Edvard Kardelj

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj - jedini čovek koji je „nadmudrio“ Tita

Post by Julia-Klara » 18 Jun 2017, 19:59

Uopste se ne radi o tome, nego mi je vise puna kapa price bio nesposoban, bio ovo bio ono - pa sto ga niste maknuli :cudi
Na stranu sve ostalo, diktator ili ne, supak ili ne, zenskaros ili ne, svetac ili ne...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj - jedini čovek koji je „nadmudrio“ Tita

Post by Heidi » 18 Jun 2017, 20:01

Pa nije bas tako lako smaknuti diktatora. :oo
Cekali smo na specijalce iz Amerike :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj - jedini čovek koji je „nadmudrio“ Tita

Post by Mutevelija » 18 Jun 2017, 20:11

DA li je istina da je Staljin htio roknuti Titu pa mu nije uspijevalo, pa Tito mu poslao poruku ja ću jednom poslati i uspjeti ću :hm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj - jedini čovek koji je „nadmudrio“ Tita

Post by Socrates » 18 Jun 2017, 20:12

Julia-Klara wrote: 18 Jun 2017, 19:59 Uopste se ne radi o tome, nego mi je vise puna kapa price bio nesposoban, bio ovo bio ono - pa sto ga niste maknuli :cudi
Na stranu sve ostalo, diktator ili ne, supak ili ne, zenskaros ili ne, svetac ili ne...
Pa kako maknuti diktatora iza kojeg stoji Zapad? Ako podrzavas Staljina, izgradi ti Goli Otok, da te dovede pameti. :123

Na stranu to sto je izgradio iluziju da Je Jugoslavija raj na zemlji, pa je sprijecio narod da se politicki osvijesti i izgradi. Pogotovo one koji ce kasnije postati zrtve posljednjeg rata. Dok su oni majmunisali o samoupravljanju, Italijani gradili Ferarija, a mi najdalje sto smo dobacili je Jugo. :ooo

Dok su oni majmunisali o samoupravljanju, Tito svojerucno ugusi liberalne politicke struje u Srbiji i gradi put za buduceg Milosevica i bagru. :(
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj - jedini čovek koji je „nadmudrio“ Tita

Post by Socrates » 18 Jun 2017, 20:13

Mutevelija wrote: 18 Jun 2017, 20:11 DA li je istina da je Staljin htio roknuti Titu pa mu nije uspijevalo, pa Tito mu poslao poruku ja ću jednom poslati i uspjeti ću :hm
To je istina, po mojim saznanjima. :oo
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj - jedini čovek koji je „nadmudrio“ Tita

Post by storm » 18 Jun 2017, 20:15

Socrates wrote: 18 Jun 2017, 20:12
Julia-Klara wrote: 18 Jun 2017, 19:59 Uopste se ne radi o tome, nego mi je vise puna kapa price bio nesposoban, bio ovo bio ono - pa sto ga niste maknuli :cudi
Na stranu sve ostalo, diktator ili ne, supak ili ne, zenskaros ili ne, svetac ili ne...
Pa kako maknuti diktatora iza kojeg stoji Zapad? Ako podrzavas Staljina, izgradi ti Goli Otok, da te dovede pameti. :123

Na stranu to sto je izgradio iluziju da Je Jugoslavija raj na zemlji, pa je sprijecio narod da se politicki osvijesti i izgradi. Pogotovo one koji ce kasnije postati zrtve posljednjeg rata. Dok su oni majmunisali o samoupravljanju, Italijani gradili Ferarija, a mi najdalje sto smo dobacili je Jugo. :ooo

Dok su oni majmunisali o samoupravljanju, Tito svojerucno ugusi liberalne politicke struje u Srbiji i gradi put za buduceg Milosevica i bagru. :(
Pardon, ispravak netočnog navoda :oo.....yugo florida :p

Image
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj - jedini čovek koji je „nadmudrio“ Tita

Post by Julia-Klara » 18 Jun 2017, 20:15

I onda procaj svoju prvu recenicu - diktator iza kojeg stoji Zapad - pa sad opet o onome sto je "Tito stovrio". Ne moze i jedno i drugo.
Ili je Tito imao sve u "svojim" rukama ili Zapad?

O tome se radi.

I opet da kazem, sad su svi pametniji i bolji i sposobniji. A nisu :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj - jedini čovek koji je „nadmudrio“ Tita

Post by Socrates » 18 Jun 2017, 20:16

Jel' to onaj sto je Bruce Willis vozio u nekom filmu? :ooo
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj - jedini čovek koji je „nadmudrio“ Tita

Post by Socrates » 18 Jun 2017, 20:19

Julia-Klara wrote: 18 Jun 2017, 20:15 I onda procaj svoju prvu recenicu - diktator iza kojeg stoji Zapad - pa sad opet o onome sto je "Tito stovrio". Ne moze i jedno i drugo.
Ili je Tito imao sve u "svojim" rukama ili Zapad?

O tome se radi.

I opet da kazem, sad su svi pametniji i bolji i sposobniji. A nisu :cudi
Ja mu ne poricem inteligenciju :rol

Da nije stajao Zapad iza njega, Staljin bi nas pregazio 1948 i ne bi ostao kamen na kamenu. :djed Sta, Staljin porazio Hitlera, a bojao se nase sile? :lupa
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj - jedini čovek koji je „nadmudrio“ Tita

Post by storm » 18 Jun 2017, 20:22

Socrates wrote: 18 Jun 2017, 20:16 Jel' to onaj sto je Bruce Willis vozio u nekom filmu? :ooo
Znaš šta je najkomičnije....da je vozilo bilo krš čim je stavljeno na papir :D.
A mi smo ga opet gledali kao da je Maybach...to je to stanje...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj - jedini čovek koji je „nadmudrio“ Tita

Post by Melek » 18 Jun 2017, 20:25

Socrates wrote: 18 Jun 2017, 20:19
Julia-Klara wrote: 18 Jun 2017, 20:15 I onda procaj svoju prvu recenicu - diktator iza kojeg stoji Zapad - pa sad opet o onome sto je "Tito stovrio". Ne moze i jedno i drugo.
Ili je Tito imao sve u "svojim" rukama ili Zapad?

O tome se radi.

I opet da kazem, sad su svi pametniji i bolji i sposobniji. A nisu :cudi
Ja mu ne poricem inteligenciju :rol

Da nije stajao Zapad iza njega, Staljin bi nas pregazio 1948 i ne bi ostao kamen na kamenu. :djed Sta, Staljin porazio Hitlera, a bojao se nase sile? :lupa
Bas tako. Kao vladar i manipulator sirokih narodnih je bio vise nego briljantan. A Zapad (USA) su mu donirali ogromne novce sto mu je omogucavalo da zamazuje puku oci. Cak je tu i bio nekakav poluvojni savez dijela Nato-a i Jugoslavije (vojna saradnja sa Grckom i Turskom), znao je on da ubode gdje treba pa da nafaka potekne. Ali eto.. Jbt, pa on cak ni vlastite potomke nije uhljebio, ego je bio jednostavno prevelik :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj - jedini čovek koji je „nadmudrio“ Tita

Post by Pasaga » 18 Jun 2017, 22:18

Socrates wrote: 18 Jun 2017, 20:19
Julia-Klara wrote: 18 Jun 2017, 20:15 I onda procaj svoju prvu recenicu - diktator iza kojeg stoji Zapad - pa sad opet o onome sto je "Tito stovrio". Ne moze i jedno i drugo.
Ili je Tito imao sve u "svojim" rukama ili Zapad?

O tome se radi.

I opet da kazem, sad su svi pametniji i bolji i sposobniji. A nisu :cudi
Ja mu ne poricem inteligenciju :rol

Da nije stajao Zapad iza njega, Staljin bi nas pregazio 1948 i ne bi ostao kamen na kamenu. :djed Sta, Staljin porazio Hitlera, a bojao se nase sile? :lupa
Englezi su mu i dali drzavu... cuj da poslusa staljina....
To da je Tito to sve projektovao,price su za malecku djecicu .... :123
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj - jedini čovek koji je „nadmudrio“ Tita

Post by Konsultant » 19 Jun 2017, 04:14

Pasaga wrote: 18 Jun 2017, 11:02 Da pitam,samo...nako....sta je radio Stane Dolanc.....
Razhebo sve ono sto su drugi uspjeli napraviti.

@Komunist, kazes u Briselu? Ode EU u helac. :grana

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj - jedini čovek koji je „nadmudrio“ Tita

Post by Mutevelija » 23 Jun 2017, 12:01

Tito nije ništa stvorio niti napravio nikakvu državu, samo je uspio održati Kraljevinu Jugoslaviju a koja je prije toga bila Kraljevina SHS.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj

Post by Fazlija » 06 Jul 2017, 09:38

Tito je naravno napravio.mnogo gresaka, ali ostaje cinjenica da je njegovo doba vrijeme kada se ovdje najbolje zivjelo. Mozda smo napravili samo Juga, a ne Ferarija... ali Ferari je proizvod talijanskog i industrijskog razvoja od preko 300 godina koji mi nikada nismo imali. Sigurno Juga nismo imali prije Tita, a nemamo ga ni sada. Dakle, jugoslavensko doba je jedina referentna tacka koju ovaj narod uopste ima.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj

Post by Socrates » 06 Jul 2017, 18:37

Referentna tacka je istorijska cinjenica. Problem je izbor te i takve referentne tacke.

Da je privreda liberalizovana i dozvoljeno ljudima da rade nesto drugo osim da ovise o drzavnom budzetu stvorio bi preduslove za jacanje pojedinca, a slabljenje moci drzave. Tako se, naime, stvara gradjanska drzava.

Ta ovisnost o drzavi je, na kraju, proizvela i to, da pojedinci, a i neki narodi, postanu potpuno nemocni, bukvalno na milost i nemilost drzave, koja je, ocekivano, na kraju pocela i da ubija.

I ne bih se slozio da je jedina referentna tacka, posto su se u medjuvremenu desile Srebrenice, Prijedori, Vukovari, Kosova, bombardovanja NATA, itd. itd.

Tako da narodi sada imaju jos referentnih tacaka. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj

Post by storm » 06 Jul 2017, 22:48

Fazlija wrote: 06 Jul 2017, 09:38 Tito je naravno napravio.mnogo gresaka, ali ostaje cinjenica da je njegovo doba vrijeme kada se ovdje najbolje zivjelo. Mozda smo napravili samo Juga, a ne Ferarija... ali Ferari je proizvod talijanskog i industrijskog razvoja od preko 300 godina koji mi nikada nismo imali. Sigurno Juga nismo imali prije Tita, a nemamo ga ni sada. Dakle, jugoslavensko doba je jedina referentna tacka koju ovaj narod uopste ima.
Vjerojatno je tocno, da smo od zemalja, uvjetno rečeno, istocnog bloka (jer to nikad nismo potpuno bili) imali početkom 90ih dobru poziciju...no logican završetak sfrj je bio rat...iz prostog razloga, jer je ta drtava bila na klimavim temeljima...od laznog bratstva, promasene ideologije, pa i ekonomije koja je funkcionirala jedino uz vanjske injekcije...
Sta mi radimo?
Prvo se momacki potucemo....pobijemo, porusimo, ostetimo materije i duše..
Onda nastavljamo isto...jedan narod, jedna partija i sveti nas vodja...ni demokracije ni liberalnog tržišta...
Dok nas drugovi ex komunisti...pretjecu sa lijeve i sa desne u svim segmentima...
Jedna poljska nema minute recesije od ove protekle krize2008-2014) osim mozda bugara..._(ni oni se nikako rijesti nekih kadrova)..svi su odmakli i to konkretno.
Znaci nije problem demokracija...slobodno tržište i natjecanje...ni EU...na primjeru drugih ocito je, da stvar sljaka.
Nismo mi socijalizam i drugove stavili ad acta...ni u glavi..sve je isto.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj

Post by posmatrac » 06 Jul 2017, 23:45

storm wrote: 06 Jul 2017, 22:48
Fazlija wrote: 06 Jul 2017, 09:38 Tito je naravno napravio.mnogo gresaka, ali ostaje cinjenica da je njegovo doba vrijeme kada se ovdje najbolje zivjelo. Mozda smo napravili samo Juga, a ne Ferarija... ali Ferari je proizvod talijanskog i industrijskog razvoja od preko 300 godina koji mi nikada nismo imali. Sigurno Juga nismo imali prije Tita, a nemamo ga ni sada. Dakle, jugoslavensko doba je jedina referentna tacka koju ovaj narod uopste ima.
Vjerojatno je tocno, da smo od zemalja, uvjetno rečeno, istocnog bloka (jer to nikad nismo potpuno bili) imali početkom 90ih dobru poziciju...no logican završetak sfrj je bio rat...iz prostog razloga, jer je ta drtava bila na klimavim temeljima...od laznog bratstva, promasene ideologije, pa i ekonomije koja je funkcionirala jedino uz vanjske injekcije...
Sta mi radimo?
Prvo se momacki potucemo....pobijemo, porusimo, ostetimo materije i duše..
Onda nastavljamo isto...jedan narod, jedna partija i sveti nas vodja...ni demokracije ni liberalnog tržišta...
Dok nas drugovi ex komunisti...pretjecu sa lijeve i sa desne u svim segmentima...
Jedna poljska nema minute recesije od ove protekle krize2008-2014) osim mozda bugara..._(ni oni se nikako rijesti nekih kadrova)..svi su odmakli i to konkretno.
Znaci nije problem demokracija...slobodno tržište i natjecanje...ni EU...na primjeru drugih ocito je, da stvar sljaka.
Nismo mi socijalizam i drugove stavili ad acta...ni u glavi..sve je isto.
Evo danas kako smo izasli iz " pogresne" ideologije(27 godina od tada) ne ovisimo o stranim " inekcijama" od koje koristi imaju samo nacional desnicarski uhljebi i krimosi , koji se odrzavaju na vlasti putem nacionalistickog huskanja koje im je dozvolila demokratija.

Ne nastavljamo danas isto, danas imamo glasanje svake 4 godine, na vlast nam dolaze oni koji su podrzani i finansirani od zapadnih centara moci (tacnije Brisela) da provode njihove zelje,a ne zelje gradjana, pa je apsolutno svejedno ko ce biti na vlasti, svako ce se morati ponasati isto.



Upravo krupni kapital preko demokratije( koju kontrolise) i liberalnog trzista, preko kriza koje kreiraju u svijetu( nacionalizmom, religijskim fanatizmom) ukrupnjava kapital i jede onaj manji, pa nije cudo da nikada na planetarnom nivou nije vladala ovolika socijalna nejednakost, sto naravno ne primjete oni koji su imali srece da se rode u zemljama koje nisu bile ne meti neoliberalne zelje za exploatacijom.

Pogledaj malo kako zive zemlje srednje Amerike ( Honduras, SAlvador, Panama, Nikaragva itd) ili AFrike,Azije , u kojima su instalirane kriminalne vlasti koje se odrzavaju na vlasti tlaceci i pljackajuci svoje narode( kao sto je npr radio Fulgencio Batista u Kubi, kada je Bugsy Siegel bio redovni posjetitelj HAvane, kada su npr prostitucija i kockarnice harale), a jos vise daju prostora stranim neoliberalnim "duhovnim" vodjama da preko njih crpe prirodna bogatstva tih zemalja.

Neki dan mi kod katedrale u SA pridje cukica, (mala pudla,preslatka pitam zenu kako se zove, zena ne konta sta je pitam, skontam da je strankinja, pitam je odakle je, kaze Rumunija)
Kazem joj i zahebancije "zivio CAusesku"!( Nikolai is Alive)
NA to ce ona " Oh Shit, i am his opponent" :D.

Reko " ma salio sam se, jesam Komunista, ali znam sta vam je radio"
Kaze ona " ti mijesas Causeskusa sa Titom, Tito je bio BOG :D.

Pitam je kako vam je danas bez CAuseskusa, nasmija se i rece mi " jos gore" :D.

User avatar
satnik
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 436
Joined: 15 Jul 2016, 00:47
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj

Post by satnik » 06 Jul 2017, 23:56

znan samo da su ploče od '50 do '54 i od '80 do '90 nosile ime kardeljevo.

po edvardu kardelju. a nisan ima pojma da je on bija tolka njuška u bivšoj nan jugi.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Edvard Kardelj

Post by posmatrac » 06 Jul 2017, 23:59

Pa i grad Ploce se zvao Kardeljevo :D

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests