Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by Jonas » 06 Feb 2013, 12:01

Iako je fino imati vlastiti krov nad glavom, svakome od nas se prije ili kasnije nametne pitanje: kupnja ili najam stana. Što je financijski isplativije?

Da li je zaista bolje otplaćivati kredit za vlastiti stan nego plaćati najam? Što su glavni argumenti protiv kupnje ili najma stana?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by Krokodil Behko » 06 Feb 2013, 12:15

Što se tiče prilika u BiH ukoliko ne očekuješ neko nasljedstvo, bolje je kupiti stan.
Na nekih 2o-k godina, rata bi bila oko 300 maraka mjesečno a toliko košta i kirija.
Naravno, mislio sam na situaciju u SA.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81303
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10231 times
Been thanked: 7103 times
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by Julia-Klara » 06 Feb 2013, 12:42

Nemam nista svoje, ali o kupovini nekretnine nisam razmisljala do prije godinu dana.
Uslovi su nikakvi, i nesto ne znam da li postoji banka koja bi mi sada dala kredit na 20-30 godina da kupim novi, normalne velicine stan. I da ima, ne znam da li zelim otplacivati nesto narednih 20-30 godina, jer moj mozak uvijek vrti pricu da "taj stan nije MOJ dokle god nije 100 % otplacen".
U situaciji u kojoj se sad nalazim kirija je realno rjesenje, jer ni ovdje ne namjeravam ostati, a uvlaciti se u bespotrebne kredite, pa ako i krenem negdje drugo pokusaj prodavanja stana ce opet biti pod upitnikom.

Nije kategoricno ali evo, kazem NE.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37885
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by Pasaga » 06 Feb 2013, 14:10

Julia-Klara wrote:Nemam nista svoje, ali o kupovini nekretnine nisam razmisljala do prije godinu dana.
Uslovi su nikakvi, i nesto ne znam da li postoji banka koja bi mi sada dala kredit na 20-30 godina da kupim novi, normalne velicine stan. I da ima, ne znam da li zelim otplacivati nesto narednih 20-30 godina, jer moj mozak uvijek vrti pricu da "taj stan nije MOJ dokle god nije 100 % otplacen".
U situaciji u kojoj se sad nalazim kirija je realno rjesenje, jer ni ovdje ne namjeravam ostati, a uvlaciti se u bespotrebne kredite, pa ako i krenem negdje drugo pokusaj prodavanja stana ce opet biti pod upitnikom.

Nije kategoricno ali evo, kazem NE.

Zavisi gdje,u kojoj Drzavi.
Recimo ovdje,kupis stan...stan tvoj...
Dok si god u njemu ,dok ga neprodas ,placas kiriju iako si ga otplatila.
Skroz budalasto,zato sam se odlucio za kucu.
Dok recimo nije tako u svim zemljama,kako je u BH,svabiji,Austriji...???
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ruana
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by Ruana » 06 Feb 2013, 14:33

Pasaga Bogati sta placas kad otplatis? Placas porez na imovinu kao sto ces placat i kad kucu otplatis.
Nikad u zivotu nisam kupila nista na kredit, ne bih mogla spavat stalno bih mislila sta ako ostanemo bez posla. Vise volim ulozit u sebe i obezbjediti dobar posao sacuvati ledja. Ovdje su neki nasi zavrsili u ludnici zbog kuca, radili po betonarama na normi, betonare preselile u Kinu a oni ostali bez ledja i sada prodaju kuce a kriza nece niko da kupi.
Nikad na odmor nisu otisli radi kuce. A kamata je posebna prica jos ona varijabilna pa odera im banka kozu. Ne hvala, volim ulagati u djecu umjesto u zidove.
Ali svak ima svoje.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81303
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10231 times
Been thanked: 7103 times
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by Julia-Klara » 06 Feb 2013, 14:44

Ruana wrote:Pasaga Bogati sta placas kad otplatis? Placas porez na imovinu kao sto ces placat i kad kucu otplatis.
Nikad u zivotu nisam kupila nista na kredit, ne bih mogla spavat stalno bih mislila sta ako ostanemo bez posla. Vise volim ulozit u sebe i obezbjediti dobar posao sacuvati ledja. Ovdje su neki nasi zavrsili u ludnici zbog kuca, radili po betonarama na normi, betonare preselile u Kinu a oni ostali bez ledja i sada prodaju kuce a kriza nece niko da kupi.
Nikad na odmor nisu otisli radi kuce. A kamata je posebna prica jos ona varijabilna pa odera im banka kozu. Ne hvala, volim ulagati u djecu umjesto u zidove.
Ali svak ima svoje.
:aplauzz ovo mi se jako svidja!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by Peggy Sue » 06 Feb 2013, 16:03

Jonas tvoje pitanje bi se moglo odgovoriti tek ukoliko razjasnimo milion potpitanja koja se nameću...

U mojoj situaciji je mnogo lakse (bilo) kupiti stan. Ratu necemo ni osjetiti, otplatni rok je kratak...

Da ne duljim - sve zavisi od ličnih primanja (ah, koja mudrost). Oboje imamo sigurne poslove, tako da...
Image

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37885
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by Pasaga » 06 Feb 2013, 16:30

Ruana wrote:Pasaga Bogati sta placas kad otplatis? Placas porez na imovinu kao sto ces placat i kad kucu otplatis.
Nikad u zivotu nisam kupila nista na kredit, ne bih mogla spavat stalno bih mislila sta ako ostanemo bez posla. Vise volim ulozit u sebe i obezbjediti dobar posao sacuvati ledja. Ovdje su neki nasi zavrsili u ludnici zbog kuca, radili po betonarama na normi, betonare preselile u Kinu a oni ostali bez ledja i sada prodaju kuce a kriza nece niko da kupi.
Nikad na odmor nisu otisli radi kuce. A kamata je posebna prica jos ona varijabilna pa odera im banka kozu. Ne hvala, volim ulagati u djecu umjesto u zidove.
Ali svak ima svoje.
:D. ,malo morgen,i jedna i druga....

Ja ti kazem kako je to ovdje,necu da se blamiram,da ti postavljam kupoprodajne ugovore,ja ih nemam,a ovi sto imaju,to su njihovi,nisu moji.
Ovdje kupis stan,otplacujes,linearno placas kiriju cjelo vrjeme.
Otplatis stan...ostaje kirija do sudnjeg dana.Radi cega sam gore napomenuo,zavisi u kojoj zemlji,i stavio upitnike.
Blizu si svedske,mores to preko neta za sekundu prokopat.
Obraz mi ne dozvoljava da se blamiram kad su ozbiljne stvari u pitanju.
Molim izvinjenje i duboki klimoglav od obadvije.... :vik :julia :klara
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ruana
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by Ruana » 06 Feb 2013, 16:40

Pa kome placas kiriju kad si banki otplatio kredit. Isto je i za kucu, uzmes kredit od banke, sto znaci banka isplati prodavca a ti vracas njima u vidu kirije, tako je isto i za stan i auto i sve sto uzimas na kredit. Samo sto uzmes kredita milion kruna a vratis milion i po.
I od koga izvinjenje, ovdje sam ti se samo ja obratila?
Je li treba da se izvinem sto se ne slazem sa tobom?

dacina_curica
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by dacina_curica » 06 Feb 2013, 17:17

NI ja ne kontam kome placas kiriju NAKON sto si kupio stan. Vise ne placas kiriju nego otplacujes kredit koji si uzeo za stan. I kad otplatis kredit stan je tvoj 1/1, nemas kome sta placati (osim poeza na nekretninu). Nisam nikad cula da se placa kredit i kirija za isti stan. :cudi

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37885
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by Pasaga » 06 Feb 2013, 17:30

dacina_curica wrote:NI ja ne kontam kome placas kiriju NAKON sto si kupio stan. Vise ne placas kiriju nego otplacujes kredit koji si uzeo za stan. I kad otplatis kredit stan je tvoj 1/1, nemas kome sta placati (osim poeza na nekretninu). Nisam nikad cula da se placa kredit i kirija za isti stan. :cudi
Evo ga...jos jedan neizbruseni biser.... :ha :haha

Ovdje kad cojk kupi stan,cojk misli samo da je kupio stan :ble
Radi cega sam se odlucio za kucu.
Kod stanova,covjek samo kupi stanarsko pravo,da ga posle mozes prodat.[/b]
A kiriju,placas i kad ga otplatis. :pusi
Napisah li u onom prvom postu,da je to skroz budalasto. :kafa
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37885
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by Pasaga » 06 Feb 2013, 17:35

Ruana wrote:Pa kome placas kiriju kad si banki otplatio kredit. Isto je i za kucu, uzmes kredit od banke, sto znaci banka isplati prodavca a ti vracas njima u vidu kirije, tako je isto i za stan i auto i sve sto uzimas na kredit. Samo sto uzmes kredita milion kruna a vratis milion i po.
I od koga izvinjenje, ovdje sam ti se samo ja obratila?
Je li treba da se izvinem sto se ne slazem sa tobom?
Neslazes se samnom,ok...
Vidim da to radis iz neznanja,neinfirmisanosti...ne haturim :hoi
Et,nemoras se izvinuti,a tevsija kolaca more. :haha
To ti je tako,kako sam rekao,raspitaj se.
Stavi sto kruna ,ja cu 10 hiljada....sansa da zaradis,jbg...valjace za odmora :888
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

dacina_curica
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by dacina_curica » 06 Feb 2013, 17:37

Pasaga wrote:
dacina_curica wrote:NI ja ne kontam kome placas kiriju NAKON sto si kupio stan. Vise ne placas kiriju nego otplacujes kredit koji si uzeo za stan. I kad otplatis kredit stan je tvoj 1/1, nemas kome sta placati (osim poeza na nekretninu). Nisam nikad cula da se placa kredit i kirija za isti stan. :cudi
Evo ga...jos jedan neizbruseni biser.... :ha :haha

Ovdje kad cojk kupi stan,cojk misli samo da je kupio stan :ble
Radi cega sam se odlucio za kucu.
Kod stanova,covjek samo kupi stanarsko pravo,da ga posle mozes prodat.[/b]
A kiriju,placas i kad ga otplatis. :pusi
Napisah li u onom prvom postu,da je to skroz budalasto. :kafa


Nisam ja nikakav biser nego u tvom obrazlozenju ne postoji apsolutno ni malo logike. Zasto bi onda iko pri pameti kupio stan? :cudi

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by gejsha » 06 Feb 2013, 17:38

Kod nas u BiH, po meni isplativije je kupiti stan, ako se ima mogućnosti. Jer ne možeš sa svakakvom platom ni dizati kredit.
Ali ako se ima siguran posao, najbolje je kupiti stan, davati pare za rate, a ne za kiriju nekome drugom. To je bacanje para.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by Lanci » 06 Feb 2013, 17:40

mislim da je bolje kupiti stan,,,jer ti i onako kiriju ces placati za taj stan,,bez obzira koliko..a ovako ako kupis kad placas bar otplacivas svoj sat,,znas da je to tvoje,,neznam moje misljenje..

ruana slazem se satobom u vezi kredita bolje mirno spavati nego duzan biti..velika odgovornost je uzeti kredit nije to kao kad pozajmis novac od nekoga i kazes vraticu prvom prlikom,,kredit moras mogao ili ne,,mislim da i oni koji imaju siguran i stalni posao su na razmisljanju dali da uzmu kredit ili ne,,o kreditu nikada ne razmisljam
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37885
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by Pasaga » 06 Feb 2013, 17:42

Opet se necete sloziti sa mnom. :lupa
Stanove kupuju ljudi koji nisu u stanju da nesto urade,renoviraju,koji nevole te obaveze.
Vole kad dodju sa posla,bace se po sofi i uzivaju,to bi bilo to u najkracem.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37885
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by Pasaga » 06 Feb 2013, 17:45

gejsha wrote:Kod nas u BiH, po meni isplativije je kupiti stan, ako se ima mogućnosti. Jer ne možeš sa svakakvom platom ni dizati kredit.
Ali ako se ima siguran posao, najbolje je kupiti stan, davati pare za rate, a ne za kiriju nekome drugom. To je bacanje para.
Ja da sam u Svabiji,Austriji,Bosni,najradije bi stan.
Tamo otplatis stan,i posle nema kirije.
Dobro,imaju neke komunalije ,i za odrzavanje,ali to je vrlo malo u odnosu na kiriju.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ruana
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by Ruana » 06 Feb 2013, 17:47

Lanci wrote:mislim da je bolje kupiti stan,,,jer ti i onako kiriju ces placati za taj stan,,bez obzira koliko..a ovako ako kupis kad placas bar otplacivas svoj sat,,znas da je to tvoje,,neznam moje misljenje..

ruana slazem se satobom u vezi kredita bolje mirno spavati nego duzan biti..velika odgovornost je uzeti kredit nije to kao kad pozajmis novac od nekoga i kazes vraticu prvom prlikom,,kredit moras mogao ili ne,,mislim da i oni koji imaju siguran i stalni posao su na razmisljanju dali da uzmu kredit ili ne,,o kreditu nikada ne razmisljam
Lanci problem je u tome sto ovdje ne mozes nikad znati koliko ti je posao siguran. Gledala sam da ljudima kuce.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by gejsha » 06 Feb 2013, 17:48

Pasaga wrote:
gejsha wrote:Kod nas u BiH, po meni isplativije je kupiti stan, ako se ima mogućnosti. Jer ne možeš sa svakakvom platom ni dizati kredit.
Ali ako se ima siguran posao, najbolje je kupiti stan, davati pare za rate, a ne za kiriju nekome drugom. To je bacanje para.
Ja da sam u Svabiji,Austriji,Bosni,najradije bi stan.
Tamo otplatis stan,i posle nema kirije.
Dobro,imaju neke komunalije ,i za odrzavanje,ali to je vrlo malo u odnosu na kiriju.
Naravno da je tako, zato sam i rekla da je isplativije kupiti stan ;)
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37885
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Što je isplativije - kupiti stan ili ga unajmiti?

Post by Pasaga » 06 Feb 2013, 17:51

Nek sam se bar sa nekim slozio... :pusa
puna mi je glava cvoruga.... :ha
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests