Astronomija i kosmologija

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1077 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by bagra » 08 Jul 2020, 10:59

emoj Trafi brte stas sad, o'šla ti Hajdi cc... :ccc
moraces s nama, obicnima, djelit dobro
i zlo :( zlu stvarnost foruma nam ovog...
eo je, poslala mi pm sa atačom kaze "jo
ne pamtim kadsamse vako odmorila eto
trebalo mi je to basono"

Image
:inasab
lucky her huh

We Perservere @@

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 08 Jul 2020, 12:37

ina wrote: 08 Jul 2020, 09:52 Jedva čekam.. Od 11tog postaje vidljiva poslije zalaska na sjevero- zapad do ponoci. Između 19 i 24tog malo ispod velikog međeda :love

Vrijeme je za sada ok, samo da ne bude naoblake. Inače projeravam opremu, i gdje da se večeras stacioniram. Da mi je druga navratiti da ponese oba sistema pa da uradimo zalazak Sunca.

Orijentir je zvijezda sazviježđa Kočije (Auriga), Capella. :srce

A što je moj znak Sunce obasjalo. :pusi


User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 08 Jul 2020, 12:45

bagra wrote: 08 Jul 2020, 10:59 emoj Trafi brte stas sad, o'šla ti Hajdi cc... :ccc
moraces s nama, obicnima, djelit dobro
i zlo :( zlu stvarnost foruma nam ovog...
eo je, poslala mi pm sa atačom kaze "jo
ne pamtim kadsamse vako odmorila eto
trebalo mi je to basono"

Image
:inasab
lucky her huh

We Perservere @@
Umorlila se jer nije sa pravom družinom. Valjda to jednom i shvati. Vratit će se skitnica svome jatu. :hihi

Odličan video.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 12 Jul 2020, 14:41

Jeste li spremni?

Računajte da od 13.tog pa nadalje njegova putanja će biti vidljivija prije izlaska Sunca. Pa ko može da sebe natjerati da ustane hale zora.... :D.

Pripremili smo se opasno, posebno sa objektivima, tu bi osim mog D80 i Prijateljevog D600, mogao biti dodan i famozni D850.

Image

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25692
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3142 times
Been thanked: 4151 times
Contact:
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by ina » 12 Jul 2020, 15:12

Navit' ću sebi drekalo prije 4 ujutro.. A pojavit će se i u večernjim satima između 9 i ponoći, malo iznad sjeverozapadnog horizonta. Od sljedećeg utorka kometa će biti jasno vidljiva na sjeveru čizme od 21 sat do kasno u noć do 23ceg.

Opreme nemam ali imam zjenice što upijaju
(tješim se :D.)

:apl
Svijest ima sidrište.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 12 Jul 2020, 15:51

ina wrote: 12 Jul 2020, 15:12 Navit' ću sebi drekalo prije 4 ujutro.. A pojavit će se i u večernjim satima između 9 i ponoći, malo iznad sjeverozapadnog horizonta. Od sljedećeg utorka kometa će biti jasno vidljiva na sjeveru čizme od 21 sat do kasno u noć do 23ceg.

Opreme nemam ali imam zjenice što upijaju
(tješim se :D.)

:apl
Odlično i treba tako, uranak mi je nekako draži od zalaska Sunca jer je prisutno znatno manje zagađenja u zraku, i sviježi je. Ljeto je a i 10.tak stepeni niža temperatura ne znaći kada je nebo tako lijepo noću. Planirano je fotografisanje i galaksije Andromeda, i još nekih galaksija malo udaljenije od nje) tako da će ona iza ponoći biti u idealnom položaju. Sjedim, glancam objekti i tepam mu. :D.

Ej, ovako sugerišem raji da sebi vremenom kupe fotoaparat, ma ne mora biti nov. :D.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 18 Jul 2020, 09:03

Astronomi otkrili golemu strukturu "zid južnog pola", koja se prostire na dužini od 1.4 milijarde svjetlosnih godina.

Image



"Zid Južnog pola" je dugo vremena bio skriven on našeg pogleda, budući da se veći dio ove strukture nalazi na udaljenosti od 500 miliona svjetlosnih godina iza blještavog dijela Mliječnog puta. Po svojoj veličini ovaj zid je suparnik šeste najveće kosmičke strukture ikada otkrivene, "Veliki zid Sloan."

Astronomi su odavno primjetili kako galaksije unutar Unierzuma nisu bile nasumično razbcane, već su bile koncentrisane u u strukture koje mi poznajemo kao Veliku kosmičku mrežu, ogromne niti gasa vodika, u kojim su galaksije nanizane poput bisera na ogrilici, koje okružuju enormne i uglavnom neispunjene prostore zvane "šupljine" (Voids).

"Mapiranje ovih intergalaktičkih vlakana pripadaju polju kosmografije, koja je definisana kao kartografija kosmosa." - izjavio je Danijel Pomarede, kosmograf sa Paris-Saclay univeziteta.

Prethodni kosmografski rad je obuhvatao opsege drugih galaktičkih sklopova, poput aktuelnih strukturalnih rekordera, kao što je Veliki zid Hercules-Corona Borealis, koji se prostire na 10 milijardi svjetlosnih godina, što iznosi više od 1/10 vidljivog Univerzuma.

2014. godine Pomrade i njegove kolege su otkrili veliku superskupinu galaksija Laniakea, kolekciju oko 150.000 galaksija, unutar koje obitava i naš Mliječni put. Laniakea, koja se prostire na 520 miliona svjelosnih godina, sadrži masu od približno 100 miliona milijardi solarnih masa.

Za kreiranje njihove nove karte, tim astronoma se koristio zadnjim podacima kako bi zavirili u novu regiju, zvanu Zona galaktičkog pomračenja. Ovo je područije se nalazi u južnom dijelu zemljine hemisfere, unutar koje blještava svjetlost Mliječnog puta blokira pogled na veći dio nebeskih tijela, koja se nalaze iza i oko njega.

"Služeći se tehnikom "Crvenog pomaka", astronomi obično određuju distance objekata, kao i brzinu pri kojoj se, uslijed ekspanzije Univerzuma, određen objekt udaljava od Zemlje." - izjavio je Pomarade. Što je objekat udaljeniji u odnosu na nas, stičemo utisak kako se isti veliko brzinom udalajva od Zemlje.

Međutim, Pomarade i njegove kolege su koristile nešto drugačiju tehniku, sa kojom su mjerili osebujnu brzinu galaksija. Ova mjerenja su uključivala crveni pomak, ali su u obzir uzeta i kretanja galaksija jedne oko druge, nastala uslijed njihovog međusobnog gravitacionog pvilačenja.

Prednost ove metode je ta da se pomoću nje može detektovati skrivena masa, koja "gravitacijski" utiče na to kako se galaksije kreću, ali i ukazuje na prisustvo Tamne materije, kao nevidljive komponente koja ne emituje svjetlost, ali ipak vrši gravitacijski pritisak na bilo šta što se nalazi u neposrednoj blizini. Pomoću algoritma koji im pruža uvid u osebujnu brzinu kretanja galaksija, tim astronoma je bio u mogućnosti da izvede trodimenzionalnu distribuciju materije unutar i oko "Zone galaktičkog pomračenja"

Rezultirajuća mapa prikazuje zapanjujući mjehur materijala, manje više koncentrisan unutar najjužnijeg dijela nebeskog svoda, sa velikim istaknutijim "krilom" koje se djelomično proteže prema sjeveru, u pravcu sazviježđa Cetus (Kit), kao i drugim, manjim "krilom" ispruženim nasuptrot njega, u pravcu sazviježđa Apus (Rajska ptica).

Izvor:

https://www.livescience.com/

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 19 Jul 2020, 14:12

Pripremite se ljudi, 23. će bit najpovoljniji za osmatranje i fotografisanje. Bukvalno vertikala, idealan period za fotkanje 21:30 - 22:30. :hop


User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25692
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3142 times
Been thanked: 4151 times
Contact:
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by ina » 22 Jul 2020, 09:59

Jesi li šta ufotk'o? Nisam stigla upratiti..

Kod mene ćorak.. Nešto sam vidjela ali nisam sigurna šta. 🙈Da mi je da se teleportiram a Sinna.. Ali šipak zvijezde imaju drugačije planove.. No neću se predati.. :D. Sretno lovcima na nebesku svjetlost :love
Svijest ima sidrište.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 22 Jul 2020, 13:26

ina wrote: 22 Jul 2020, 09:59 Jesi li šta ufotk'o? Nisam stigla upratiti..

Kod mene ćorak.. Nešto sam vidjela ali nisam sigurna šta. 🙈Da mi je da se teleportiram a Sinna.. Ali šipak zvijezde imaju drugačije planove.. No neću se predati.. :D. Sretno lovcima na nebesku svjetlost :love
Nisam, nimalo povoljna situacija, ništa se ne vidi prije 22:30, sinoć sam išao na Mojmilo ali. Ostao bi na jednom sarajevskom brdu duboko iza ponoći ali je poznato da se tuda vrte narkići iz okolnih naselja. Imam još fore minimun 20 tak dana, čekam najpvoljniji trenutak, ali da u kradru bude i onoga rumenila nakon što Sunce zađe za horizont.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 22 Jul 2020, 17:38


User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 27 Jul 2020, 22:22

Trafy, druze kosmicki, kako je? :pivo

Evo nesto lijepo :sok :hihi



😍😍😍
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 28 Jul 2020, 12:38

Heidi wrote: 27 Jul 2020, 22:22 Trafy, druze kosmicki, kako je? :pivo

Evo nesto lijepo :sok :hihi



😍😍😍
Evo Heidi, ništa naročito, a vjerovatno da ni od Nowise kadrova, tako to ide u životu, ne može se sve postići, ne može se sve ni imati. Ali ako ništa, svijet je svjedočio ijetkoj pojavi. Neka napredna civilizacija u budućnosti će pod vjerovatno drugim okolnostima posmatrati Neowise.

A ovi su baš euforični, kao da ćemo svi izginuti od meteorita. :D.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 29 Jul 2020, 13:35



Kad odsamujem u kosmickom procjepu I dotjeram Qi, imam zelju da prelijecem iz univerzuma u univerzum, a za nauku ne znam.

Tamo bi bilo sve kako treba a nista nije tako.

Eh, sjetih se.

U koju stranu se okrece univerzum?
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 30 Jul 2020, 03:24



#CountdownToMars

Kakva ljepotica :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 30 Jul 2020, 03:44



Kakav covjek :srce kakav nacin izrazavanja, tacno te sveze, ne trepces I slusas, ajm in lav

7:56 - 8:25 ;)

(Sorry ako video smeta, kontam da bude ovdje, medju svojima)
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 01 Aug 2020, 13:14

Heidi wrote: 29 Jul 2020, 13:35

Kad odsamujem u kosmickom procjepu I dotjeram Qi, imam zelju da prelijecem iz univerzuma u univerzum, a za nauku ne znam.

Tamo bi bilo sve kako treba a nista nije tako.

Eh, sjetih se.

U koju stranu se okrece univerzum?
Pogledam ostalo kasnije.

Glede UNiverzuma nemoguće je utvrditi da li se on uopšte ortira, posebno jer je to nemoguće proamtrati direktno, što zbog goleme veličine prostora, tehnološkog deficita aparature, što zbog činjenice da je naša granica dosega za sada kosmička pozadina iza koje trenutno ne može uočiti ništa što bi mogli definisati kao krajnju granicu "mjehura", a barem se takos matra da izeda naš Unievrzum, jedan od beskonačnih mogućih svjetova.

Čitao sam nedavno da su pokušali na osnovu gibanja skupina galaksija na sjevenom i južnom dijelu nebeskog svoda izvesti zaključak u kojem se smjeru Univerzum rotira. Budući da su naišli na mogući scenariji, oni su to definisali ovako; kako se galaskije južnog i sjevernog dijela nebeskog pola rotiraju suprotno jedan u odnosu na drugi, te da postoji mogućnost da Univerzum posjeduje više specifinih osi rotacije, koje se ispreliću jedna preko druge, što je veoma neobična ideja.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 01 Aug 2020, 13:18

Heidi wrote: 30 Jul 2020, 03:44

Kakav covjek :srce kakav nacin izrazavanja, tacno te sveze, ne trepces I slusas, ajm in lav

7:56 - 8:25 ;)

(Sorry ako video smeta, kontam da bude ovdje, medju svojima)
On je jedan od tip tip osoba koje se baš u detalje razumiju u astronomiju, kredibilna osoba 1/1. Mnogi su u svojim knjigama naveli sijaset njegovih citata.

User avatar
Trafalgar Law
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1576
Joined: 08 Nov 2019, 08:43
Location: Shiroi Machi
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Trafalgar Law » 01 Aug 2020, 13:20

Heidi wrote: 30 Jul 2020, 03:24

#CountdownToMars

Kakva ljepotica :oo
Trebalo bi biti gotovo sve za šest mejseci, ako sve bude proteklo po planu, negdje sam našao jako lijepe slike koje ukratko opisuju cijelokupni scenariji, ako pronađem , obavezno postam. Kao i neke članke, iako neć biti prevedeni, bit će u orginalnom pdf formatu. :ok

Ja sam dosta slabo upućen o ovaj segment, vjerovatno ću imati više entuzijazma ako ovaj projekat zaživi.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Astronomija i kosmologija

Post by Heidi » 01 Aug 2020, 14:00

Trafalgar Law wrote: 01 Aug 2020, 13:18

On je jedan od tip tip osoba koje se baš u detalje razumiju u astronomiju, kredibilna osoba 1/1. Mnogi su u svojim knjigama naveli sijaset njegovih citata.
Umro mlad covjek, kakva steta :(
Imao je fascinirajucu percepciju, slagao je sve tako lako, a posebno taj prenos slozenog na druge. Ma gospodin! :srce

Pregledala sam hejbet klipova, obradujem se ko dijete kad izadje nesto novo ili staro.

Jucer sam gledala Bunyan Lecture iz 1993.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests