Kamini i peći

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51207
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 20884 times
Been thanked: 20615 times
Status: Offline

Re: Kamini i peći

Post by Shadow » 28 Dec 2020, 22:03

I ove tople boje, miris doma, a napolju snijezi.
Mirno more

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by Maja » 03 Jan 2021, 10:58

Image

Svake godine desi se nekoliko slučajeva trovanja ugljenmonoksidom. Česti su takvi slučajevi sa smrtnim ishodom i u novogodišnjim noćima. Uglavnom se dešavalo da usljed trovanja u nekoj prostoriji život izgubi jedna ili dvije osobe, a ove Nove godine u Posušju, desilo se da je u prostoriji te kobne noći bilo čak osam mladih osoba.

Nagađa se kako je uzrok smrti tih mladića i djevojaka agregat uz pomoć kojeg su zagrijavali vikendicu u kojoj su boravili.

Sličan slučaj desio se i u Orašju, u Donjoj mahali, tokom dočeka Nove 2017. godine kada su usljed trovanja plinom smrtno stradale 21-godišnje djevojke Marija Damjanović i njena prijateljica Magdalena Dominović iz okoline Splita.

A i doček, 2006. godine, za mladi bračni par Sadiković iz Sarajeva bio je posljednji. Sadikovići su pronađeni mrtvi u njihovom stanu na Grbavici. Grijali su se na plin a u kupatilu su imali plinski bojler, utvrđeno je da je smrt nastupila trovanjem ugljenmonoksidom.

Nermina Korać, toksikolog, sudska vještakinja, za Faktor ističe kako su česti slučajevi trovanja ugljenmonoksidom, te je pojasnila koliko dugo treba biti izložen trovanju ugljenmonoksidom da bi organizam reagirao ili da bi uslijedila smrt.

To zavisi od više faktora. Jedan od faktora je i izvor ugljenmonoksida. Ukoliko je potrošen kisik u zatvorenoj prostoriji, gdje su prozori i vrata koji dobro dihtuju, gdje nema miješanja zraka, kisik ne ulazi kroz zidove, kroz prozore, to je kao vakuum. Kada govorimo o ovom slučaju u Posušju tu je bio agregat koji je koristio kisik, koji se istrošio, ostalo je malo kisika, a ispuhivali su se izduvni gasovi iz agregata i samim tim ostaje sve manje kisika da bi osobe koje su u prostoriji mogle da ga koriste za normalno disanje – kaže Korać.

Ističe da je teško prepoznati ukoliko smo izloženi trovanju.

Teško da ima signala da se nešto dešava i da boravite u prostoriji u kojoj vam prijeti opasnost. On je bez mirisa i boje i ne može se osjetiti. On omami organizam, uspavljuje organizam i tijelo nema snage da se bori sa tim. Iako, kada dođe u nekoj većoj koncentraciji, čak i ako se neko sjeti da bi moglo biti trovanje, ne može se doći do izvora kisika. Dešavalo se da se osoba pronađe u puzećem položaju do vrata kako bi ih otvorila. Dolazi do opuštanja mišića, pa se ne može ni kretati, niti pomoći sebi a ni drugome – pojašnjava toksikologinja.


Kaže da ukoliko nastupi smrt trovanjem, vještak sudske medicine pregledom tijela može vidjeti crvene tačkice na tijelu, na rukama na licu, na unutrašnjim organima.

Da bi se utvrdilo da li je neko otrovan ugljenmonoksidom radi se analiza karboksihemoglobina u krvi koju i mi radimo. Utvrdi se da li je toksična ili letalna doza. Više od 20 posto karboksihemoglobina u krvi znači da je toksična doza, kada je 50 onda je već osoba umrla – kaže Korać.

Ističe kako radi u toksikološkoj laboratoriji i da svake godine, nažalost, imaju slučajeve trovanja ugljenmonoksidom.

Imali smo slučajeve trovanja ugljenonoksidom od plinskog bojlera koji je u kupatilu. To je najčešći izvor trovanja. Imali smo slučaj mladića srednjoškolca u Sarajevu, i ne samo on, ti slučajevi su česti. To je gas bez mirisa i ne osjeti se, a lagano curi. Stručnjaci koji postavljaju bojlere trebali bi ostaviti da ima ventilacije. U prostorijama, u vikendicama često imaju propan-butan boce koje gore tokom noći, koje koriste kisik da bi se stvorio plamen i da bi se zagrijavao. Ljudi sjede do nekih doba u tim prostorima i onda zaspu a ne sjete se da bi to trebalo ugasiti. Treba dosta predostrožnosti, ne ostavljati tako nešto da gori tokom noći – kaže stručnjakinja Korać.

Ističe da se ovakvi slučajevi dešavaju uglavnom u zimskom periodu.

Skoro svake godine imamo barem dva slučaja “bezazlenog” trovanja. Imali smo izuzetno težak slučaj u Visokom gdje su dva brata sjedila u sobi, igrali igrice, 18-19 godina, koji su pored sebe imali kesice čipsa… To je bila jedna skromna, nezavršena kuća bez fasade, i imala je običnu peć na ugalj ili drva. Ta peć nije dobro gorila već se dim vraćao u prostoriju i dok su spavali to je tinjalo, gorjelo. Majka, kada ih je ujutro pozvala na doručak, našla je dva sina mrtva. To je ostavilo jako puno traga i na mene i na moje kolege. Ta nepažnja tokom izvođenja radova, jer neko nema sredstava pa ne ulaže u to – pojašnjava Korać.

Kaže da su najčešći slučajevi trovanja čiji su izvor plinski bojleri u kupatilu i da su veliki problem i potencijalno izvorište smrti.

Detektori ugljenmonoksida se mogu postaviti u prostorijama, uglavnom se koriste u rudnicima u fabrikama gdje ima izvora tih gasova koji se mogu detektovati. Naravno da bi mogli pomoći detektori, ali bi stručnjaci koji uvode plinsko grijanje trebali ukazati na eventualne mogućnosti, i periodično bi trebalo vršiti kontrolu tih instalacija. Ne bi smjelo da curi ali se nažalost dešava – zaključuje Korać.

Postavljanje detektora u kućama ili stanovima nije česta praksa, ali se mogu naći u prodaji, a cijene variraju od 60 do nekoliko stotina maraka.

Stručnjaci savjetuju da se redovno zrače prostorije u kojima boravimo, naročito one koje imaju peći ili uređaje za grijanje. Također, ne ostavljajte automobil da radi u zatvorenoj garaži, a kada ga izvezete iz garaže ostavite garažna vrata još neko vrijeme otvorena kako bi se prostorija prozračila. Preporučuje se da se obavezno jednom godišnje angažuje ovlašteni dimnjačar da pregleda dimnjak, a instalacija bojlera, peći i ostalih aparata treba da bude prepuštena profesionalcima.

Redovno servisirajte svoje kućanske aparate koje rade na plin. Uz pomoć detektora ugljenmonoksida na vrijeme možemo saznati da se koncentracija plinova u zraku popela na opasan nivo.

Hayat.ba

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36843
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23154 times
Been thanked: 4506 times
Status: Offline

Re: Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by ElTriconi » 03 Jan 2021, 11:00

Otvorit prozor. Ja spavam sa otvorenim prozorom, sta ja znam more mi naumpast u neka doba da skacem kroz prozor pa nek je spremno 🤔
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by greeneyes » 03 Jan 2021, 11:11

A svi letimo za pvc prozorima, nema drvenih i njihovog disanja
Samo sabura

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by insomnia » 03 Jan 2021, 11:15

Image
16€. Filter traje sedam godina baterije godinu
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
pizarro
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 13429
Joined: 08 Nov 2019, 18:06
Has thanked: 4203 times
Been thanked: 4988 times
Status: Online

Re: Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by pizarro » 03 Jan 2021, 11:18

jeftina stvar a zlata vrijedi.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by Taare » 03 Jan 2021, 11:42

Koliko vrijede mladi životi ugašeni u posušju? Oni nemaju cijenu, zar ne?!
Koliko košta detektor plina i co2? 35 maraka.

https://www.olx.ba/artikal/33899574/x-s ... co2-alarm/

Nama je potreban zakon koji bi obavezao montere da prilikom ugradnje bilo kakvog uređaja koji koristi gorivo, obavezno ugrade i ove detektore.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24050
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6146 times
Been thanked: 5409 times
Status: Offline

Re: Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by Zizi » 03 Jan 2021, 20:20

Obavezno uvesti detektore i češće putem medija educirati ljude kako da se zaštite.
Zbog neispravne ventilacije u kupatilu jedna prijateljica mi je preminula. Slična situacija se desila sa još jednom prijateljicom, opet je bila loša ventilacija, samo što je ona imala više sreće, spašena je u zadnji momenat.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by Mister No » 03 Jan 2021, 23:10

Samo da ljubiteljima kamina uputim srdacne pozdrave i savjet da izradu istih povjerite pravim majstorima. :srcee
High Hopes...

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by Odraz » 04 Jan 2021, 07:20

Mister No wrote: 03 Jan 2021, 23:10 Samo da ljubiteljima kamina uputim srdacne pozdrave i savjet da izradu istih povjerite pravim majstorima. :srcee
Upravo sam o tome mislio ... Nova godina, kamin gori, Deda Mraz zapeo u solunaru a ti spokojno spavas ... :sok

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by Melek » 04 Jan 2021, 16:34

Mister No wrote: 03 Jan 2021, 23:10 Samo da ljubiteljima kamina uputim srdacne pozdrave i savjet da izradu istih povjerite pravim majstorima. :srcee
Zar nije to zakonska obaveza? Ja sam ovdje bio primoran da platim brdo tim ekspertima za instalacije. Plus još, obavezna kontrola svake 2 godine. Isto platiš :(
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by Mister No » 04 Jan 2021, 18:02

Melek wrote: 04 Jan 2021, 16:34
Mister No wrote: 03 Jan 2021, 23:10 Samo da ljubiteljima kamina uputim srdacne pozdrave i savjet da izradu istih povjerite pravim majstorima. :srcee
Zar nije to zakonska obaveza? Ja sam ovdje bio primoran da platim brdo tim ekspertima za instalacije. Plus još, obavezna kontrola svake 2 godine. Isto platiš :(
Vjerovatno da neki propisi postoje ali to se skoro nikako ne kontrolise.
Ako hoces kamin, napravis ga sebi i nikog ne pitas.
High Hopes...

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by Melek » 04 Jan 2021, 18:04

Mister No wrote: 04 Jan 2021, 18:02
Melek wrote: 04 Jan 2021, 16:34

Zar nije to zakonska obaveza? Ja sam ovdje bio primoran da platim brdo tim ekspertima za instalacije. Plus još, obavezna kontrola svake 2 godine. Isto platiš :(
Vjerovatno da neki propisi postoje ali to se skoro nikako ne kontrolise.
Ako hoces kamin, napravis ga sebi i nikog ne pitas.
To je opasno. Ako je npr dimnjak porozan to je direktno ubistvo.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Online

Re: Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by Mister No » 04 Jan 2021, 18:08

Melek wrote: 04 Jan 2021, 18:04
Mister No wrote: 04 Jan 2021, 18:02

Vjerovatno da neki propisi postoje ali to se skoro nikako ne kontrolise.
Ako hoces kamin, napravis ga sebi i nikog ne pitas.
To je opasno. Ako je npr dimnjak porozan to je direktno ubistvo.
Naravno da jeste..
Zato sam i rekao da odaberu majstore koji znaju svoj posao, tako da urade kamin i pogotovo dimnjak kako treba
Ista stvar, ili slicna, je sa centralnim grijanjem.
Sreca tu je pec obicno ili u podrumu ili u zasebnoj prostoriji.
High Hopes...

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by Lavlje_srce » 04 Jan 2021, 21:18

Sve iskljucim kad krenem spavati, ukljucujuci grijanje. Ne volim spavati u toplom.

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by Vrag » 04 Jan 2021, 21:21

Mister No wrote: 04 Jan 2021, 18:02
Melek wrote: 04 Jan 2021, 16:34

Zar nije to zakonska obaveza? Ja sam ovdje bio primoran da platim brdo tim ekspertima za instalacije. Plus još, obavezna kontrola svake 2 godine. Isto platiš :(
Vjerovatno da neki propisi postoje ali to se skoro nikako ne kontrolise.
Ako hoces kamin, napravis ga sebi i nikog ne pitas.
mi nista nismo mogli prikljuciti bez kontrole

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by Hurija » 04 Jan 2021, 21:21

Mislim da i umor ima veze sa tim i možda i koristenje recimo alkohola ili nekih opijata ,ne karikiram na ovu unesrećenu omladinu ,ne znam da li su porodice dozvolile da se vrše obdukcije
Ostalo je cutanje.

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by MunDzi » 04 Jan 2021, 21:26

Ko god ima plin u kuci treba da ima CO alarm.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by Hurija » 04 Jan 2021, 21:30

Ne znam moze li i taj alarm da izbjegne ne daj bože eksploziju plina u vozilima imaju ventili sto sprječavaju isticanje LPG-a .
Ostalo je cutanje.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36843
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23154 times
Been thanked: 4506 times
Status: Offline

Re: Kako dolazi do trovanja ugljenmonoksidom

Post by ElTriconi » 04 Jan 2021, 21:32

Hurija wrote: 04 Jan 2021, 21:21 Mislim da i umor ima veze sa tim i možda i koristenje recimo alkohola ili nekih opijata ,ne karikiram na ovu unesrećenu omladinu ,ne znam da li su porodice dozvolile da se vrše obdukcije
Nidje veze, znaju se ugusit i ljudi sa djecom tako, legnu spavat i bila 🤔

Nije zar da i mala djeca koriste alkohol i opijate 🤔
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests