Grijanje

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Istraživali smo: Koji oblik grijanja je najisplativiji?

Post by Biba » 26 Oct 2015, 00:21

Nedavno je na televiziji bila emisija kakomsu prevareni ljudi kojimsemgriju na plin. Obecane su im ustede i manje rate. Sadacse smrzavaju, a rate duplo vece.Nitko se ne moze snaci u njihovim formulama a odgovornk se nisu htjeli javiti novinarima. Vara tko stigne.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Istraživali smo: Koji oblik grijanja je najisplativiji?

Post by Podrinjac » 26 Oct 2015, 00:23

Ljubav je najisplativije grijanje.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Istraživali smo: Koji oblik grijanja je najisplativiji?

Post by greeneyes » 26 Oct 2015, 00:25

Ljubav i isplativost ne idu jedno s drugim.
Samo sabura

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Istraživali smo: Koji oblik grijanja je najisplativiji?

Post by storm » 26 Oct 2015, 05:19

Krokodil Behko wrote:
Članak wrote:Na bazi toga dolazimo do zaključka da je najisplativije grijati se na nešto što se u normalnim evropskim zemljama nipošto ne bi smjelo koristiti, a to je električna energija", za Klix.ba rekao je Nijaz Mulalić, voditelj tima za energetsku efikasnost Mašinskog fakulteta u Sarajevu.

klix.ba

Ovo mora da je Elektroprivreda naručila ovako glup članak.

Đe je sad Bla, da popljuje EPBiH :djed

Da vidimo fakte:
Konvektor deklarisane vrijednosti 2 kW/h troši upravo toliko, ali do uštede dolazi zbog sistema dogrijavanja u kojem uređaj samo održava temperaturu.

Za zagrijavanje 50 kvadrata otprilike su potrebna tri konvektora vrijednosti 600 KM, koji se uvijek lako mogu prodati ukoliko nismo zadovoljni.
A račun je tobože:
struja 44 KM
E pa to izgleda ovako: Ako sam jedan konvertor (a rekli su da su potrebna tri) radi osam sati dnevno, četiri na skupoj a četiri na jeftinoj tarifi, utrošak je

Image

X 30 = 180 maraka mjesečno za jedan konvektor.

I kako su oni došli do te cifre od 44 marke? Vjerovatno u tom broju fali još jedna četvorka, a možda i osmica ispred :D
I mene je ovo zasmetalo u članku, posebno onaj dio kako se u eurpskim zemljama električna energija nipošto ne bi smjela koristiti .....wtf :misli
čak mislim da postoji i neka direktiva gdje se preporučuje korištenje iste, zbog ekološke prihvatljivosti....
a u urbanim naseljima zabranjeno je grijati se na ugalj, to sigurno znam.

Jako se puno prelazi na električne panele umjesto radijatora, kupaone sa podnim el grijanjem i tako dalje....
Cijena 44KM je premalo ali nije po meni ni 180 KM po konvektoru realno.....vjerojatno ga ne pališ pune snage svo vrijeme... posebno ako se samo dogrijava i ako je prostor koliko toliko izoliran i solidni prozori.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Istraživali smo: Koji oblik grijanja je najisplativiji?

Post by Pasaga » 26 Oct 2015, 06:21

Podrinjac wrote:Ljubav je najisplativije grijanje.
...jest...
..samo ja vise vjerujem u drva....cumur...i to... :)
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Istraživali smo: Koji oblik grijanja je najisplativiji?

Post by Pasaga » 26 Oct 2015, 06:23

STORME....
Smije se ovde loziti,barem koliko znam za svoju komunu...
Mozes da lozis....do 3x dnevno.....
Ako je vise,tada se placa nesto vise poreza.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Istraživali smo: Koji oblik grijanja je najisplativiji?

Post by storm » 26 Oct 2015, 06:33

Pasaga wrote:STORME....
Smije se ovde loziti,barem koliko znam za svoju komunu...
Mozes da lozis....do 3x dnevno.....
Ako je vise,tada se placa nesto vise poreza.....
Ovdje je ugalj ilitiga čumur :oo zabranjen u gradovima, zbog smoga....drva još mogu.....na selu možeš ložiti i paprike ako te volja :D.
No nema nikakvih ograničenja, koliko puta.....loži kako te volja....a stalno se mijenja s tim cijenama....prije 15tak godina lož ulje je bilo najbolje, pa je poskupilo, pa svi na plin navalili.....sad je i to poskupilo, pa svi na drva navalili......no i tu se digla cijena strahovito za kubik, pa su sad računice, da je trenutno struja najisplativija :cudi
možda za pola godine godinu bude opet drugo stanje.....imam osjećaj da samo proizvođaći peći, radijatora i ostale opreme zarađuju na svemu tome :D.
Ja opet mislim, da je dugoročno najbolja investicija odlično izolirati objekt, pa onda cijena ogrjeva i način i nije toliko presudan....no jasno, zahtjeva mnogo novca odjednom, a to može biti problem.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Istraživali smo: Koji oblik grijanja je najisplativiji?

Post by Pasaga » 26 Oct 2015, 06:43

Pa...ovako...
Za ove godine,koliko sam ovde,isto se to stanje mjenja....
Recimo,loz ulje ,ili ta nafta......definitvno je izbacena prije 7-8 ..god.
I sigurno je da se nece nikad ponovo upotrebljavat u te svrhe...
Drva.....ko ima svoju sumu....donekle isplativo,utrosi se mnogo radnih sati oko pripreme,transporta...
Sto kazes,alternativa ...je na kraju opet u struji,samo je bitan nacin...u kojem obliku i na koji nacin.
Ljudi ovde prave i one panele,fataju suncevu energiju,akumuliraju struju.
Poceli su i tu da ubiru poreze od prije koju god.
Sad,najnovije,ljudi prave male mini elektane,vjetrenjace...
...postave manji propeler kod dimljaka,tu je najzgodnije,i mora biti bezsuman
..ako se neko pozali da stvara buku.....paraj kazan....
Ja sam uradio prije deset god. zemno grijanje,poloze se slaufi u zemlju,zavisno od kvadrata kuce....ima proracunato koliko cega...i to.
Najisplativije po svim proracunima.....analize su ovih energeticara.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Istraživali smo: Koji oblik grijanja je najisplativiji?

Post by storm » 26 Oct 2015, 06:53

Pasaga wrote:Pa...ovako...
Za ove godine,koliko sam ovde,isto se to stanje mjenja....
Recimo,loz ulje ,ili ta nafta......definitvno je izbacena prije 7-8 ..god.
I sigurno je da se nece nikad ponovo upotrebljavat u te svrhe...
Drva.....ko ima svoju sumu....donekle isplativo,utrosi se mnogo radnih sati oko pripreme,transporta...
Sto kazes,alternativa ...je na kraju opet u struji,samo je bitan nacin...u kojem obliku i na koji nacin.
Ljudi ovde prave i one panele,fataju suncevu energiju,akumuliraju struju.
Poceli su i tu da ubiru poreze od prije koju god.
Sad,najnovije,ljudi prave male mini elektane,vjetrenjace...
...postave manji propeler kod dimljaka,tu je najzgodnije,i mora biti bezsuman
..ako se neko pozali da stvara buku.....paraj kazan....
Ja sam uradio prije deset god. zemno grijanje,poloze se slaufi u zemlju,zavisno od kvadrata kuce....ima proracunato koliko cega...i to.
Najisplativije po svim proracunima.....analize su ovih energeticara.
Ovo posljednje je najbolje....termo pumpa....ali ako imaš mjesta da te cijevi položiš.
Ali to već spada u područje energetski pasivnih kuća. Znači izolirana do bola, troslojna stakla na prozorima, minimum 20-25 cm termo fasade i tako dalje....nema otvaranja prozora, zrak se izmjenjuje preko rekuperatora....cijeli je tu niz radnji da se udovolji zahtjevima....
Ja kažem struja :oo barem u gradu.... a vani, nema boljeg nego kad ga drvima zakrkaš.....posebna je to toplina :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Istraživali smo: Koji oblik grijanja je najisplativiji?

Post by Pasaga » 26 Oct 2015, 07:01

...pa treba min. oko 250-300 kvadrata zemlje,prostora da polozis slauf...90 cm u dubinu..
Na kuci su mi prozori sa 3 stakla,vrata...puna i izolovana....
...fasada,ispod izolacija pa tek onda sam navuko ljepilo...norvesko,sa fiber vlaknima 8-9 mm.....
zatim presprico jezom,ne propusta vodu....

Ovo isto grijanje se moze uradit i jednostavnije...za one koji nemaju toliko prostora...
Busi se min oko 130-140 m.
Stim ako komsija isto busi...mora biti razmak od busotine oko 20 m.
Sto kazes,drva su zakon...i cumur.
Ovde nazalost niko nigdje ne koristi cumur.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Istraživali smo: Koji oblik grijanja je najisplativiji?

Post by Bla » 11 Mar 2016, 22:54

storm wrote:
Krokodil Behko wrote:
Članak wrote:Na bazi toga dolazimo do zaključka da je najisplativije grijati se na nešto što se u normalnim evropskim zemljama nipošto ne bi smjelo koristiti, a to je električna energija", za Klix.ba rekao je Nijaz Mulalić, voditelj tima za energetsku efikasnost Mašinskog fakulteta u Sarajevu.

klix.ba

Ovo mora da je Elektroprivreda naručila ovako glup članak.

Đe je sad Bla, da popljuje EPBiH :djed

Da vidimo fakte:
Konvektor deklarisane vrijednosti 2 kW/h troši upravo toliko, ali do uštede dolazi zbog sistema dogrijavanja u kojem uređaj samo održava temperaturu.

Za zagrijavanje 50 kvadrata otprilike su potrebna tri konvektora vrijednosti 600 KM, koji se uvijek lako mogu prodati ukoliko nismo zadovoljni.
A račun je tobože:
struja 44 KM
E pa to izgleda ovako: Ako sam jedan konvertor (a rekli su da su potrebna tri) radi osam sati dnevno, četiri na skupoj a četiri na jeftinoj tarifi, utrošak je

Image

X 30 = 180 maraka mjesečno za jedan konvektor.

I kako su oni došli do te cifre od 44 marke? Vjerovatno u tom broju fali još jedna četvorka, a možda i osmica ispred :D
I mene je ovo zasmetalo u članku, posebno onaj dio kako se u eurpskim zemljama električna energija nipošto ne bi smjela koristiti .....wtf :misli
čak mislim da postoji i neka direktiva gdje se preporučuje korištenje iste, zbog ekološke prihvatljivosti....
a u urbanim naseljima zabranjeno je grijati se na ugalj, to sigurno znam.

Jako se puno prelazi na električne panele umjesto radijatora, kupaone sa podnim el grijanjem i tako dalje....
Cijena 44KM je premalo ali nije po meni ni 180 KM po konvektoru realno.....vjerojatno ga ne pališ pune snage svo vrijeme... posebno ako se samo dogrijava i ako je prostor koliko toliko izoliran i solidni prozori.
Ne valja vam logika. Ne rade oni u punoj snazi, prostorije su već zagrijane.
Da dočaram malo iz vlastitog iskustva s plinom, u proteklih nekoliko mjeseci.

Godinama, al' bukvalno godinama zimski računi za plin dolaze u iznosima od 150-300KM. U prosjeku nekih 200KM.
Istina, bila je loša stolarija. Ono, odron totalni vjerovatno stari koliko i ova zgrada, znači sigurno nekih 50-60 godina. Prošle godine nekad pred kraj ljeta ili početak jeseni konačno se nakanim i promijenim sve prozore. Nisam štedio uopšte na njima, a ima ih podosta. I onda jedva čekao zimu da vidim kakve će uštede da budu. :trlja

I nećete vjerovati, prosjek opet oko 200KM.

Al' u čemu je greška cijelo vrijeme bila. Ili bolje reći greške. Sve te godine u jednoj sobi je konstantno bio zavrnut radijator. I nije se nikada grijala. Stan je ukupno 64 kvadrata i bez te jedne sobe se grijalo otprilike 45 (plus, minus) m2.
Tako da sam kad skontam koju ukupnu kvadraturu bez te sobe grijem, svaki put osjećao kako je plin katastrofa kao energent, ali sam najvećim dijelom krivio lošu stolariju.

Pogotovo kad tome dodam da je jedna od soba koja se grije i u kojoj najviše provodim vremena i ima najviše staklenih površina ujedno na kraju tog etažnog sistema pa je uvijek i najhladnija. I sve sam zime provodio na temperaturi od 16 stepeni, bez obzira koliko je u ostatku stana.

I sve je tako nastavilo i nakon zamjene stolarije.

Uporedim sa računima od prije godinu dana, i vidim da je razlika neprimijetna, maltene neznatna. Mada nisam baš upoređivao prosječne vanjske temperature, ali na mjesečnim nivoima sumnjam da je to uprosječeno neka ogromna razlika.

Treća i najveća greška je način na koji je korišteno grijanje. Preko noći se gasilo totalno, onda se ujutro palilo dok se ne zagrije, pa se gasilo, pa palilo po potrebi, tj. kad postane dobro hladno. I tako godinama.

Onda sam prije mjesec ipo nakon poređenja onih računa od prošle godine popizdio i odlučio da se odvrnu svi radijatori i da se grijanje nikada ne gasi, bez obzira i ako nema par dana nikog kući pa makar računi bili i četverocifreni.

Zadnji koji je došao danas je bio 65KM tako da mi je prva misao bila - grijaću i u avgustu. :D. (uz napomenu da mi je i topla voda na istom protočnom plinskom bojleru pa dio računa otpada na nju a ne na samo grijanje).

Znači, upali konvektore na početku grejne sezone i ugasi ih u junu i biće ti računi kako i piše u prospektu.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Grijanje

Post by storm » 11 Mar 2016, 22:59

Pa to sam i napisao....da se manje troši ako se samo dogrijava...a ne uvijek iznova zagrijavati rashlađene prostore...tako se najviše troši
vjerojatno ga ne pališ pune snage svo vrijeme... posebno ako se samo dogrijava i ako je prostor koliko toliko izoliran i solidni prozori.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Istraživali smo: Koji oblik grijanja je najisplativiji?

Post by Krokodil Behko » 11 Mar 2016, 23:05

Bla wrote: Ne valja vam logika. Ne rade oni u punoj snazi, prostorije su već zagrijane.
Da dočaram malo iz vlastitog iskustva s plinom, u proteklih nekoliko mjeseci.

Godinama, al' bukvalno godinama zimski računi za plin dolaze u iznosima od 150-300KM. U prosjeku nekih 200KM.
Istina, bila je loša stolarija. Ono, odron totalni vjerovatno stari koliko i ova zgrada, znači sigurno nekih 50-60 godina. Prošle godine nekad pred kraj ljeta ili početak jeseni konačno se nakanim i promijenim sve prozore. Nisam štedio uopšte na njima, a ima ih podosta. I onda jedva čekao zimu da vidim kakve će uštede da budu. :trlja

I nećete vjerovati, prosjek opet oko 200KM.

Al' u čemu je greška cijelo vrijeme bila. Ili bolje reći greške. Sve te godine u jednoj sobi je konstantno bio zavrnut radijator. I nije se nikada grijala. Stan je ukupno 64 kvadrata i bez te jedne sobe se grijalo otprilike 45 (plus, minus) m2.
Tako da sam kad skontam koju ukupnu kvadraturu bez te sobe grijem, svaki put osjećao kako je plin katastrofa kao energent, ali sam najvećim dijelom krivio lošu stolariju.

Pogotovo kad tome dodam da je jedna od soba koja se grije i u kojoj najviše provodim vremena i ima najviše staklenih površina ujedno na kraju tog etažnog sistema pa je uvijek i najhladnija. I sve sam zime provodio na temperaturi od 16 stepeni, bez obzira koliko je u ostatku stana.

I sve je tako nastavilo i nakon zamjene stolarije.

Uporedim sa računima od prije godinu dana, i vidim da je razlika neprimijetna, maltene neznatna. Mada nisam baš upoređivao prosječne vanjske temperature, ali na mjesečnim nivoima sumnjam da je to uprosječeno neka ogromna razlika.

Treća i najveća greška je način na koji je korišteno grijanje. Preko noći se gasilo totalno, onda se ujutro palilo dok se ne zagrije, pa se gasilo, pa palilo po potrebi, tj. kad postane dobro hladno. I tako godinama.

Onda sam prije mjesec ipo nakon poređenja onih računa od prošle godine popizdio i odlučio da se odvrnu svi radijatori i da se grijanje nikada ne gasi, bez obzira i ako nema par dana nikog kući pa makar računi bili i četverocifreni.

Zadnji koji je došao danas je bio 65KM tako da mi je prva misao bila - grijaću i u avgustu. :D. (uz napomenu da mi je i topla voda na istom protočnom plinskom bojleru pa dio računa otpada na nju a ne na samo grijanje).

Znači, upali konvektore na početku grejne sezone i ugasi ih u junu i biće ti računi kako i piše u prospektu.
Izvini, možda sam ja lud, pa ne kontam, moram ti postaviti jedno pitanje.

U kakvoj je vezi zagrijanost prostorija sa količinom potrošene energije?

Npr, ako si ti odvrnuo i taj zadnji radijator, a ove ostale nisi gasio kao prije, trebalo bi da si potrošio više energije, a samim tim i račun mora biti veći i to je nevezano za to što si možda taj stan, pretvorio u džehenem, pa se ispeko unutra :D.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Grijanje

Post by Bla » 11 Mar 2016, 23:10

Poenta je na održavanju konstantne temperature. Termostat pali sistem kada ista padne ispod zadane vrijednosti i dogrije malo i ugasi. Na duže staze drastično manje trošiš na samo održavanje iste temperature u toku 24h nego da puštaš da se prostorije rashlade pa kad se upali sistem da moraš da nadoknadiš razliku.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Grijanje

Post by Krokodil Behko » 11 Mar 2016, 23:14

Aaaa, što bi reko Josip Pejaković "A upališ" :ideja
Ovdje je doslovno paljenje u pitanju.

Pa ima veze, ja sam to već skontao, dok zaletim vatru u šporetu, da dostignem neku temperaturu, potroši se hejbet drva, a toplota se fino osjeti i 2-3 sata nakon prestanka, zavisno od vanjske temperature.

Nadam se da će Badema pročitati tvoje postove, pošto ona upravo oko toga devera,
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Grijanje

Post by Chloe » 11 Mar 2016, 23:21

Mi se prebacujemo na famozni pelet. Kad mi je muž rekao cijenu peći pitala sam masira li kad je tako skupa, a on veli da se sama čisti .... :cudi

Riješava se drva, čišćenja, smeća sav sretan a ne konta da će morati manje jesti .... :zubi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Grijanje

Post by storm » 11 Mar 2016, 23:24

Chloe wrote:Mi se prebacujemo na famozni pelet. Kad mi je muž rekao cijenu peći pitala sam masira li kad je tako skupa, a on veli da se sama čisti .... :cudi

Riješava se drva, čišćenja, smeća sav sretan a ne konta da će morati manje jesti .... :zubi
I to je super stvar :ok
Jel u cijeni i spremnik ( kao bojler ) za sanitarnu vodu?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Grijanje

Post by Chloe » 11 Mar 2016, 23:32

Spominjao je spremnik, bojler, nafalio ju je aman ali ne ulazim puno u detalje. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Grijanje

Post by storm » 11 Mar 2016, 23:41

Chloe wrote:Spominjao je spremnik, bojler, nafalio ju je aman ali ne ulazim puno u detalje. :)
Ja se s tim susrećem ovako često na objektima....i mislim prema komentarima ljudi, da se nećete pokajati :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Istraživali smo: Koji oblik grijanja je najisplativiji?

Post by Zagorka » 12 Mar 2016, 15:49

Mala_Mu wrote:Image

S obzirom na to da je zima sve bliže, a mnogi još uvijek nisu sigurni kako ostati u toplom, istraživali smo na koji način se najisplativije grijati.

Nova zima, stare brige. Kako se ugrijati?

S obzirom na sve niži životni standard, a sve više cijene energenata, jedno od glavnih pitanja jeste kako se najefikasnije grijati, a da se pritom potroši što manje novca.

Najčešći oblici grijanja kod nas su: plinsko grijanje/centralno grijanje, električna energija, peći na pelet, grijanje na ugalj i drva.

Istraživanje smo ograničili na Sarajevo i Tuzlu, s obzirom na to da se radi o gradovima koji imaju najviše korisnika gradskih sistema grijanja.

U obzir smo uzeli prosječan stambeni prostor veličine 60 m2.

Centralno grijanje


Ovo je najčešći oblik grijanja u gradovima, a samo u Sarajevu na ovaj način grije se više od 5.000 stambenih jedinica.

Prosječna cijena grijanja po kvadratnom metru stambene površine iznosi 1,50 KM po tarifnom modelu, s tim da postoji i mogućnost plaćanja na osnovu potrošnje, pri čemu ta cijena može biti nešto niža.

Cijena instalacije košta otprilike 1.180 KM.

Međutim, mnogi građani iskazuju nezadovoljstvo prema pružaocima usluga. Naime, žale se kako su im radijatori često hladni. Iz Toplana-Sarajevo ranije su za naš portal potvrdili kako prema važećem Pravilniku temperatura u stanovima mora biti 20 stepeni, s tim da se intenzitet grijanja određuje metodom autoregulacije.

Drugim riječima, što je niža temperatura zraka, to su topliji radijatori.

Električna energija


"Ovdje u BiH, a posebno u Sarajevu, postoji krajnje neregularan odnos između cijena energenata. Na bazi toga dolazimo do zaključka da je najisplativije grijati se na nešto što se u normalnim evropskim zemljama nipošto ne bi smjelo koristiti, a to je električna energija", za Klix.ba rekao je Nijaz Mulalić, voditelj tima za energetsku efikasnost Mašinskog fakulteta u Sarajevu.

Naime, prosječna cijena električne energije iznosi 0,082 KM po kilovat satu (kW/h), što nas svrstava u države s najjeftinijom strujom u regionu.

Cijena instalacije je također jeftina s obzirom na to da za ugradnju tih sistema uglavnom nije potrebno angažovati majstore. Trenutno su najpopularniji tzv. konvektori. Konvektor deklarisane vrijednosti 2 kW/h troši upravo toliko, ali do uštede dolazi zbog sistema dogrijavanja u kojem uređaj samo održava temperaturu.

Za zagrijavanje 50 kvadrata otprilike su potrebna tri konvektora vrijednosti 600 KM, koji se uvijek lako mogu prodati ukoliko nismo zadovoljni.

Peći na pelet


I ovo je sve popularnije rješenje, pogotovo kod vlasnika porodičnih kuća. Cijena jedne tone peleta kreće se od 250 do 300 KM.

Instalacija ovog sistema često može ispasti nešto skuplja s obzirom na to da sama peć košta od 2.500 do 3.500 KM, a troškovi ugradnje su između 250 i 300 KM.

Međutim, osnovna prednost ovog sistema jeste to što peći uglavnom rade automatski. Drugim riječima, spremnik peći napunite peletom i odredite vrijeme kada će se paliti i gasiti. Na taj način se može napraviti velika ušteda koja vremenom vrati veliku početnu cijenu prelaska na ovaj sistem.


"Definitivno se isplati ako živiš u kući. Mi smo recimo već, kad saberem naše račune od plina od ranije, isplatili ovu peć, jer sada nam je godišnja potrošnja peleta onolika koliko smo trošili plina za dva i po mjeseca", rekla je za naš portal jedna korisnica ovog sistema koja živi u Sarajevu.

Za one kojima je stalo do zaštite životne sredine pelet možda nije najbolje rješenje.

"Pelet je za nijansu jeftiniji kao energent, ali ima veliku emisiju čvrstih čestica, tako da s aspekta zaštite životne sredine, pelet nije preporučljiv kada je riječ o individualnim ložištima u urbanim sredinama", rekao je Nijaz Mulalić, profesor na Mašinskom fakultetu u Sarajevu.

Ugalj i drva


Ukoliko vam nijedan od ovih sistema ne odgovara tu su opet dobri stari ugalj i drva.

Prosječna cijena jednog metra bukovog drveta je 97 KM, s tim da se u tu cijenu dodaje i cijena transporta, što može biti veoma skupo za nekog ko stanuje u urbanim sredinama. Prosječna cijena drvenog uglja je 149 KM. Također cijepanje, slaganje i skoro svakodnevno unošenje drva i uglja iz skladišta do stana veoma je mukotrpan posao koji nije pogodan za starije i bolesne osobe.

Cijene šporeta na drva variraju između 250 i 300 KM za obični kućni šporet, do 2.000 ili 3.000 maraka za šporet velikog kapaciteta koji se koristi za grijanje višeporodičnih kuća. Ukoliko neko stanuje u stambenoj zgradi potrebno je tražiti dozvolu za prelazak na ovaj sistem, s obzirom na to da je potrebno prilagoditi dimnjake, odnosno izbušiti rupu za cijev za odvod dima.

Također, ovaj način grijanja zahtijeva stalno prisustvo nekog ko će ložiti vatru, a postoji i opasnost od požara.

"Vlasnici stana od 60 kvadrata mjesečno uglavnom potroše uglja i drva u vrijednosti od 150 do 160 KM mjesečno, dakle oko 12 metara za cijelu sezonu", za Klix.ba je rekla Gordana Bulić iz Udruženja potrošača BiH.

Kao najveća mana ovog načina grijanja ističe se činjenica da se uglavnom zagrijava samo jedna prostorija.

Ipak, nakon svih sagledanih aspekata, najisplativijom se čini varijanta grijanja na struju, a isto misle i stručnjaci.

"Kod nas je struja toliko jeftina da je, nažalost, za puno stanova to najisplativiji način grijanja, jer se radi o jednom vrlo čistom i jeftinom načinu koji ne iziskuje toliko našeg vremena. Nakon toga slijedi prirodni gas, a tek onda pelet", rekao je profesor Mulalić.

Prosječna mjesečna cijena grijanja stana od 60 kvadrata:
mazut 306 KM
ugalj 87 KM
drvo 73 KM
struja 44 KM

klix.ba
Gdje to ima pec na pelet za dvije i pol hiljade? To neka za jedne sobe? Ni tone peleta nema ispod 270 (mozda neki smet da presuju). I kaze instalacija sistema,a cijevi za podno,ili radijatori,i sva cudesa uz to?

I otkud im to da nije ekoloski prihvatljivo,to je para nije dim,sta je ugalj bolji?

Pogresno informisu raju :rol
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests