FACEBOOK

Zanimljivi sajtovi, igrice i slično

Imate li profil na FB?

da
117
66%
ne
37
21%
imam više od jednog
13
7%
imam lažni profil
10
6%
 
Total votes: 177

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: FACEBOOK

Post by greeneyes » 22 Sep 2019, 20:42

I kad opalis skrinsot dodje mu obavijest :D.
Samo sabura

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119657
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5645 times
Been thanked: 12154 times
Contact:
Status: Offline

Re: FACEBOOK

Post by Maja » 22 Sep 2019, 20:51

A hebo te sad slucajno saznam. Ja stvarno nikog ne pratim na FB al pogledam price na mesindzeru i eto :grana
Da sam bar nekad nesto lajkala.
Ovako ispade gledam a ne dam...lajk.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: FACEBOOK

Post by Mutevelija » 22 Sep 2019, 20:52

Ni ja nisam znao.

Haj bizi sta te briga ionako ti se te price same naturaju.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119657
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5645 times
Been thanked: 12154 times
Contact:
Status: Offline

Re: FACEBOOK

Post by Maja » 22 Sep 2019, 23:38

Ovo mi ne izlazi iz glave :grana

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18022
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4102 times
Been thanked: 5647 times
Status: Online

Re: FACEBOOK

Post by Vanilla » 22 Sep 2019, 23:42

Ma puno raje tako radi, sta te briga.
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: FACEBOOK

Post by Mutevelija » 22 Sep 2019, 23:42

Joj ti se bezveze sikiras za to za nekog ko nema dlake na jeziku.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: FACEBOOK

Post by Vrag » 22 Sep 2019, 23:46

Gleda, a ne da lajk. Nekome taj lajk znaci sve, kako si sebicna :ccc

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: FACEBOOK

Post by Hannibal » 22 Sep 2019, 23:48

nisam vala ni ja to znao
🐽

User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: FACEBOOK

Post by mentalist » 12 Jan 2020, 22:59

20200112_223915.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3082 times
Status: Offline

Re: FACEBOOK

Post by Chloe » 12 Jan 2020, 23:12

I dalje prosjek korištenja FB 13 minuta dnevno :D. :D.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28477
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1484 times
Been thanked: 1475 times
Status: Online

Re: FACEBOOK

Post by uvijek_kontra » 18 Feb 2020, 13:50

U zadnje vrijeme jako malo koristim FB, najvise u kulinaricnim grupama, malo story i to je to. Objavim tu i tamo nest, a vecinom se cujem s tatom preko fejsa, to i je jedan od razloga da jos uvijek 'postoji'. :hihi

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: FACEBOOK

Post by Dorian » 18 Feb 2020, 13:52

Nemam ja to. Imao 6 mjeseci i odustao.

I uvijek sam se pitao, što su se ljudi pomamili za tim kada je već postojao MySpace koji nikada nije imao probleme sa privatnosti kao što ih ima facebook?

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Znanstvenici su potvrdili: Društvene mreže povećavaju stres, kao i rizik od depresije i samoubojstva

Post by Mala_Mu » 07 Mar 2020, 14:28

Image
Procjenjuje se da društvene mreže danas koristi oko 3 milijarde ljudi, što je otprilike 40 posto svjetske populacije!

S obzirom na količinu vremena provedenog „online“, stječe se dojam da se naš život „preselio“ u virtualni svijet, a stvarni život je pao u drugi plan.


Koliko je snažan utjecaj društvenih mreža, svjedoči i (šokantna) izjava jednog korisnika: „Ako nisi na Facebooku ili Instagramu, ti zapravo ne postojiš“.

Ta je rečenica, naime, bila upućena jednoj mojoj poznanici, koja ne koristi Facebook.

Iako društvene mreže imaju svojih prednosti, pa tako zahvaljujući njima možemo ostvariti i odličnu poslovnu suradnju, proširiti posao, sklopiti nova poznanstva i obnoviti stara prijateljstva, ne smijemo zaboraviti i na njihove opasne učinke na naše zdravlje.

Naime, njihovo pretjerano korištenje može povećati nemir i tjeskobu te povećati rizik od – depresije, čak i samoubojstva.

Lažna slika o sebi

Društvene mreže stalno nas podsjećaju na to da su slika koju stvaramo o sebi i dojam koji ostavljamo na druge zapravo važniji od onoga što mi doista jesmo.

Zbog neprestanog klikanja, provjeravanja statusa, lajkanja i dislajkanja sve je veći broj ljudi pod stresom i sve je više onih koji osjećaju snažnu tjeskobu i depresiju.

Sve su učestalija i samoubojstva, osobito među mladima, izazvana zlonamjernim komentarima, koje u sekundi može pročitati zaista golem broj ljudi.

Takvi komentari mogu teško narušiti život mlade osobe, koja se s tim ne zna i ne može nositi.

Također, natjecateljski duh koji se stvara na mrežama po principu „tko će brže, bolje, ljepše, više…“ u prvi plan stavlja ego, a to u konačnici vodi do velikog nezadovoljstva, frustracije, nemira, osjećaja da nam stalno nešto nedostaje i izmiče.

Stvarni vs. virtualni svijet

Pogledajte malo ljude oko sebe. Možete li ugledati jedno sretno i nasmiješeno lice?

Zatim malo bacite pogled na Instagram profile.

Usporedite ono što vidite u stvarnosti sa slikama na društvenim mrežama, gdje su lica neprestano nasmijana, snimljena u savršenom ambijentu, samo kako bi vam dala do znanja da „žive izvrsno, puno putuju, fantastično jedu, odlično se zabavljaju“ i sl.

Upravo ta nerealna slika u mnogima koji to prate stvara snažnu tjeskobu koja izvire iz pitanja: „Zašto moj život ne izgleda tako?“

Negativni učinci društvenih mreža na mentalno zdravlje

1. Društvene mreže mogu stvoriti snažnu ovisnost


Jednom kad se „zakačimo“ na Instagram ili Facebook, zaista je teško imati kontrolu nad time koliko ćemo vremena provesti „online“ jer izgubimo pojam o vremenu.

Neprestano provjeravanje statusa, lajkanje, ostavljanje komentara i sl. još nas više veže za društvene mreže. I mnogi sve teže podnose dulje vremena biti „offline“.

Ovisnost koju stvaraju društvene mreže očituje se i strahom od toga da ćemo nešto propustiti (engl. FOMO - fear of missing out).

Danas se ovisnost o društvenim mrežama, osobito kod mladih upravo zbog psihičkih poremećaja i porasta broja samoubojstava, smatra problemom kojemu treba ozbiljno pristupiti.


2. Društvene mreže mogu znatno povećati nemir, tjeskobu i nezadovoljstvo



Studija koja je provedena na Sveučilištu Michigan otkrila je da su osobe koje često koriste Facebook sklonije nezadovoljstvu nego oni koji ga koriste u puno manjoj mjeri.

Jedna je britanska studija pokazala da se 70% korisnika društvenih mreža općenito ne može opustiti kada nisu „online“.

Pretjerano korištenje društvenih mreža dovodi do nemira, tjeskobe, zabrinutosti, pomanjkanja koncentracije i fokusa, a može uvelike narušiti i kvalitetu sna zbog smanjene proizvodnje hormona melatonina.

Oni koji puno vremena provode na Facebooku općenito su nezadovoljniji svojim životom nego drugi, pokazala su istraživanja.

Razlog je vrlo jasan: „savršeni“ profili postaju ideal kojem mnogi teže. No taj im ideal neprestano izmiče zato što se realni život, poput rijeke, neprestano mijenja, prepun je izazova i ne možemo ga ugurati u okvir „savršene slike“.


3. Učestalo korištenje društvenih mreža povećava rizik od depresije


Studije su pokazale: što više vremena provedemo na Facebooku ili nekoj drugoj društvenoj mreži, to nam prijeti i veći rizik od depresije.

Također, osobe koje već boluju od nekog oblika depresije sklonije su razvijanju ovisnosti o društvenim mrežama.


Dozirajte korištenje mreža

Ako često koristite društvene mreže, ne dopustite da one upravljaju vama, nego dozirajte njihovu upotrebu.

Također, dobro promislite o tome koliko ćete dragocjenog vremena provoditi u virtualnom (čitaj: izmišljenom), a koliko u onom stvarnom svijetu - s obitelji, prijateljima, voljenom osobom...

Što više vremena provodite „umreženi“, to više gubite na dragocjenim iskustvima, koja vam može ponuditi samo stvarni život!



Izvori korišteni u članku uključuju:
https://theheartysoul.com
http://www.beliefnet.com

Pripremila: Snježana Horvat
alternativa-za-vas.com

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: Znanstvenici su potvrdili: Društvene mreže povećavaju stres, kao i rizik od depresije i samoubojstva

Post by Ariel » 07 Mar 2020, 14:30

Upravu su

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: Znanstvenici su potvrdili: Društvene mreže povećavaju stres, kao i rizik od depresije i samoubojstva

Post by Ariel » 07 Mar 2020, 14:32

Rjesila sam se facebooka i instagrama, ali imam osjecaj da sam postala ovisna o ovom forumu ali opet ne u toliko mjeri koliko sam bila ovisna o facebooku i instagramu.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Znanstvenici su potvrdili: Društvene mreže povećavaju stres, kao i rizik od depresije i samoubojstva

Post by Trafalgar Law » 07 Mar 2020, 15:22

A kada ljude pozoveš da izađu u spoljašnji svijet, i solobode se okova unutarnje nesigurnosti, većina odbija iz samo njima poznatih razloga, stida, i slično tome. Zato većina osoba između 25 -40 godina imaju problema sa depresijom, ne mogu stupiti u stabilnu vezu, nii ostvariti kvalitetna prijateljstva. Društvene mreže smatram korisnim samo ako se upotrebljvaju za sticanje i širenje znanja, međutim, ljudi su zloupotrijebili društvene mreže, dopustivši razvijanju svog alter ega sa kojim imaju znatno više hrabrosti koračati kroz život, ali samo između četiri zida.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80481
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7158 times
Been thanked: 11601 times
Status: Online

Re: Znanstvenici su potvrdili: Društvene mreže povećavaju stres, kao i rizik od depresije i samoubojstva

Post by spacebound » 07 Mar 2020, 15:56

Mislim da je to slucaj kod nesigurnih i nezadovoljnih osoba.
Nista meni ne znace niti govore ta nasmijana lica na fotkama.Drustvene mreze mi sluze ponajvise za ibret :ooo A moglo bi se reci da i ne postojim na njima, jer jako malo objavljujem, a pratim par grupa.Ko je sta rucao, kako se osjeca u kinu i da li je uzbudjen sto ode negdje me bas ne tangira.Volim samo slike s ljetovanja i uopste putovanja .To gledam i zavidim :julia
Inace visim na forumu, fejs jok :sunja
Exchan ❌️

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Znanstvenici su potvrdili: Društvene mreže povećavaju stres, kao i rizik od depresije i samoubojstva

Post by Nice try » 07 Mar 2020, 16:03

Zagovornik sam teze da sve treba raditi s mjerom i ne bi trebalo biti problema.
Svako pretjerivanje, ne samo na netu već i u životu, vodi u razna bolesna stanja.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Znanstvenici su potvrdili: Društvene mreže povećavaju stres, kao i rizik od depresije i samoubojstva

Post by arzuhal » 08 Mar 2020, 16:55

Nice try wrote: 07 Mar 2020, 16:03 Zagovornik sam teze da sve treba raditi s mjerom i ne bi trebalo biti problema.
Svako pretjerivanje, ne samo na netu već i u životu, vodi u razna bolesna stanja.
Tvoja teza je hvale vrijedna, bez obzira na veliku manu da je jedno od suštinskih pitanja koje prati ljudski rod od njegova postanka ili početka njegove svijesti, samosvijesti i razuma: šta je mjera, kolika je i kakva, da li je univerzalna ili ne, te šta ili ko je određuje?

I kako se pridržavati jednom utvrđene ili pronađene mjere, bilo pojedinačne, relativne ili trajne?
uzmi Lysobact

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Znanstvenici su potvrdili: Društvene mreže povećavaju stres, kao i rizik od depresije i samoubojstva

Post by arzuhal » 08 Mar 2020, 16:56

spacebound wrote: 07 Mar 2020, 15:56 Mislim da je to slucaj kod nesigurnih i nezadovoljnih osoba.
Nista meni ne znace niti govore ta nasmijana lica na fotkama.Drustvene mreze mi sluze ponajvise za ibret :ooo A moglo bi se reci da i ne postojim na njima, jer jako malo objavljujem, a pratim par grupa.Ko je sta rucao, kako se osjeca u kinu i da li je uzbudjen sto ode negdje me bas ne tangira.Volim samo slike s ljetovanja i uopste putovanja .To gledam i zavidim :julia
Inace visim na forumu, fejs jok :sunja
Pa i forum ti je tu, u pe' deka :hihi
uzmi Lysobact

Post Reply

Return to “Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests