Hidžab, nikab, burka

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Mutevelija » 22 Sep 2019, 01:19

Sjeverna Koreja na svom teritoriju ima pravo radit sta hoce i nikakva ljudska prava i demokratije ne mogu opravdati napad ili na neki nacin upletanje i implementacija demokratije u tu drzavu.

To je njihov stil zivota ili Kine.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Dorian » 22 Sep 2019, 01:20

Seksa. Nema dobne granice.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Dorian » 22 Sep 2019, 01:22

Mutevelija wrote: 22 Sep 2019, 01:19 Sjeverna Koreja na svom teritoriju ima pravo radit sta hoce i nikakva ljudska prava i demokratije ne mogu opravdati napad ili na neki nacin upletanje i implementacija demokratije u tu drzavu.

To je njihov stil zivota ili Kine.
Da je to tako danas bi svijet bio mnogo drugačiji jer se SAD ne bi umiješale u 2. svjetski rat.

Kao kada ti država nasilu otkupi imovinu zbog izgradnje autoputa jer je javni interes važniji od tvog privatnog, tako je i u odnosu država.

Druga stvar je što se to zloupotrebljava.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Mutevelija » 22 Sep 2019, 01:23

Ama u Sa da bi seksao mora ozenit se sto je tacno za Jemen za saudiju ne znam.

Dakle prvo brak, zato ti i.kazem da grijesis jer ovaj bez braka bi bio isiBan za odnos.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Mutevelija » 22 Sep 2019, 01:24

Dorian wrote: 22 Sep 2019, 01:22
Mutevelija wrote: 22 Sep 2019, 01:19 Sjeverna Koreja na svom teritoriju ima pravo radit sta hoce i nikakva ljudska prava i demokratije ne mogu opravdati napad ili na neki nacin upletanje i implementacija demokratije u tu drzavu.

To je njihov stil zivota ili Kine.
Da je to tako danas bi svijet bio mnogo drugačiji jer se SAD ne bi umiješale u 2. svjetski rat.

Kao kada ti država nasilu otkupi imovinu zbog izgradnje autoputa jer je javni interes važniji od tvog privatnog, tako je i u odnosu država.

Druga stvar je što se to zloupotrebljava.
Nema to veze nikakve sad nije rat.
A Sad se umijesale rafo broda u Pearl Harboru sto su servirali japancims.

Opet nema veze otkupljivanje na silu autoputa od fizicke osobe i Drzave
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Dorian » 22 Sep 2019, 01:25

OK, da ne širimo dalje priču, mislim da smo jasno rekli na čemu smo.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Chloe » 22 Sep 2019, 16:20

Zanimljivo kako se podcjenjuje intelekt visoko obrazovanih žena, uspješnih, koje žive i rade u demokratskom društvu a pokrivene.

Ne znaju tumačiti Kur'an?
Neko ih prisilio da se pokriju?
Ne znaju misliti svojom glavom nego to sve postižu preko veze... :hm

Pokrivene žene uspješne alpinistice, menadžerice, terapeutkinje, novinarke...


Šok kolegice koja je vidjela djevojku koja nosi maramu kako se rola na Vilsonovom šetalištu potakao je Aidu Redžepagić da da svoj doprinos otkrivanju predrasuda i rušenju stereotipa u našem društvu.

Aida, profesorica engleskog jezika i književnosti i fotografkinja, sedam mjeseci je radila na projektu koji je obuhvatao izložbu fotografija i priča uspješnih pokrivenih žena. Svoje radove i iskustva pod nazivom "Tolerancija na testu: Otkrivanje predrasuda" objavila je u Centru za edukaciju i istraživanje Nahla u Sarajevu, u povodu 16. novembra, Međunarodnog dana tolerancije.

"Šok moje kolegice bio je 'pozitivan', ali ipak šok, što je za mene značilo i predrasudu. Tada sam odlučila pokazati da postoji mnogo šira slika od one što nam se plasira. Pronašla sam žene koje nose hidžab i bave se različitim zanimanjima", kaže Redžepagić.

Fotografije i razgovori


Pronašla je uspješne novinarke, alpinistice, doktorice, menadžerice, wellness terapeutkinje i sa njima porazgovarala.

"Sa svakom od njih provela sam po nekoliko sati, a s nekima i po cijeli dan jer nisam željela samo da ih fotografišem, nego i da ih upoznam, porazgovaram s njima. Zbog toga ispod svake fotografije možete vidjeti i djelić naših razgovora, nešto što sam izvukla upravo iz tih druženja", priča Aida.

Ona priznaje da je radeći na ovom projektu radila i na vlastitim predrasudama.

"Vrlo često nismo ni svjesni da ih imamo. Društvo nam nameće neke stereotipe i mi ih prihvatimo kao takve ne dovodeći ih u pitanje i ne preispitujući ih. Tako, naprimjer, većina ljudi kada čuje nekoga ko dolazi iz ruralnih područja i ima drugačiji naglasak okarakteriše tu osobu kao manje obrazovanu, uskog razmišljanja i u najgorem slučaju (a što nije rijetkost) manje vrijedu. Na isti način društvo stvara stereotipe o ženama vozačima i niz drugih predrasuda sa kojima se svakodnevno susrećemo a da ih i nismo svjesni", priča Redžepagić.

Svako ima svoju viziju osobe u koju gleda


Žene s hidžabom izabrala je jer, kako kaže, većina ljudi pri samom viđenju hidžaba ima "svoju viziju osobe u koju gleda".

"Ponekad je ona neutemeljeno pozitivna (povjerenje u osobu samo iz razloga sto nosi maramu iako je ne poznajemo) ili negativna (mislimo da je zatvorena za komunikaciju i da ako ne dijelimo istu religiju nemamo o čemu s tom osobom razgovarati). Kao što je jedna od djevojaka koje sam fotografisala rekla: 'To bi vam isto bilo kao kada biste rekli da su sve djevojke kratke kose iste. Možda mi nemamo nista zajedničko, možda nikada nismo gledale iste filmove, čitale iste knjige, osim hidžaba ništa drugo nas ne veže!", kazala je Aida.

Upravo ovom izložbom htjela je razotkriti taj stereotip o "pokrivenima", pokazati da je slika mnogo šira i da trebamo sami sebi dozvoliti da povremeno preispitamo vlastite predrasude i oslobodimo ih se, o kome god da se radi.

https://www.google.com/amp/s/www.klix.ba/amp/141117041
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Mutevelija » 02 Jan 2020, 14:37

Sura Nur.- Svjetlost

3.Bludnik se ne treba ženiti osim bludnicom ili mnogoboškinjom, a bludnica ne treba biti poželjna osim bludniku ili mnogobošcu, to je zabranjeno vjernicima.

4. One koji okrive poštene žene, a ne dokažu to s četiri svjedoka, sa osamdeset udaraca biča izbičujte i nikada više svjedočenje njihovo ne primajte; to su nečasni ljudi,

5. osim onih koji se poslije toga pokaju i poprave, jer i Allah prašta i samilostan je!

6. A oni koji okrive svoje žene, a ne budu imali drugih svjedoka, nego su samo oni svjedoci, potvrdiće svoje svjedočenje zakletvom Allahom, i to četiri puta da zaista govore istinu,

7. a peti put da ih pogodi Allahovo prokletstvo ako lažu!

8. A ona će kazne biti pošteđena, ako se četiri puta Allahom zakune da on, doista, laže,

9. a peti put da je stigne Allahova srdžba, ako on govori istinu!
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Chloe » 02 Feb 2020, 09:55

Tolerancija / Danas je Svjetski dan hidžaba: Evo kako je ustanovljen i zašto je važan


Prvi februar obilježava se kao Svjetski dan hidžaba od 2013. godine.
nazma_khan.jpeg
Ustanovljen je na prijedlog tadašnje studentice Nazme Khan iz Njujorka koja je željela podstaknuti muslimanke koje ne nose hidžab, kao i nemuslimanke, da samo jedan dan dožive iskustvo nošenja hidžaba.

Na ovo se odlučila nakon što je u Njujorku, poslije terorističkog napada 2001. godine, doživjela brojne neugodnosti zato što nosi hidžab.

Željela je pokrenuti aktivnu kampanju kojom bi senzibilizirala sve one koji koji imaju određene predrasude, stereotipe prema hidžabu kao stilu i načinu odjevanja žene muslimanke. Htjela je potaći na vjersku toleranciju i razumijevanje.

A Nazma je tačno znala o čemu govori. Ova društvena aktivistkinja došla je u SAD iz Bangladeša kada je imala 11 godina, što je osjetljivo doba. Bila je jedina koja nosi hidžab u školi. Svog iskustva se sjeća kao teškog, piše WorldHijabDay.com.

„Odrastajući u Bronxu, doživjela sam veliku diskriminaciju zbog hidžaba. U srednjoj školi su me zvali 'Batman' ili 'ninja'. Kad sam nakon 11. septembra krenula na sveučilište, zvali su me Osama bin laden ili terorista. Bilo je užasno. Mislila sam da je jedini način da se zaustavi diskriminacija ako zamolimo naše sestre da sami iskuse hidžab“, ispričala je jedne prilike Nazma.
Odlučila da hidžab promoviše kao snagu i ponos žene muslimanke.

Od te 2013. godine, na ovaj datum, žene širom svijeta objavljuju svoje fotografije, videozapise, pričajući svoja iskustva i mišljenja o hidžabu. Pa tako i ove.

"Kada pozovemo žene da nose hidžab jedan dan, ne tražimo od njih da idu protiv svoje vjere. Ipak, kada od nas traže da skinemo hidžab, zapravo se traži da idemo protiv svoje vjere, što je kršenje osnovnih ljudskih prava", ističu na stranici WorldHijabDay.

Akcija obilježavanja Svjetskog dana hidžaba dobila je globalne razmjere. Već se nekoliko godina obilježava i u našoj zemlji.


https://www.google.com/amp/s/www.radios ... zan/365928
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Chloe » 02 Feb 2020, 09:59

Velika Kladuša / Obilježen Svjetski dan hidžaba: To je ponos, zaštita i pravo muslimanki.


Image

Mirnom šetnjom ulicama Velike Kladuše i porukama podrške svim ženama koje nose hidžab u ovom gradu je danas obilježen 1. februar Svjetski dan hidžaba.

Simbolično obilježavanje ovog datuma organizirao je Odjel za brak i porodicu Medžlisa IZ Velika Kladuša
, a u centru ovog grada okupilo se nekoliko desetina žiteljki Velike Kladuše.

Prema riječima Asmire Miljković Nadarević, koordinatorice Odjela za brak i porodicu Medžlisa IZ Velika Kladuša, simbolična šetnja i okupljanje organizovani su u cilju boljeg razumijevanja i rušenja predrasuda, kao i kontroverzi koje se vežu za hidžab.

"Svjedoci smo da vrlo često mediji stvaraju predrasude o hidžabu, pa to neko uzima zdravo za gotovo, a neko iz neznanja. Naš hidžab je naš način života i niko nam ne može osporavati takvo pravo", kazala je Miljković Nadarević.

Enisa Velić godinama nosi hidžab i na današnje okupljanje je došla, kako kaže, jer želi da bude podrška svakoj ženi koja nosi hidžab.

"Naša poruka je da mi nismo neko ko stoji sa strane i čeka da neko drugi progovori umjesto nas. Itekako znamo svoja prava, imamo svoj cilj i hidžab nam u tome nije prepreka. On je naš ponos, naša zaštita i to pravo želim svakoj drugoj ženi muslimanki", rekla je Velić.

Simboličnoj šetnji danas se pridružila i Bisenija Mušedinović koja je željela, iako ne nosi hidžab, dati podršku svim ženama u ostvarivanju njihovog elementarnog prava.

"Današnji događaj je jedan od načina kako žene same moraju ponavljati kako je pravo na slobodu jedno od temeljnih ljudskih prava. Ovdje sam danas da podržim svoje drage prijateljice, iako inače ne nosim svakodnevno hidžab. Ne trebamo nikada zaboraviti ko smo i šta smo, naravno cijeneći sve ljude u našem okruženju i različitosti u kojima se nalazimo", istakla je Mušedinović.

Predstavnik Medžlisa IZ Velika Kladuša na današnjem skupu Osman ef. Nadarević kazao je da se događajem nastojalo podsjetiti i na slučaj od prije dvije godine, kada su, prema njegovim riječima, pravosudne institucije pokušale nametnuti diskriminatorna pravila i zakone koji bi zabranili nošenje hidžaba u državnim institucijama.

"Želimo dati podršku svim ženama koje rade u tim institucijama, ali i poslati poruku vlastima da pamtimo to što su uradili. Mi nećemo nikada dopustiti da se žene sa hidžabom diskriminišu na takav način u našoj domovini", rekao je Nadarević.

https://www.radiosarajevo.ba/amp/metrom ... nki/289812


2018. godine
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by prog321 » 02 Feb 2020, 11:16

Realno ja mislim da to zamotavanje žena ima svrhu u njezinom oduzimanju moći nad muškarcima.
Poenta je zamotaj glavu, struk, vrat, uši... itd. Da bi se žena učinila ružnijom .
Čim je ružnija žensko može manje manipulisati muškarce oko sebe. Oduzme joj se moć.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Zagorka » 02 Feb 2020, 11:41

To je njihov izbor odijevanja, možda nije svakoj ženi san da manipuliše koristeći izgled.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by prog321 » 02 Feb 2020, 11:46

Naravno da nije.
Samo pokušavam shvatiti svrhu. Jer imam par pokrivenih oko mene.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Chloe » 02 Feb 2020, 12:08

prog321 wrote: 02 Feb 2020, 11:46 Naravno da nije.
Samo pokušavam shvatiti svrhu. Jer imam par pokrivenih oko mene.
Pitaj te oko sebe... :D
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by prog321 » 02 Feb 2020, 15:30

Izbjegavaju me.
Ja im rekao isto što sam gore napisao. :zubi
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18781
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 663 times
Been thanked: 914 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Nora Ibsenova » 02 Feb 2020, 15:41

prog321 wrote: 02 Feb 2020, 11:46 Naravno da nije.
Samo pokušavam shvatiti svrhu. Jer imam par pokrivenih oko mene.
Nekome je nametnuto, neko zbog svoje volje.
Razlozi i za jedno i drugo mogu biti razni.

Ja to vidim kao drugačiju frizuru.
Ima nas plavih, crnih, crvenih, smeđih pa i pokrivenih.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Chloe » 02 Feb 2020, 15:43

prog321 wrote: 02 Feb 2020, 15:30 Izbjegavaju me.
Ja im rekao isto što sam gore napisao. :zubi
Da si naišao na pokrivenu Krajișkinju, čuo bi sigurno odgovor .. :ooo :D.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by prog321 » 02 Feb 2020, 15:46

Krajiškinji ne bih ništa ni govorio :DD
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Chloe » 02 Feb 2020, 15:47

prog321 wrote: 02 Feb 2020, 15:46 Krajiškinji ne bih ništa ni govorio :DD
Pametan momak... :D.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Hidžab, nikab, burka

Post by Socrates » 02 Feb 2020, 15:50

Ja sam se jednom pobio sa krajiskim medjedom.

Neriješeno. Medjedi i ja uvijek neriješeno.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests