Astronomija i kosmologija

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by toxic » 19 Feb 2020, 15:34

SmokingMan wrote: 18 Feb 2020, 16:09 Obavezno pratiti vremensku prognozu, voditi računa o prašini u atmosferi, to se vakako jednostavno može uočiti, mjesta sa kojeg planiraš čitavu sesiju, a ja ti toplo preporučujem za astrografije... https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FTFFFFFFFF :ok

Ako možeš, puno je bolje fotkati sa planinskih predijela, radi čistine zraka. što dalje od grada to bolje.

Ja jedva čekam period August - Oktobar, zbog položaja Mliječnog puta, vrijedi s ponekada smrznuti zaad čejfa.

Još jedan jako koristan alat.

https://stellarium.org/
A prethodni dan bas bilo vedro, nebo uvece puno zvezde, nisam ocekivala :D.
Planinske delove nemam u blizini, al nije to problem, makar ne radi svetla, jer mi nije daleko maknuti se od svetla grada. Videcemo sta ce ispasti:)
Imam stellarium app odavno koju ni ne korisitm, doduse uglavnom pratila desavanja u kosmosu kad nemam opciju drugacije :D
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 01 Mar 2020, 16:28

Image

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 02 Mar 2020, 14:04

Image

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 03 Mar 2020, 23:47

Image

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Toruk Makto » 06 Mar 2020, 11:52

FB_IMG_1583491646579.jpg
Carl Sagan’s wonderful words are worth quoting in full...

“Look again at that dot. That's here. That's home. That's us. On it everyone you love, everyone you know, everyone you ever heard of, every human being who ever was, lived out their lives. The aggregate of our joy and suffering, thousands of confident religions, ideologies, and economic doctrines, every hunter and forager, every hero and coward, every creator and destroyer of civilization, every king and peasant, every young couple in love, every mother and father, hopeful child, inventor and explorer, every teacher of morals, every corrupt politician, every "superstar," every "supreme leader," every saint and sinner in the history of our species lived there--on a mote of dust suspended in a sunbeam.

The Earth is a very small stage in a vast cosmic arena. Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot. Think of the endless cruelties visited by the inhabitants of one corner of this pixel on the scarcely distinguishable inhabitants of some other corner, how frequent their misunderstandings, how eager they are to kill one another, how fervent their hatreds.

Our posturings, our imagined self-importance, the delusion that we have some privileged position in the Universe, are challenged by this point of pale light. Our planet is a lonely speck in the great enveloping cosmic dark. In our obscurity, in all this vastness, there is no hint that help will come from elsewhere to save us from ourselves.

The Earth is the only world known so far to harbor life. There is nowhere else, at least in the near future, to which our species could migrate. Visit, yes. Settle, not yet. Like it or not, for the moment the Earth is where we make our stand.

It has been said that astronomy is a humbling and character-building experience. There is perhaps no better demonstration of the folly of human conceits than this distant image of our tiny world. To me, it underscores our responsibility to deal more kindly with one another, and to preserve and cherish the pale blue dot, the only home we've ever known.”

-- Carl Sagan, Pale Blue Dot, 1994
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 07 Mar 2020, 12:21

Mogli bi se angažovati da uredimo neki mini pdf forumski magazin sa kraćim člancima sa razni web stranica i časopisa koji se bave astronomijom.

Kada se vratim u Sa napisati ću mali članak o našem projektu iz radio-astronomije koji je, pa skoro, u završnoj fazi, mislim da sam nešto tako obećao pirje 2-3 mjeseca. Ne možete ni zamisliti koliko se radujem prvim testovima i reviziji podataka.

Postoji još jedan veoma zanimljiv projekat koji je tek u fazi planiranja, o njemu ću naravno kad se steknu uslovi za izvođenje.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 08 Mar 2020, 12:51


User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 17 Mar 2020, 08:46

Image

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 18 Mar 2020, 22:22

Image

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 28 Mar 2020, 14:32

Image

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by rethna » 29 Mar 2020, 01:41

SmokingMan wrote: 07 Mar 2020, 12:21 Mogli bi se angažovati da uredimo neki mini pdf forumski magazin sa kraćim člancima sa razni web stranica i časopisa koji se bave astronomijom.

Kada se vratim u Sa napisati ću mali članak o našem projektu iz radio-astronomije koji je, pa skoro, u završnoj fazi, mislim da sam nešto tako obećao pirje 2-3 mjeseca. Ne možete ni zamisliti koliko se radujem prvim testovima i reviziji podataka.

Postoji još jedan veoma zanimljiv projekat koji je tek u fazi planiranja, o njemu ću naravno kad se steknu uslovi za izvođenje.
Podrzavam. :ok
SmokingMan wrote: 26 Dec 2019, 23:29 Sutra na prirodno-matematičkom fakultetu u 14:00 predavanje iz fizike higsovog bozona (svečana sala) - ulaz slobodan za sve zaiteresirane

Predavač Dr. Admir Greljo...

https://www.researchgate.net/profile/Admir_Greljo
Da li kojim slucajem ima(s) snimak predavanja ili bar neki pdf iz relevantnog izvora?
Question everything.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 29 Mar 2020, 07:06

rethna wrote: 29 Mar 2020, 01:41
SmokingMan wrote: 07 Mar 2020, 12:21 Mogli bi se angažovati da uredimo neki mini pdf forumski magazin sa kraćim člancima sa razni web stranica i časopisa koji se bave astronomijom.

Kada se vratim u Sa napisati ću mali članak o našem projektu iz radio-astronomije koji je, pa skoro, u završnoj fazi, mislim da sam nešto tako obećao pirje 2-3 mjeseca. Ne možete ni zamisliti koliko se radujem prvim testovima i reviziji podataka.

Postoji još jedan veoma zanimljiv projekat koji je tek u fazi planiranja, o njemu ću naravno kad se steknu uslovi za izvođenje.
Podrzavam. :ok
SmokingMan wrote: 26 Dec 2019, 23:29 Sutra na prirodno-matematičkom fakultetu u 14:00 predavanje iz fizike higsovog bozona (svečana sala) - ulaz slobodan za sve zaiteresirane

Predavač Dr. Admir Greljo...

https://www.researchgate.net/profile/Admir_Greljo
Da li kojim slucajem ima(s) snimak predavanja ili bar neki pdf iz relevantnog izvora?
Meni bi bilo izuzetno drago da to počnemo čim prije, naravno bilo bi požljno da još neko zna osnove Adobe InDesign.a, ali nije neophodno, meni neće biti mrsko da to sam editoujem, što se tiče dizajna, naslovnice, to bi prepustio nekome drugom. Za pčetak 10. stranica bi bilo sasvim dovoljno, a tekstovi ne moraju biti neto naročito opširni.

Na žalost, ne ,jer je predavanje bilo održano u jako maloj protoriji, i nije korištena oprema za snimanje.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by rethna » 29 Mar 2020, 14:35

SmokingMan wrote: 29 Mar 2020, 07:06
rethna wrote: 29 Mar 2020, 01:41

Podrzavam. :ok



Da li kojim slucajem ima(s) snimak predavanja ili bar neki pdf iz relevantnog izvora?
Meni bi bilo izuzetno drago da to počnemo čim prije, naravno bilo bi požljno da još neko zna osnove Adobe InDesign.a, ali nije neophodno, meni neće biti mrsko da to sam editoujem, što se tiče dizajna, naslovnice, to bi prepustio nekome drugom. Za pčetak 10. stranica bi bilo sasvim dovoljno, a tekstovi ne moraju biti neto naročito opširni.

Na žalost, ne ,jer je predavanje bilo održano u jako maloj protoriji, i nije korištena oprema za snimanje.
Mislim da nemamo dizajnera tu, ali osmisliti neki osnovni template (za pocetak), ne bi trebalo biti ni prevelik problem.
Question everything.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 29 Mar 2020, 16:59

rethna wrote: 29 Mar 2020, 14:35

Mislim da nemamo dizajnera tu, ali osmisliti neki osnovni template (za pocetak), ne bi trebalo biti ni prevelik problem.
Nem mora biti ništa, wow, bitno je da ima sadržaja, i da je smisleno prevedeno. :D

Ja ću ovih dana pretražiti sebi članke koji nisu previše zahjevni za prevođenje, da ima što manje stručnih termina.

Isto tako, uvijek postoji opcija fiusnota, da se u kraćim crtama pojasne neke manje poznate stvari. :cool

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 03 Apr 2020, 18:11

Image

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 08 Apr 2020, 14:32

:ok

@worldsciencefestival

11.04.2020 02:00 CET.


User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 09 Apr 2020, 15:28

Image

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 11 Apr 2020, 00:02

Skupina galaksija Hydra

Image
Skupina galaksija Hydra ili Abel 1060 je skupina koja u svome sastavu ima 157 sjajnih galaksija. Ova skupina obuhvaća površinu od deset miliona svjetlosnih godina, te sadrži neouobičajeno visok udio Tamne materije. Ova skupina galaksija je dio superskupine Hydra-Centaurus, koja se nalazi na udaljenosti od 158 miliona svjetlosnih godina. Najveći članovi ove skupine galaksija su eliptične galaksije NGC 3390 i NGC 3311, kao i spiralna galaksija NGC 3312, svka sa dijametrom od 150.000 svejtlosnih godina.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 13 Apr 2020, 17:14

Napomena!

Naš projekat iz radio astronomije, tiče se detektora galaktičkog neutralnog vodika, a koji je bio pri samom zvršetku, je suspendiran do daljnjeg. Moj saradnik u projektu zbog pojave zaraze nije uspio obaviti tehnička samostalna, a i simultana testiranja, kako bi radio-teleskop nakon 2 godine planiranja napokon bio pušten u rad. Prva planirana testiranja su bila na programu početkom ljeta, što na žalost, zbog novonastale situacije neće biti izvodljivo. Svi oni koji su donacijama učetvovali u ovome projektu, a tiče se nekolicine forumaša, će pravovremeno biti obaviješteni o eventualnom početku čitave kampanje, gdje je bilo osmišljeno da se u suradnji sa astronomskim društvom Orion, održi polusatno predavanje, kao i prezentovanje rezultatata do kojih smo došli prvim analizama.

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1074 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by bagra » 13 Apr 2020, 19:36

hvala za ovaj polušn map, zanimljivo je štivo
a vidi bosne majko, usjali smo se bas pravo. :zubi
mada smo jos i dobri naspram civilizovanog
ovog svijeta.
eh sto ne zivim u Titovom Drvaru sad mi zao :hm
https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FTFFFFFFFF
ja imam pun kufer tih programa, NASAin neki
(nisam kuci pa neznam kaxe zove), Stellarium,
Space Engine (e toje dobro pravo), i jos jos al
napisacu kad budem doma, neznam napamet... :sram

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests