Kuća ili stan?

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

Post Reply
valter
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1436
Joined: 28 Sep 2010, 12:50
Status: Offline

Kuća ili stan?

Post by valter » 25 Feb 2011, 15:56

-Gdje živite,u kući ili u stanu?
-Kakve su prednosti a koje su mane života u kući ili stanu?
-Ako ste u kući,kako uredjujete prostor oko nje,više ili manje cvijeća,zelenila i drveća,betona i asfalta.
-Ako ste u stanu kakav je vaš odnos prema zajedničkoj imovini,prema susjedima i uredjivanju stepeništa i haustora.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kuća ili stan?

Post by Maja » 26 Feb 2011, 02:12

uh ovdje se ima dosta toga pisati. živjela sam, tj živim i u kući i stanu. ja ću praviti razliku između moje kuće i stana tj između grada i sela
valter wrote:-Gdje živite,u kući ili u stanu?
oboje. trenutno u kući al to je privremeno

-Kakve su prednosti a koje su mane života u kući ili stanu?
prednost kuće u odnosu na stan je što imaš više prostora, kako u kući tako i van kuće. ne moraš hodati na prstima da ne čuju komšije ispod. vani možeš piti kafu i uživati u pogledu na prirodu (ako je kuća na selu) dok u stanu možeš gledati samo zgrade i nekako je rijetkost da ljudi sjede na balkonima :hmm
možeš roštiljati kad god ti se prohtije pred kućom :oo
možeš s gostima sjediti vani, naveče i po danu u hladu što je ljeti puno ljepše nego kad si u stanu
imaš baštu i avliju


prednosti stana u odnosu na kuću je što je puuuuuno manje posla oko održavanja. nekako je sve čustije :oo u stanu i sređenije, blizu su kontejneri za bacanje smeća :D i naravno u gradu si, ideš uglavnom pješke na fax posao, prodavnice i pijaca blizu i sl. u centru si dešavanja, dok si na selu poprilično izolovan

-Ako ste u kući,kako uredjujete prostor oko nje,više ili manje cvijeća,zelenila i drveća,betona i asfalta.
svaki dan tu ima posla ako ćeš da ti bude fino sređeno. sadim svijeće, što na staze, što u saksije, imamo dosta voća pred kućom, dvije vrste grožđa, jagode, jabuku, smokvu, japansku jabuku, japansku krušku, šipke i bajam. naravno i razne ruže itd. ljeti je uživancija sjediti pred kućom.
-Ako ste u stanu kakav je vaš odnos prema zajedničkoj imovini,prema susjedima i uredjivanju stepeništa i haustora
mi smo prilično korektni u svakom pogledu, za razliku od rođenih mostaraca od kojih se to očekuje. ne znam kako je u drugim zgradama al u našoj se uopšte ne vodi računa o zgradi. ja, naravno, održavam naš sprat, ali šta vrijedi kad je ostatak zgrade loš. a tako malo fali da se sredi... malo boje za okrečiti, promijeniti par stakala i sandučeta i bilo bi super. ali nikako da se dogovorimo. godina dana nam je trebala da se dogovorimo oko novih ulaznih vrata


eto i na kraju da kažem da je najgora kombinacija živjeti u kući u gradu. ako je grad...bolje je u stanu, ako je kuća, bolje je van grada.

valter
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1436
Joined: 28 Sep 2010, 12:50
Status: Offline

Re: Kuća ili stan?

Post by valter » 26 Feb 2011, 09:00

-Fino je to Maja dočarala,mogu misliti kako lijepo izgleda ta bašta i avlija.

-Ja sam odrastao u stanu sa starcima,prije 14 godina sam kupio lijep komadić zemljišta u (ja to volim reći,u gradu si-a nisi ),napravio kuću i oko nje imam poprilično lijepo uredjenu avliju sa malim voćnjakom od nekih 20-ak stabala šljive,jabuke i kruške.Kako sam živio i u stanu i u kući mogu priznati da se nikada ne bih vratio da živim u stanu,nekako mi je to skučeno i ne osjećam se komforno i lijepo kao u kući i oko nje.Doduše,kao što i Maja reče,manje je posla u stanu,lakše je i brže urediti i održavati stan,ali ja nikada ne bi dao onaj rahatluk,posebno ljeti,kad se sve okolo zeleni,pa u toj hladovini popiti kafu ili raspaliti roštilj sa društvom.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kuća ili stan?

Post by Maja » 26 Feb 2011, 10:17

mandibulas wrote:ja sam za kompromis - stan i vikendica (na Hvaru po mogucnosti) :)
ko god živi u stanu i ko ima nešto para, a i ko nema, trebao bi od samog početka da odvaja novac za to. ne mora se praviti velika kuća, ali može dnevni boravak i jedna soba gdje ćeš se povući kad ti dođe vrijeme. svi ljudi pod stare dane bježe na selo. čitav su život radili i borili se da prežive, te da obezbjede nešto djeci. kad se djeca ostamostale i kad se roditelji penzionišu svi bježe u kućice negdje na selu da u miru provedu zadnje godine života, a stan i gradsku vrevu ostavljaju djeci.
ja sebe zamišljam (ako doživim starost) negdje na selu sa par kokošiju i jednim (dugo željenim) psom :oo

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kuća ili stan?

Post by merylin » 26 Feb 2011, 13:45

ja se takođe šećem,malo kuća,malo stan...
I fakat mogu slobodno reći da mi je puno draža kuća(možda zbog spleta okolnosti ),kada sam kod kuće,kod svojih sam,u svome kraju i radim šta mi je volja.Naše dvorište jeste puno cvijeća,koje mama gaji hehhee,beton ne volimo previše...tek pokoji puteljak da izgleda pristojno,iako smo u gradu u dvorištu imamo više od 15 stabala voćkica,ma preljepo.
I stan ima svoje prednosti,naravno...tu uzgajam svoje orhidejice,stan se brzo pospremi,nema puno posla oko njega,moja kućna ljubimica,Pahuljica...jedino ona pravi nered s vremena na vrijeme...ali bi mi bez nje bilo dosadno...trudimo se da u stanu ne pravimo veliku buku,imamo predivne postanare sa kojima se super slažemo!
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Kuća ili stan?

Post by Krokodil Behko » 26 Feb 2011, 18:13

Zivim u kuci i lijepo mi je.. Jeste da je veca obaveza (ciscenje snijega,kosenje trave,kupljenje lisca..itd) ali je ljepse nego u stanu.. Zivio sam i u stanu nekoliko godina i bilo mi je bezveze.. kad mi je dosadno,izadjem vani...i gdje sam? Na ulici! Ovako brate dragi,imam svoju avliju i uzivam u hladovini,setnji i u proljece i ljeto,prelijep je ambijent,koji pocinje vec oko 16h kad sunce prelazi na drugu stranu..i prestane da przi.. Hladovina,trava,cvijece,vockice... naravno,kafica,pivica.. Koji stan to moze nadomjestiti?
online

User avatar
bmw
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 307
Joined: 25 Oct 2010, 09:21
Status: Offline

Re: Kuća ili stan?

Post by bmw » 26 Feb 2011, 18:16

Kod mene isto stan i kuca. Ne bi znala gdje mi je ljepse jer stan mi je u Bosni, gdje je najljepse jer je moja zemlja a i zato sto sam tamo na godisnjem i odmaram se.
U Njemackoj imam kucu, volim je a bila bi jos sretnija da imam vremena uzivati u njoj. Svo slobodno vrijeme se skoro provede u pospremanju kuce i uredjivanju vrta. Ali ono sasvim malo sto ostane vremena, uzivam i te kako u njoj, pogotovo ljeti na ogromnoj terasi stalno sunce a volim se suncati.
Sto se stana u Bosni tice, smeta mi sto ja jedina u zgradi, ono malo vremena dok sam u Bosni brinem o tome ko i kako ce se pokositi oko zgrade. I smeta mi sto me jedna komsinca svaki put pita kuda ces i kada ces se vratiti i sto ces tamo. Cim vidi da je moje auto stiglo vec ceka pred vratima da me ispita gdje sam bila. U zadnje vrijeme trcim toliko da dok ona otvori svoja vrata na prizemlju, ja sam vec na svome spratu i kazem:"Juhuuuuu!" sad sigurno gleda gdje nestadoh.Hehe..

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kuća ili stan?

Post by Sanjarko » 26 Feb 2011, 18:23

Oduvjek sam zivjela u kuci i na pocetku kad smo dosli ovamo boravili smo u kuci...
Sad trenutno zivim u stanu al fali mi kuca,dvoriste,mala bastica :tuga
Sa susjedima sam samo na pozdravu ne obilazimo se niti nesto pretjerano razgovaramo,rijetko se i srecemo...
Zgradu odrzava domar tako da sa stepenistem i haustorom nemam nista...
slazem se sa sistabom nemoze niti jedan stan zamjeniti kucu...u stanu se osjecam kao ptica u kavezu :(
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31663
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7204 times
Been thanked: 3916 times
Status: Online

Re: Kuća ili stan?

Post by Mister No » 27 Feb 2011, 00:08

Imam i jedno i drugo, i definitivno biram stan.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kuća ili stan?

Post by gejsha » 27 Feb 2011, 20:51

Ja živim u kući,prednost je što sam na prizemlju,i prednost bi trebala biti da mi je mirno,da me komšije ne ometaju,ali nije baš tako,jer iznad mene živi neko..Imamo iza kuće bašču,a ispred kuće na travi sto i stolice,tu ljeti jedemo i baš je lijepo sjediti npr ljeti naveče.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kuća ili stan?

Post by Nela » 27 Feb 2011, 21:47

Živjela sa i u stanu i u kući.
Definitivno, kuća je bolja solucija.
U zgradi moraš paziti kako ideš uz i niz stepenice da ne lupaš jer ometaš mir komšijama pa sve ostalo. Jedino na balkonu možeš piti kafu a sve manje i to jer se u iste uselilo ljudi katastrofa koji ne znaju kako kontenjer izgleda pa smeće kroz prozor bacaju, istresaju mrve preko balkona iako je ulaz ispod isl.
U kući imaš više posla ali bar imaš i svoju slobodu.

Pošto sam sad u situaciji da biram da li da kupim stan ili kuću odlučila sam se na pravljenje kuće, po mom ukusu onako kako ja hoću, raspored koji ja hoću i jedva čekam da sve bude gotovo da se bacim na sađenje cvijeća :D a arhitekta mi ovih dana treba donijeti gotov projekat :skace jedva čekam :D
P.S. Lokacija je 5 min, od grada tako da je u isto vrijeme sklonjena od gradske buke a ipak sve je u blizini
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Kuća ili stan?

Post by adacta » 10 Mar 2011, 11:33

Dobro je , nema vise one nekadasnje parole " imas kucu vrati stan "
Ukratko , posjedujem stan , kucu i vikendicu ali iz objektivnih razloga zivim u stanu .
U svakom slucaju slagao bih kada bih rekao da je prednost zivjeti u stanu jer zivot u istom sa sobom nosi i negativnosti tipa manje mira , manje privatnosti i slicno . Moj odnos prema zajednickoj imovini ogleda se u stavu da je to dio prostora u kojem i ja zivim i samim tim nastojim da sa svojim trenutnim mogucnostima i vremenom odrzavam i pazim.Sa susjedima imam korektan odnos ali iste volim da drzim na odredjenoj distanci ne iz razloga moje nedrustvenosti vec jednostavno ne zelim da imam upade one vrste svakodnevnog obaveznog kafenisanja i "soliterskog traca" .Svoju kucu koja ja ustvari "kucica" odrzavam i mjesto je gdje se moze ugodno provesti vrijeme namjenjeno za opustanje a oko iste apsolutno nemam betona kojeg se zasitim tokom radnog vremena a taj prostor oko moje kuce izgleda ovako sa mojim malim ljubimcem
Image

Moja vikendica je tipa mjesta gdje nama struje a prilaz istoj je moguc samo makadamskim putem bez asfalta i betona sto bi jednostavnim rijecima bilo mjesto gdje je priroda jos uvijek netaknuta i izgleda ovako

moja vikendica zimi
Image
prostor oko iste u proljece
Image

toliko ukratko o mojim zivotnim prostorima

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Kuća ili stan?

Post by mrki62 » 10 Mar 2011, 11:37

Ako čovjek nije zadovoljan samim sobom , njemu nigdje nije ok.
Danas su čudna vremena i osamostaliti se je jako teško i ako nekom uspije da se osamostali bilo gdje - to je veliki uspjeh.
Mnogi su danas prisiljeni biti vječiti podstanari i opet su zadovoljni svojim živitom a ostali ,.......... sve je napisano u prvoj rečenici.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kuća ili stan?

Post by Maja » 10 Mar 2011, 16:04

eeeeee adacta ona tvoja fina vikendica........ :D

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kuća ili stan?

Post by Nela » 02 Dec 2011, 22:12

Živjela sam i u kući i u stanu i uvijek bih prije u kući.
Sad sam trenutno u stanu dok se kuća završi ali jedva čekam da se odselim.
Prednosti kuće su mnoge od više prostora, dvorišta koje možeš uređivati, veće slobode...
sve zavisi kako je ko navikao ali je meni uvijek kuća draža od stana
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
avatar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 227
Joined: 14 Dec 2011, 10:29
Location: Mrduša Gornja
Status: Offline

Re: Kuća ili stan?

Post by avatar » 22 Dec 2011, 11:09

ma kuća definitivno ja se divim ljudima koji mogu danas biti u 4 zida
kuća je kuća a tek okućnica sa voćnjakom,ograda od čempresa,klupa -ljulja u
jednom ćošku bašče,u drugom roštilj i mini fontana,svijeće ispred kuće ma merak,
naravno i malo vrta zeleniša na proljeće da se ima ma kuća je kuća.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kuća ili stan?

Post by Zagorka » 22 Dec 2011, 11:29

Odrasla u kuci,sad zivim u stanu,ali poceli smo sa izgradnjom kuce jer nema zivota u stanu,sta god ko rekao.Moras paziti na svaki korak,ako imas bezobrazne komsije,ispod ili iznad,eto belaja.
Moji imaju vocnjak iza kuce,pa kad se pokosi,mirise,pa kad upale rostiljic u aksame i posjedamo u hladovinu.
Mama pece domace pekmeze,kompote,djeca od buraza trckaraju slobodno uokolo bez bojazni.
Cvrci cvrce,ma ljepota.
A ja kad izidjem na balkon nadiham li se nadiham auspuha i smrada :(
Ali zavrsicu ja svoju kucu abd.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Voljena
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1307
Joined: 23 Jul 2011, 09:37
Status: Offline

Re: Kuća ili stan?

Post by Voljena » 22 Dec 2011, 11:32

madam Bovary wrote:Odrasla u kuci,sad zivim u stanu,ali poceli smo sa izgradnjom kuce jer nema zivota u stanu,sta god ko rekao.
ima zivota, nemoj tako... :jok

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Kuća ili stan?

Post by Luna. » 22 Dec 2011, 14:54

alyssa_ wrote:
madam Bovary wrote:Odrasla u kuci,sad zivim u stanu,ali poceli smo sa izgradnjom kuce jer nema zivota u stanu,sta god ko rekao.
ima zivota, nemoj tako... :jok
ima zivota, al´ bez veze... i meni da je kakve kucice i vala cu sebi uzdurisat´kad, tad... volim svoju slobodu a necu nikog da trpim... u stanu, da bi ja nekad mogla biti glasnija, moram i komsije trpit kad us oni glasni...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96446
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34392 times
Been thanked: 21135 times
Contact:
Status: Online

Re: Kuća ili stan?

Post by Rum » 22 Dec 2011, 15:29

Kuca je kuca :ok zasto bogatasi kupuju vile i kuce to je odmor ,stan samo za prenociti i bjezi .....
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests