Životinje bez kojih BiH ne bi bila ovakva kakva jeste

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Magarac je obilježio život hercegovačkog seljaka

Post by Maja » 04 Feb 2019, 01:06

Nije sigurno samo 20 eura. Moja sestra je kupovala kcerki nesto za pluca. Ako se ne varam dala 50km za pola litra.
Meni je taj tvoj sir nelogicno skup.
Za 1kg sira treba 5-6 l mlijeka. Ne treba 10.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Magarac je obilježio život hercegovačkog seljaka

Post by Sheval » 04 Feb 2019, 01:10

Svi cemo se mi vratiti izvornom, tradicionalnom, bez izleta u nepoznato koji ne donose nista.
Smilje u Hercegovini i maline u Bosni, zestoki promasaj, kao sto sam i predvidio.
Obogatili se znalci na sadnicama i to je to.
Bosna - kruske, jabuke, kupus...
Hercegovina -duhan, magarece mlijeko:) , rastika...
Kilo rastike 10KM na pijaci.
Polako...

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Magarac je obilježio život hercegovačkog seljaka

Post by KREMENAC » 04 Feb 2019, 01:38

Sheval wrote: 04 Feb 2019, 01:10 Svi cemo se mi vratiti izvornom, tradicionalnom, bez izleta u nepoznato koji ne donose nista.
Smilje u Hercegovini i maline u Bosni, zestoki promasaj, kao sto sam i predvidio.
Obogatili se znalci na sadnicama i to je to.
Bosna - kruske, jabuke, kupus...
Hercegovina -duhan, magarece mlijeko:) , rastika...
Kilo rastike 10KM na pijaci.
Polako...
udrobio si svasta... jedno je tradicinalna gastronomija i domacinstvo, drugo ugostiteljstvo, trece biznisi na proizvodnji i prodaji namirnica..
nismo vicni biznisu

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Magarac je obilježio život hercegovačkog seljaka

Post by Sheval » 04 Feb 2019, 01:43

Evo, recimo da sam mislio iskljucivo na biznis.
Potencijal, ogroman potencijal u proizvodnji i plasmanu domacih, autohtonih sorti.
Dobar duhan uvijek ima kupca.
Dobro povrce takodje.
Bez puno eksperimenata.

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Magarac je obilježio život hercegovačkog seljaka

Post by KREMENAC » 04 Feb 2019, 02:31

Sheval wrote: 04 Feb 2019, 01:43 Evo, recimo da sam mislio iskljucivo na biznis.
Potencijal, ogroman potencijal u proizvodnji i plasmanu domacih, autohtonih sorti.
Dobar duhan uvijek ima kupca.
Dobro povrce takodje.
Bez puno eksperimenata.
jeli ovo okoprilicno i odokativno naslucujes ili imas studije i biznis planove iz kojih se to vidi..
ovo sa hrastikom mije posebno zanimljivo :hm

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Magarac je obilježio život hercegovačkog seljaka

Post by Sheval » 04 Feb 2019, 02:42

Ni o čemu ja ne pisem odokativno niti okoprilicno.
Bas ni o čemu.
Znas kao i ja kakva je klima u Hercegovini i da sve 'prispjeva' osjetno ranije nego u Bosni.
Samo to sarajevsko trziste moze pokriti sve ono sto se proizvede u Hercegovini.
Prijatelj mi se bavi poljoprivredom ali bas na veliko, puno je uložio u to ali isto tako, ima i i veliku zaradu. Sve plasira u Sarajevo.
Drugi primjer...duhan...u Grljevicima (Ljubuški) ga ne mogu toliko pripraviti kolika je potražnja. Dalmacija i Bosna, prvenstveno.
I da, kilo rastike na pijaci je 10KM.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Magarac je obilježio život hercegovačkog seljaka

Post by Čupava » 04 Feb 2019, 06:29

KREMENAC wrote: 04 Feb 2019, 00:46
Čupava wrote: 03 Feb 2019, 18:04

A 1l ml 50€
POSKOPILO?
viewtopic.php?f=72&t=7922&start=20#p1490956
Moja greška u predhodnom postu... 50€ 1L
.

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Magarac je obilježio život hercegovačkog seljaka

Post by KREMENAC » 04 Feb 2019, 06:52

Sheval wrote: 04 Feb 2019, 02:42 Ni o čemu ja ne pisem odokativno niti okoprilicno.
pa de link za za studije i biznis planove
Sheval wrote: 04 Feb 2019, 02:42 Znas kao i ja kakva je klima u Hercegovini i da sve 'prispjeva' osjetno ranije nego u Bosni.
ista ko Hrvatskoj, Spaniji na Mediteranu ...
Sheval wrote: 04 Feb 2019, 02:42 Samo to sarajevsko trziste moze pokriti sve ono sto se proizvede u Hercegovini.
Sarajevsko trziste je poklopio uvoznicki lobi koji uvozi iz subvencionaranog EU trzista, kome ne mogu parirati ni drzave clanice EU, a ne hercegovci.
Sheval wrote: 04 Feb 2019, 02:42 Prijatelj mi se bavi poljoprivredom ali bas na veliko, puno je uložio u to ali isto tako, ima i i veliku zaradu. Sve plasira u Sarajevo.
Jedna lasta ne cini proljece. Koliko je platio poreza ili radi na crno?
Sheval wrote: 04 Feb 2019, 02:42 Drugi primjer...duhan...u Grljevicima (Ljubuški) ga ne mogu toliko pripraviti kolika je potražnja. Dalmacija i Bosna, prvenstveno.
Sverc.
Sheval wrote: 04 Feb 2019, 02:42
I da, kilo rastike na pijaci je 10KM.
isto ko u Kaliforniji.
to znaci da je hrastika egzoticna biljka za bosance i sandzaklije i da je tu nema selmeta za biznisa.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Magarac je obilježio život hercegovačkog seljaka

Post by Nice try » 04 Feb 2019, 08:19

Sheval wrote: 04 Feb 2019, 01:43 Evo, recimo da sam mislio iskljucivo na biznis.
Potencijal, ogroman potencijal u proizvodnji i plasmanu domacih, autohtonih sorti.
Dobar duhan uvijek ima kupca.
Dobro povrce takodje.
Bez puno eksperimenata.
Nema, čini ti se :)
Da vidiš belaja kad ljudi proizvedu,...na kraju ili daju džaba ili bace.
Nema uređenog tržišta i svako je prepušten sam sebi.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Magarac je obilježio život hercegovačkog seljaka

Post by Venera » 04 Feb 2019, 16:17

Nice try wrote: 03 Feb 2019, 17:38
Rudolph wrote: 03 Feb 2019, 17:07 prije je bilo glavno slike sa mora tako sa donkey imama i ja negdje sliku
Imam i ja, evo ne mogu se sjetiti. Garant je kod tetke u Čapljini.Slikali me kad su me prvi put vodili na more. Imala devet mjeseci :hihi
a sjecam se obicaja slikanja nas djece na magarcu , ali ja se nisma nikad slikala na magarcu :rumenko :pusa

u Anatoliji je koza jednako postovana kao i magarc u Hercegovini :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Magarac je obilježio život hercegovačkog seljaka

Post by Bla » 04 Feb 2019, 18:32

Maja wrote: 03 Feb 2019, 17:01 U nasoj mahali vise su bile mazge i konji.
Tata cesto spominje nasu mazgu koja je bila izrazito visoka :D

Samo je bilo jedno magare, vlasnici su ga zvali Miroslav jer je, po njima, pjevao ko Miroslav Ilić. Sjecam ga se kroz maglu.
Nedavno gledah nekakav hladnoratovski dokumentarni serijal i u epizodi o Maršalovom planu pominju kad su pomagali grčkoj ovaj neki iz intervjua došao na ideju kako da malo poguraju i ruralna područja pa su im donirali mule.
I sad neki od stanovnika koji se sjećaju toga pričaju kako su američke mule bile puno puno veće od njihovih. I ono kao da se sa sjetom sjećaju kako su mogli dobro orati s njima. :hm

na 24:10 počinje taj prilog
a fakat ona mula ko tri-četiri magarčića

ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Magarac je obilježio život hercegovačkog seljaka

Post by KREMENAC » 07 Feb 2019, 16:07

Image

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Magarac je obilježio život hercegovačkog seljaka

Post by KREMENAC » 16 Feb 2019, 04:31


User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Magarac je obilježio život hercegovačkog seljaka

Post by KREMENAC » 25 Feb 2019, 07:13

Image

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Životinje bez kojih BiH ne bi bila ovakva kakva jeste

Post by KREMENAC » 03 Apr 2019, 05:10

Image

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Katastrofa u BiH: Lešinari iščezli, izumiru orlovi, a ugroženi ris, medvjed i vuk

Post by Mala_Mu » 11 May 2019, 10:41

Image

Životinjske vrste nestaju svakodnevno širom svijeta, a pošteđena nije ni Bosna i Hercegovina. Brojni su razlozi za nestanak divljih životinja, a u prvom redu to je čovjek. Kako u Bosni i Hercegovini, tako i u ostatku svijeta i Evrope.


Najveći problem je - poljoprivreda. Slijede krivolov i generalno odnos čoveka prema prirodnim staništima.


Rijekama, planinama, močvarama... Kada se beskompromisno krče šume pate i životinje, kada se isušuju močvare - pate životinje. U Bosni i Hercegovini ugrožene su brojne životinje vrste, a neke su u potpunosti iščezle.

"RS je u fazi donošenja jedne uredbe o strogo zaštićenim i zaštićenim vrstama, dok u Federaciji Bosne i Hercegovine to još uvijek nije riješeno. Na tim uredbama našle su se sve moguće kategorije divljih vrsta. Od biljnih vrsta do životnjskih vrsta i gljiva. To je jedan preopširan spisak da ga sada čitavog nabrojimo. U suštini najugroženije su vrste među biljkama, a kod životinja najviše je vrsta među insektima i pticama", kaže na početku razgovora za Radiosarajevo.ba Jovica Sjeničić, iz Društva za istraživanje i zaštitu biodiverziteta Banjaluka.

Veliki broj ptica iz reda grabljivica potpuno je nestao s ovih prostora, dok su mnoge ugrožene.

Orao Bjelorepan


"Kada se priča o ugroženosti, tu se podrazumijevaju i vrste koje su nedavno nestale, odnosno iščezle s ovih prostora. Kada se priča o pticama, to su one vrste koje su u vrhu lanca ishrane", ptice grabljivice i lešinari. Generalno, to su ptice grabljivice i tu spadaju crni strvinar, orao bradan, bjeloglavi sup, bijela kanja. To su lešinari koji su prije nekoliko desetina godina iščezli sa ovih prostora", kaže Sjenčić.

Među najugroženijim su orlovi i sokolovi, ali i ptice močvarice u donjim tokovima reka Save, Bosne, Drine, Vrbasa, Une...

"S druge strane, to su mnoge vrste ptica grabljivica među kojima su orlovi i sokolovi, koji su sada na ivici izumiranja u BiH. Jedan od najtipičnijih primjera je sivi soko kojem se znatno smanjila brojnost. Ta se vrsta proredila zbog negativnog odnosa golubara, krivolova i generalno odnosa čovjeka, suženja životnog prostora i nestanka plena. Kada se radi o nekim drugim grupama to su ptice močvarice, gdje čovjek isto tako negativno djeluje na njihova staništa, uništava ih. Pogotovo su to ptice donjih tokova rijeka poput Save, Bosne, Drine, Vrbasa, Une i tako dalje.

Ubrzano se uništavaju prirodna staništa, isušuju se bare, močvare, prevelika je količina organskih supstanci... Faktor broj jedan po statistici je poljoprivreda. Ne samo kod nas, nego u svijetu i Evropi", ističe Sjenčić.

Mrki medved, lovac


Ugroženim vrstama često ipak presude i lovci. Takav slučaj imali smo prije par godina u Odžaku.

"Imali smo taj slučaj kod Odžaka kada su ubijeni, ne jedan, nego dva-tri bjelorepana. To je najkrupnija grabljivica Evrope koja je prisutna u BiH. Jedino poznato mjesto gdje prave gnezda u BiH je kod Odžaka. Istovremeno tu je zabilježen i najveći procenat krivolova u cijeloj Posavini. Bio je jedan slučaj u Orašju, jedan u Domaljevcu, dva-tri u Odžaku. Istovremeno imamo jedno jedino registrovano mjesto gdje prave gnezda i veliki pritisak na tu vrstu, što od krivolova, što od negativnog uticaja poljoprivrede koja direkto utiče na njegovo stanište", ističe Sjenčić.

Najugroženija vrsta sisara je ris, a u opasnosti su i medved i vuk.

"Ris, vuk, medved. Te velike zvijeri su najugroženije. Od svih nabrojanih, ris je svakako najugroženiji, a tokom jednog perioda potpuno je bio isčezao s prostora Bosne i Hercegovine. Međutim reprodukcija u Sloveniji imala je pozitivne ishode i to je populacija koja je donesena s Karpata sedamdesetih godina prošlog vijeka.

Njegovu brojnost je najteže utvrditi od svih zvijeri i najčešće se navodi kao vrsta koja je najmanje poznata i nauci u BiH, ali je i najugroženija. To je vrsta koja je najizbirljivija po pitanju staništa i plijena", kaže Sjenčić.

Vuk, divlja zivotinja


Ponekad na društvenim medijima možemo videti fotografije i videopriloge medveda i vukova s naših planina. Najzastupljeniji su na sjeveru zemlje.

"Najkraće rečeno, oni se nalaze u brdsko-planinskim područjima. Zadnjih godina nije ni pravilo da su to nenaseljena područja. Većinom su to ruralna područja, a nepristupačna su meta reprodukcije i jedne i druge vrste. To su tamne četinarske šume. Pojavljuju se na sjeveru zemlje, Grmeč, Uzlomac, Ozren i do Drine. Pojavljuju se i sve dole do Trebinja. Severno od Grmeča imamo populaciju koju dijelimo sa Hrvatskom. Čak i do Sanskog Mosta ih ima. Bilo je lutanja i po Kozari. Svjedoci smo, u vrijeme klimatskih promjena, da znaju da se pojave jedinke pet kilometara od grada. U Banjaluci jedna jedinka je sišla baš u grad", ističe Sjenčić.

Ugoržene divlje životinje često su i čipovane kako bi se zaštitile na što bolji način. Međutim, u Bosni i Hercegovini to praćenje nije uređeno onako kako bi trebalo biti.

"Postoji pravna osnova da se to radi, pogotovo kada su u pitanju neke ugrožene vrste. To se ne radi organizovano i to je veliki problem. Nema plana upravljanja ni za jednu vrstu. Ne postoji ni za sisare, ni za ribe, ni za vodozemce. I to što ima rezultat je nekih individualnih projekata, udruženja, aktivista, fakulteta...

Trenutno postoje neki projekti. Radi se trenutno na medvjedu, a na vuku rade određeni fakulteti, većinom PMF ili Šumarski fakultet. Za risa smo radili nešto sa Crnom Gorom i Makedonijom, neki balkanski projekat. Za ptice se većinom radi za dvije-tri vrste. Radi se trenutno projekat za sprečavanje trovanja, a on je direktno vezan za lešinara kojeg smo naveli ranije. Pokušava nešto da se uradi i za ptice grabljivice, a sve je to ograničeno na pojedince, udruženja, aktiviste", kaže Sjenčić.

Lovac, lovačka puska


Zakon o zaštiti prirode postoji, ali kao i obično u Bosni i Hercegovini teško ga je primjeniti.

"Zakon o zaštiti prirode postoji. Mi imamo taj zakon i u Federaciji BiH i u RS i malo je komplikovan. Naš zavod nije javna ustanova, a trebala bi da bude. U FBiH nema ni zavoda, sve je podijeljeno na opštine i kantone i toliko je komplikovano. Zakon postoji, ali ga je teško provesti. Što se tiče neke promjene, ona treba da kreće od vrha.

Kreće od pojedinca, ali se završava u nekom sistemu. Ministarstvo bi trebalo da sada ove uredbe koje donosi počne provoditi u praksi. Prije toga trebaju se uskladiti neke vizije ministarstva i javnih ustanova, prije svega šume, vode i poljoprivredni sektor. Ta tri korisnika prirodnih staništa trebaju sarađivati. Bez zaštite prirodnih staništa ne možemo ništa, a ta se zaštita treba sprovesti u praksi. Zakoni i planovi upravljanja mogu se pisati do sutra, ako se ne usklade ciljevi i vizije od toga nema ništa - ističe Sjenčić.

radiosarajevo

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Katastrofa u BiH: Lešinari iščezli, izumiru orlovi, a ugroženi ris, medvjed i vuk

Post by Melek » 11 May 2019, 10:51

Ma jok. Bosna vazda bila puna lešinara samo se dobro kamufliraju pa se ne primijete. Takva priroda, sredina :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Katastrofa u BiH: Lešinari iščezli, izumiru orlovi, a ugroženi ris, medvjed i vuk

Post by Socrates » 11 May 2019, 11:00

Meni zao orlova, vukova i medjeda
. . . . . . . . .

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Katastrofa u BiH: Lešinari iščezli, izumiru orlovi, a ugroženi ris, medvjed i vuk

Post by Melek » 11 May 2019, 11:06

I dok orlovi rano lete, vuk je zelen a medjed je sa čovjekom na “ti”. A povrh svega, na vrh brda vrba mrda.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Katastrofa u BiH: Lešinari iščezli, izumiru orlovi, a ugroženi ris, medvjed i vuk

Post by Socrates » 11 May 2019, 11:10

Šta si ti pojeo ujutro?
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests