Rasvjeta u stanu.

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Rasvjeta u stanu.

Post by mehaning » 10 Aug 2016, 11:13

Divlja_u_srcu wrote:
mehaning wrote:
Divlja_u_srcu wrote:Lampe, od ledova mi se ježi
Ježi... :sok

Ja postepeno mijenjam obične i štedne sa led, kad neka crkne... :hm

Tamo gdje se žarulja ne vidi, nemam pojma, koja je ugrađena... :hm

Istina, ne kupujem kinesku robu... :dole

Da,,neprirodno mi svjetlo..
Ovisi koje kupiš... :DD

Kada dođem doma, mogu ti slikati par plafonijera, pa ti pogodi, koja je žarulja unutra... :hihi

Mada za par godina ništa drugo nečeš moči ni kupiti, ako ne pronađu nešto još bolje... :hm

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Rasvjeta u stanu.

Post by Divlja_u_srcu » 10 Aug 2016, 11:38

Ma bolje su svijeće :valja
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Rasvjeta u stanu.

Post by Heidi » 10 Aug 2016, 19:40

Za tri dana riknule dvije sijalice :pusi
Sta li me je ozracilo. :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

drbrk
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 242
Joined: 12 Dec 2014, 11:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Rasvjeta u stanu.

Post by drbrk » 15 Aug 2016, 11:07

Posto je ovakva sijalica u BiH?

Image

Šifra proizvoda 10003116
Tip proizvoda Led
Tip grla GU10
Napon 220V
Frekvencija 50Hz
Snaga 5W
Lumena 350Lm
Boja svetla 2700-3200K-Toplo Bela
Tip diode HI POWER SMD
Ugao rasipanja 35º
http://montaznakuca.blogspot.com

drbrk
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 242
Joined: 12 Dec 2014, 11:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Rasvjeta u stanu.

Post by drbrk » 02 Sep 2016, 10:20

ko se ono interesovao oko plafonjerki?

https://www.youtube.com/watch?v=6Akru7Uhq9M
http://montaznakuca.blogspot.com

drbrk
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 242
Joined: 12 Dec 2014, 11:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Rasvjeta u stanu.

Post by drbrk » 19 Sep 2016, 11:12

http://montaznakuca.blogspot.com

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Da li je LED rasvjeta opasna za zdravlje?

Post by Krokodil Behko » 28 Sep 2016, 10:52

Image
Američka naučna asocijacija u junu je objavila upozorenje da visokosenzitivna LED ulična svetla emituju nevidljivo plavo svetlo koje može da ometa ritam sna i poveća rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema poput raka i kardiovaskularnih bolesti.

Asocijacija je takođe upozorila da LED svetla mogu da pogoršaju noćni vid u vožnji, piše "Vašington post".

Slična zabrinutost se pojavljivaleai proteklih godina, ali ovo upozorenje dodaje na ozbiljnosti problema i moglo bi da prisili gradove (barem one u SAD) da razmisle o intenzitetu kojim koriste LED svetla.

LED svetla imaju 50 odsto veću energetsku efikasnost od običnih i traju 15 do 20 godina umesto dve do pet.

Zanimljivo je da su neki američki gradovi rekli da zdravstvena zabrinutost nije dovoljno uverljiva da nadjača bdobrobiti LED uličnih svetala.

Portparol energetske gradske kompanije "Seattlea" rekao ja da LED svetla ne emituju ništa više problematičnih plavih radiotalasa od većine računara i televizora.

Jedan od glavnih funkcionera Feniksa, Mark Hartman, rekao je da bi oni mogli da pređu na kombinaciju starih i LED svetala, pa bi starija svetla koristili u četvrtima u kojima se stanuje, a ona LED na velikim ulicama i raskrsnicama. Rekao je i da će sigurno u obzir uzeti zdravstvene argumente iako je takođe spomenuo zračenje računara i televizora.

U SAD su vlasti ohrabrivala savezne države i lokalne samouprave na LED ulična svetla čim su ona postala dostupna. Kritičari tvrde da su ipak malo požurili.

"LED svetla prvih generacija zaista imaju negativan uticaj na ljudsku psihofizičku dobrobit", rekao je Majkl Siminovič sa Univerziteta u Kaliforniji.

Svetlost se meri po temperaturi boje i izražava se u kelvinima (K). Originalna LED ulična rasveta imala je temperature od najmanje 4000 K što produkuje jarkobelo svetlo s velikom količinom nevidljivog plavog svetla.

B 92
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Da li je LED rasvjeta opasna za zdravlje?

Post by Julia-Klara » 28 Sep 2016, 10:53

Ne volim LED, ne volim neon
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Da li je LED rasvjeta opasna za zdravlje?

Post by Sheval » 28 Sep 2016, 18:43

Ja vise ne znam sta nije...
Ocekujem uskoro vijest...brusnice i orasi potpuno nezdravi :rol

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: Da li je LED rasvjeta opasna za zdravlje?

Post by mehaning » 28 Sep 2016, 19:08


User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Izumljena LED sijalica koja traje 25 godina

Post by Krokodil Behko » 08 Oct 2016, 17:25

Image
Kompanija Plumen je proizvela LED Edison WattNott sijalicu za koju tvrdi da traje čak 25 godina.

WattNott sijalice su bazirane na klasičnim Edison sijalicama, koje imaju zamršene niti i emituju blago žuto svjetlo. Kako bi poboljšao dizajn, Plumen je dodao fleksibilne LED niti, koje omogućavaju sijalici da traje 25 godina.

"Kada smo vidjeli mogućnosti LED tehnologije, bilo nam je jasno da je moramo koristiti. Proizvodnja je jeftina, a sijalice zadovoljavaju naše standarde za performanse i štedljivost", izjavio je jedan od direktora kompanije Plumen Nicolas Roope.

WattNott ponuda sijalica uključuje sedam različitih modela, a svaki je dostupan u dvije različite boje stakla. Sve sijalice je moguće prigušiti.

Zbog upotrebe LED tehnologije, kompanija vjeruje da sijalica koristi do 80 posto manje energije od običnih sijalica.

Kompanija Plumen je osnovana 2010. godine, a već je razvila alternative standardnim izvorima svjetlosti. Među njima je LED sijalica sa zlatnom sjenom, koja izgleda mnogo ljepše.

Dosad je Plumen prodao više od pola miliona svojih sijalica Plumen 001 i Plumen 002, prva je dizajnirana u saradnji sa Samuelom Wilkinsonom, a druga sa Bertrandom Clercom.

Kompanija je osvojila nagradu za Najbolji dizajn godine, koja joj je dodijeljena za sijalicu Plumen 001 još 2011. godine.

(klix)
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Izumljena LED sijalica koja traje 25 godina

Post by dr laganini » 08 Oct 2016, 17:30

..neli dan sam kupio tri...sesdeset maruna..garancija dvi godine..nisam siguran da je dobra investicija.. :hm pa mi cudno da je tek izmisljena..

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Izumljena LED sijalica koja traje 25 godina

Post by Hannibal » 08 Oct 2016, 17:43

Bolje sijaju nego ona obicna sa duplo vise vati. Stari kupio za gradiliste ne znam koliko i bas su dobre
🐽

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Izumljena LED sijalica koja traje 25 godina

Post by dr laganini » 09 Oct 2016, 17:38

..valjda..a bitnije mi je da potraje...jos iz nisam montira cekam rekonstrukciju dnevnog..

drbrk
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 242
Joined: 12 Dec 2014, 11:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Rasvjeta u stanu.

Post by drbrk » 11 Nov 2016, 10:02

Malo saveta oko LED rasvete

Kada se bira led rasveta o čemu treba voditi računa?

Mnogo pitanja i sve ih je više, i ne naslućuju se striktno određeni okviri – granice ( pa i ograničenja) progresivne linije u usponu kojom se kreću pitanja, od početnih (i stidljivih) nekoliko do ovih današnjih koje je sve teže grupisati. Šta je to na šta morate obavezno (ili možete, a ne morate striktno – isključivo…) da obratite pažnju pri izboru led rasvete?!

I mnogo toga, i malo toga. Sve zavisi kakvo je i čije je interesovanje zahtevno za pravilan odgovor. Ipak, ovde će se ponuditi odgovori iz brojnih pitanja koja su grupisana kao najčešća, pa i opravdana.

Boja osvetljenja

Izbor boje osvetljenja – svetlosti koju-e nudi-e tehnološka ( i proizvodna) rešenja

bela boja: hladno bela i toplo bela (kao osnovna i najčešća)
ostale boje, od kojih se najčešće traži i nudi rasveta u takozvanoj RGB varijanti.


Radni vek ili vremenski period dužine trajanja eksploatacije

Ovo pitanje za najčešće kupce može biti opredeljujuće u konačnom izboru. Ali, nije zanemarljivo i interesovanje one grupacije korisnika kojima je potrebna i češća zamena zbog raznih potreba (stalno inoviranje prostora koji se osvetljava i koji stalno mora da bude ''IN'', kojima konačna rešenja – varijante jednostavno ne odgovaraju i sl. …). Zato se moraju i jasno postaviti radni zadaci – zahtevi projektantima – arhitektama – dizajnerima sa precizno definisanim određenjima (ili određenjem) ''šta se želi- hoće''?!

Potrošački mentalitet vrlo često pokazuje da nijedno pravilo (pogotovo pravila iz iskustva) nije večno. Naprotiv, promene su česte. Primer: na tržištu se pojavio novi proizvod, lepši od prethodnih, funkcionalan i sl. U ljudima se otvara dilema, da li ili ne promeniti postojeći iako je ispravan, funkcionalan, zadovoljava estetska očekivanja (od ranije, od pre), ali… U odluci za promenu odustaje se i od dugotrajnosti prethodnog i jednostavno – najjednostavnije prevladava želja da se bude u trendu. Bez obzira što ''računica'' ne opravdava promenu i kupovinu izbor novog (lepšeg i …) se neće odložiti.

U mentalitetu onih drugih, koji nisu podložni želji- prohtevu da se promena zbog promene (iz estetskih opredeljenja) mora desiti, kod njih veoma značajnu karakteristiku (najčešće i opredeljujuću) upravo čini dug- duži- najduži radni vek urednog režima eksploatacije.

Upravo uz ovu karakteristiku – obeležje neodvojivo (''ruku pod ruku'') idu prava na garanciju (ili garantna prava) i pojednostavljeno rečeno smatra se da je duži vek trajanja osnovna podloga za veću sigurnost u deklarativna prava na garanciju.

Na polju dužine radnog veka i sigurnijeg prava na garanciju, već duže vreme, skoro od same pojave led rasvete, traje ''zdravo'' takmičenje među poznatim i priznatim proizvođačima i njihovoj sve boljoj i uspešnijoj konkurenciji, bez obzira što je često formula za što jeftinijom cenom proizvodnje motiv ispred ostalih!

Jačina svetla

Jačina svetla -svetlosti i ostalo, odnosno ostale karakteristike led rasvete od uticaja na opredeljujući izbor kupca – potrošača – interesenta je pitanje na koje se veoma često traži odgovor.

Svojim kvalitetom, dužim radnim vekom većim izborom boja led rasveta je upravo učinila (i čini sa velikom sigurnošću da je uspeh zagarantovan) taj veliki iskorak na početku 21. veka u ostvarenju stalne čovekove želje da veštačka svetlost bude sve bolja i sve jača u svemu što to podrazumeva (ne samo u bukvalnom prevodu jačina= snaga).

Ostvarenje takvog cilja, realizacija takve zamisli traži više učesnika, a led rasveta će sigurno pružiti maksimum očekivanja.

Zato se smatra najkorisnijim savet da se pre konačnog izbora treba (a, moglo bi se čak reći i mora se) sačiniti – osmisliti neophodan plan rasvete. Njega opredeljuje veliki broj uticajnih faktora, a to su pored ostalih:

-da li želite da nešto osvetlite, ili

-želite samo da neke delove nečega diskretno naglasite (njegovu fasadu, samo neke delove reljefa fasade itd.), ili

- se želi takva led rasveta – takav tip – model koji će naglasiti – osvetliti ono što se želi tačkastim, linijskim ili samo nekim površinskim efektima i sl.,

-ugao i pravac dolaska prirodne – dnevne svetlosti na čemu se mora posebno obratiti pažnja pogotovo za određenje prostorije koje će u tom delu dana (ili drugom takođe zavisno utiče-u) biti korišćene,

-gde će se montirati – instalirati, spolja ili unutra, kao i dilema – pitanje kako će biti korištena (na primer: da li će se prelaziti preko nje, ili će biti posebno izolovana, ili… pa mnogo pitanja i opet bi ostalo ili…ili…)

-i mnogobrojni drugi uticajni faktori,

Zato i zbog svega ovoga neophodan je plan rasvete da bi u konačnom izabrana rasvetna tela led tehnologije pružila maksimum zadovoljstva da se u tom i takvom prostoru može osećati lepše, prijatnije, komfornije…

Led rasvetu kupujte u firmama koje se bave isključivo rasvetom

Mišljenje, saveti, konsultacije i usluge dizajnera i arhitekata su neophodne u izradi plana. Osim njih, autonomiju odlučivanja, sa ovakvom vrstom tehnologije u rasveti, mogu sebi priuštiti i stručnjaci iz sveta elektronike, elektro-tehnike i ljudi sa posebnim veštinama i znanjem u ovoj oblasti. Odlučite se za kupovinu led rasvete u firmama specijalizovanim za ovu oblast jer osim saveta kod njih dobijate i kvalitetan proizvod sa garancijom.

tekst sa bloga
http://montaznakuca.blogspot.com

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Rasvjeta u stanu.

Post by dr laganini » 11 Nov 2016, 10:07

..pošto mi luster ima tri sijalice stavio sm jednu običnu uz led..ona tinja :hihi nedavno sam gleda tv emisiju na tu temu i prognoza je da će do 2020. 75 posto stanovništva bit na led žaruljama..ja bi top usporedio kao analogni i digitalni signal..nemjerljivo ..bilo mi ža para al žena u pravu..ko i obično :hm

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Rasvjeta u stanu.

Post by Heidi » 11 Nov 2016, 14:43

E, jesam li vam pisala, kupila sam:

Image

za djecu je, al sta fali :ok

kako sam prije mogla spavati bez ovoga :cudi
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Rasvjeta u stanu.

Post by toxic » 11 Nov 2016, 15:09

Meni je to odlicna fora, i ovaj tvoj je :cool

Ja sam ranije imala neki, al s osvetljenjem samo na jedan deo sobe, pa me nerviralo.. htela sam na citavu.
Sad stavila ono malo svetlo u uticnicu s nekim zvezdama :oo dok ne nadjem nesto zanimljivije.
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Rasvjeta u stanu.

Post by Heidi » 11 Nov 2016, 15:13

Ovo rotira i istovremeno obasjava i zidove i plafon. Bilo je nekih projektora u ponudi, ali su bili nadzidzani sa previse boja. Ne svidja mi se.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Rasvjeta u stanu.

Post by niska grana » 11 Nov 2016, 16:40

Perfetto :apl .... tim vise sto je, kako i sama kazes, ovakvo nesto bilo od tebe i za ocekivati (ranije).
Kao kad neko ko se nalazi u dalekom izbjeglistvu u nezaustavljivom naletu nostalgije polijepi po zidovima slike domovine i dragih lica. U ovom slucaju nebeskih ahbaba, rekao bih :)
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests