Uređivanje kuće birvaktile

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119227
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Online

Uređivanje kuće birvaktile

Post by Maja » 15 Mar 2013, 11:34

Heklanije se svi sjećamo. Teško da je u nekoj kući nije bilo. Jambeze...jesu li se i kod vas jambezama zvale krpe koje su se stavljale na naslon kauča, pa koliko je kauč dug tolika je i jabmeza (iz jednog dijela). Heklani stoljnjak na stolu, pa preko krpe staklo. Na televizoru, na komodi ispod telefona, ispod video rekordera, kasetofona... Neki su čak imali heklane krpe na prozorima i na trpezarijaskim stolovima, te u vitrinama.
Kad je moj komšija kupio plazmu rekao je... ma bježi šta će ovo, ne možeš ni krpu staviti na nju :plavi


Još jedan vid ukrašavanja su bile tapiserije. Obično su na njima bili životinjski motivi, srne, paunovi i neke rajske ptice, a posebno motiv ćabe i Mekke. Na našoj je bio drug Tito :pusi

Kad smo kod Tita rijetko koja kuća je bila bez njegove slike.

Gobleni... gobleni sa vazama i cvijećem, gobleni sa makovima, Vilerovi gobleni sa 4 godišnja doba koji su mi bili kao djetetu najljepši, a kažu da su bili i najzahtjevniji i najskuplji.

Zatim slike ispod stakla na stolu u dnevnom, pa zakačene na stakla s vitrina, sve bez okvira, naravno.

Možete li se sjetiti još čega, šta je od ovog gore krasilo vašu kuću?

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Nela » 15 Mar 2013, 11:46

:valja najjace mi je bilo preko telefona. Skini krpu pa zovi. A nije to tako ni daleko ja znam pojedinaca koji jos uvijek to praktikuju.
One velike regalcine sa obaveznim staklenim dijelom gdje stoji najbolji servis :plavi
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Julia-Klara » 15 Mar 2013, 11:52

Dva goblena imamo i sad, neke suncokrete i ruze... Titova slika jos uvijek na zidu :)
Heklanja vise nema,ali ja to radim kao hobi, evo i ovdje lijecim zivce time (dodje mi ko meditacija, jer se iskljucim od svega sto me muci, moram brojat kockice,stubice i karikice), pa kad zavrsim, isporim, pa ponovo :D Lijek za zivce, kaem vam...

Sto se svega ostalog tice, vise se ne stavlja...Osim preko secije neki prekrivaci u istoj boji, ko laneni, jer ih je lakse ubaciti u masinu nego svakih 10 dana detaljno prati i cistiti seciju...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

dacina_curica
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by dacina_curica » 15 Mar 2013, 12:50

Nela wrote: One velike regalcine sa obaveznim staklenim dijelom gdje stoji najbolji servis :plavi

Ijaoooo nema mi nista mrze. :grana. Jos pogotovo kad je ono cudo od zida do zida pa se mozes slikati ako tti nesto zapadne iza ili sa strane. Halali Huso. :grana
Jao sad mi naumpade :grana. Mom burazu je jednom papagaj smugnuo iza ove regalcine (u nasoj kuci u Zv. temo negdje 80-ih) i on se jadan uspanicio da nece moci izletiti vani ili da ce se negdje priklijestiti te se moj pametni buraz :srce pocne pentrati po regalcini kao kakvo majmunce i obori kompletan gornji dio (koji ocigledno nije bio dobro pricvrsen)....kad nas mama tad nije ubila nece nikad...nema sta se nije polomilo taj dan. :grana


On topic: imam jedan heklani stolnjak u kuci koji je poklon i mnogo ga volim....inace jok, nemam ja zivaca za stirkanje. Dosta mi je sto imam zavjese u kuci, par tepiha preko drvenog poda, dovoljno. Mada mi mama kad god dodje sugerise da kupim staze za hodnik, stavim sta na sto u dnevnoj sobi :valja (a ja stolove u kuci koristim kao stalke za djetetove Lego kocke, vozove...:oo) ...goblena nemam, tapiserija isto, imam djetetovih uramljenih slika svugdje i to mi je dosta.
Mada mi se svidja nesto sto moj buraz ima u svojoj kuci a to je "the wall of evil"- neka natkasna na kojoj stoje suveniri sa likovima raznih ludjaka, diktatora itd. koje mu redovno kupujemo svi :grana I u sred svega toga njgva slika kad je bio beba! The true evil! :valja

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Peggy Sue » 15 Mar 2013, 13:18

Jambeza.. Prvi put cujem.. Moram nenu pitat kako se to kod nas zove.. Znam na sta mislis :)

Meni je zao sto je proslo to vrijeme heklanja. Da se jos hekla ja bih bila najbolja mlada na svijetu :) Znam heklat i plest, al nemam nista od toga :cudi

I nisi spomenula Majo plastično cvijeće... Obavezno to mora bit na nekom miljeu :)
Image

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Zagorka » 15 Mar 2013, 13:19

Tapiserija iliti ga zidnjak,kod nasKE bilo nekakve srne,pašnjaci,voljala kao malecka,jedva se sjećam......na spratu paunovi-naravno :oo

Heklanja je bilo,nije pretjerano,u tetke mi bilo sjećam se na svaka vrata od gornjeg dijela kuhinje iliti ga viseće :grana

Naravno,čaše,šolje u vitrini,pa kad se brise prasina ili to pere-pakao......

Tito nikad nije bio u nasoj kući,stari ga nije kačio,Tito bio komunist,stari vjernik,i nije htio biti clan saveza komunista po cijenu boljeg posla :oo

Imali smo neke slike(fotografije),s onog aparata sto iziđu odmah,i imali smo veći okvir,sve slike u njemu poredane i polijepljene :grana
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Peggy Sue » 15 Mar 2013, 13:26

Mi smo u kući davno imali Tita... Morali smo.. Mislim, nije nas sistem natjerao, nego...
Kad sam bila prvi osnovne mi se slikali.. I otac odnio da urami sliku, da je k'o sav cestit narod zakacimo na zid. I obavezno su u taj ram ubacili i Titinu sliku (iza moje), ko zna zasto. Valjda je i prije bilo kao i sad - kad kupujes ram dodje ti slika nekog manekena. Eto, meni je Tito bio maneken :) Elem, nakon dan,dva starci su skontali da je Tito fotogenicniji od mene, pa su okrenuli njega... I tako ja postanem Titina manekenka :)

Nidje veze mi je ovaj post...
Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119227
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Online

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Maja » 15 Mar 2013, 14:06

Peggy Sue wrote: I nisi spomenula Majo plastično cvijeće... Obavezno to mora bit na nekom miljeu :)
Plastično cvijeće ima svoju temu :D.

Sjećate se tetke o kojoj sam neki dan pisala vezano za neudate cure koje polude bez seksa?
Ona se udala za nekog hajvana, pa se razvela i vratila roditeljima. A kod njene sestre, moje druge tetke, sad je umrla rahmet joj duši, uvijek je bilo uguranih slika ispod stakla na stolu. Tu je bila slika moje tetke, koju i ja imam danas (stvarno je bila lijepa).
I jednom je kod njih došao jedan momak i vidio sliku, pa pitao ko je cura, a oni rekli tako i tako.. A bio je jako mlad udovac, oboje su imali oko 30 godina tada, i on ti kaže tetku da mu ugovori sastanak s mojom tetkom. Mic po mic, vjenčaše se oni i evo ih u braku skoro 30 godina...zahvaljujući običaju guranja slika pod staklo :D.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Zagorka » 15 Mar 2013, 14:10

dacina_curica wrote: Mada mi mama kad god dodje sugerise da kupim staze za hodnik
Meni svekrva :123 .......zena ne odustaje,pa barem ce natuknuti ili provuci.......dzabe govoriti.....ja odustala,ignorisem je totalno kad to govori........mada ponekad zamisljam scenu kako je zamatam u sve staze svijeta i hranim s njima :zao
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Julia-Klara » 15 Mar 2013, 14:14

Titvoa slika :hm

Zasto svi kazu da nisu htjeli biti u partiji,i radi toga nisu imali njegovu sliku na zidu? Moji nikad nisu bili clanovi SKJ, ali je Tito bio,kao i sad...
:cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119227
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Online

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Maja » 15 Mar 2013, 14:15

Kod nas u kući ovdje ima staza na hodniku jer nam je unutrašnji balkon, pa se izuvamo na njemu. U stanu je hodnik četvrtast pa imamo okrugli tepih na sredini, a okolo parket, pa kad se izuvamo imamo dovoljno prostora na parketu, ne moramo ni stajati na tepih, a s tim komadićem mi je nekako ljepše.
Kad smo već kod toga, prije su samo pragovi bili goli. Morao se pokriti svaki cm poda. Pa ako tepih ne može sve pokriti stavljaju se rute. Jeste li se susretali s rutama :oo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Pasaga » 15 Mar 2013, 14:19

..imam ruta i danas u kuci,i dole i ovdje.
Fine rute su zakon.
Jesil imala ćenar,i polućenar... :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119227
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Online

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Maja » 15 Mar 2013, 14:20

Šta ti je to?

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Pasaga » 15 Mar 2013, 14:23

Ti izrazi su sa dubravskog kraja....
tkaje se od predje...slicno cilimu,samo se stavlja na zid..
upitaj malo starijih...
Zatim,tkale su se serdzade,cura se vrednovala koliko ima otkanih serdzada.... :ooo
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119227
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Online

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Maja » 15 Mar 2013, 14:26

Za serdžade znam. One su bile od vune pa su bockale, a ovo drugo ne znam.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Julia-Klara » 15 Mar 2013, 14:27

Maja wrote:Kod nas u kući ovdje ima staza na hodniku jer nam je unutrašnji balkon, pa se izuvamo na njemu. U stanu je hodnik četvrtast pa imamo okrugli tepih na sredini, a okolo parket, pa kad se izuvamo imamo dovoljno prostora na parketu, ne moramo ni stajati na tepih, a s tim komadićem mi je nekako ljepše.
Kad smo već kod toga, prije su samo pragovi bili goli. Morao se pokriti svaki cm poda. Pa ako tepih ne može sve pokriti stavljaju se rute. Jeste li se susretali s rutama :oo
Jelu li to ponjave?

Image

Ako jesu ja ih volim, bilo da su pravljenje "domace" od starih krpa ili ove novije dizajnirane :ok
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Pasaga » 15 Mar 2013, 14:29

Maja wrote:Za serdžade znam. One su bile od vune pa su bockale, a ovo drugo ne znam.
...ima,ima,samo pitaj neku stariju zenu...nenu.
to je bilo sa istim sarama kao i cilimi,nesto manje
po dimenzijama i tanja predja...
Stavljalo se na zidove u sobama.Zivi odron... :lupa
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119227
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Online

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Maja » 15 Mar 2013, 14:34

Jeste Julija to je to. Imaš danas neke žene stavljaju rute na kauče, ali ove koje su baš za to namijenjene. Kod mene nema ništa, ali možda sam pogriješila. Na jednom mjestu gdje se najviše sjedi malo se kauč izlizao. Zasad se vidi samo kad dobro pogledaš, ali vjerujem da će biti još gore. To su ti današnji kauči i njihov kvalitet :dole A presvlačiti ih svako 3-4 godine nema računa.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by Pasaga » 15 Mar 2013, 14:35

Jest,Julia to je to.
Samo ima ih od raznih materijala.
Stare krpe,a u novije vrjeme i od fino predene vune.
Te su malo skuplje,i danas je velika potraznja narocito ih stranci uzimaju.
Otkaju se sa raznim bojama,divno izgledaju.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

dacina_curica
Status: Offline

Re: Uređivanje kuće birvaktile

Post by dacina_curica » 15 Mar 2013, 14:58

Jaooooooo ponjave volim i imam ih u kuci! ♡ Bas me podsjecaju na majkinu staru kucu, vazda kad se smrznemo vanipobacamo se na ponjavu pred Kaloreksom, majka nam iznese krompira na pole pa se ubijamo od miline. ♡

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests