Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Sve o održavanju doma.

Moderator: spacebound

Trepavica
Status: Offline

Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Trepavica » 07 May 2013, 23:03

Feng shui je drevna kineska vještina uređivanja doma kojoj je cilj omogućiti što bolji protok energije. Smatra se da domovi uređeni po pravilima feng shuia zrače pozitivnom energijom, a svojim ukućanima omogućuju sreću i blagostanje na svim poljima života.












Staro kinesko učenje temelji se na postojanju tri sreće – sreća neba, sreća čovjeka i sreća zemlje. Sreća neba nešto je što na zapadu nazivamo sudbinom – put koji je predviđen za svakoga od nas od trenutka rođenja i na kojem nas čekaju sva iskustva koja su nam potrebna za duhovni razvoj. Sreća čovjeka sreća je koju sami stvaramo – načinom razmišljanja, postupcima, djelima, stavovima i uvjerenjima, dok sreća zemlje predstavlja utjecaj bliže i daljnje okoline na naš život.

Feng shui, kao vještina i umjetnost uređenja interijera u skladu s prirodnim energetskim tokovima može bitno utjecati na sreću zemlje i sreću čovjeka. Danas je izrazito popularan način uređenja doma jer su njegova pravila jednostavna, a djelotvorna. Ako ne znate ništa o ovoj drevnoj metodi, mi vam donosimo nekoliko njegovih osnovnih pravila koje možete primijeniti u svom domu:

Image

1. Kupatilo predstavlja finansijski položaj stanara, jer je to mjesto na kojem se koristi voda. U kupatilu obavezno treba imati kamen, ulazna vrata najbolja su ako su drvena i ako je u njihovoj blizini nešto zeleno. Kupatilo mora biti besprijekorno čisto, poklopac toaleta uvijek treba da bude spušten, a vrata prostorije zatvorena. Česme koje cure treba odmah da se poprave.

Image

2. Kuhinja se tretira kao najznačajnija prostorija doma, razlog je što se tu nalazi šporet kao simbol središta porodičnog bogatstva. U kuhinji je poželjna žuta boja s crvenim elementima koja podstiču na druženje. Jako je važno da ova prostorija bude dobro osvjetljena. Šporet ne bi trebalo da bude uz sudoperu, ali ni naspram nje. Izbjegavajte ogledala jer ona čine dvostruko veći uticaj vatre.


3. Feng shui spavaće sobe ima izuzetan uticaj na kvalitet odnosa sa voljenom osobom. Po lokaciji najbolje da je najudaljenija od ulaznih vrata, a krevet treba da se nalazi na takvom mjestu da osoba koja leži može da vidi svakog ko ulazi na vrata. Dok ste u krevetu trebalo bi da kada se probudite ugledate neki prijatan prizor.


Image

4. Dnevna soba treba da odražava ličnosti i interesovanja ukućana. Idealno je da bude pravilnog oblika, a namještaj udoban i usklađen dimenzijama prostorije. Domaćin kada sjedi u dnevnoj sobi mora da ima pogled na glavni ulaz u sobu. Važno je ovu prostoriju dobro osvijetliti i okružiti zelenilom. Neka mjesta za sjedenje budu postavljena u krug ili pravougaoni oblik kako bi svi koji sjede imali dobar pogled jedni na druge.

Trepavica
Status: Offline

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Trepavica » 07 May 2013, 23:09

Životni prostor uvijek bi trebao biti svijetao, uredan i prozračan, no osim toga postoji još nekoliko pravila kojih bismo se, po savjetima feng shui majstora, trebali pridržavati ukoliko želimo izvući najbolje iz svog doma:

Prostor oko ulaznih vrata kuće mora biti slobodan i prozračan, što znači da je zabranjeno tu ostavljati cipele, papuče i kapute.

U spavaćoj sobi se ne preporučuje držanje televizije, računala ili ogledala nasuprot kreveta, koje označava treću osobu u vezi. Ukoliko ih baš nikako ne želite maknuti, svakako ih preko noći prekrijte plastičnim stolnjakom.

Pokušajte svaki dan barem dvadeset minuta prozračiti spavaću sobu jer ćete na taj način iz nje izbaciti staru energiju i napuniti je novom, svježom.


Iako se smatra da je akvarij s ribicama simbol sreće i plodnosti, od velike je važnosti njegova pozicija u stanu. Ukoliko je pravilno smješten, omogućava bolju financijsku situaciju, no ako ga postavite na krivo mjesto, moglo bi doći do novčanih problema i teškoća na poslu. Ako primjetite ovakve promjene, premjestite akvarij na neku drugu lokaciju u stanu.


Pobrinite se da u kuhinji nasuprot peći ne postavite hladnjak, mašinu za pranje posuđa ili sudoper. Sukob vatrenog i vodenog elementa dovodi do nesuglasica i sukoba unutar članova obitelji.

Mramorni stol u blagovaonici mogao bi biti uzrok stresu i problemima na poslu. Zamijenite li ga drvenim, vrlo brzo ćete primijetiti pozitivne promjene.

Nemojte kupovati crvene kauče i fotelje. Crvena je boja vatre i strasti, stoga nije pogodna za mjesta koja su zamišljena za odmor i relaksaciju, a osim toga donosi i teškoće na poslu.

Kupaonica se nikad ne bi trebala nalaziti u sredini kuće. Također, savjetuje se redovito poklapanje poklopca na wc školjki.

Redovito čišćenje stana i bacanje nepotrebnih stvari oslobađa prostor od negativne energije. Dobro je riješiti se starog papira, nenošene odjeće ili uvelog cvijeća koje blokira pravilni protok energije u stanu.

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Fatma » 08 May 2013, 09:45

Uh,danas bi trebala početi sa nekim izmjenama,najdraže mi je ovo oko bacanja starih stvari i odjeće....ja sve nešto čuvam...može kome zatrebati....

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Katja » 08 May 2013, 09:54

Ja sve bacam ionako. :ooo

Ajde, ako kome pomaže ovaj "feng šui" da mu kuća izgleda ljepše, zašto ne?
Ali u svojoj osnovi to je običan mambo-džambo... sa tim pričama o protoku životne energije, pozitivnoj i negativnoj energiji i drugim pseudoznanstvenim budalaštinama.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Krokodil Behko » 08 May 2013, 10:03

Katja wrote:Ja sve bacam ionako. :ooo

Ajde, ako kome pomaže ovaj "feng šui" da mu kuća izgleda ljepše, zašto ne?
Ali u svojoj osnovi to je običan mambo-džambo... sa tim pričama o protoku životne energije, pozitivnoj i negativnoj energiji i drugim pseudoznanstvenim budalaštinama.
De se uozbilji. To su zapravo potentne tačke. Čito ja u knjigama Semira Osmanagića :D

Iskreno, ne znam ko je bio taj Feng Šui ali bi ga trebalo pitati da li je on upućen oko naših bosanskih financijskih (ne)prilika. Da bi naš životni prostor bio svijetal i prozračan, morali bi praviti velike prostorije a da bi pravili takve prostorije, morali bi praviti velike kuće. Naravno, da bi pravili takve kuće potrebne su nam iste takve gomile novca - velike. I na kraju kad sve završimo, dobijemo ogroman problem - kako to sve zagrijati zimi?

Nemam namjeru da se šegačim nego samo pitak koliko je to izvodljivo u našim prilikama.
online

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Katja » 08 May 2013, 10:10

Zar nisi pročitao tekst?
Ako te muči financijska situacija fino kupiš akvarij s ribicama i smjestiš ga na pravo mjesto prema Fengu Šuiću - para ko pljeve! :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Krokodil Behko » 08 May 2013, 10:15

Neka hvala. Više vjerujem u moć novca nego u moć ribica osim ako one nisu zlatne i ispunjavaju po desetak želja. Možda mi zalegne nekih pedesetak želja skupa. Nekako mi se ove istočnjačke stvari nisu nikada dale da tako kažem. Nemam talenta za budizam, taoizam, hindu-bindu, kung fu, jesti sa štapićima i tome slično. A ni kineska roba mi nešto ne liježe. Šta ja znam zbog čega.
online

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Heidi » 08 May 2013, 12:39

moj feng shui :

krevet je tako postavljen da mi je glava u pravcu Mekke, a ne noge. Prozori moraju biti takodjer u pravcu istoka i kauc je preko puta, tako kad sjedim gledam u pravac Mekke i ne okrecem ledja. Ako nije ovako postavljeno ne osjecam se dobro.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Fatma » 08 May 2013, 13:07

A et' šta fali unijeti i jedan kamen u kupatilo...

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Rockefeller » 08 May 2013, 21:53

Ovo bih ja volio naučiti al' kako mi sad nije prioritet... sem ako bi mi u život banHn'o kakav mistik, odlažem za neku bližu budućnost. Znam da neće proći 2014 a da ne naučim, al' sad... ne mogu. :cudi
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Trepavica
Status: Offline

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Trepavica » 25 Sep 2013, 22:18

Pa eto nedaleko smo od 2014.....jos malo vremena ostalo..a uz to javi kako ide sa gradivom!:)

Trepavica
Status: Offline

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Trepavica » 30 Sep 2013, 21:13

Image

Image

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Bla » 30 Sep 2013, 21:16

U kojem ono filmu bi scena, on ili ona živi u ogromnom da li potkrovlju ili tako nešto, sve je jedna prostorija, par nekakvih kutija tu i tamo i na sred tog prostora wc šolja?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Trepavica
Status: Offline

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Trepavica » 30 Jan 2014, 21:13

Kako unijeti pozitivnu energiju u svoj životni prostor?

Drevno umijeće Feng Shuia je predivna i moćna nauka koja spaja u eklektičan miks dizajn interijera, kinesku teoriju o Pet elemenata, taoistička načela yina i yanga te narodnu kinesku mudrost koja se prenosila s koljena na koljeno.

Feng Shui za temelj ima vjerovanje da se sve na planeti zrači iskonskom životnom energijom zvanom chi i da sva materija utjelovljuje svijest te da su ljudi stalno u interakciji sa svime što ih okružuje. Predmeti i pojave u vašoj okolini mogu vas napuni energijom i inspirirati vas, no u nekim slučajevima mogu vam i iscrpiti energiju.

Feng Shui propagira da su ljudski domovi, ustvari, kompilacija energija predmeta koji su u njima, energije ljudi i životinja te energije prošlih stanara. Budući da puno vremena provodimo kod kuće, sve te energije u interakciji su s našim energetskim poljem te imaju moćan utjecaj na naš život tako što djeluju pozitivno ili negativno na odnose, karijeru, blagostanje i zdravlje.







Ulazna vrata kao usta chi-ja

Stvaranje doma koji vas podržava, obogaćuje i njeguje jednako je stvaranju uravnoteženog, zdravog i sretnog života. Kod Feng Shuia, uvijek se počinje s ulaznim vratima koja predstavljaju usta chija kroz koja sve prilike dolaze do vas. Zatim, sljedeće po važnosti slijedi predsoblje (hodnik).

Predsoblje predstavlja prijelazno područje izvanjskog svijeta prema unutarnjem. Kuće i stanovi imaju razne vrste tih prijelaznih područja: neki odmah imaju zid pri ulasku, drugi uopće nemaju predsoblje, kod nekih se doslovno odmah upada u dnevni boravak, a neki, pak, imaju pomno razrađenu zonu prelaska iz vanjskog svijeta prema unutarnjem.

Ne stavljajte u predsoblje obiteljske fotografije

Bez obzira na vašu situaciju, razmislite o tome što to stvara pauzu i zaustavlja chi prije nego što projuri po kući te stvori prvi pozitivan dojam. Napravite prekrasan prostor koji vam omogućuje da se odmorite i razmišljate, koji podiže vaš chi i nadahnjuje vas čim uđete u prostoriju. Predsoblje je relativno javna površina, miks vanjskih i unutarnjih energija, te nije idealno mjesto za izlaganje osobnih predmeta poput obiteljskih fotografija ili religijskih artefakata. Oni se odlažu u privatnosti dnevnog boravka.

Pet Feng Shui savjeta za vaše predsoblje:

1. Predsoblje je mjesto gdje možete izložiti najdraže umjetnine i na elegantan stol rasporediti atraktivan svileni cvjetni aranžman te ukrasne predmete. Ako nema mjesta za namještaj, možete ugraditi policu na zid za odlaganje ukrasnih aranžmana. Bez obzira kako izgledao ulaz u vaš dom, pobrinite se da nadahnjuje i uzdiže.

2. Postavite decentno i moderno ogledalo, to je najbolji način da poželite dobrodošlicu u chi. Pripazite samo da ga ne postavite direktno nasuprot ulaznih vrata jer ćete tako poslati chi (često se interpretira kao novac) natrag van.

3. Pripazite da se vaša ulazna vrata mogu bez ikakvih poteškoća i prepreka otvarati. Put oko njih mora biti slobodan. Ulazna vrata imaju posebnu važnost u Feng Shuiju jer dozvoljavaju ulaz prilikama i novcu, stoga oko njih ne smije biti nikakvih blokada.

4. Jasno naznačite ljudima koji ulaze u koju prostoriju da krenu dalje, kako ne bi osjećali zbunjenost pri ulasku u vaš dom. Možete, recimo, nekom umjetničkom slikom ili instalacijom direktno naznačiti posjetitelju kamo da krene.

5. Izložite svih pet elemenata u vaše predsoblje: vodu, vatru, zemlju, metal i drvo. Tako ćete stvoriti osjećaj mira i blagostanja za sve koji ulaze.



Image

Image


Image

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Biba » 06 Mar 2015, 20:26

Sve mi se to sviđa...ma gdje čeljad nije bijesna nije ni kuća tijesna...a sve te boje i pravila neće pomoći baš da bude blagostanje...i moj je dnevni boravak žut...itd ali...svašta se izdogađalo...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80762
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6776 times
Status: Online

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Julia-Klara » 09 Apr 2015, 18:18

Feng Shui je u suštini umijeće promatranja prirodnih formi, poput planina i vodenih tokova, prepoznavanja kvalitete i kretanja energije Qi koju one odašilju, te primjene raznih formula i izračuna kako bi se utvrdio utjecaj Qi-ja na stanare nekog prostora u određenom vremenu. Svrha toga je unaprijeđenje kvalitete života stanara.

Star je minimalno 5000 godina, od kada datiraju najraniji arheološki dokazi o njegovoj primjeni. Izvorni naziv Kan Yu (kin. Studija neba i zemlje) zamijenjen je s nazivom Feng Shui (kin. Vjetar i voda) tek u 17. st., a prvi puta se službeno spominje oko 300. g.n.e. u Guo Pu-ovoj knjizi Zang Shu (kin. Knjiga o pogrebu), gdje stoji:

"Qi leti na vjetru i raspršuje se, ali se zadržava u blizini vode. Stari su ga sakupljali, kako bi spriječili njegovo rasipanje i usmjeravali ga kako bi osigurali njegovo nakupljanje. Zato su ga zvali vjetar i voda (Feng Shui). "

U početku Feng Shui je služio za uređenje grobova i grobnica kako bi se potomstvu preminulog osigurala sreća kroz generacije. Kasnije, nadogradnjom prvobitnih formula i dijagrama, počeo se koristiti za uređenje domova živih ljudi.

Image
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80762
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6776 times
Status: Online

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Julia-Klara » 09 Apr 2015, 18:22

Feng shui značaj

Image

Da biste mogli procijeniti koliko veliku ulogu Feng Shui igra u našim životima, trebate znati koji sve faktori utječu na naše živote i na koji način. Kineski metafizičari zovu ih Kozmičko trojedinstvo, a njega čine sudbina, okruženje i osobnost ili prema kineskom izvorniku nebeska, zemaljska i ljudska sreća.

Nebeska sreća (pod "nebeska" misli se na svemir i nebeski svod, ne na biblijska nebesa)

Prvi segment naziva se Nebeska sreća (Tie'n Chai'). Ona bi se u kontekstu našeg kulturnog kruga mogla nazvati sudbina. To su svi oni čimbenici u našim životima koji su predodređeni i nepromjenjivi, poput dana, sata i mjesta rođenja, kao i obitelji u kojoj se rađamo. Pod Nebesku sreću također ubrajamo i utjecaj nebeskih tijela na ljude i život na Zemlji, kao što je utjecaj Sunca, koji je neophodan za preživljavanje, ali u prevelikoj mjeri može biti štetan ili pak utjecaj Mjeseca koji određuje brojne važne cikluse na Zemlji, poput plime i oseke, ludila punog mjeseca i tome slično. Jasno je kako nebeska tijela djeluju na Zemlju, pa stoga moramo zaključiti kako na neki način utječu i na ljude. Klimatski uvjeti i meteorologija također se smatraju dijelom Nebeske sreće i utječu na ljude, tako da se razvio još jedan ogranak, bio-meteorologija, koja proučava utjecaj vremenskih prilika na ljusku psihu. Svi oni nas do neke mjere definiraju kao jedinke.

Zemaljska sreća

Drugi segment je Zemaljska sreća (Ti Chai'). To je utjecaj okruženja u kojem obitavamo na naše živote. Jasno, da će nam Zemaljska sreća biti naklonjenija ako živimo u bogatoj, sigurnoj državi u kojoj vlada mir i dobra ekonomska situacija. Ali to nije jedini čimbenik. Izgled i lokacija grada, kvarta, naše i okolnih kuća, te prirodni čimbenici, poput planina, vodenih tokova, klimatskih uvjeta i slično također bitno utječu na našu Zemaljsku sreću. Srećom ovo je segment na koji imamo, točnije, možemo imati utjecaja. Tu na snagu stupa, svima nam dragi Feng Shui, pomoću kojega možemo ispraviti eventualne nepovoljnosti i stvoriti ili povećati već postojeće povoljnosti.

Ljudska sreća

Treći segment je Ljudska sreća (Ren Chai'). To je utjecaj naših misli i stavova, te životnih odluka na sveukupnu sreću u životu. Ljudsku sreću moguće je bitno uvećati svjesnim naporima. Nebrojeni su svjedoci koji su započeli svoje živote u skromnim, upravo bijednim uvjetima i dogurali do vrhunskih uspjeha, bilo da se radi o financijama, zdravlju ili bilo kojoj drugoj vrsti uspjeha, a sve to pomoću volje, želje i truda da se postigne željeni cilj. Još jedan segment Ljudske sreće su i naša fizička, ali i metafizička svojstva. Naših pet čula, tjelesne i umne sposobnosti i ograničenja, ali i naša nematerijalna tijela, aura, naša duša, ako tako hoćete, koji svi podjednako doprinose našem uspjehu i sreći.

Dakle Feng Shui čini tek jednu trećinu sveukupnosti naših života, tako da čak i najbolji Feng Shui nije svemoguć. No njegovom primijenom i kontinuiranim radom na sebi možemo kontrolirati 2/3 naših života, što zapravo i nisu tako loši izgledi za budućnost.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by uvijek_kontra » 10 Apr 2015, 00:36

Jedini feng shui koji bi meni koristio
i dosao u obzir je 'frizider prema zidu',
da ne mogu stalno otvarat i uzimat hranu. :oo

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Biba » 08 May 2015, 14:56

images.jpg
meni to sve pomalo liči na čaranje...varanje :p ...puno svjetla - svakako :ok i..nešto ovako
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80762
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6776 times
Status: Online

Re: Uredite životni prostor po feng shui-ju !

Post by Julia-Klara » 08 May 2015, 15:14

ovdje nema nikakvog caranja :rol
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Dom”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests