Šta muzika koju slušate govori o vama?

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3610 times
Status: Offline

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by srculence7 » 27 Nov 2017, 03:23

Najnovija istraživanja potvrđuju veliki uticaj muzike na bebe, i to na pretkonceptualnom nivou. Značaj muzike u prenatalnom stadijumu veći je od značaja drugih zvukova. U prošlosti su žene širom sveta pevale uspavanke svojim još nerođenim bebama, što su moderna istraživanja ocenila kao značajno jer prve lekcije iz jezika dete dobija još u materici. Glas koji peva obuhvata bogatiji spektar frekvencija nego glas koji govori i zato vrši snažniji uticaj. Neki elemeti muzike, posebno visina, boja, intenzitet tona i ritam jesu elementi koji se koriste i pri govoru. Zbog toga muzika priprema sluh, telo i mozak da sluša, prima i proizvodi zvuke govora, tj. da govori. Muziku stoga možemo smatrati predlingvističkim jezikom. Četvoromesečni fetus reaguje na veoma specifičan način na muziku: ako ga izložimo glasnoj muzici njegovo će srce kucati ubrzano. U jednom istraživanju u Japanu otkriveno je da su trudnice koje su živele blizu aerodoroma u Osaki imale manje bebe od proseka. Hronična buka se takođe može povezati sa defektima novorođenčeta.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by Hannibal » 27 Nov 2017, 11:59

ja sam se skoro skroz prebacio sa gangsta rapa na ex yu rock balade qrce palce
🐽

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by Nice try » 27 Nov 2017, 12:08

Slušam rock i pop većinom, ponekad mi odgovara i nešto žešće, a mogu i neke klasike da poslusam.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by Hannibal » 27 Nov 2017, 13:04

ja ponekad pustim bethoveena ugasim svjetlo u kuci upalim svijece i skakucem po kuci
🐽

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3610 times
Status: Offline

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by srculence7 » 11 Jan 2018, 01:38

Novo istraživanje koje je sproveo Cambridge University, pokazalo je da se po vrsti muzike koju osoba sluša može zaključiti na koji način ona razmišlja.
Na primer oni koji slušaju laganiju muziku pokazuju više empatije a ljudi koji analiziraju događaje i uzroke dešavanja u svetu uživaju u pank, hevi metal, odnosno u "složenijoj" muzici.

Image

U istraživanju je učestvovalo 4.000 ljudi koji su prošli niz različitih testova. Oni su prvo odgovarali na pitanja kako bi se procenilo da li su skloniji empatiji ili su više sistematski tipovi.

Na primer, učesnici su upitani da li su zainteresovani za projektovanje i izradu motora za automobile i koliko su dobri u predviđanju ljudskih osećanja.

Nakon toga zatraženo im je da od jedan do 10 ocene 26 različitih muzičkih stilova. Oni kod kojih je primećen visok nivo empatije češće su birali soft rock, folk i R&B vrste muzike i mogu da uživaju uz pesme kao što su "Hallelujah" Jeff Buckley-a ili "Come away with me" Norah Jones.
Za razliku od njih, učesnici koji su pokazali visok nivo sistematičnosti imaju tendenciju ka hevi metalu i avangardnoj muzici, pa uživaju u pesmama kao što je "Enter Sandman" grupe Metallica.

Međutim, istraživači su otišli još dalje, pa su zaključili da postoje razlike i u intenzitetu i stilu određene vrste muzike koji su favorizovani od strane svake grupe.

Student doktorskih studija na Cambridge, Dejvid Grinberg ukazuje da ta otkrića mogu biti korisna u muzičkoj industriji. On kaže da saznanja o načinu razmišljanja pojedinca mogu koristiti kako bi se plasirala muzika sa finesama koja je namenjena baš toj određenoj grupi.

time.rs
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Hahik
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1394
Joined: 29 Aug 2017, 10:04
Location: Uvijek ispred tebe
Status: Offline

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by Hahik » 11 Jan 2018, 01:56

Sve sami halkari i trubaduri. Ima li šta za folkere? :pusi
Ako ti ljudi kažu da se promijeniš, promijeni njih.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3610 times
Status: Offline

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by srculence7 » 11 Jan 2018, 01:59

Hahik wrote: 11 Jan 2018, 01:56 Sve sami halkari i trubaduri. Ima li šta za folkere? :pusi
Našla sam neko istraživanje, e sad treba pregledati da li sam to sačuvala, uglavnom izbaciću ovih dana :oo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Hahik
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1394
Joined: 29 Aug 2017, 10:04
Location: Uvijek ispred tebe
Status: Offline

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by Hahik » 11 Jan 2018, 02:02

srculence7 wrote: 11 Jan 2018, 01:59
Hahik wrote: 11 Jan 2018, 01:56 Sve sami halkari i trubaduri. Ima li šta za folkere? :pusi
Našla sam neko istraživanje, e sad treba pregledati da li sam to sačuvala, uglavnom izbaciću ovih dana :oo
Možeš odmah reći da smo najbolji, ne moraš tražiti dokaze, vjerovat ćemo ti. :oo
Ako ti ljudi kažu da se promijeniš, promijeni njih.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80121
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7019 times
Been thanked: 11323 times
Status: Online

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by spacebound » 11 Jan 2018, 07:05

srculence7 wrote: 11 Jan 2018, 01:38
Oni kod kojih je primećen visok nivo empatije češće su birali soft rock i R&B vrste muzike
Znam :spavanje

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3610 times
Status: Offline

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by srculence7 » 12 Jan 2018, 03:06

Hahik wrote: 11 Jan 2018, 01:56 Sve sami halkari i trubaduri. Ima li šta za folkere? :pusi
Objašnjavajući kretanja na domaćoj muzičkoj sceni, Ivana Kronja ispituje karakteristike žanrova koji su uticali na stvaranje turbo-folka i densa.Dens kao muzički žanr i pomodna kultura devedesetih, nastaje kao derivat turbo-folka s kojim deli identičan stil i isti sistem vrednosti.Kronja ističe postojanje tačno određene strukture osećajnosti koja se zasniva na vrednostima protagonista potkulturne scene a to su: tolerancija prema kriminalu, ideja da cilj opravdava sredstvo, isticanje statusa pomoću novca, vrednovanje žene kao seksualnog objekta i robe, nekritičko oduševljavanje modnim novitetima, kao i turbo-folk scenom, koju karakteriše specifično ustrojstvo muško-ženskih odnosa u kome je žena svedena na objekat muške želje ili dominantna žena bez duše koja "troši muškarce. Kao opšte karakteristike osećajnosti turbo-folk ere, veoma primentne od imidža zvezda do tekstova pesama, Kronja naglašava narcizam, aroganciju, opsednutost fizičkim izgledom, ženski mazohizam i kult nasilja.
Ima još dosta toga zanimljivog u radu pročitati pa ako te baš zanima, mogu ti proslediti :pusi
A već sam nešto i pisala o tome, vidi :oo
viewtopic.php?f=31&t=21104&start=80#p1043682
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Hahik
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1394
Joined: 29 Aug 2017, 10:04
Location: Uvijek ispred tebe
Status: Offline

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by Hahik » 12 Jan 2018, 13:27

srculence7 wrote: 12 Jan 2018, 03:06
Hahik wrote: 11 Jan 2018, 01:56 Sve sami halkari i trubaduri. Ima li šta za folkere? :pusi
Objašnjavajući kretanja na domaćoj muzičkoj sceni, Ivana Kronja ispituje karakteristike žanrova koji su uticali na stvaranje turbo-folka i densa.Dens kao muzički žanr i pomodna kultura devedesetih, nastaje kao derivat turbo-folka s kojim deli identičan stil i isti sistem vrednosti.Kronja ističe postojanje tačno određene strukture osećajnosti koja se zasniva na vrednostima protagonista potkulturne scene a to su: tolerancija prema kriminalu, ideja da cilj opravdava sredstvo, isticanje statusa pomoću novca, vrednovanje žene kao seksualnog objekta i robe, nekritičko oduševljavanje modnim novitetima, kao i turbo-folk scenom, koju karakteriše specifično ustrojstvo muško-ženskih odnosa u kome je žena svedena na objekat muške želje ili dominantna žena bez duše koja "troši muškarce. Kao opšte karakteristike osećajnosti turbo-folk ere, veoma primentne od imidža zvezda do tekstova pesama, Kronja naglašava narcizam, aroganciju, opsednutost fizičkim izgledom, ženski mazohizam i kult nasilja.
Ima još dosta toga zanimljivog u radu pročitati pa ako te baš zanima, mogu ti proslediti :pusi
A već sam nešto i pisala o tome, vidi :oo
viewtopic.php?f=31&t=21104&start=80#p1043682
:ok što si se sjetila

Aj, ne mogu da vjerujem. :sok Ovo si ti pisala da nas zajebavaš. :D.

Šta ti slušaš? :D
Ako ti ljudi kažu da se promijeniš, promijeni njih.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3610 times
Status: Offline

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by srculence7 » 16 Jan 2018, 01:01

Hahik wrote: 12 Jan 2018, 13:27
:ok što si se sjetila

Aj, ne mogu da vjerujem. :sok Ovo si ti pisala da nas zajebavaš. :D.

Šta ti slušaš? :D
Niko me ne shvata ozbiljno :hihi
Kako to nisi upratio na now playing? :ooo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by rethna » 16 Jan 2018, 01:12

srculence7 wrote: 16 Jan 2018, 01:01
Hahik wrote: 12 Jan 2018, 13:27
:ok što si se sjetila

Aj, ne mogu da vjerujem. :sok Ovo si ti pisala da nas zajebavaš. :D.

Šta ti slušaš? :D
Niko me ne shvata ozbiljno :hihi
Kako to nisi upratio na now playing? :ooo
Hajd sto ne shvata nego i ne cita :ooo :valja
Question everything.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3610 times
Status: Offline

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by srculence7 » 27 Jan 2018, 01:54

Pesme koje smanjuju anksioznost

Muzikoterapija se dugo koristi za opuštanje a istraživanja govore u prilog tome da pospešuje zdravlje i smanjuje tegobe.
Jedno od tih je i istraživanje u kome su učestvovale osobe koje su morale rešiti zagonetke koje izazivaju određenu razinu stresa. Dok su rešavali zadatke, puštane su im razne pesme i pomoću senzora je merena njihova moždana aktivnost i fiziološka stanja (otkucaji srca, krvni pritisak i brzina disanja).

Doktor Dejvid Luis-Hodžson iz “MindLab“ internacionalne laboratorije, koji je predvodio istraživanje, rekao je da je jedna pesma posebno uticala na relaksaciju učesnika, više nego bilo koja druga muzika koja je puštana tokom studije.

Zapravo, slušanje te jedne pesme “Weightless“ rezultiralo je u neverovatnih 65 odsto smanjenja preterane anksioznosti i 35 odsto u smirivanju navedenih fizioloških stanja.

Ova pesma je zapravo napravljena zbog toga. Grupa koja je napisala “Weightless“, Marconi Union, uradila je to u saradnji sa terapeutima. Njene pažljivo aranžirane harmonije, ritam i bas pomažu slušaocu u ravnoteži otkucaja srca, smanjivanju krvnog pritiska i smanjuju nivo hormona stresa, kortizola.

“Ova pesma je zaista bila efektivna, većini žena se prispavalo, tako da ne bih preporučio slušanje ove pesme tokom vožnje jer može biti veoma opasno.“

Pored pesme “Weightless“, koja je zauzela prvo mesto kao najefektivnija, ostalih devet na listi su:

2. Electra od Airstream

3. Mellomaniac (Chill Out Mix), DJ Shah

4. Watermark, Enya

5. Strawberry Swing, Coldplay

6. Please Don’t Go, Barcelona

7. Pure Shores, All Saints

8. Someone Like You, Adele

9. Canzonetta Sull’aria, Mozart

10. We Can Fly, Rue du Soleil (Cafe Del Mar)



(Izvor: centarzdravlja.hr)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by Sheval » 27 Jan 2018, 10:42

Ne treba biti posebno mudar pa skuziti da su ljudi koji slusaju Stoju, Thompsona, Sandru Afriku, Baju malog i slicne "kompozitore" ispodprosjecno inteligentni ljudi.

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by Username » 27 Jan 2018, 12:02

Pokusacu da razgovaram s muzikom pa javim

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by Chloe » 27 Jan 2018, 12:24

Sheval wrote: 27 Jan 2018, 10:42 Ne treba biti posebno mudar pa skuziti da su ljudi koji slusaju Stoju, Thompsona, Sandru Afriku, Baju malog i slicne "kompozitore" ispodprosjecno inteligentni ljudi.
Kako bi vi inteligentni dokazali svoju inteligenciju da nije muzike i nas neinteligentnih? :zubi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Indigo NT
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 146
Joined: 16 Dec 2010, 17:48
Contact:
Status: Offline

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by Indigo NT » 27 Jan 2018, 12:27

Ljudi koji slušaju rock and roll su generalno društveno liberalniji od ljudi koji slušaju narodnjake.
“Ništa ne mijenja tvoje mišljenje o prijatelju tako sigurno kao uspjeh – tvoj ili njegov.”
http://www.plagijati.info/ | Bosanska imena | http://najboljicitati.com/

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80121
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7019 times
Been thanked: 11323 times
Status: Online

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by spacebound » 27 Jan 2018, 12:52

Sheval wrote: 27 Jan 2018, 10:42 Ne treba biti posebno mudar pa skuziti da su ljudi koji slusaju Stoju, Thompsona, Sandru Afriku, Baju malog i slicne "kompozitore" ispodprosjecno inteligentni ljudi.
Uopste nije tacno, daleko veci broj ljudi koje znam, s kojima sam rod i prijatelj slusa narodnjake.Zbog njih, sjedaljki i izlazaka znam tako puno narodnjaka.Nista manje pametni od rokera, tehnasa, dzezera, repera itd.Ne smatram se uopste pametnijom od njih samo zato sto ta muzika mom uhu vecinom ne prija, i ne znam zasto ih se ismijava i prica o njima u negativnom kontekstu, te bi se oni kao trebali stidjeti toga sto slusaju i pustati tu muziku samo u podrumu da ne bi pokvarili sliku o sebi :grana.Koliko generalizacije :ccc

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Šta muzika koju slušate govori o vama?

Post by Sheval » 27 Jan 2018, 14:03

spacebound wrote: 27 Jan 2018, 12:52
Sheval wrote: 27 Jan 2018, 10:42 Ne treba biti posebno mudar pa skuziti da su ljudi koji slusaju Stoju, Thompsona, Sandru Afriku, Baju malog i slicne "kompozitore" ispodprosjecno inteligentni ljudi.
Uopste nije tacno, daleko veci broj ljudi koje znam, s kojima sam rod i prijatelj slusa narodnjake.Zbog njih, sjedaljki i izlazaka znam tako puno narodnjaka.Nista manje pametni od rokera, tehnasa, dzezera, repera itd.Ne smatram se uopste pametnijom od njih samo zato sto ta muzika mom uhu vecinom ne prija, i ne znam zasto ih se ismijava i prica o njima u negativnom kontekstu, te bi se oni kao trebali stidjeti toga sto slusaju i pustati tu muziku samo u podrumu da ne bi pokvarili sliku o sebi :grana.Koliko generalizacije :ccc
Nije prica o narodnjacima. Pričamo o sundu, primitivnom izrazavanju i silovanju mozga.
Ono, sta slusas...Stoju i MC Janka :grana

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests