Fobije

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
Trepavica
Status: Offline

Fobije

Post by Trepavica » 28 Nov 2012, 16:51

Antefamafobija (strah da su ljudi pričali o vama, ali su prestali u trenutku kada ste ušli u sobu) - Dugotrajan strah, ali takav da svoje žrtve u trenutku ostavlja bez reči i tera ih da se neprijatno premeštaju s noge na nogu. Iznenađujući broj ljudi pati od nje, i to ne samo prosečni paranoici. Zapravo, mnogi verovatno mogu da navedu vreme kada su, posle ulaska u sobu punu ljudi koje poznaju, imali više nego neodređen osećaj da su prisutni jednostavno zaćutali i potom nervozno nameštali kosu ili zviždali jednu od pesama bez melodije koje taksisti obožavaju. Antefamafobija je tužna bolest i nije nepoznanica da se antefamafobi rasplaču gledajući stare vesterne, u trenutku kad se pojavi scena u kojoj pijanista prestaje da svira kada stranac ulazi u salun.



Civilofobija (strah od političara) - Često se šaljivo kaže da će u bilo kojem slučajnom istraživanju od troje ljudi dvoje biti civilofobi, a treći političar. Simptomi uključuju visok nivo skeptičnosti, averziju prema televizijskom programu u nedelju u doba ručka i čestu želju za odmorom tokom parlamentarnih izbora. Poznato je da se neki bolesnici grčevito trzaju u blizini stranačkih bedževa.


Donokulofobija (strah od gledanja u oči) – samo mali deo društva doživi donokulofobiju u najčistijem obliku, kao jednostavan, neobjašnjiv strah od gledanja u oči, usled kojeg bolesnik zuri u plafon dok razgovara s nekim, ili alternativno, stalno pretražuje pogledom pod kao da je izgubio kontaktna sočiva.

Duksofobija (strah od vlastitog šefa) – Bez obzira na to koliko se dobro slažete sa svojim šefom ili se ponosite posebnim odnosom, vi nikada ne možete zaista biti prijatelji. Uvek postoji mogućnost da je jednog dana vaš šef možda ustao na levu nogu i pomislio: ”Mmm, ove kukuruzne pahuljice su malo žilave... Mislim da ću da otpustim onog-kako-li-se-već-zove...”. Bilo koji broj činilaca može uticati na mišljenje koje šef ima o vama: automobil koji vozite, rasprava koju je imao sa svojom partnerkom, način na koji ste rekli “dobro jutro” kad ste ušli u lift. Kao posledica toga, većinu radnih odnosa zaokuplja duksofobija. U umerenom obliku je savladiva. Neki bi čak rekli da je i zdrava. U prekomernom obliku, međutim, može da dovede do svakojakih problema, te vi postajete poput ministra u vladi Margaret Tačer.

Ekspelofobija (strah od odlaska u toalet u tuđoj kući) - Brojni ljudi su doživeli da im predivno veče van kuće uništi ekspelofobija. Čak i ako se ekspelofobi nekada i usude da koriste tuđi toalet (bilo koji osim njihovog sopstvenog), prvo će neko vreme unapred proučavati formu. Neki će osmatrati obrasce odlaska gostiju u toalet, u glavi beležeći dužinu vremena provedenog u toaletu, intervale itd. više od pola večeri, pre nego što su spremni da povuku potez. Kada se jednom odluče, često će ostati u odaji čitavu večnost pre nego što se usude da se ponovo pojave. Bolesnici tipa “umri muški” jednostavno nikada ne koriste WC izvan kuće nego se radije cerekaju i trpe. Svaki ekspelofob koji sebe uvažava uvek će odbiti da ode u toalet ako poseti prizemnu kuću. Finhartafobija (strah da će ponestati toalet papira) - Neki lekari odbijaju da priznaju da ova fobija postoji jer, kako kažu, u najboljem slučaju to je slutnja da se zapravo niko ne boji da će ponestati toalet papira. Pogrešno. Razmislite: na neprijateljskoj ste teritoriji (u tuđoj kući) i upravo ste obavili veliku (nuždu). Tek posle toga shvatite da je ostala samo određena količina toalet papira. Stoga ga počinjete presavijati, radije nego gužvati. Racionališete strogo, dva komada za svaki put i pažljivo s njim. Ako se situacija pogorša razdeljujete papir u dva sloja. Ako baš imate peh da stiže “pojačanje” (kako grupe za samopomoć zovu drugi deo isporuke koja dolazi iz pozadine), onda će vam biti drago što ste naučili kako pažljivo da razdvojite i da koristite kartonsku rolnicu na kojoj je namotan toalet papir tokom televizijske epizode kreativne radionice iz detinjstva.


