Licna karta i pasos

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by Socrates » 28 Jul 2020, 09:43

Nemam.

Sve ostale želje su mi ispunjene. :ble
. . . . . . . . .

crvenajagoda
Na probnom
Na probnom
Posts: 17
Joined: 27 Jul 2020, 10:54
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by crvenajagoda » 28 Jul 2020, 09:44

Laser wrote: 28 Jul 2020, 09:09
crvenajagoda wrote: 28 Jul 2020, 08:50

Ozbiljno kako to? Imasli dokumente da si prvi put platijo?
Nikad nećeš bit moderator.
I?

crvenajagoda
Na probnom
Na probnom
Posts: 17
Joined: 27 Jul 2020, 10:54
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by crvenajagoda » 28 Jul 2020, 09:45

Socrates wrote: 28 Jul 2020, 09:43 Nemam.

Sve ostale želje su mi ispunjene. :ble
Vidi se, bosna je onda u dobrim rukama.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80137
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7036 times
Been thanked: 11338 times
Status: Online

Re: Licna karta i pasos

Post by spacebound » 28 Jul 2020, 09:52

Jagodo, jesi dosla u BiH da vadis dokumente potpuno neinformisana? To mi djeluje bas neodgovorno :cudi

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by insomnia » 28 Jul 2020, 10:03

Pa ne mora znaciti da je maskuz dosla. Nego onako usput ko i svi mi 😁
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

crvenajagoda
Na probnom
Na probnom
Posts: 17
Joined: 27 Jul 2020, 10:54
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by crvenajagoda » 28 Jul 2020, 10:41

spacebound wrote: 28 Jul 2020, 09:52 Jagodo, jesi dosla u BiH da vadis dokumente potpuno neinformisana? To mi djeluje bas neodgovorno :cudi
Kako bi iznala drugacije zato se raspitivam? A dosla sam na odmor preko ljeta i to mi je usput dok sam ovde.

crvenajagoda
Na probnom
Na probnom
Posts: 17
Joined: 27 Jul 2020, 10:54
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by crvenajagoda » 28 Jul 2020, 10:42

insomnia wrote: 28 Jul 2020, 10:03 Pa ne mora znaciti da je maskuz dosla. Nego onako usput ko i svi mi 😁
Da upravu si.

User avatar
Vladimir
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 538
Joined: 15 Feb 2020, 04:14
Location: U vremenu idiokratije
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by Vladimir » 28 Jul 2020, 18:33

insomnia wrote: 27 Jul 2020, 18:00 Ma izmislja ovaj.
Što bih izmišljao? To je za administraciju ionako samo jedno od iskustava ljudi sa birokratijom. Što bi tek bilo da imam nekog ozbiljnijeg posla sa admistracijom, mogu samo da mislim. Srećom, nemam nikakvih daljnjih dodirnih tačaka sa istima, inače bi, čini mi se, poludio. Nije to zbog ljudi koji tamo rade, pošto oni rade i maksimalno, već zbog činjenice da nam je administracija zaspala u 20-om vijeku, uprkos svim kompjuterima, koji očigledno su za igranja zmije, čim nam je administracija prijateljski nastrojema ka mnogim prenosivim bolestima. :D

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by insomnia » 28 Jul 2020, 18:43

Vladika Veliki wrote: 28 Jul 2020, 18:33
insomnia wrote: 27 Jul 2020, 18:00 Ma izmislja ovaj.
Što bih izmišljao? To je za administraciju ionako samo jedno od iskustava ljudi sa birokratijom. Što bi tek bilo da imam nekog ozbiljnijeg posla sa admistracijom, mogu samo da mislim. Srećom, nemam nikakvih daljnjih dodirnih tačaka sa istima, inače bi, čini mi se, poludio. Nije to zbog ljudi koji tamo rade, pošto oni rade i maksimalno, već zbog činjenice da nam je administracija zaspala u 20-om vijeku, uprkos svim kompjuterima, koji očigledno su za igranja zmije, čim nam je administracija prijateljski nastrojema ka mnogim prenosivim bolestima. :D
Ne znam sto bi u stvari oredpostavljam no nije ni vazno ali izmisljas. To ostavio im ja pare a pasosa nema jednostavno nije moguce
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Vladimir
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 538
Joined: 15 Feb 2020, 04:14
Location: U vremenu idiokratije
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by Vladimir » 28 Jul 2020, 18:48

crvenajagoda wrote: 28 Jul 2020, 08:47
Da, hvala ali to sam vec uradila. Ali sam pitala za iskustvo zato sto po mome iskustvo ovde ovi sto rade za drzavu su malo grubi i ne pomognu bas puno. Samo za jednu stvar da dobijem informaciju otisla sam u cetri razlicita mjesta.
Baš zato se i ježim administracije. Meni se isto ovo desilo i to prije jedno 14 godina. Žalosno je da i nakon toliko godina administracija je sa istim nivoom birokratije, s tim da je sada i još gore. Zato molim Boga da za života nemam nikakvih dodirnih tačaka sa nakaradnom domaćom birokratijom.

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by Ariel » 28 Jul 2020, 18:51

Nema veze bas sa pasosima i licnom ali ja kad sam obnavljala vozacku i otisla da pokupim novu ona teta na salteru mi nije htjela dati vozacku jer nisam licila na sebe na slici na vozackoj :valja
I jedva nekako kad sam joj licnu pokazala mi je dala vozacku :valja

User avatar
Vladimir
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 538
Joined: 15 Feb 2020, 04:14
Location: U vremenu idiokratije
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by Vladimir » 28 Jul 2020, 19:03

crvenajagoda wrote: 28 Jul 2020, 08:50
Vladika Veliki wrote: 27 Jul 2020, 15:48 Ne vadi pasoš bez prijeke potrebe! Džabe ćeš im samo platiti. Ja podnio zahtijev, uplatio i kad sam se nakon 2 sedmice vratio, nema pasoša. Zato je uplata prošla. :ha

Moraću vaditi ponovo pasoš, ovaj put uz prisustvo advokata, da me i on odere. :D
Ozbiljno kako to? Imasli dokumente da si prvi put platijo?
Imam uplaćeno, samo ne znam do kad mi važi to što sam uplatio, a i neka im. Ionako srećom ne zalazim često tamo. Čim ja zbog obične potvrde o prebivalištu, moram ići u CIPS i čim zbog obične potvrde o tome da nisam kažnjavan, moram obići više mjesta, onda znaj da je ova država otišla u Honduras. I dok u svijetu, ne moraš da vadiš potvrdu o prebivalištu, da bi otvorio obični račun u banci, pošto sve ima u elektronskom potpisu tj. u elektronskom certifikatu, kod nas, pošto naša kilava država ne priznaje ništa digitalno, moraš za sve ići u administraciju i tražiti na papir, umjesto online. Od silnih inovacija, jedino su praćenje izrade dokumenta uveli i to takoreći od juče, a to što sve ostalo ide na stari način, to nikom ništa.
Last edited by Vladimir on 28 Jul 2020, 20:07, edited 2 times in total.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by insomnia » 28 Jul 2020, 19:07

Nije bas da ne moras. Za vecinu stvari ti traze potvrdu o prebivalistu. Doduse moze npr zadnji racun od necega sto je na tvoje ime i sa tvojom adresom
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Vladimir
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 538
Joined: 15 Feb 2020, 04:14
Location: U vremenu idiokratije
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by Vladimir » 28 Jul 2020, 19:23

insomnia wrote: 28 Jul 2020, 19:07 Nije bas da ne moras. Za vecinu stvari ti traze potvrdu o prebivalistu. Doduse moze npr zadnji racun od necega sto je na tvoje ime i sa tvojom adresom
Što je još interesantnije i ta najoobičnija potvrda se naplaćuje i često je validna na period ne duži od svega 3 mjeseca od datuma izdavanja potvrde, tako da, ako recimo nakon tri mjeseca hoćeš da otvoriš račun u nekoj drugoj banci, onda moraš opet da ideš po tu istu potvrdu o prebivalištu, dok sa elektronskim certifikatom, jednom ga dobiješ i on ti je validan, jer ne moraš stalno da dokazuješ ko si i gdje živiš, sve je u tom elektronskom certifikatu, tako da sve se može provjeriti neuporedivo lakše i brže nego preko papira, da je toga "čuda" i kod nas, a i nažalost, naše banke priznaju samo potvrdu iz CIPS-a, kao validan dokument o potvrdi mjesta prebivališta, tako da recimo zadnji račun od kablovske ili račun od kablovske, ne stariji od 3 mjeseca, na moje ime, otpada.
Last edited by Vladimir on 28 Jul 2020, 19:30, edited 1 time in total.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by insomnia » 28 Jul 2020, 19:26

Rekoh ti ja. Evo u Fr nema nikakvih elektronskih certifikata. Moras donijeti racun ne stariji od tri mjeseca
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Vladimir
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 538
Joined: 15 Feb 2020, 04:14
Location: U vremenu idiokratije
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by Vladimir » 28 Jul 2020, 20:04

insomnia wrote: 28 Jul 2020, 19:26 Rekoh ti ja. Evo u Fr nema nikakvih elektronskih certifikata. Moras donijeti racun ne stariji od tri mjeseca
Sve zavisi i od tog kod koga je, barem u nekim situacijama je tako. Eno jedna domaća brokerska kuća, za potvrdu prebivališta prihvata i potvrdu od Total TV-a, samo da dokument ima ime i prezime, datum i adresu, što Total ima i izdaje i u elektronskoj formi, tako da, samo skinem sa interneta račun, pošaljem mailom i gotova stvar, dok sa druge strane, kod banaka, moraš da se ispričaš sa bankarom, kao da pričaš sa psihoterapeutom, da bi ti otvorio račun i da prethodno poneseš svu potrebnu papirologiju. Valjda takva im je procedura, da ustanove da li sam normalan, što otvaram bankovni račun kod njih i što uopšte otvaram račun u ovoj državi, pošto mnogi njihovi klijenti, odakle su te banke originalno, ionako otvaraju račun tamo, samo samo ja još to radim ovdje, pa im dođem kao sumnjiv element, sumnjivo lice, mada i ja ću morati otvoriti račun vani, pošto užasno je gdje sve birokratije ima. Reći samo, tamo gdje bi sve trebalo biti gotovo i kroz par minuta, kod nas obično bude gotovo i za nekoliko sati. Nije ni čudo zašto narod bježi odavde. Bježao bih i ja, da me neka Švabica hoće sad u ovom trenutku, bježao bih i glavom bez obzira, pošto ovo je strašni sud od birokratske države, dakle ne samo birokratska država, pošto sve države imaju birokratiju, samo u našoj moraš biti jako pametan, uporan i imati živce kao nadčovjek, da bi izganjao svoja neka prava. Kod nas su stvari očigledno tako postavljene, da pojedinac je u službi države, a ne obrnuto, kao u normalnim evropskim državama i to sve je, što se tiče najobičnijih stvari, tako da, mogu samo da zamislim kako je onima koji ganjaju građevinsku dozvolu ili legalizaciju kuće. Koliko oni mjeseci ili godina čekaju da isposluju jednu stvar. Robija!

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by insomnia » 28 Jul 2020, 20:07

Pa moras i ovdje isto to za racun. Mislim mozes ti i otvoriti preko interneta u nekim no name bankama ali. Banke to rade da ti usput pokusaju uvaliti jos nesto
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by Krokodil Behko » 28 Jul 2020, 20:09

Blink♡Once wrote: 28 Jul 2020, 18:51 Nema veze bas sa pasosima i licnom ali ja kad sam obnavljala vozacku i otisla da pokupim novu ona teta na salteru mi nije htjela dati vozacku jer nisam licila na sebe na slici na vozackoj :valja
I jedva nekako kad sam joj licnu pokazala mi je dala vozacku :valja

Pa valjda je njihova slika, msm u mupu si se slikala :cudi
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by Mister No » 28 Jul 2020, 20:18

Blink♡Once wrote: 28 Jul 2020, 18:51 Nema veze bas sa pasosima i licnom ali ja kad sam obnavljala vozacku i otisla da pokupim novu ona teta na salteru mi nije htjela dati vozacku jer nisam licila na sebe na slici na vozackoj :valja
I jedva nekako kad sam joj licnu pokazala mi je dala vozacku :valja
Mozda zato sto si obrve sredila. :sok
High Hopes...

User avatar
Vladimir
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 538
Joined: 15 Feb 2020, 04:14
Location: U vremenu idiokratije
Status: Offline

Re: Licna karta i pasos

Post by Vladimir » 28 Jul 2020, 20:21

Mutevelija wrote: 27 Jul 2020, 16:05 Ja izvadio pasoš sve uredno, nemoj tako na naše BJEHA institucije.
Biće da si ti naletio na pravog čovjeka, na pravom mjestu i u pravo vrijeme, dok ja kad sam išao, takav je bio na odmoru, pa sam morao, u to ime, da obilazim šaltere, da se malo šalterski prosvetim, dok mi ne prosvjetli u glavi i tako obišao sam pola grada, noć je počela da pada, svoj posao, ne završnih ja, ali se zato nahodah i usput vidjeh i onog kog godinama vidio nisam. Eh da živim u gradskom dijelu, srodio bih se i sa portirom u opštini između ostalog, s obzirom na to koliko bi posjećivao administraciju, dok ovako, niti mi usput, niti sam bečki diplomata. :D

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests