Sirija

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Sirija

Post by gaga » 26 Feb 2018, 22:53

Ne mogu se sjetiti da su se Amerikanci branili od nekoga na svom tlu...ili da,branili su se jedni od drugih u gradjanskom ratu gdje su klali jedni druge.
Pa oni i grade svoju odbranu i ulaganja u vojsku motom....puno ih je koji nas ne vole.Kao nekada kad su se prepali da ih Vijetnamci ne napadnu drvenim camcima.Pa su zato napali Vijetnam pobivsi stotine hiljada ljudi i spalili hiljade sela.Nece ni njihova vjecno,sigurno je to.
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Krokodil Behko » 26 Feb 2018, 23:17

Bilo bi i gore, da nije njih, jer bi i prvi i drugi svjetski rat dobila Njemačka,
a to znači da ne bi bilo Bosne, ali i mnogih drugih. Seljoberska Evropa bi sva bila nacionalistička.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Pasaga » 27 Feb 2018, 04:54

Krokodil Behko wrote: 26 Feb 2018, 23:17 Bilo bi i gore, da nije njih, jer bi i prvi i drugi svjetski rat dobila Njemačka,
a to znači da ne bi bilo Bosne, ali i mnogih drugih. Seljoberska Evropa bi sva bila nacionalistička.
.... :D. ,ovako nije.... multivitaminska je ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Melek » 27 Feb 2018, 07:50

gaga wrote: 26 Feb 2018, 22:53 Ne mogu se sjetiti da su se Amerikanci branili od nekoga na svom tlu...ili da,branili su se jedni od drugih u gradjanskom ratu gdje su klali jedni druge.
Pa oni i grade svoju odbranu i ulaganja u vojsku motom....puno ih je koji nas ne vole.Kao nekada kad su se prepali da ih Vijetnamci ne napadnu drvenim camcima.Pa su zato napali Vijetnam pobivsi stotine hiljada ljudi i spalili hiljade sela.Nece ni njihova vjecno,sigurno je to.
Mozda se radi o par stotina hiljada direktno, ali indirektno oko 2 miliona civila i 1,1 milion vijetnamskih vojnika na obje strane.

Zaprdi pa vladaj :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Socrates » 27 Feb 2018, 08:11

VijetnamskI Rat je nesumnjivo sramota za Ameriku, ali, i pored toga, zaslužuje objektivno sagledavanje, a ne napamet pričanje.

Vijetnamski komunisti nisu bili nikakav narodni izbor nego su vlast htjeli nasilno preuzeti. U Vijetnamski Rat su bile uključene i SSSR i Kina, Rusi vojnom podrškom a Kina i vojnicima. Vijetnamski narod je bio podijeljen. Broj civilnih žrtava na obje strane je bio podjednak. Nisu komunisti cvijeće sadili tokom čitavog rata. Broj vijetnamskih izbjeglica koji su pobjegli od komunista u zapadnim zemljama je veliki.

U širem kontekstu, nakon pobjede komunista, u Kambodži je Pol Pot počinio genocid.

Što se tiče Koreje, ista stvar, ako optužujete Amere da su zavadjali narod, morate biti konzistentni pa optužiti i Kinu za isto.

Na kraju, što se tiče Koreje, jedino što treba da je neki pokazatelj je, valjda, kako je narod živio od rata. U Sjevernoj Koreji donedavno nisu imali sta jesti, a u Južnoj?
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sirija

Post by storm » 27 Feb 2018, 08:25

Pasaga wrote: 27 Feb 2018, 04:54
Krokodil Behko wrote: 26 Feb 2018, 23:17 Bilo bi i gore, da nije njih, jer bi i prvi i drugi svjetski rat dobila Njemačka,
a to znači da ne bi bilo Bosne, ali i mnogih drugih. Seljoberska Evropa bi sva bila nacionalistička.
.... :D. ,ovako nije.... multivitaminska je ....
Lupetas...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sirija

Post by storm » 27 Feb 2018, 08:30

Socrates wrote: 27 Feb 2018, 08:11 VijetnamskI Rat je nesumnjivo sramota za Ameriku, ali, i pored toga, zaslužuje objektivno sagledavanje, a ne napamet pričanje.

Vijetnamski komunisti nisu bili nikakav narodni izbor nego su vlast htjeli nasilno preuzeti. U Vijetnamski Rat su bile uključene i SSSR i Kina, Rusi vojnom podrškom a Kina i vojnicima. Vijetnamski narod je bio podijeljen. Broj civilnih žrtava na obje strane je bio podjednak. Nisu komunisti cvijeće sadili tokom čitavog rata. Broj vijetnamskih izbjeglica koji su pobjegli od komunista u zapadnim zemljama je veliki.

U širem kontekstu, nakon pobjede komunista, u Kambodži je Pol Pot počinio genocid.

Što se tiče Koreje, ista stvar, ako optužujete Amere da su zavadjali narod, morate biti konzistentni pa optužiti i Kinu za isto.

Na kraju, što se tiče Koreje, jedino što treba da je neki pokazatelj je, valjda, kako je narod živio od rata. U Sjevernoj Koreji donedavno nisu imali sta jesti, a u Južnoj?
Jako ces tesko razpravljati tu na zeljenom nivou...mantra je, da je amerika kriva za sve...nevinasca komunisticka nisu nigdje igrala ulogu, lokalni serifi sve cvijetici a gadni ameri sve zakuhali...
Bas bi bilo zanimljivo vidjeti svijet, da su recimo rusi bili najrazvijeniji, najjaci...
Naravno samo hipoteza :hihi
Uglavnom sa osobama kojima je ostala zasađena indoktrinacija...tesko je :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Melek » 27 Feb 2018, 08:45

Ma nije to nikakva mantra niti indoktrinacija, tako da to tvoje "hihi-podlizivanje" barem u ovom slucaju ne stoji. Ameri su prvo pomagali cetnike, pa su onda presli na partizane, kenjali po Vijetnamu, Latinskoj Americi, Bliskom Istoku, svugdje. Osim toga, niko nije glup ovdje da ne primjeti rusku pogan itd itd. Medjutim, cinjenica je da su ameri pruzili pipke svukuda, svugdje ih ima ama bas u svakom konfliktu, vedre i oblace gdje prije stignu, to je vise nego ocito. Rusi se tek ponovo zahuktavaju. Bumo videli..

Medjutim, primjerice, jednostrana priznavanja Jerusalema kao glavnog grada Izraela od strane snob-retarda, zasto to??
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Socrates » 27 Feb 2018, 08:54

Melek wrote: 27 Feb 2018, 08:45 Ma nije to nikakva mantra niti indoktrinacija, tako da to tvoje "hihi-podlizivanje" barem u ovom slucaju ne stoji. Ameri su prvo pomagali cetnike, pa su onda presli na partizane, kenjali po Vijetnamu, Latinskoj Americi, Bliskom Istoku, svugdje. Osim toga, niko nije glup ovdje da ne primjeti rusku pogan itd itd. Medjutim, cinjenica je da su ameri pruzili pipke svukuda, svugdje ih ima ama bas u svakom konfliktu, vedre i oblace gdje prije stignu, to je vise nego ocito. Rusi se tek ponovo zahuktavaju. Bumo videli..

Medjutim, primjerice, jednostrana priznavanja Jerusalema kao glavnog grada Izraela od strane snob-retarda, zasto to??
Pa ti očigledno ne razumiješ ili ne zelis da razumijes na čemu je bio baziran svjetski poredak nakon Drugog Svjetskog Rata.

Amerika je morala da preuzme kontrolu jer niko drugi nije bio u stanju. Da nije, ne bi ni prestajali ratovi. I onda je došao i Hladni Rat.

I naravno da je indoktrinacija.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sirija

Post by storm » 27 Feb 2018, 09:00

Melek wrote: 27 Feb 2018, 08:45 Ma nije to nikakva mantra niti indoktrinacija, tako da to tvoje "hihi-podlizivanje" barem u ovom slucaju ne stoji. Ameri su prvo pomagali cetnike, pa su onda presli na partizane, kenjali po Vijetnamu, Latinskoj Americi, Bliskom Istoku, svugdje. Osim toga, niko nije glup ovdje da ne primjeti rusku pogan itd itd. Medjutim, cinjenica je da su ameri pruzili pipke svukuda, svugdje ih ima ama bas u svakom konfliktu, vedre i oblace gdje prije stignu, to je vise nego ocito. Rusi se tek ponovo zahuktavaju. Bumo videli..

Medjutim, primjerice, jednostrana priznavanja Jerusalema kao glavnog grada Izraela od strane snob-retarda, zasto to??
Pa ja isto mislim o amerima oko svega pa do tog priznavanja Jerusalema...
Ali ovdje se potencira, kao da su isključivo i jedino zlo...
Pruzaju pipke i nemaju skrupula, profit je spiritus movens...ali nigdje oni to ne bi mogli sami i nicim izazvani.
Zasto nisu mogli prismrditi norveskoj kad je zaplivala na nafti i plinu?
Mogu...ali kao ulagaci i nisra vise...dok u zaostalim i korumpiranim društvima mogu kako hoce.
Zasto su pomagali cetnicima (ako jesu i u kojoj mjeri)?
Meni je vece pitanje zasto su cetnici uopce postojali, recimo...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Socrates » 27 Feb 2018, 09:04

A ako hoćete potpunu promjenu svjetskog poretka preko noći, pa ja i kažem - izvolite.

Meni ni iz džepa ni u džep. Evropi se sigurno dobro ne pise.

Niko ne tvrdi da Ameri nisu i svojim interesom vodjeni, samo niste u stanju sagledati gdje bi odvelo rušenje kakvih takvih institucija koje imamo od Drugog Svjetskog Rata.

Nego, vi bi, srusi sve pa možda nekim čudom nešto bolje ispadne.
. . . . . . . . .

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Melek » 27 Feb 2018, 09:12

Niko nikad nije tvrdio da one druge "velesile" nisu pogan, niti danas iko osim mozda zadrtih cetnika odobrava sve ruske gadosti, za kinu bas i ne znam kome je ona moguci "favorit do jaja". Amerika prednjaci u tim gadostima, to je debela cinjenica. Sto se tice cetnika, pa izmedju ostalog su snimili i film o Drazi Mihajlovicu gdje ga predstavljaju kao superheroja:



Dok je isti nemilosrdno klao sve nesrbe na koje naleti i stavljao uzduz i poprijeko pod slovo "Z". Jadni i naivni Ameri, ili :123

E sad:

Nadjebavanje radi nadjebavanja je izgleda jako kvalitetna forumska droga, koju ja bas i ne volim. Tvrditi zarad nadjebavanja nesto slicno ovome: "dobro, nije da se ne uplicu ali ipak su oni ok, to oni rade na jedan pozitivan nacin, vidi druge, ovi su cista apoteka u usporedbi" - sto neminovno vodi ka glorificiranju americkog vojnog uplitaja (samo zarad forumskog nadjebavanja) je pomalo anus.

Zdravo stanoviste bi znacilo kritiku, bezuvjetnu kritiku, svakog vojong uplitanja i zakuhavanja svake vojne sile sa strane. Narocito jednog brutalnog uplitanja koje za rezultat ima masovnu pogibiju civila.

Ja sad znam da je Amerika omogucila Oluju i Blijesak, isto tako znam da je Clinton zaustavio golgotu u BiH (dok je recimo Bush-gamad blagoslovila embargo na oruzje za odbranu) itd itd, ali s jedne humane, ljudske perspektive - recite brt da su svi koji to rade i uzrokuju - govna :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Socrates » 27 Feb 2018, 09:22

Uplitanje je nekad nezbjezno jer....

Zamisli, Clinton se i danas kaje sto se nije upleo u Ruandi. Uplitanje je potrebno jer ima životinja.

Uplitanje je potrebno jer će sutra neki manijak da ti baci nuklearnu bombu zato što mu ne odgovaraš.

Niko ne kaže da Ameri ne rade to i iz svog interesa i nekad stupidno, ali baš biti toliko neozbiljan pa reći da je ispravan stav osuđivati svako uplitanje nema smisla.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Socrates » 27 Feb 2018, 09:25

Zamisli da je Bush odlučio da se uplete 1991-ve u Jugoslaviji. :hm
. . . . . . . . .

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by rethna » 27 Feb 2018, 17:43

Nice try wrote: 26 Feb 2018, 08:13 Ne mislim da bilo kakvo svrstavnje vodi negdje dobro.
Pogledajte slike,pa zar iko može biti imun na patnje djece.Takve patnje i tragediju....ne znam.
Šta je tako vrijedno svega toga.
Meni je danima stvarno muka od ratova ......uvijek najneviniji stradaju.Kakav život :(
Civilne zrtve kojih bude najvise su neizbjezne u svakom ratu. To je tuzna cinjenica.
Kako se sile poigravaju s tim nije se promijenilo

https://www.advance.hr/vijesti/istocna- ... ku-vojsku/

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/si ... im-oruzjem
Question everything.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by rethna » 27 Feb 2018, 18:01

storm wrote: 26 Feb 2018, 11:57
rethna wrote: 26 Feb 2018, 11:32
Pasaga wrote: 26 Feb 2018, 04:34 Kurde i ostali sljam ce da stite cionisti,ameri ...
Do posljednjeg .....
Poredjenja radi da izvines, Kurdi su obican toaletni papir u citavom ovom poretku. Kada zapadnjaci pobrisu sto trebaju i sto se moze, biti ce odbaceni, da se razgrade ili da ih neko sapere.
Stvar je u tome, da smo svi mi toaletni papir za velike igrače.... svi balkanci, bliski istok ( izuzev Turske) itd....
Interesi USA, Rusije, Kine, KSA, Izraela, Turske rade svoje...
Ne bih ja na zapadnjake samo stavio stigmu prljavštine....imaju jednakovrijedne partnere (ili po potrebi suparnike) na istoku planete...
a super im je kad se frkču međusobno male role toalet papira....još je lakši posao, koji su zacrtali...
Stoji to.
Nas ovdje ne treba niko ni zavadjati, ionako je mrznja na zavidnom nivou.
Ali, ja sam se osvrnuo konkretno na njih. Pa oni su fakticki obicni placenici za neutralizaciju drugih od strane istog zapadnjackog finansijera.
Bez obzira koja sila zagospodari na kraju tim teritorijem ne vidim nikakav scenarij u kom ce oni dobiti ono cime su opcinjeni. A slobodno mogu tu opcinjenost uporediti sa onom zidovskom za Jerusalemom.
U slucaju o(p)stanka rezima, eventualno uticajem i inicijativom Rusije mogu dobiti taj dio "Sirijskog Kurdistana" i to je sve. Ako Ako.
Turci ce ih istrijebiti. Iran ih ne zeli takodje.
Imao sam prilku pricati i sa jednim brojem Turaka, dakle common free folks. Svi do jednog ih drze za teroriste. A na sam pomen Kurdistana im se na licu vide da se jeze, ne moraju nista ni reci. Siguran sam da je takva i drzavna slika.
A nije ni da su ti Kurdi bili dosljedni, okretajuci se kako vjetar puse su dobrim dijelom zasluzni za situaciju u kojoj jesu nadajuci se da ce im neko od njih donijeti "neovisnost".
Ali dobro, najbolje da unajmimo nekog analiticara koji ce biti "kompetentan" da nam svima pokaze kako to treba gledati i na koji nacin razmisljati.
Last edited by rethna on 28 Feb 2018, 00:19, edited 1 time in total.
Question everything.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Socrates » 27 Feb 2018, 18:06

Ne morate uopste unajmiti analitičara nego malo refleksije.

Ovako su naši preci govorili. Primjeni na Kurde. Ende.

U čuvenom razgovoru Huseina kapetana Gradaševića sa Turskim beglerbegom, kada mu je Turski beglerbeg rekao: "Nema više Bosne, a neće biti ni Bošnjaka, Huseine... Gineš za državu koja nikad nije postojala niti će." Gradaščević mu je odgovorio sljedećim riječima: "Ima Bosne, beglerbeže i Bošnjaka u njoj! Bili su prije vas i ako Bog da, biti će i poslije vas!"
. . . . . . . . .

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Nice try » 28 Feb 2018, 08:34

rethna wrote: 27 Feb 2018, 17:43
Nice try wrote: 26 Feb 2018, 08:13 Ne mislim da bilo kakvo svrstavnje vodi negdje dobro.
Pogledajte slike,pa zar iko može biti imun na patnje djece.Takve patnje i tragediju....ne znam.
Šta je tako vrijedno svega toga.
Meni je danima stvarno muka od ratova ......uvijek najneviniji stradaju.Kakav život :(
Civilne zrtve kojih bude najvise su neizbjezne u svakom ratu. To je tuzna cinjenica.
Kako se sile poigravaju s tim nije se promijenilo

https://www.advance.hr/vijesti/istocna- ... ku-vojsku/

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/si ... im-oruzjem
Nisu neizbježne u ovolikom broju.
Vode se najprljaviji ratovi sa ciljem da se druga strana oslabi ili uplaši ,ubijajući u što većem broju one najslabije.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Nice try » 28 Feb 2018, 08:34

Socrates wrote: 27 Feb 2018, 18:06 Ne morate uopste unajmiti analitičara nego malo refleksije.

Ovako su naši preci govorili. Primjeni na Kurde. Ende.

U čuvenom razgovoru Huseina kapetana Gradaševića sa Turskim beglerbegom, kada mu je Turski beglerbeg rekao: "Nema više Bosne, a neće biti ni Bošnjaka, Huseine... Gineš za državu koja nikad nije postojala niti će." Gradaščević mu je odgovorio sljedećim riječima: "Ima Bosne, beglerbeže i Bošnjaka u njoj! Bili su prije vas i ako Bog da, biti će i poslije vas!"
Koliko košta opstanak jednog naroda?
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Socrates » 28 Feb 2018, 12:31

Nice try wrote: 28 Feb 2018, 08:34
Socrates wrote: 27 Feb 2018, 18:06 Ne morate uopste unajmiti analitičara nego malo refleksije.

Ovako su naši preci govorili. Primjeni na Kurde. Ende.

U čuvenom razgovoru Huseina kapetana Gradaševića sa Turskim beglerbegom, kada mu je Turski beglerbeg rekao: "Nema više Bosne, a neće biti ni Bošnjaka, Huseine... Gineš za državu koja nikad nije postojala niti će." Gradaščević mu je odgovorio sljedećim riječima: "Ima Bosne, beglerbeže i Bošnjaka u njoj! Bili su prije vas i ako Bog da, biti će i poslije vas!"
Koliko košta opstanak jednog naroda?
Ne razumijem pitanje. Ali mogu da urgiram da sagledate kurdsko-turski konflikt kroz dvije paralele. Prva je, kao što sam insinuirao sa ovim gore postom, paralela sa bosnjacko-turskim odnosom u doba kada je Kapetan Gradascevic ovo izgovorio. Druga je paralela sa odnosom države Srbije prema Albancima na Kosovu.

Poturcavanje Kurda je aktualno u turskim političkim krugovima otkad je Ataturkove Turske i nije čak ni upitno, a naravno da i prije toga nije bilo ništa bolje, nego je bilo čak i gore.

Kurdi čine 15-20% stanovništva države Turske. Ne govorimo mi ovdje o šačici ljudi. I uopste nije upitno da svi ti Kurdi nisu istih političkih shvatanja, neki su čak i odani Turskoj. Samo što turska zvanicna politika u kontinuitetu, manje ili vise otvoreno, negira postojanje Kurda kao zasebne cjeline.

Treba li ja da podsjećam ovdje da su kurdski jezik, kurdska nošnja, u određenim periodima i samo spominjanje kurdskog naroda kao različitog od Turaka bili zakonom zabranjeni u Turskoj do 1991? Turci su ih zvali Planinskim Turcima. Da ne spominjem povremene masovne masakre Kurda od strane Turske, "humana" preseljavanja da bi ih asimiliralo i poturcilo, itd. Da ne pominjem da je Turska naoruzavala i vojno podržavala ISIS da ratuje protiv Kurda.

E sad, uporedi to sa Bosnjacima. Samo četnicka, i u posljednje vrijeme ustaška, ideologija Bošnjake zove Turcima. Tako da je meni ovo zvanje Kurda Turcima od strane zvanične turske politike potpuno isto kao četnicka i ustaška ideologija. Ende.

I ko misli da to prestaje samo od sebe nije naučio nijednu lekciju iz svoje istorije, a usuđuje se da tumači kurdsko-turski konflikt.

Traje vjekovima. A imaju li Kurdi izbora?
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 29 guests