Halitofobija (strah da vam smrdi iz usta) – To je jedan od onih strahova koji su skloni da proteknu nelečeni, većinom zbog toga što bolesnici ne žele da ga priznaju. Simptomi uključuju stalno stavljanje dlana preko usta, iza čega sledi oštri zadah, obično pre izlaska. Neki bolesnici stalno mumlaju, kao domino efekt, zbog pokušaja da razgovaraju bez prevelikog otvaranja usta. Mnogi pokazuju preteranu sklonost prema mentol bombonama. Halitofobi više strahuju od činjenice da bi svako mogao da zna da im smrdi iz usta, nego od činjenice da im smrdi iz usta. Halitofob primećuje da ljudi, kada s njim razgovaraju, iako ih on gleda u oči, drže lice okrenuto na levu ili desnu stranu od njegovog. Vrlo je čudno što kad halitofob primeti zadah iz usta kod drugih ljudi to im ne kaže.


Holufobija (strah od senilnosti) – Ne iznenađuje činjenica da je većina holufoba u drugoj polovini četrdesetih i pedesetih godina, u dobu kad prvi put počinju da uviđaju da “skijaška trka njihovog života” nije predaleko od poslednje faze: spusta nizbrdo. Holufobiju često aktivira slučajni događaj, najčešće kada se zateknete kako vraćate mleko u rernu umesto u frižider, što osobu može uveriti da je kraj blizu i da će uskoro sliniti po mekanom, kariranom ćebencetu, a neko će je ispitivati kako se zove premijer. Holufobi često počinju da rešavaju ukrštenice ili sudoku i u ekstremnim okolnostima upisuju se na časove salse.

Indensofobija (strah da vam je zapelo nešto među zubima) – Od ove fobije, dakle, patite strahujući da su vam se ostaci hrane zakačili između zuba. Upravo ste na vrlo otmenom prijemu u puloveru i majici od istog materijala i iste boje, sa biserima oko vrata. Pokušali ste da se nasmešite prema vinskoj čaši kako biste videli svoj odraz. Pokušali ste da mašete svom partneru i da mu pokazujete brzi, preterano rašireni osmeh, ali on je pomislio da ste, zapravo, samo: pohotni ili pijani... ili i jedno i drugo. Tako krećete hrabro i gurnete prste u usta. Nema više kineskog kupusa, zaostalog od predjela, koji tamo trune. Izlečeni ste! Sličan je i strah da vam je nešto zakačeno za leđa, od čega uglavnom pate nastavnici.


Malventofobija (strah da vaš prdež smrdi lošije od bilo čijeg tuđeg) – Nije uobičajen strah, prema nekim standardima, ali svejedno je iscrpljujući, a ako smo pravedni, uopšteno nedopušten.
Malventofobi ne mogu jednostavno da pokrenu razgovor o toj temi, a neki terapeuti su odbili da ih prihvate u svoju evidenciju, ne zbog toga što ih ne shvataju ozbiljno, već zato što bi soba mogla da postane zagušljiva za idućeg pacijenta. Ironično, zbog potajne prirode te fobije mnogi malventofobi nikada neće moći da prime vest da je njihov strah neutemeljen.

Obsoletofobija (strah da svako ima bolji mobilni telefon od vas) – Istinski moderan strah koji sve više prevladava. Na početku je obsoletofobija napadala samo one koji nisu imali izvrstan mobilni telefon. Zatim je izdvojila one bez slikovnog prikaza podataka u boji. Sada se širi i ne poznaje ograničenja. Lekari predviđaju moguću epidemiju ako se sadašnji trendovi nastave. Nije reč više samo o grafici ili kameri. Neke pacijente i njihova deca mogu ozbiljno sprečiti u procesu isceljenja, jer ako vaš potomak zahteva da hodate dva metra ispred njega zbog tih “gvozdenih pluća koja nosite”, to može da zaboli.

imate fobiju..pisite , kako zivite sa njom...dodajte ako naidete na neke od njih..

Ja sam imam Acrophobie ( strah visine )..praznog prostora ispred sebe i sl..

Vi imete neku fobiju, kako zivite sa njom ?!

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Fobije

Post by Heidi » 28 Nov 2012, 18:43

mene handri autofobija koju istovremeno prati tropofobija :tuga
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Fobije

Post by Krokodil Behko » 28 Nov 2012, 19:10

Ja sam imam Acrophobie ( strah visine )..praznog prostora ispred sebe i sl..
Eto tako otprilike. I ja bar djelimično imam tu fobiju od visine. Nije da baš umirem
od straha ali mi je nekako nelagodno. Možda neki početni stadij :D
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80778
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9954 times
Been thanked: 6793 times
Status: Offline

Re: Fobije

Post by Julia-Klara » 28 Nov 2012, 19:12

nemam fobiju,ni jednu :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fobije

Post by Rum » 28 Nov 2012, 19:12

Ima ova tema negdje :hm
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Fobije

Post by Katja » 28 Nov 2012, 19:22

Krokodil Behko wrote:
Eto tako otprilike. I ja bar djelimično imam tu fobiju od visine. Nije da baš umirem
od straha ali mi je nekako nelagodno. Možda neki početni stadij :D

Ja sam čula da se fobije najlakše liječe kad se suočiš sa svojim strahom.
Tebe bi, dakle, trebalo baciti s desetog kata.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Fobije

Post by Krokodil Behko » 28 Nov 2012, 19:26

Rum wrote:Ima ova tema negdje :hm
Nema


Katja wrote:
Krokodil Behko wrote:
Eto tako otprilike. I ja bar djelimično imam tu fobiju od visine. Nije da baš umirem
od straha ali mi je nekako nelagodno. Možda neki početni stadij :D

Ja sam čula da se fobije najlakše liječe kad se suočiš sa svojim strahom.
Tebe bi, dakle, trebalo baciti s desetog kata.
Aha. E baš ti hvala na savjetu
Nema u ovom mjestu zgrada sa deset katova :misli

Moram skoknuti do obližnjeg SA pa se otšunjati na neki neboder :plavi
online

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Fobije

Post by Katja » 28 Nov 2012, 19:27

Molim.
Pitaj ako ti još šta bude trebalo. :oo

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Offline

Re: Fobije

Post by Rum » 03 Jan 2013, 21:18

Evo 13 najčudnijih ljudskih fobija


Za strah od visine i letenja zrakoplovom svi znaju. No, neki ljudi pate od fobija koje drugima nikada ne bi ni pale na pamet. Ovo su neke od njih!

Image


1. Petak 13 - Mnogi vjeruju da petak 13 donosi nesreću, a fobija od tog dana zove se 'Friggartriskaidekaphobia'. Fobija je dobila naziv još 1911. Neki vjeruju da je 13 nesretan broj jer je bilo 13 ljudi na posljednjoj večeri, a peti dan u tjednu povezuje se s mnogim katastrofama od 1800-ih.

2. Strah od vampira - službeni naziv je 'Sanguivoriphobia', što doslovno znači strah od onih koji piju krv.

3. Strah od novca - 'Chrometophobia', možda najčudniji strah od svih.

4. Strah od tinejdžera - 'Ephebiphobia'

5. Strah od spavanja - 'Somniphobia'

6. Strah od erekcije - 'Medorthophobia'

7. Strah od učenja - 'Sophophobia'

8. Strah od cvijeća - 'Anthophobia'

9. Strah od pijenja alkohola - 'Dipsophobic'

10. Strah od češnjaka - 'Alliumphobia'

11. Strah od vina - 'Oenophobia'

12. Strah od sunca - 'Heliophobia'

13. Strah od povrća - 'Lachanophobia'
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Ruana
Status: Offline

Re: Fobije

Post by Ruana » 03 Jan 2013, 22:14

Ja imam zoofobiju, isla sam kod psihologa i zonoterapeuta, malo mi je pomoglo ali se jos uvjek boijm.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26333
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14218 times
Been thanked: 3765 times
Status: Online

Re: Fobije

Post by Veca » 03 Jan 2013, 22:35

Katja wrote:
Krokodil Behko wrote:
Eto tako otprilike. I ja bar djelimično imam tu fobiju od visine. Nije da baš umirem
od straha ali mi je nekako nelagodno. Možda neki početni stadij :D

Ja sam čula da se fobije najlakše liječe kad se suočiš sa svojim strahom.
Tebe bi, dakle, trebalo baciti s desetog kata.


:valja :plavi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Jaca
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6755
Joined: 29 Sep 2011, 02:18
Location: potrazi me u predgradju...
Status: Offline

Re: Fobije

Post by Jaca » 03 Jan 2013, 22:44

Ja imam Klaustrofobiju ( strah od malog zatvorenog prostora)

mrzim liftove ..jos ako su puni imam osjecaj da je sve manje zraka i da cu se onesvijstiti ..ako sam blize vratima lakse je podnosljivo ali ako udjem medju prvima i onda se napuni do 21 sprata bolnice gdje sam prije radila :sok :place .
bolje biti malo lud nego malo pametan

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Fobije

Post by sann » 15 Feb 2013, 23:02

.......ja ne smijem na ringispil....ni pod razno,nikad nisam razmisljala,da se malo poblize o tome raspitam,al'..necem se vrtiti :ooo
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Fobije

Post by Zagorka » 15 Feb 2013, 23:06

Rum wrote:
Evo 13 najčudnijih ljudskih fobija


Za strah od visine i letenja zrakoplovom svi znaju. No, neki ljudi pate od fobija koje drugima nikada ne bi ni pale na pamet. Ovo su neke od njih!

[


1. Petak 13 - Mnogi vjeruju da petak 13 donosi nesreću, a fobija od tog dana zove se 'Friggartriskaidekaphobia'. Fobija je dobila naziv još 1911. Neki vjeruju da je 13 nesretan broj jer je bilo 13 ljudi na posljednjoj večeri, a peti dan u tjednu povezuje se s mnogim katastrofama od 1800-ih.

2. Strah od vampira - službeni naziv je 'Sanguivoriphobia', što doslovno znači strah od onih koji piju krv.

3. Strah od novca - 'Chrometophobia', možda najčudniji strah od svih.

4. Strah od tinejdžera - 'Ephebiphobia'

5. Strah od spavanja - 'Somniphobia'

6. Strah od erekcije - 'Medorthophobia'

7. Strah od učenja - 'Sophophobia'

8. Strah od cvijeća - 'Anthophobia'

9. Strah od pijenja alkohola - 'Dipsophobic'

10. Strah od češnjaka - 'Alliumphobia'

11. Strah od vina - 'Oenophobia'

12. Strah od sunca - 'Heliophobia'

13. Strah od povrća - 'Lachanophobia'
pa nije sad bas da su najcudnije na svijetu,svi smo barem jednom u zivotu imali strah od ucenja ili pripremanja nekog ispita :hihi

pa strah od sunca-pa dobro,mazu se ljudi da ne izgore,sto,to i ja radim :oo

a od tinejdzera strah-pa ovo je sasvim rezumljivo,nekih se danasnjih tinejdzera i ja pomalo plasim :help
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31591
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3862 times
Status: Online

Re: Fobije

Post by Mister No » 16 Feb 2013, 00:15

Katja wrote:
Krokodil Behko wrote:
Eto tako otprilike. I ja bar djelimično imam tu fobiju od visine. Nije da baš umirem
od straha ali mi je nekako nelagodno. Možda neki početni stadij :D

Ja sam čula da se fobije najlakše liječe kad se suočiš sa svojim strahom.
Tebe bi, dakle, trebalo baciti s desetog kata.
:D. :D.

Vidi krAfnice sto je puna mudrosti...
High Hopes...

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Fobije

Post by Katja » 16 Feb 2013, 17:09

Mister No wrote:
Vidi krAfnice sto je puna mudrosti...
Samo ti reci neku svoju fobiju pa da te efikasno izliječim... :zubi

User avatar
Nekatamo
Na probnom
Na probnom
Posts: 88
Joined: 26 Feb 2013, 11:04
Status: Offline

Re: Fobije

Post by Nekatamo » 27 Feb 2013, 13:58

Kako se zove fobija od visine?
Poslacu ti odjek moga osmjeha.....da te proganja.....

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Fobije

Post by Krokodil Behko » 27 Feb 2013, 16:10

Nekatamo wrote:Kako se zove fobija od visine?
Akrofobija. Čini mi se. A čini mi se i da je najzastupljenija.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Fobije

Post by Konsultant » 27 Feb 2013, 18:57

u sta spada strah od straha?

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Fobije

Post by paparaci » 28 Feb 2013, 00:34

u strahofobiju. :hihi
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests