Zašto je Jugoslavija najbolja država u historiji

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Titove brigade lopatama probile Vranduk za 7 mj, sada ga za toliko ne mogu okrečiti

Post by Venera » 25 Jul 2019, 14:20

Socrates wrote: 22 Jul 2019, 15:42 Pa sta se imas cuditi?

Ovdje velicaju nesto sto je sirom Evrope nakon Drugog Svjetskog Rata bilo normalno. I pritom ideoloski velicaju.

Nakon razornih ratova, ljudi rade vise I bolje nego u normalnim uslovima. To nema nikakve veze sa Titom I ideologijom.
Soc, prosla sma kroz tunel Vranduk prije dvij sedmice, radi maksimalno 7 ili 10 osoba, jedna ili dvij osobe su pusile , eh, da li je nomrlano imati smjenu od toliog borja radnika :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Titove brigade lopatama probile Vranduk za 7 mj, sada ga za toliko ne mogu okrečiti

Post by carobnjak N » 25 Jul 2019, 14:25

Ima veze sa ideologijom,kako nema. To je jos bio vakat kad su ljudi vjerovali u ideale , radili dzaba, pa i ginuli.
To je bas vrijeme u kojem su ideologije dostigle svoj vrhunac i imale fanaticne sljedbenike.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Titove brigade lopatama probile Vranduk za 7 mj, sada ga za toliko ne mogu okrečiti

Post by Socrates » 25 Jul 2019, 14:31

Ja nisam mislio da nema veze sa ideologijom, nego da jedna ideologija nema neku izrazitu prednost nad drugom u ovom kontekstu.

Kao sto bi radnici u Hitlerovoj Njemackoj radili ovako u prijeratnoj, ratnoj I poratnoj industriji tako su radili I radnici u Titovoj Jugoslaviji.

Kljucna rijec je (prije, poslije) ratna industrija.
. . . . . . . . .

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Titove brigade lopatama probile Vranduk za 7 mj, sada ga za toliko ne mogu okrečiti

Post by carobnjak N » 25 Jul 2019, 14:34

Ljudi nikako da skontaju da se dogadjaji nikad ne mogu razumjeti izvan konteksta u kojem se desavaju.
Da je sad 45.ta i da imam 20 godina , slusam na radiju parole o drustvu u kojem ce svi biti jednaki, 100% bih uzeo kramp i sav sretan ga ubadao u neko brdo ili prugu , sa drugovima, a bgmi i drugaricama .

niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Titove brigade lopatama probile Vranduk za 7 mj, sada ga za toliko ne mogu okrečiti

Post by Venera » 25 Jul 2019, 14:34

Socrates wrote: 25 Jul 2019, 14:31 Ja nisam mislio da nema veze sa ideologijom, nego da jedna ideologija nema neku izrazitu prednost nad drugom u ovom kontekstu.

Kao sto bi radnici u Hitlerovoj Njemackoj radili ovako u prijeratnoj, ratnoj I poratnoj industriji tako su radili I radnici u Titovoj Jugoslaviji.

Kljucna rijec je (prije, poslije) ratna industrija.
kljucna rijec je lopovluk :rumenko nije problem nemanje raddnika ili sredstava za rad :rumenko
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Titove brigade lopatama probile Vranduk za 7 mj, sada ga za toliko ne mogu okrečiti

Post by Bla » 25 Jul 2019, 14:50

jel' ti se to završio godišnji ili nemaš pametnija posla? :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Titove brigade lopatama probile Vranduk za 7 mj, sada ga za toliko ne mogu okrečiti

Post by Mutevelija » 25 Jul 2019, 15:48

Ja cuo da sae kaze Titine a ne Titove :ovaj :hm
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Titove brigade lopatama probile Vranduk za 7 mj, sada ga za toliko ne mogu okrečiti

Post by Venera » 25 Jul 2019, 16:00

Bla wrote: 25 Jul 2019, 14:50 jel' ti se to završio godišnji ili nemaš pametnija posla? :hm
:ble
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by Maja » 21 Dec 2020, 13:22

Image

U bivšoj Jugoslaviji se proizvodilo skoro sve, "od igle do lokomotive", a na društvenim mrežama s vremena na vrijeme kruži mapa svih firmi koje su nekada postojale.

Oni koji se sjećaju bivše države često kažu kako uopće nije bilo potrebe za uvozom, a da se država zaduživala upravo kako bi se razvijala na ovaj način. Neke od jugoslavenskih proizvoda koristio je cijeli svijet.

Proizvodili su avione, brodove, automobile, kamione, oružje, čak i kompjutere. Tu su naravno i firme koje su proizvodile hranu, odjeću i ostale potrepštine, međutim mnoge od njih više ne postoje ili su u stečaju i propadaju.

Kako bismo se podsjetili na stare dane, napravljena je mapa svih kompanija koje su postojale u današnjoj Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Makedoniji, Sloveniji, Crnoj Gori i Kosovu.

U Bosni i Hercegovini se u TAS-u proizvodio popularni Volkswagenov Golf, ali i "buba" uz pomoć tadašnjeg UNIS-a. Fabrika motora Sarajevo je još jedan od giganata čiji je pogon tokom i nakon rata pokraden i uništen. U Vogošći je, osim TAS-a, bio i PRETIS, lider namjenske industrije u Jugoslaviji gdje se proizvodila municija.

Image

(Proizvodnja automobila u TAS-u u Vogošći)

FAP iz Priboja i TAM iz Maribora proizvodili su teške kamione i šlepere, a kragujevačka Zastava lake transportere. Zastava je proizvodila otprilike 200.000 automobila godišnje.

SOKO je bio ponos vojne industrije, čija je proizvodnja također bila u BiH, a postojala je i državna fabrika aviona u Kraljevu.

Fabrika vagona je bila u Slavonskom Brodu, a u Hrvatskoj je, s obzirom na izlaz na more, bilo najviše brodogradilišta. Jedno je još bilo u Crnoj Gori, ali i u Srbiji. Brodogradilišta u Hrvatskoj - Uljanik u Puli i 3. maj u Rijeci bila su na svjetskom nivou i proizvodila su za strane naručioce najveće prekookeanske brodove.

Jugoslavija je bila jedna od pet zemalja u Evropi koje su imale svoje kompjutere, najpoznatija je vjerovatno bila Galaksija, a prvi proizvedeni kompjuter je bio CER-10. Iskra u Sloveniji i Digitron u Istri (u Bujama) još krajem sedamdesetih počeli su sklapati kompjutere.

Image

(Jugoslovenski popularni kompjuter "Galaksija")

Fabrike Obod, Cer, Gorenje, Iskra, Rudi Čajavec proizvodile su elektro-uređaje, televizore, radioaparate, gramofone, kasetofone i bijelu tehniku, a Borac Beograd čak i aparate za espresso

EI Niš je bio jedan od najboljih svjetskih proizvođača lampi za radijske i TV prijemnike (ugrađivao ih je i Philips), a proizvodnju TV prijemnika u boji počeo je prije Sonyja.

Ovo su samo neke od fabrika koje su postojale u Jugoslaviji, a koje su bile na svjetskom nivou s obzirom na to da bi bilo teško nabrojati ih sve.

Klix.ba

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by prog321 » 21 Dec 2020, 13:42

Zijev. Zijev.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by insomnia » 21 Dec 2020, 13:43

Svako po godine isti tekst
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by prog321 » 21 Dec 2020, 13:45

Em sto je tekst naporan. Al je lazan.
Sve sto se proizvodilo bilo je kopija zapada samo lošije kvalitete.
Cak i ona folcika iz sarajeva nije se mogla mjeriti sa onom iz njemacke.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by CikCikCikPogodi » 21 Dec 2020, 16:50

Kakvi kompjuteri kod nas u to vrijeme. Tekst nicemu ne sluzi i ne govori realnost da bi to kako god propalo sve kad tad u jednom jakom ekonomskom kolpasu koji bi izgledo ko eksplozija tankera. Da nije bilo ratova mi bi postalo ono sto je danas Venezuela.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by dadojović » 21 Dec 2020, 17:09

CikCikCikPogodi wrote: 21 Dec 2020, 16:50 Kakvi kompjuteri kod nas u to vrijeme. Tekst nicemu ne sluzi i ne govori realnost da bi to kako god propalo sve kad tad u jednom jakom ekonomskom kolpasu koji bi izgledo ko eksplozija tankera. Da nije bilo ratova mi bi postalo ono sto je danas Venezuela.
U totalnoj si zabludi.
Informatička znanja, na ovim prostorima, su u sedamdesetima i osamdesetima bila strahovito velika. Navest ću ti jedan primjer koji to dočarava: Boris Sakač je kompjuterizirao Olimpijske igre. Od Moskve 1980 pa nadalje, važio je za "oca" kompjuterizacije Olimpijskih igara.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84431
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16599 times
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by Fuddo » 21 Dec 2020, 17:16

CikCikCikPogodi wrote: 21 Dec 2020, 16:50 Kakvi kompjuteri kod nas u to vrijeme. Tekst nicemu ne sluzi i ne govori realnost da bi to kako god propalo sve kad tad u jednom jakom ekonomskom kolpasu koji bi izgledo ko eksplozija tankera. Da nije bilo ratova mi bi postalo ono sto je danas Venezuela.
Bio je onaj ZX Spectrum
Prikopcas ga kasetofon i program ucitavas sa kasete.
I onda pocen zujit jedno pola dana
Annn annn annnn
I nacrta krug na ekranu.
Zajeban pravo
Dozvolite da se obratimo

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by CikCikCikPogodi » 21 Dec 2020, 17:16

dadojović wrote: 21 Dec 2020, 17:09
CikCikCikPogodi wrote: 21 Dec 2020, 16:50 Kakvi kompjuteri kod nas u to vrijeme. Tekst nicemu ne sluzi i ne govori realnost da bi to kako god propalo sve kad tad u jednom jakom ekonomskom kolpasu koji bi izgledo ko eksplozija tankera. Da nije bilo ratova mi bi postalo ono sto je danas Venezuela.
U totalnoj si zabludi.
Informatička znanja, na ovim prostorima, su u sedamdesetima i osamdesetima bila strahovito velika. Navest ću ti jedan primjer koji to dočarava: Boris Sakač je kompjuterizirao Olimpijske igre. Od Moskve 1980 pa nadalje, važio je za "oca" kompjuterizacije Olimpijskih igara.
Da su nam bila velika mogli bi danas vidati stotine starih Apple, Commodore, Amiga kompjutera na prodaji. Ali nije se moglo kad ti drzava lupi carinu "NE ZAPADNJACKO". Mislim kontam ja te carine, ali na neke stvari nije ih trebalo ni biti. E sad to oko Olimpijade, to su samo vidjeli rukovodioci i odrzavaci kompjutera. Znam sta ti pricam jer mi se stari bavio servisiranjem kompjutera po velikim preduzecima u to doba. I samo je vidio nekoliko puta u kuci kompjuter, i to samo kod visokih funkcionera. Ali i njima bilo skupo igrice za njih uvoziti, pa krijumcarili da djecu drze smirenu. Bas da samo bili po tim parametrima razvijeni kako vi mislite, imali bi i internet donekle prije 90-tih a ne tik prije rata se poceli spajati izmedu fakulteta.

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by CikCikCikPogodi » 21 Dec 2020, 17:26

Fuddo wrote: 21 Dec 2020, 17:16
CikCikCikPogodi wrote: 21 Dec 2020, 16:50 Kakvi kompjuteri kod nas u to vrijeme. Tekst nicemu ne sluzi i ne govori realnost da bi to kako god propalo sve kad tad u jednom jakom ekonomskom kolpasu koji bi izgledo ko eksplozija tankera. Da nije bilo ratova mi bi postalo ono sto je danas Venezuela.
Bio je onaj ZX Spectrum
Prikopcas ga kasetofon i program ucitavas sa kasete.
I onda pocen zujit jedno pola dana
Annn annn annnn
I nacrta krug na ekranu.
Zajeban pravo
Pa naravno da ce praviti takav zvuk kad ga je proizvodi proizvodac satova.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84431
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16599 times
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by Fuddo » 21 Dec 2020, 17:30

CikCikCikPogodi wrote: 21 Dec 2020, 17:26
Fuddo wrote: 21 Dec 2020, 17:16

Bio je onaj ZX Spectrum
Prikopcas ga kasetofon i program ucitavas sa kasete.
I onda pocen zujit jedno pola dana
Annn annn annnn
I nacrta krug na ekranu.
Zajeban pravo
Pa naravno da ce praviti takav zvuk kad ga je proizvodi proizvodac satova.
Ma ja ba
Tako nesta
Najzejebanije je bilo napravit algoritam
Kasnije program ide ko oSale
Tehnika
Dozvolite da se obratimo

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37362
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24761 times
Been thanked: 4682 times
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by ElTriconi » 21 Dec 2020, 17:32

Fuddo wrote: 21 Dec 2020, 17:30
CikCikCikPogodi wrote: 21 Dec 2020, 17:26

Pa naravno da ce praviti takav zvuk kad ga je proizvodi proizvodac satova.
Ma ja ba
Tako nesta
Najzejebanije je bilo napravit algoritam
Kasnije program ide ko oSale
Tehnika
Jest, treba skontat pa kucat. More svak otkucat program al ne more svak skontat najefikasniji nacin ☺️
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Mapa proizvodnje u Jugoslaviji: Pravljeni su avioni, kompjuteri, brodovi...

Post by insomnia » 21 Dec 2020, 17:33

Onda doso Alija i upalio svjetlo
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Post Reply

Return to “Jugonostalgija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests