dok ne pusti korijenčiće, a potom zasadite u zemlju. Matična biljka monstere će bez problema nastaviti svoj rast mada ste joj odrezali vrh.
Mladi listovi nisu urezani i nemaju rupe. Ako ne dobiju šupljine niti kad promjene boju u tamnozelenu znači da joj nedostaje svijetla i hrane.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11742 times
Contact:
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Maja » 06 May 2012, 23:50

Ja sam imala dvije ogromne monstere, stare 10-12 godina. Na kraju ih bacila kad smo krečili stan.
A inače kad bi krečili izbacila bi ih na balkon i zavezala za štrik da se ne polome. Prečnik jednog lista je bio pola metra.
Zašto se kod Voljene suše listovi ne znam.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by silence » 16 May 2012, 19:04

Ovu mimozu bih voljela imati :sok


Oduševiće Vas: Nežna mimoza reaguje na dodire (VIDEO)

Ukoliko ste odlučili da u kući ili bašti gajite mimozu, pogledajte pre toga kako bi trebalo da se odnosite prema njima. U suprotnom, biljka bi mogla prevremeno da uvene.

Image

Neko Vam je kupio ili ste je sami doneli u vaš dom, ali neobična biljka odjednom Vas je iznenadila kad je počela da se pomera! Mimosa pudica (u prevodu sa latinskog - stidljiva mimoza) je biljka puzavica koja je fascinantna po svom jedinstvenom svojstvu reakcije na dodir.

Kada je pipnete, njeno lišće reaguje tako što se skuplja. Osim toga ova biljka reaguje i na duvanje, grejanje ali i ako je zatresete. Mimozu uznemiruje dodir zbog čega njene ćelije specifično reaguju tako što ispuštaju hemikalije, uključujući kalijumove jone koji ispuštaju vodu iz ćelija. Ta voda se potom rasprši, gubi se pritisak u ćelijama i one kolabiraju, zbog čega se lišće zatvara.

Naučnici ne znaju koja je evoluciona svrha zatvaranja listova, ali veruje se da je mimoza to svojstvo razvila kako bi mogla da odbije potencijalne predatore. U videu koji Vam prilažemo, možete videti kako ova neobična biljka reaguje na ljudski dodir, zbog čega je postala zanimljiv dodatak u svakoj kući.

[media]BLTcVNyOhUc&feature[/media]

Nevjerovatan cvijet. Uvjek sam tvrdila da biljke osjećju. :sok
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11742 times
Contact:
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Maja » 18 May 2012, 00:39

Mimozu ima moj prvi komšija. Jako lijepo drvo neobičnog oblika. Samo kasno počne zeleniti. Kad prolazim kraj nje obavezno dirnem jednu granu, pa kad se vraćam istim putem vidim da su listovi skupljeni.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by IM_ex » 18 May 2012, 00:52

oh, kako predivno ... sad zeliiim tu mimoooozuu :place
Cvjeta li poput obicne mimoze? U isto vrijeme kad i obicna? Izraste li bas u drvo ili moze ostati i kao saksijsko cvijece?
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11742 times
Contact:
Status: Offline

Savjeti o uzgoju cvijeća

Post by Maja » 09 Sep 2012, 23:05

Još malo pa će vegetacija prestati nakon čega ćemo zaštiti naše balkonsko i bašteno cvijeće.

Pelargonije/muškatle se stavljaju u tamniju prostoriju koja se ne grije, ali u kojoj je temperatura barem za 5 stepeni veća od vanjske. Zalijevaju se otprilike 1 mjesečno. Na proljeće se orežu i presade u novu zemlju, a reznice koje otkinete možete ožiliti. Mnogi ih stavljaju u vodu, ali kod mene prije puste žile ako ih odmah posadim u zemlju.

Kaktusi se mogu ubaciti u toplu prostoriju, ali bolje će im biti u hladnoj. Nikako, ali nikako se ne smiju prihranjivati od 11. do 4. mjeseca jer im je potreban odmor, a kad se preko zime odmaraju na proljeće i ljeto cvjetaju ko ludi.

Cvijeće koje ima glavice se počupa na jesen, odrežu se listovi i glavice se stave u piljevinu i novine ili kesice s rupicama kroz koji prolazi zrak.

Presađivanje

Cvijeće se presađuje naravno u aprilu kad počinje vegetacija. Najprije se biljka tj korijen dobro očisti od stare zemlje i ako je pustila velik korjen malo se poreže. Najbolje saksije su glinene ili kamene, ali su i skuplje, tako da ja ipak koristim plastik-fantastik. Zemlja je ova obična, a kaktusi vole da im dodaš u zemlju malo sitnog pijeska kako bi bila što propusnija. Poželjno je i na dno saksije staviti krupni pijesak (pržina :oo ) kako se voda ne bi zaustavljala na dnu posude.
Od oka možete procijeniti kolika vam saksija treba. Ako se radi o biljkama s jačim korjenom i biljkama koje brže rastu onda ide veća. Kaktusi (kažu i ljubičice) vole manje saksije.
Napuniti zemljom 1/3 saksije, položiti biljku uspravno i zasipati je okolo zemljom. Lagano pritisnuti dlanovima zemlju, ne treba je nabijati. Zaliti i prvih par dana držati u hladu dok ojača.

Prihranjivanje

Nakon presade biljke nije potrebno prihranjivati naredni mjesec dana. Samo zalijevati čistom vodom i to jednom sedmično otprilike ako je proljeće. Ljeti svaki ili svako drugi dan.
Na početku koristiti prihranu za jačanje lista, a poslije za poticanja cvjetanja.
Ja sad ne znam koju prihranu koristim, ali mislim da se zove Cvjetal- zeleni čep je za list, crveni za cvjetanje.
Uz to još povremeno zalijem željezom. Kupim kesicu sa željezom u prahu.
Cvijeće prihranjujem 1 u 7 ili 10 dana i uvijek se stavi manje prihrane nego što piše. Npr kod moje prihrane ide 1 čep na 2l vode, ali ja stavim 4 čepa na 10l.


Mene zanima uzgoj ljubičica jer mi jedino one ne idu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Savjeti o uzgoju cvijeća

Post by Krokodil Behko » 24 Sep 2012, 20:45

Svakog proljeća, kupiš nove i to bi bio uzgoj ljubičica. Štoš se patit bezveze?
Rijetko ih vidjam. Izgleda da nisu zahvalne za držanje. U modi je ono jednokratno
cvijeće da tako kažem.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119209
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11742 times
Contact:
Status: Offline

Re: Savjeti o uzgoju cvijeća

Post by Maja » 24 Sep 2012, 20:56

Pa i te nove traju mjesec-dva. Ne znam koji im je klinac. A najgore je cvijeće koje prodaju za 8. mart u malim saksijama, a više cvjetova od listova. Izvuku maksimum iz njega i onda samo crkne.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Savjeti o uzgoju cvijeća

Post by silence » 24 Sep 2012, 21:48

Nedavno sam kupila dvije saksije afričkih ljubičica, roza prošarana sa bijelim i plavu. Mislim da sam postavila i slike na "Cvijeće-naše"... Bile su prekrasne i divila sam im se danima. Jedno jutro kada sam ustala i pogledala ih, šokirala sam se :sok. Cvijet u obje ljubičice je bio sparušen, kao da je poliven vrelom vodom. Razmišljala sam šta ih je moglo ubiti i sjetim se da su mi tu noć ostale na propuhu :sok. Otrgnula sam sa njih sve cvjetove, nije ostao ni jedan :( i sklonila ih da ne budu na propuhu. Ubrzo su se pojavili novi pupoljci i ponovo su mi procvetale... :)

Znači da cvijeće ne podnosi propuh, bar ne ova afrička ljubičica.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by Ideja » 17 Oct 2012, 09:54

Nakon što mi se prošle godine orhideja osušila nakon samo par mjeseci konačno sam odlučila opet pokušati i kupila sam novu. Ima li nešto specifično za njih, kako često ih zalijevati?
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Njega cvijeća

Post by silence » 17 Oct 2012, 10:21

Bubica ti je "majstor" za orhideje... :D
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests