Na crnim daskama...

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by jelena... » 13 Jan 2020, 22:27

John Cleese wrote: 13 Jan 2020, 15:28
jelena... wrote: 07 Dec 2019, 11:40 Što se tiče predstava rađenih po romanu, u okruženju, moja preporuka je Kiklop, zagrebačke Gavelle, rađena po čuvenom Marinkovićevom romanu.
Gledam bas sad njihovu stranicu - podjela me zanimala.
Iskreno, ne znam da li bih to mogao ikad vise gledati s uzitkom, bez obzira na formu i medij.
Do mene je - pred ocima su mi slike iz filmske verzije. (Sjetih se sad Maestra:"Ja sam gledao Fijana!")

A Glorija im je arhivirana.
Jesi li gledala?
Pero Kvrgic, Bobi Maroti, Mato Ergovic, tada mlada Ljubica Jovic...
Mora negdje biti snimak, bas cu potraziti.
E, izvini unaprijed na 'volkoj dužini posta... :ponijelomeštaću: :ooo

Gle ovako...predstava traje dva i po sata...ili tri...ne sjećam se više... tako da na užitak uopšte ne računaj koliko god volio teatar. :oo

Mislim da je mene samo slijepa ljubav prema romanu, i Marinkovićevim djelima uopšte, držala u budnom stanju :oo

i... s vremena na vrijeme to što je pored mene sjedio neki čovjek koji je priličan dio prvog i pola drugog dijela prespavao. :oo

Sad, šalu na stranu...ako si čitao roman (a znam da jesi :D ) gledao film sa genijalnim Ljubom Tadićem na čelu ''stare garde'' glumaca i ako još imaš dovoljno godina da si te i takve glumce imao prilike gledati na pozorišnoj sceni, onda se ugledaj na Maestra :oo i ne idi džaba gledati ovu predstavu jer neće te oduševiti.

Mene je, kažem, prvo tematika romana kupila i scenografija koja mi je bila odlična jer dočarava baš atmosferu koja odgovara tematici romana sa svim zvučnim, svjetlosnim i raznoraznim vizuelnim efektima. A glumačka ekipa je bila dovoljno dobra da predstavu svakako vrijedi pogledati. E, sad...to je relativno mlada ekipa glumaca i meni uglavnom nepoznata. Mislim da je Filip Šovagović jedan od najstarijih, ali su dobri. I, brate mili, nevjerovatno je gledati jednog mladog čovjeka, nježne i naizgled slabašne konstitucije, koji je dva i po sata jednako uvjerljiv i konstantno prisutan na sceni u ulozi glavnog junaka. :sok Svi ostali se smjenjuju i imaju vremena da malo odahnu dok je on stalno na sveni, barem se tako čini.

Predstava jeste zahtjevna i ne može se porediti sa romanom, a ni filmom - to stoji. Ali meni je, recimo, poseban izazov kod ovakvih predstava (a takva je i Doli Bel ili Petrijin venac i sve te rađene po romanima i nedramskim književnim formama) baš to da ih pokušam uopšte ne porediti, po kvalitetu, sa potkom - romanom ili filmom. To je u procesu gledanja nemoguće, čak je i neophodno sadržajem jedne forme dopunjavati recepciju druge jer mnoge stvari ne bi shvatio i intenzivno doživio da ne poznaješ osnovu (recimo, u ovom djelu, čuvenu Maestrovu smrt) ali je neophodno sve te druge medije zanemariti u postupku vrednovanja. U stvari, kvalitet predstave ti se sam nametne jer poslije gledanja danima ne možeš a da ne uhvatiš sebe kako baš intenzivno razmišljaš o detaljima iste, uprkos razroraznim životnim situacijama koje ti nameće svakodnevica. A to je definitivno potvrda vrijednosti koju, barem kod mene, film ne izaziva taok snažno i na taj način.

U svakom slučaju korisno iskustvo i ipak preporuka. A Gloriju, nažalost, nisam imala prilike da gledam.
I to vrijedi, sigurno...postavi nam snimak ako ga nađeš.

John Cleese
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2410
Joined: 19 Jul 2015, 12:38
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by John Cleese » 14 Jan 2020, 15:03

Jao, koliki post...

Volim ja Marinkovica, stara ljubav zaborava nema.
Ne bih, ipak, da se ugledam na Maestra.
Ako se zanesem (a ne treba mi mnogo)... i sam lukom vjecnost dosegnuti bih mog'o. (Salim se, naravno, a i nisam mogao odoliti prilici da udovoljim stihoklepackom porivu (procitao sam i ja previse tudjih stihova da bih ovakve male egzibicije mogao drugacije zvati)).

Franjo Dijak je odlican glumac, gledao sam ga vec (u filmovima, doduse).
Nego, vidim da ima glumaca koji u ovoj predstavi igraju pet, pa i vise od pet uloga - kako to tu funkcionira?
(Nisam bas za takva rjesenja, ako ne postoji jak dramaturski razlog.)

Ne mogu da nadjem Gloriju, evo zato Albatrosa:

A evo i Kenoa, kad vec prije spomenuh Kvrgica:

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by dadojović » 14 Jan 2020, 15:32

John Cleese wrote: 14 Jan 2020, 15:03 Jao, koliki post...

Volim ja Marinkovica, stara ljubav zaborava nema.
Ne bih, ipak, da se ugledam na Maestra.
Ako se zanesem (a ne treba mi mnogo)... i sam lukom vjecnost dosegnuti bih mog'o. (Salim se, naravno, a i nisam mogao odoliti prilici da udovoljim stihoklepackom porivu (procitao sam i ja previse tudjih stihova da bih ovakve male egzibicije mogao drugacije zvati)).

Franjo Dijak je odlican glumac, gledao sam ga vec (u filmovima, doduse).
Nego, vidim da ima glumaca koji u ovoj predstavi igraju pet, pa i vise od pet uloga - kako to tu funkcionira?
(Nisam bas za takva rjesenja, ako ne postoji jak dramaturski razlog.)

Ne mogu da nadjem Gloriju, evo zato Albatrosa:

A evo i Kenoa, kad vec prije spomenuh Kvrgica:
Stilske vježbe...fascinantno je kako predstavu preko pedeset godina izvodi isti glumački dvojac.
Raritet čak i svjetskim razmjerima.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by jelena... » 14 Jan 2020, 16:03

John Cleese wrote: 14 Jan 2020, 15:03 Jao, koliki post...

Volim ja Marinkovica, stara ljubav zaborava nema.
Ne bih, ipak, da se ugledam na Maestra.
Ako se zanesem (a ne treba mi mnogo)... i sam lukom vjecnost dosegnuti bih mog'o. (Salim se, naravno, a i nisam mogao odoliti prilici da udovoljim stihoklepackom porivu (procitao sam i ja previse tudjih stihova da bih ovakve male egzibicije mogao drugacije zvati)).

Franjo Dijak je odlican glumac, gledao sam ga vec (u filmovima, doduse).
Nego, vidim da ima glumaca koji u ovoj predstavi igraju pet, pa i vise od pet uloga - kako to tu funkcionira?
(Nisam bas za takva rjesenja, ako ne postoji jak dramaturski razlog.)

Ne mogu da nadjem Gloriju, evo zato Albatrosa:

A evo i Kenoa, kad vec prije spomenuh Kvrgica:
O, bravo, stihoklepče, i sam medo bi ti mogao pozavidjeti! :oo :aplauzz

Jooooj, ne po tom pitanju da se ugledaš na Maestra - daleko bilo :ne nego...nemoj ići u pozorište gledati ovo jer si, ako si, imao prilike gledati ono nekad, što je neuporedivo bolje - na to sam mislila. :oo

A te višestruke uloge meni i nisu bile baš mnogo upečatljive. Bolničarku Aciku sam zapamtila, ali drugu ulogu iste glumice, recimo, uopšte nisam registrovala....onda, ne znam...slijepog čovjeka sa vagom i doktora sam zapamtila, ali nisam skontala u toku predstave da to glumi isti glumac. Obimno je štivo, mnogo je sporednih likova i scena u kojima učestvuje više glumaca + dužina trajanja predstave...sve to, nekako, ne čini upadljivim ovo ponavljanje glumaca. Sjećam se Kovačevićeve ''Generalne probe samoubistva'' u kojoj je Brstina glumio tri uloge...tri brata ako se ne varam...i dobro je to bilo, baš efektno, pogotovo jer je dobar glumac u pitanju, tako da ima i do toga.

Da...pored Melkiora, Dijaka, i Ugo, Živko Anočić, je o_dli_čan!!! Kapa do poda.

Hvala za Albatrosa... :ok


E, eo ti post pristojne dužine. :ooo

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by carobnjak N » 19 Jan 2020, 18:47

Ja ne znam jel do mene ili sta ali meni sinocnja predstava Zijaha Sokolovica "Cabare...nesto" , uopce nije smijesna . Jeftini humor za siroke mase , pokusaj da se predstavi kao mudrac koji glumi da je budala itd
Mislim da je rijec samo o budali .
Uzasno mi je bio naporan. Osjecaj isti kao kad se zadesis na nekim cajkama , a ti metalac , a moras iz nekog razloga tu biti.
Svi oko mene su se kidali od smijeha.
Ja mislim da je rijec o uzasno sirovom humoru...on kaze kao zeni " idi u pm nabijem te na k ! " ...publika se valja.
Eto ne znam
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119663
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12164 times
Contact:
Status: Online

Re: Na crnim daskama...

Post by Maja » 19 Jan 2020, 19:56

I mene nervira kad se publika pretjerano smije. Na zadnjoj predstavi lik stao za govornicu i tacno se vidi kako gurnu papir s tekstom. Papir pade na pod a svi u smijeh. Nidje veze.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119663
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12164 times
Contact:
Status: Online

Re: Na crnim daskama...

Post by Maja » 10 Mar 2020, 10:31

Festival komedije “Mostarska liska 2020” od 10. do 16. aprila

Međunarodni festival komedije “Mostarska liska 2020.” bit će otvoren 10. aprila u 20 sati u Narodnom pozorištu u Mostaru izvedbom predstave “Sjećaš li se Doli Bel” Abdulaha Sidrana, u režiji Kokana Mladenovića, nastaloj u produkciji Kamernog teatra 55.

Naredne večeri, 11. aprila, na repertoaru je predstava “Čekajući Godoa” Samuela Becketta, u režiji Vladimira Popadića, koju će izvesti ansambl Kruševačkog pozorišta iz Srbije.

U nedjelju, 12. aprila, igra predstava “Identitluk”, nastala prema motivima djela Amina Maaloufa i u režiji Tanje Miletić Oručević. Predstava je rađena u koprodukciji Narodnog pozorišta Mostar, Hrvatskog narodnog kazališta Mostar i Studija za izvedbene umjetnosti iz Mostara.

Ponedjeljak, 13. april, rezervisan je za nastup Gradskog pozorišta Jazavac iz Banje Luke i predstavu “Istina” Florijana Zelera, u režiji Željka Stjepanovića, dok je narednog dana, 14. aprila, planirana izvedba predstava “GospOUdinNOUbadi”, autora i reditelja Saše Anočića, a koju izvodi Teatra EXIT iz Zagreba.

Posljednjeg dana takmičarskog dijela festivala, 15. aprila, gledaoci će moći uživati u izvedbi predstave “Fistik ili san o suncu, mjesecu i još nekim sitnicama” autora Almira Imširevića, čiju režiju potpisuje Admir Glamočak, a koja je nastala u produkciji Narodnog pozorišta Sarajevo.

Festival će biti zatvoren 16. aprila, dodjelom nagrada te izvedbom predstave u čast nagrađenih. Riječ je o predstavi “Split in Space” autora i reditelja Ivana Lea Leme, koju izvodi ansambl Gradskog pozorišta mladih Split.

Pored takmičarskog, Mostarska liska i ove godine obiluje bogatim popratnim programom, koji će biti objavljen neposredno prije početka festivala, najavili su iz Narodnog pozorišta u Mostaru.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119663
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12164 times
Contact:
Status: Online

Re: Na crnim daskama...

Post by Maja » 10 Mar 2020, 10:32

Bit ce i koncert Ramba Amadeusa.

Jeste li gledali sta od ovog.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119663
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12164 times
Contact:
Status: Online

Re: Na crnim daskama...

Post by Maja » 12 Mar 2020, 12:29

Odgodjena Liska za 6. mjesec zbog korone :auf
Kako su krenuli, odgodice i ramazan zajedno s bajramom :auf

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by jelena... » 30 Mar 2020, 17:24

Ima li online predstava sarajevskih pozorišta i hoće li biti nešto?

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by dadojović » 30 Mar 2020, 17:43

jelena... wrote: 30 Mar 2020, 17:24 Ima li online predstava sarajevskih pozorišta i hoće li biti nešto?
Ne znam za sarajevska, ali 24 sata svakodnevno postavljaju link za neku on line predstavu.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by jelena... » 30 Mar 2020, 17:59

Trebalo bi bit nešto...mene SARTR zanima...

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by Mala_Mu » 30 Mar 2020, 17:59

Ne znam ni ja za sarajevske.

Kod nas ima.









Za najmladje..



Za dva dana i premijera 'Sex, laži i divlje guske'

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18935
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 773 times
Been thanked: 997 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by Nora Ibsenova » 30 Mar 2020, 18:02

jelena... wrote: 30 Mar 2020, 17:59 Trebalo bi bit nešto...mene SARTR zanima...
Kamerni ima.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by Femea » 30 Mar 2020, 18:07

Ima i nps

Narodno pozorište Sarajevo 21. marta počinje sa emitovanjem predstava putem svog YouTube kanala

Narodno pozorište Sarajevo, koje je zbog novonastale situacije bilo prisiljeno prekinuti prikazivanje predstava pred publikom, počinje sa emitovanjem svojih predstava putem YouTube kanala, link:

https://www.youtube.com/user/npsarajevo

Prva predstava na našem repertoaru putem live streama je opera “Hasanaginica” kompozitora Asima Horozića, rađena prema libretu Nijaza Alispahića, u režiji Sulejmana Kupusovića – 21. marta 2020. u 19:30 sati.

Da podsjetimo publiku, Narodno pozorište Sarajevo je 18. marta ove godine jubilarno obilježilo 20 godina od premijerne izvedbe opere “Hasanaginica”.

Već 23. marta u 19:30 sati, slijedi arhivski snimak drame “Balada o Omeru i Merimi” prema tekstu Ferida Sokolovića, a u adaptaciji i režiji Sulejmana Kupusovića.

Balet Petra Iljiča Čajkovskog – “Uspavana ljepotica” u koreografiji Dinka Bogdanića na repertoaru je 25. marta. Predstavu ćemo emitovati u 19:30 sati, a u istom terminu 27. marta slijedi komedija “Fistik ili san o suncu, mjesecu i još nekim sitnicama” autora Almira Imširevića, prema motivima drame Jurislava Korenića i Reihana Demirdžića, u režiji Admira Glamočaka.

Našu dragu publiku ovim putem obavještavamo da ćemo repertoar naših predstava za live stream objavljivati sedmično.

Link kojim će se moći pristupiti gledanju predstave će biti podijeljen na zvaničnim stranicama NPS, na Facebooku, Instagramu i web stranici www.nps.ba

Budite odgovorni – ostanite kod kuće!
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
jelena...
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3042
Joined: 11 Jul 2015, 20:26
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by jelena... » 30 Mar 2020, 18:13

Hvala, ljudi! :hop

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by Mala_Mu » 01 Apr 2020, 19:31

Za minutu :D

Ako ko hoce da gleda.


User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by Hannibal » 01 Apr 2020, 19:33

Nora Ibsenova wrote: 30 Mar 2020, 18:02
jelena... wrote: 30 Mar 2020, 17:59 Trebalo bi bit nešto...mene SARTR zanima...
Kamerni ima.
ja sam do prije neku godinu mislio da se kaze kameni teatar :lupa
🐽

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by dadojović » 01 Apr 2020, 19:42

U suradnji s 24 sata, na svom YouTube kanalu, JoomBoos od 20 sati prikazuje predstavu "Priroda i društvo" u izvedbi ZKM-a.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by arzuhal » 14 Apr 2020, 20:46

Gledam "Woland u Sarajevu", kamerni, online, FB.

Hebeno...
uzmi Lysobact

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests