Volkswagen

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Volkswagen

Post by Krokodil Behko » 17 Nov 2017, 10:06

Cvrle wrote: 17 Nov 2017, 09:43 "Umjetnik elegancije i prostora" :srce

https://www.klix.ba/auto/testovi/volksw ... /171021015

Ziku mrge majko moja :inasab

Image

Bezveze. Dječiji točkovi :rol
online

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Volkswagen

Post by Cvrle » 17 Nov 2017, 10:48

Krokodilko :oklagija ovo ti je prvo povlacenje :zuti
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Volkswagen

Post by Rum » 17 Nov 2017, 11:16

Dobar
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Volkswagen

Post by Cvrle » 17 Nov 2017, 11:22

Reci mu Rauber, vidi kako ima mocnu liniju i kako namrgodjeno stoji :cvike :rozi
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Volkswagen

Post by Cvrle » 12 Jan 2018, 09:48

Polo.jpg
Ovo cu da kupim sebi kad porastem :inasab
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Volkswagen

Post by Melek » 12 Jan 2018, 09:55

Ja sam razmatrao da kupim jednog Pola pored ovog auta sto imam, ili jos bolje Skodu Fabiju (to je u principu isto VW auto) zbog voznje do posla i nazad, ali me prepade statistika.. Tvrde da u VW dizel auta puca onaj lanac (umjesto klinastog remena) tako da ce na kraju biti Renault Clio ili Audi a3 dizel.. Uglavnom mi treba zvjercica sto trosi oko 3l na 100km, a za lova i to imam onaj SUV. To tvrde osiguravajuci zavodi, statistika im je jako gadna po tom pitanju. A kad to pukne, sve ode.. Premda mozda Polo jos uvijek ima remen? :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Volkswagen

Post by storm » 12 Jan 2018, 09:56

Melek wrote: 12 Jan 2018, 09:55 Ja sam razmatrao da kupim jednog Pola pored ovog auta sto imam, ili jos bolje Skodu Fabiju (to je u principu isto VW auto) zbog voznje do posla i nazad, ali me prepade statistika.. Tvrde da u VW dizel auta puca onaj lanac (umjesto klinastog remena) tako da ce na kraju biti Renault Clio ili Audi a3 dizel.. Uglavnom mi treba zvjercica sto trosi oko 3l na 100km, a za lova i to imam onaj SUV. To tvrde osiguravajuci zavodi, statistika im je jako gadna po tom pitanju. A kad to pukne, sve ode.. Premda mozda Polo jos uvijek ima remen? :hm
A neka toyotica?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Volkswagen

Post by Melek » 12 Jan 2018, 09:57

storm wrote: 12 Jan 2018, 09:56
Melek wrote: 12 Jan 2018, 09:55 Ja sam razmatrao da kupim jednog Pola pored ovog auta sto imam, ili jos bolje Skodu Fabiju (to je u principu isto VW auto) zbog voznje do posla i nazad, ali me prepade statistika.. Tvrde da u VW dizel auta puca onaj lanac (umjesto klinastog remena) tako da ce na kraju biti Renault Clio ili Audi a3 dizel.. Uglavnom mi treba zvjercica sto trosi oko 3l na 100km, a za lova i to imam onaj SUV. To tvrde osiguravajuci zavodi, statistika im je jako gadna po tom pitanju. A kad to pukne, sve ode.. Premda mozda Polo jos uvijek ima remen? :hm
A neka toyotica?
Ma sta ja znam.. Alternativa je toyota hibrid (SUV mi je vec toyota, RAV4) ali su stráha skupi :(
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Volkswagen

Post by Cvrle » 12 Jan 2018, 10:00

Melek wrote: 12 Jan 2018, 09:55 Ja sam razmatrao da kupim jednog Pola pored ovog auta sto imam, ili jos bolje Skodu Fabiju (to je u principu isto VW auto) zbog voznje do posla i nazad, ali me prepade statistika.. Tvrde da u VW dizel auta puca onaj lanac (umjesto klinastog remena) tako da ce na kraju biti Renault Clio ili Audi a3 dizel.. Uglavnom mi treba zvjercica sto trosi oko 3l na 100km, a za lova i to imam onaj SUV. To tvrde osiguravajuci zavodi, statistika im je jako gadna po tom pitanju. A kad to pukne, sve ode.. Premda mozda Polo jos uvijek ima remen? :hm
Pola sam vozila 10 godina i nikad nista puklo nije :hm Sad imam golfa V, cula sam da je kod njih mahana zamajac, ali vidjecemo kako ce se ponasati jer je jos frisak u mojim rukama. Za jedno 6 mjeseci mogu reci jesul price osnovane ili ne.
U globalu, smatram da najvise kude oni koji ne vode racuna o svom vozilu. I onda plasiraju price kako je to mahana tog vozila. Ma daaajjjj... Koristi kako treba i odrzavaj kako treba, svako auto ce biti makina :zubi
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Volkswagen

Post by storm » 12 Jan 2018, 10:01

Melek wrote: 12 Jan 2018, 09:57
storm wrote: 12 Jan 2018, 09:56
Melek wrote: 12 Jan 2018, 09:55 Ja sam razmatrao da kupim jednog Pola pored ovog auta sto imam, ili jos bolje Skodu Fabiju (to je u principu isto VW auto) zbog voznje do posla i nazad, ali me prepade statistika.. Tvrde da u VW dizel auta puca onaj lanac (umjesto klinastog remena) tako da ce na kraju biti Renault Clio ili Audi a3 dizel.. Uglavnom mi treba zvjercica sto trosi oko 3l na 100km, a za lova i to imam onaj SUV. To tvrde osiguravajuci zavodi, statistika im je jako gadna po tom pitanju. A kad to pukne, sve ode.. Premda mozda Polo jos uvijek ima remen? :hm
A neka toyotica?
Ma sta ja znam.. Alternativa je toyota hibrid (SUV mi je vec toyota, RAV4) ali su stráha skupi :(
To jesu...a znam da su popularni gore...i zahvalni.
ona mala yaris ili auris :hm
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Na današnji dan prije 80 godina Hitler osnovao Volkswagen

Post by Krokodil Behko » 26 May 2018, 09:41

Image

Prije 80 godina Adolf Hitler položio je u Wolfsburgu temeljni kamen za tvornicu Volkswagen koja je i danas srce tog multinacionalnog koncerna.

Volkswagen je idejno začet koju godinu prije tog 26. svibnja 1938., kada je ondašnji savez njemačkih proizvođača automobila austrijskom inženjeru Ferdinandu Porscheu dao nalog za konstrukciju "narodnog automobila".

Bilo je to zapravo u režiji nacističke organizacije Snaga kroz radost (Kraft durch Freude-KdF) zadužene da upražnjava slobodno vrijeme njemačkog građanina.


U organizaciji KdF-a "njemački radnik" odlazio je na odmor, u prirodu, bavio se sportom. Kako bi sve to stigao, rodila se i ideja i o "automobilu za svačiji džep".

Ideja o Volkswagenu.

Buba je Tatra

Porsche će kasnije priznati da je temeljnu zamisao o konstrukciji 'volkswagena', odnosno kasnije proslavljene 'bube', preuzeo od svoga zemljaka Hansa Ledwinke, konstruktora koji je radio za češku Tatru.

Prva je buba u mnogim detaljima bila slična Tatri V570. To je desetljećima kasnije potvrdio i sam Volkwagen i u šezdesetima platio odštetu češkoj kompaniji.

Iako je idejno Volkswagen postojao i prije, Hitlerovo polaganje kamena temeljca za tvornicu urezao se u kolektivnu svijest, između ostalo i zato jer su nacisti od toga napravili spektakl kojem je nazočilo preko 50.000 ljudi.

Smještaj glavne Volkswagenove tvornice usred donjosaske ravnice daleko od bio kakvog naselja jedna je od megalomanskih ideja Hitlerovog režima.

Uz Volskwagenovu tvornicu s nadaleko vidljivim markantnim dimnjacima, niknut će i "grad KdF vozila", koji će 1945. preimenovati u Wolfsburg.

Mračna prošlost

Odabiru lokacije pogodovala je i činjenica da je ondje prolazio važan kanal koji povezuje istok i zapad Njemačke, a tvornica se nalazila i na glavnoj prometnoj trasi od Ruhrske oblasti prema Berlinu. U blizini je i bilo nekoliko čeličana.

Činjenica da se tvornica Volkswagena nalazila "usred ničega" rezultirala je pojačanim posezanjem za ratnim zarobljenicima kao radnom snagom.

Dok je u ostalim dijelovima Njemačke udio zarobljenika u ukupnom broju radnika iznosio u prosjeku 30 posto, u Volkswagenu je bio 80 posto.

Mnogi od njih su u pogonu i u trošnim barakama koje su okruživale tvornicu izgubili život od iznemoglosti, gladi ili batinanja.

Volkswagen, koji kao rijetko koji njemački koncern simbolizira nacističku prošlost, otvoreno se suočava sa svojom mračnom stranom i jedan je od glavnih donatora fonda za isplatu štete nekadašnjim ratnim zarobljenicima.

Potišteni rođendan

Realizacija ideje o automobilu za 990 maraka morala je ipak pričekati kraj Drugog svjetskog rata, iako veličina tvornice pokazuje da su nacisti planirali proizvoditi milijun i pol buba godišnje.

Međutim, do 1945. s tvorničkih traka u Wolfsburgu silazila su samo motorna vozila za potrebe njemačke vojske, Volkswagen Typ 82, koji nije nimalo sličio svom kasnijem slavnom nasljedniku.

Uspon VW-a počeo je u poslijeratnom razdoblju, ali sporo. U prosincu 1945., sedam mjeseci nakon rata, iz tvornice izlazi prvih 55 buba.

Dvije godine poslije počinje i izvoz - pet automobila dostavljeno je u Nizozemsku.

Ostalo je povijest. Buba je postala simbol njemačkog gospodarskog rasta i jedan od najpopularnijih automobila u povijesti, a Volkswagen s preko 600.000 zaposlenih najveći svjetski proizvođač automobila.

Tvornica danas ima 12 automobilskih brendova, poput audija, porschea i škode. Godišnje isporučuje 10 milijuna vozila.

Ipak, VW svoj 80. rođendan slavi u potištenom raspoloženju. Krivac za to je "dizelgate", afera oko manipulacije ispušnim plinovima i prijeteće astronomske kazne u SAD-u.


(jutarnji)
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Na današnji dan prije 80 godina Hitler osnovao Volkswagen

Post by Rum » 26 May 2018, 09:47

:inasab
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Na današnji dan prije 80 godina Hitler osnovao Volkswagen

Post by Heidi » 27 May 2018, 08:44

:inasab
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Na današnji dan prije 80 godina Hitler osnovao Volkswagen

Post by Melek » 27 May 2018, 08:47

Ja kad stavim listu na papir, sta je sve Hić uradio, meni to sve brt sama pozitiva :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Na današnji dan prije 80 godina Hitler osnovao Volkswagen

Post by Krokodil Behko » 27 May 2018, 10:07

Hitler je izmislio autoputeve i folciku.
Takođe, izmislio je i sabirne centre. U ono doba, bio je mnogo humaniji od uzepeovaca.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Na današnji dan prije 80 godina Hitler osnovao Volkswagen

Post by Mutevelija » 27 May 2018, 10:10

Zavisi prema kome i koga pitaš
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Na današnji dan prije 80 godina Hitler osnovao Volkswagen

Post by Socrates » 27 May 2018, 15:21

Vidim da treba preporučiti svim nacijama fašizam, pa da vidimo dokle ćete. Svi na stormfront :komita

:inasab
. . . . . . . . .

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Na današnji dan prije 80 godina Hitler osnovao Volkswagen

Post by Julia-Klara » 27 May 2018, 18:25

Ova vijest samo nama bitna - niko je ne spominje na njemackoj TV ili portalima :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Na današnji dan prije 80 godina Hitler osnovao Volkswagen

Post by Hannibal » 27 May 2018, 18:27

jer ih je sramota
🐽

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Na današnji dan prije 80 godina Hitler osnovao Volkswagen

Post by Socrates » 27 May 2018, 18:28

Meni se čini da bi u Njemačkoj neki krivično odgovarali za :inasab na ovu vijest. :valja
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests