Srebrenica - genocid

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by damir5 » 10 Jul 2019, 14:51

1. i 2. svjetski nesporazum
hladni nesporazum
medijski nesporazum
specijalni nesporazum
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 10 Jul 2019, 14:54

Nesporazum između Space i Mutevelija :hihi
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Melek » 10 Jul 2019, 15:17

Ona, dakle, samo na gej parade dolazi kao nepozvan gost. Za sve ostalo fura cinizam.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18009
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4097 times
Been thanked: 5634 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Vanilla » 10 Jul 2019, 23:01

Tisino, pocni...
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by shark-attack » 11 Jul 2019, 00:21



Nisam vjernik, ne znam da ucim.

Za sve nevine zrtve GENOCIDA, njihove najmilije i sve one koje suosjecaju..nek' im dushe nadju smiraj slushajuci.
KIAORA

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Heidi » 11 Jul 2019, 07:09



:(
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Cvrle » 11 Jul 2019, 07:50

Srebrenica se ne zaboravlja. Srebrenica zivi u meni. Srebrenica zivi u svima nama.
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by KOMESAR » 11 Jul 2019, 08:50

1.
“Posljednji put je vidjela supruga i jednog sina kako stoje pored ceste u Kravici, dok je napuštala Srebrenicu na kamionu, a najmlađeg sina je vidjela kako leži u kanalu, samo truplo bez glave.
Prepoznala ga je po odjeći. Posmrtni ostaci jednog sina, brata i supruga pronađeni su u masovnim grobnicama i ukopani su na mezarju u Potočarima. Fatima Aljić danas nema više nikoga od bliže familije”
2.
“Spakovala mu komad kukuruznog hljeba, malo šećera i soli i jednu presvlaku. Idi, sine, velim, valjda ćemo se sresti u Tuzli. Plačem ja, gledam za njim kako zamiče ispod kuće. Sutradan ja u Potočarima, hiljade naroda, kad, odjednom, pojavi se moj Azmir. Sine, otkud tebe, pitam, a on se zaleti, zagrli me, izljubi, kaže, nisam te mati bio poljubio pa sam se zato vratio. Još mi na obrazu stoji onaj njegov dah. Bi malo sa mnom i ode prema šumi, da se pridruži koloni, prisjeća se Nura. Godinama se Nura nadala da će se pojaviti odnekud. Onda su joj javili da su identificirali njegove posmrtne ostatke.
Godinama kasnije, pred ponoć, dok se spremala za počinak, čut će kako spiker spominje Hag i da će majka prepoznati sina, a sestra brata.- Okrenem se, na ekranu vidim kako četnici strijeljaju grupu muškaraca i među njima moj Azmir. Gledam, ne vjerujem svojim očima, srce mi stalo, ukočile se vilice. Jest moj Azmir, njemu pucaju u leđa. Pade moje dijete. Bos. Ni sedamnaest godina nije imao”
3.
“Sjedim ja među onim narodom u Potočarima, kad vidim, mlada ženica, stisla se, znoj joj teče, grč na licu. Priđem, pitam je šta joj je! Kaže: “Rađam!” “De sine”, velim ja njoj, “ufati se jednom rukom za me, a drugom za svoju svekrvu”… Tako i bi. Oduprije se žena na nas, muško dijete zaplaka. Zgrabih ja dijete, hoću da mu zavežem pupak, kad četnik predame: “Spusti to dijete dolje!”, veli. Ja ga popustih na dimije, fino dijete, duge kosice, kao da je okupano…četnik priđe, nogom stade djetetu na vrat… Crijeva izletiše”
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Mutevelija » 11 Jul 2019, 13:59



A drugi korpus na Igmanu izvodi priredbe dok se za to vrijeme kolje u Srebrenici, i nije prodato...

Dakle Srebrenica je bila pod komandom DRUGOG KORPUSA i sve birgade su bile obavezne je zastiti a sta su radile na Igmanu i dernečile ostaje misterija
Postrojbe 2. Korpusa:

1. tuzlanska brigada Tuzla
2. tuzlanska brigada Tuzla
3. tuzlanska brigada Tuzla
2. inženjerijska brigada Tuzla
2. inženjerijski bataljun Tuzla
2. sanitetski bataljun Tuzla
2. oklopni bataljun Tuzla
2. bataljun veze Tuzla
2. lard PZO Tuzla
2. logistički bataljun Tuzla
Idč/216. Vob Tuzla
MAD Tuzla
2. bVP Tuzla
ABKO Tuzla
NC Tuzla (2.k)
250. slavna obr Tuzla
251.Ibr Tuzla
228.arbr Tuzla
9. muslimansko-oslobodilačka brigada Tuzla
247. slavna mtbr Tuzla
1. muslimansko-podrinjska bbr Kladanj/243. MPbbr Vlasenica
255. slavna brdska brigada "Hajrudin Mešić"|1. teočanska brigada/255. slavna bbr "Hajrudin Mešić" Teočak
108. brigada HVO/215.viteška mtbr Brčko
109. bbr Doboj-Istok
110. slavna brdska brigada - Olovo
111. bbr Gračanica
115. brigada HVO-Zrinski Ljubače-Tuzla (samoraspuštena 1993. godine, nakon što su stigle vijesti da bi se trebala integrirati u Armiju RBiH što je značilo mobiliziranje u osvajački rat protiv Hrvata)
116./216. muslimanska Živinice
117. bbr Lukavac
119. muslimanska bbr Banovići
121. bbr Kladanj
327. viteška brdska brigada / 201. viteška bbr Maglaj
207/377. viteška pousorska ljuta brigada (bbr "Garava" Tešanj)
203. mlbr "Doboj-Bosna" Doboj-Jug
204. sbbr Teslić
205./245. bbr Kalesija
206. viteška brdska brigada Zvornik-Sapna
207./377. viteška pousorska ljuta brigada Jelah
208/254. slavna brdska brigada Čelić
210./281. viteška "Nesib Malkić" Živinice
211. obr Srebrenik
212./222. bosanska obr Gračanica-Lukavac
21.bbr Srebrenik
217. viteška bbr. Gradačac
220./248. Ibr Đurđcvik
240. muslimanska bbr Živinice
241. sprečansko-muslimanska Ibr "Gazije" Kalesija
242. muslimansko-zvornička Ibr Zvornik-Sapna
277. bbr Tešanj
280. laka brigada Srebrenica
281. laka brigada Srebrenica
282. laka brigada Srebrenica
283. laka brigada Srebrenica
284. laka brigada Srebrenica
285. Ibr Žepa

286. bbr Srebrenica
287. bbr Bratunac

24. Protudiverzantski odred "Živiničke Ose"
SDB "Crni Vukovi" Kalesija
PDO "Vjetrenik" Humci-Nahvioci
IDČ 2K "Lavovi"

""Kako sami borci pricaju ovo je bilo sklanjanje vojske iz reona drugog korpusa da bi Srebrenica sapatom pala .".
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Vertigo
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 524
Joined: 18 Apr 2019, 19:28
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Vertigo » 11 Jul 2019, 15:39

ovo je tuzno za gledat. Pa kako mogu ljudi biti ovako zli i pokvareni....

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Mutevelija » 11 Jul 2019, 21:51

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

KORIDOR ZA SPAS: PANDUREVIĆ NIJE SPAŠAVAO SREBRENIČANE, SPAŠAVAO JE ZVORNIK

Post by Mutevelija » 11 Jul 2019, 22:29

Šesnaestog jula 1995. godine na nekoliko je sati otvoren koridor kojim se ka Nezuku zaputilo hiljade preživjelih Bošnjaka iz zaštićene zone Srebrenica. Koridor je otvorio komandant zloglasne Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske Vinko Pandurević nakon pregovora s majorom Šemsudinom Muminovićem. Pandurević je godinama, tokom suđenja u Hagu, boravka u zatvoru i po izlasku na slobodu, tvrdio kako je koridor otvorio na svoju ruku “kako bi spasio ljudske živote”. Istina je da je koridor otvoren jer je Pandurević strahovao od poraza njegove brigade i gubitka Zvornika, koji je tih dana bio pred padom



Image
U aprilu je ove godine Ivica Đikić objavio dokumentarni roman o genocidu u Srebrenici nazvan Beara. Na skoro 250 strana portretirao je Đikić Ljubišu Bearu, oficira Vojske Republike Srpske (VRS), predratnog kapetana mornarice, odanog KOS-ovca, kreatora srebreničkog masakra. Beara je bio ključni logističar strijeljanja zatočenih Srebreničana. Municija, jedinice, lokacije, gorivo, kamioni, bageri, sve je to pronašao, osigurao i osmislio Beara u prvim danima jula 1995. godine. Đikić u svom romanu, portretirajući zlotvora osuđenog na doživotni zatvor, na osnovu dokumentacije Tribunala u Hagu, izjava svjedoka, svjedočenja optuženih, hiljada drugih dokumenata, piše izvanredno uzbudljiv roman koji se u dahu čita od korica do korica. Đikić u gotovo svakom pasusu, na svakoj stranici piše o ponekom detalju srebreničke tragedije od kojeg bi se mogla napraviti zasebna priča, još jedan roman. Jedan takav dio jeste i onaj o Vinku Pandureviću, komandantu zloglasne Zvorničke brigade VRS‑a. Dio o danu kada je Pandurević odlučio, isprepadan izglednim kontraudarom Armije BiH i još izglednijim padom Zvornika, otvoriti koridor kako bi se kolona Srebreničana, u zbjegu u planinama oko Srebrenice, mogla probiti ka Nezuku.

Pandurevićev koridor

O otvaranju koridora i Pandurevićevoj odluci da pregovara s oficirima Armije BiH, Ivica Đikić, između ostalog, piše sljedeće: “Vinku Pandureviću, zapovjedniku Zvorničke brigade, nitko od nadređenih nije kasnije osobito zamjerio što se oglušio o naredbu više komande i što je, na svoju ruku i skrivajući se kao lopov, dogovorio otvaranje sigurnog prolaza koloni od sedam ili osam tisuća bošnjačkih muškaraca iz Srebrenice. O tome svjedoči i poslijeratno veoma brzo napredovanje potpukovnika Pandurevića do generalskog čina i visokih dužnosti u Vojsci Jugoslavije. Da, Glavni štab Vojske Republike Srpske jest naložio hitnu istragu o Pandurevićevom postupku, u inspekciju u Zvornik došli su visoki oficiri Glavnog štaba – pukovnik Bogdan Sladojević, pukovnik Nedeljko Trkulja i pukovnik Milovan Stanković – ali svakom iole razumnom odmah je bilo jasno da je Pandurevićev autonomni manevar otvaranja koridora bio inteligentan potez zrelog zapovjednika, premda je tridesetošestogodišnji Vinko Pandurević bio uvjerljivo najmlađi među svim oficirima uključenima u srebreničku operaciju.

Da se svjesno nije oglušio o naredbe Glavnog štaba i komande Drinskog korpusa, linija obrane prema Zvorniku bila bi razbijena ili najozbiljnije ugrožena jer su trupe Armije Bosne i Hercegovine u tom času, u području Baljkovice i Nezuka, unatoč velikim gubicima, naprosto bile mnogoljudnije i motiviranije, ljudi su spašavali glave, a poginuli vojnici Zvorničke brigade brojali bi se desecima i desecima. Da Pandurević nije učinio to što je učinio, iako je usput manifestirao nepovjerenje u mudrost i ozbiljnost viših zapovjedništava, sve bi došlo u pitanje: i važan teritorij, i ljudstvo brigade, i završetak Bearine operacije ubijanja.

Kada se ta nedjelja, 16. srpnja 1995., sasvim pojednostavni i svede do crno-bijelog, ili kad se isključi razmatranje njegove motivacije, može se reći da je Vinko Pandurević tog dana donio odluku koja je izravno spasila živote sedam ili osam tisuća bošnjačkih muškaraca iz Srebrenice. Nije poslušao zapovijedi generala Mladića, odnosno generala Radivoja Miletića i Radislava Krstića, da uništi i zarobi kolonu koja se probijala prema sjeveru nego je ljude propustio u život. Kad se uključi pitanje motiva, dolazi se do toga da je Pandurević odbio poslušati zapovijed zato što je objektivno bila suluda u odnosu na stvarno stanje na ratištu, a ne zato što je bio humanistički raspoložen i što je htio spašavati živote srebreničkih Bošnjaka. Ponio se kao racionalan, lukav i odgovoran zapovjednik, koji ponajprije vodi računa o životima svojih vojnika, no pretpostavljam da je to od sporedne važnosti ljudima koji su se spasili prolaskom kroz Pandurevićev koridor.”

Šemsudin Muminović za “Stav”

Snage Vinka Pandurevića ušle su, faktički, prve i u Srebrenicu. Šestog jula su se okupili i stavili trake na ruke. Sedmog jula ujutro počeo je napad i 11. jula, u 16:05 sati sam na komandnom mjestu saznao da je Srebrenica pala. To je nama bio signal za okupljanje. Situacija je bila veoma kompleksna, dio udarnih snaga bio je odvojen od nas i radio je na deblokadi Sarajeva. Naser Orić imao je u to vrijeme uz sebe 24 čovjeka koja su bila na školovanju i našli smo se odmah u Živinicama, na stadionu “Slavena”. Naredio sam da se skupljaju dobrovoljci. Najviše ljudi došlo je iz Prve muslimanske brigade i oformio sam dva isturena komandna mjesta cijeneći pravce kuda će ljudi izaći iz Srebrenice. Jedno IKM je napravljeno u Nezuku, drugo u Kladnju. Ja sam već uvečer 11. jula bio u Nezuku, s dijelom svojih i s Naserovim ljudima. To je bilo IKM 24. divizije.

Sutradan smo radili na pravljenju što više prislušnih stanica jer nismo imali nikakvu vezu sa snagama koje su se izvlačile iz Srebrenice. Pored onih koje smo već imali, napravili smo još 30‑ak prislušnih centara na okolnim brdima, već smo znali sve o čemu razgovaraju u Zvorničkoj brigadi. Slušali smo komunikaciju između “Zlatara” i “Palme”, dakle komande Drinskog korpusa i komande Zvorničke brigade. Nakon toga, 13. jula, fingiram da sam poslao grupu ljudi i Nasera u predio Raševa, to je jedan dio desno od glavnog pravca proboja i, čim su to oni čuli, a znali smo da nas slušaju, krenuli su tamo i čitav su dan pucali po tom području. Mislim da su ispucali milion metaka. To je bila taktička igra, Naser nije tada bio tu ubačen.

Mi smo već 12. i 13. jula znali za ubistva, znali smo za traženje traktora, autobusa, bagera, svega onoga što je tražio Popović od Zvorničke brigade. Imali smo podatke i mogli smo na karti pratiti moguće pravce do kojih su naši ljudi došli i kako napreduje kolona. Naši su dobrovoljci uglavnom bili ljudi iz Podrinja, to nam je i bio problem jer je puno njih otišlo ka Kladnju da vidi šta im je s familijama, da li je iko ostao živ. Prvi kontakt sa Srbima imao sam 15. jula, tada s Draganom Obrenovićem. Bilo je to nakon što sam pokušao napad s dijelom manjih snaga koje sam imao, možda jedan bataljon ukupno. Obrenović mi se javio, Vinko Pandurević tada još uvijek nije bio tu, stići će tek u popodnevnim satima. IKM Zvorničke brigade bilo je na Kitovicama.

Napali smo i uzeli smo dva sela dolje prema Baljkovici. U međuvremenu, tražio sam da se vrate naši ljudi iz Sarajeva, da se skupi sve što je moglo, da probijemo koridor. Tada smo se opet odlučili na taktičku prevaru. Naser je s dobrovoljcima otišao na jednu stranu i mi smo otvoreno razgovarali motorolama kako bi nas čuli. Sve to vrijeme traju pregovori, ali Obrenović ne može ništa odlučiti bez Pandurevića. Javio se tek sutradan kada smo izveli žestok napad i zauzeli dobar dio njegovih položaja. Uništili smo komandu bataljona, minobacačke položaje, zarobili mnogo opreme. Razbili smo liniju fronta i spojili smo se sa snagama iz Srebrenice oko podne, nakon šest sati borbe. Pandurević tada laže u svom izvještaju nadređenima, smanjuje značaj proboja, tvrdi da su pala samo dva rova, da nema gubitaka…

Milenko Živanović i general Krstić sve to vrijeme naređuju da se po svaku cijenu spriječi proboj naših snaga ka slobodnoj teritoriji. Traže da im se prave zasjede i slično. Igrom slučaja, mi smo zarobili nekog Tešića na minobacačima, a snage iz Srebrenice u rejonu su Snagova zarobili civilnog policajca Jankovića iz Modriče. Nema ko mene tada nije zvao iz srpskog vrha da im se preda Janković. Tada u znak dobre volje šalju četvero djece, jedno prezimena Orić, u zamjenu za Tešića. Pustili smo ga. Mi smo slušali njihovu komunikaciju i znali smo da se u školi u Grbavcima nalazi veliki broj naših ljudi. Tražio sam da ih se razmijeni za Jankovića. Tada sam dobio naredbu od Delića da se Jankovića ne razmjenjuje.

I nakon toga smo, u 13:05 sati, Pandurević i ja dogovorili koridor pod sljedećim uvjetima: da naše snaga budu prve do linija i da osiguravaju prolazak i prihvatanje ljudi iz Srebrenice, a da na 20 metara od njih budu pripadnici VRS‑a. I s jedne i s druge strane. To je na liniji Bajkovica – Resnik – Tisova Kosa. On je postavio uvjet da se ostavi sva zarobljena tehnika, nije smio prikazati kolike je gubitke imao jer je već lagao u svojim izvještajima. Koridor je trajao do uvečer i tada je zatvoren. Dobio sam zadatak da napadnem dalje prema Zvorniku. Dobio sam dobar dio snaga i Delić mi je naredio da napravim plan za dejstvo kojim bi probali da izvučemo ljude. To je bila pogrešna odluka jer smo sve te ljude mogli provesti kroz koridor.

Taj je napad počeo 21. jula i ja sam napustio poziciju iz revolta, vratio se i počeo skupljati ljude koje ću slati u širi rejon Udrča kako bi skupljali dio ljudi koji su tamo ostali. Srbi su se itekako plašili da će Zvornik pasti, čitav grad bio je spakovan i spreman za bijeg. Da smo imali dovoljno snaga, mogli smo se provući kroz koridor i napasti na grad.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Melek » 12 Jul 2019, 07:31

Tek sad svijetu dolazi u glavu obim ovog zločina.
Srbija će sve u BiH izgubiti, baš zbog ovog genocida.
I što ga više bude negirala a istovremeno i veličala
kao neku tamo pobjedu, to će više da gubi i samu sebe.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 18 Jul 2019, 09:44

OHR: BiH će imati zakon o zabrani negiranja genocida prije 11. jula 2020.


Image

Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko najavio je da će BiH sljedeće godine imati zakon o zabrani negiranja genocida, ocijenivši da je priznanje genocida civilizacijska norma.
Prisustvujući obilježavanju 24. godišnjice genocida u Potočarima, Inzko je kazao da će se zalagati da se u Parlamentu BiH donese zakon o zabrani negiranja genocida, te dodao da "već radi na tome".

Stav OHR-a

No, u javnosti se pojavila polemika o tome na koji način se visoki predstavnik, uslovno rečeno, može pojaviti u ulozi zakonodavca. Da li će nametnuti pomenuto zakonsko rješenje ili će ga u parlamentarnu proceduru uputiti posredstvom ovlaštenih predlagača zakona?

U pokušaju da odagnamo dileme, portal Vijesti.bazatražio je pojašnjenja od OHR-a.

"Nemamo ništa dodati na ono što je visoki predstavnik više puta izjavio na ovu temu, uključujući i u Potočarima 11. jula kada je zagovarao usvajanje zakona koji bi zabranio negiranje genocida u Srebrenici. Kada bude spreman nacrt zakona koji se odnosi na negiranje genocida, a eventualno i na negiranje holokausta, trebat će ga uputiti odgovarajućim tijelima kako bi poslije Parlamentarna skupština mogla raspravljati o tom pitanju", rečeno je iz OHR u dopisu upućenom našem portalu.

Iz OHR su potcrtali i da bi od izuzetnog značaja bilo kada bi Parlamenta BiH usvojio takav zakon prije 25. godišnjice genocida u Srebrenici u julu 2020.

Upitna podrška poslanika iz RS

Sudeći prema ovakvom stavu OHR-a, očigledno je da će visoki predstavnik zakon o zabrani negiranja genocida u parlamentarnu proceduru uputiti posredstvom nekog od ovlaštenih predlagača zakona, a to su, prema Ustavu BiH, Predsjedništvo BiH, Savjet ministara BiH, poslanici ili delegati u Parlamentu BiH, grupa poslanika ili delegata, te parlamentarne komisije.

Ukoliko se ovaj zakon nađe pred državnim poslanicima i delegatima, glasanje će se odvijati na način koji je predviđen Ustavom BiH. To znači da će za njegovo usvajanje biti potrebna opšta, ali i entitetska većina.

Imajući u vidu činjenicu da srpski predstavnici u Parlamentu BiH ni ranije nisu podržali zakonske prijedloge o zabrani negiranja genocida, za pretpostaviti je da će isti ishod biti i ukoliko se zakonsko rješenje inicirano od visokog predstavnika nađe u parlamentarnoj proceduri.

Nametanje zakona

BiH bi mogla dobiti zakon o zabrani negiranja genocida u slučaju da visoki predstavnik odluči da ga nametne. Preciznije, visoki predstavnik, prema Dejtonskom mirovnom sporazumu i bonskim ovlaštenjima, ratifikovanim u Vijeću sigurnosti UN-a, može donijeti odluku kojom se donosi zakon o zabrani negiranja genocida. Time bi takav zakon postao važeći u BiH, odnosno stupio bi na snagu osam dana nakon objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

Isti zakon naknadno bi u svojim parlamentima mogli usvojiti drugi organi u BiH, ali to ne mora biti praksa. Naime, mnoštvo je primjera koji pokazuju da određene odluke, amandmani ili zakoni, koje su nametali bivši visoki predstavnici, uopšte nisu prošli kroz parlamentarnu proceduru.

Jedan od takvih primjera su amandmani koje je na Ustav FBiH nametnuo bivši visoki predstavnik Wolfgang Petritsch, a koji nikada kasnije nisu prošli kroz parlamentarnu proceduru u FBiH. Petrischevi amandmani na Ustav FBiH i danas su na snazi.

(Vijesti.ba)
online

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Nice try » 19 Jul 2019, 08:30

Vrhovni sud u Holandiji izreći će danas pravosnažnu presudu po žalbama majki Srebrenice i države Holandije na presudu Apelacionog suda iz 2017. godine, prema kojoj je Holandija djelimično odgovorna za smrt oko 300 Srebreničana ubijenih u julu 1995. godine.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/danas-p ... /190719004
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Pravosnažno: Holandija je djelimično kriva za smrt 350 Srebreničana u julu 1995.

Post by Mala_Mu » 19 Jul 2019, 09:30

Danas presuda o odgovornosti Holandije za ubistva Srebreničana u julu 1995.
Image

Vrhovni sud u Holandiji izreći će danas pravosnažnu presudu po žalbama majki Srebrenice i države Holandije na presudu Apelacionog suda iz 2017. godine, prema kojoj je Holandija djelimično odgovorna za smrt oko 300 Srebreničana ubijenih u julu 1995. godine.


Izricanju presude prisustvovat će predstavnice Pokreta Majke enklava Srebrenica i Žepa, a ranije je iz udruženja istaknuto kako se očekuje zadovoljenje dugo čekane pravde.

Podsjećamo, više od 6.000 članova porodica stradalih u genocidu u Srebrenici tužilo je Holandiju 2007. godine zbog odgovornosti za genocid u Srebrenici, a Okružni sud u Hagu je 2014. godine utvrdio da je ova država "djelimično odgovorna" za smrt Srebreničana, odnosno samo za više od 300 muškaraca koje je holandski bataljon 13. jula 1995. protjerao iz UN-ove baze znajući da će biti ubijeni.

I pored toga što je na nju uložena žalba zbog ograničenosti odgovornosti, bio je to prvi put da je utvrđena odgovornost neke države za zločin koji su počinili ili koji nisu spriječili njeni vojnici unutar mandata Ujedinjenih nacija.

Na ovu presudu porodice žrtava i država Holandija su uložile žalbu, a Apelacioni sud je 2017. potvrdio "djelimičnu odgovornost" Holandije.

Danas se, konačno, očekuje pravosnažna i konačna odluka, a nakon žalbe upućene po presudi 2017. godine.

klix.ba

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Pravosnažno: Holandija je djelimično kriva za smrt 350 Srebreničana u julu 1995.

Post by Mala_Mu » 19 Jul 2019, 10:49

Pravosnažno: Holandija je djelimično kriva za smrt 350 Srebreničana u julu 1995.

Image

Vrhovni sud Kraljevine Holandije danas je potvrdio raniju odluku prema kojoj je Holandija djelimično odgovorna za smrt 350 Srebreničana u julu 1995. godine, javljaju holandski mediji.

Ubijeni Srebreničani za koje Holandija snosi odgovornost istjerani su iz baze holandskog bataljona UN-a 13. jula 1995. nakon čega su likvidirani. Kako je Vrhovni sud odlučio, Holandija je kriva za odgovornost u omjeru od 10 posto, a u kontekstu procjene vjerovatnoće da bi zarobljeni muškarci preživjeli da su ih holandski vojnici zadržali u bazi.

Taj omjer je 2017. godine iznosio 30 posto.

Riječ je o konačnoj, pravosnažnoj presudi najvišeg sudskog organa u Holandiji, a nakon žalbe predstavnika porodica ubijenih u genocidu u Srebrenici na zaključak po apelaciji iz 2017. godine na istovjetnu presudu Okružnog suda u Hagu iz 2014. godine.

Tada je Holandija proglašena odgovornom za smrt Srebreničana u omjeru od "30 posto" sa zaključkom kako "nije sigurno" da bi uspjeli preživjeti da su ostali u bazi holandskog bataljona. Bitno je podsjetiti da je tom odlukom Holandija oslobođena odgovornosti za stradanje Srebreničana koji nisu bili unutar baze Holandskog bataljona stacioniranog u Potočarima.


Prema toj presudi, Holandija je dužna isplatiti odštetu porodicama žrtava. Sam iznos odštete nije preciziran.

Istovremeno, država Holandija je podnijela žalbu po istom predmetu, ali sa zahtjevom da se kraljevina oslobodi odgovornosti za događaje iz jula 1995. godine.

Vojska Republike Srpske ušla je u Srebrenicu 11. jula 1995. godine, a građani su potom zatražili zaštitu u bazi holandskog bataljona UN-a, s obzirom na to da je do tog dana Srebrenica bila zaštićena zona Ujedinjenih nacija.

Zaštita nije pružena, djeca i žene su odvojeni od muškaraca nakon čega su poslani na teritoriju pod kontrolom Armije RBiH. Muškarci su zadržani i uslijedila je masovna likvidacija zatečenih i onih koji su naknadno zarobljeni prilikom bježanja prema slobodnoj teritoriji.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Pravosnažno: Holandija je djelimično kriva za smrt 350 Srebreničana u julu 1995.

Post by storm » 19 Jul 2019, 11:42

Fuj..
Znaci nakon žalbe majki Srebrenice, skinuli su odgovornost cokulasa sa 30 na 10% :lud
Već sama postavka o krivnji u postocima je van pameti i razuma :bua
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83786
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10909 times
Been thanked: 16209 times
Status: Offline

Re: Pravosnažno: Holandija je djelimično kriva za smrt 350 Srebreničana u julu 1995.

Post by Fuddo » 19 Jul 2019, 11:48

Ma mislim, hajmo biti realni,
Ova tuzba bi imala smisla da se odnosi na UN, a drzava Holandija tesko da je imala kakav mandat po kojem je tih dana mogla samostalno djelovati u Srebrenici.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Pravosnažno: Holandija je djelimično kriva za smrt 350 Srebreničana u julu 1995.

Post by Melek » 19 Jul 2019, 11:51

stoka holandska
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Naseef Mushroom and 18 guests