Kriptovalute- bitcoin i ostalo

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26638
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14670 times
Been thanked: 3908 times
Status: Online

Re: Kriptovalute- bitcoin i ostalo

Post by Veca » 30 Dec 2020, 16:07

...i kako sad ja da savjetujem sina? ...sine, racunaj da si taj novac bacio, halali, najbolje da ga zaboravis! .........................................i tam', cca 2030 sjetis se da ga imas i podignes lovu, sa mamom podijelis pola pola, oboje sretni! :ooo
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Kriptovalute- bitcoin i ostalo

Post by Taare » 30 Dec 2020, 16:34

Sjećam se da je na jednom sportskom forumu (inače prvi forum na koji sam se registrovao) jedan frik pričao o tom bitcoinu. Kažem frik jer se čovjek razumio u tu tehniku u koju se ja i dan danas razumijem ko mara u kriv k.
I on je govorio da će to čudo rast, pričao o mogućnostima zarade i tako to.
Tad je taj bitcoin bio dodžaba.
I ja konto da l da uložim il ne i odustanem.
Odustanem zato što sam u to vrijeme pokupio neki virus na netu.
Konto, garant je i to neš nesigurno i tak odustanem.
Ne mogu se tačno sjetit, al mislim da je tad koštao 1 euro.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96383
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34357 times
Been thanked: 21086 times
Contact:
Status: Online

Re: Kriptovalute- bitcoin i ostalo

Post by Rum » 06 Jan 2021, 15:31

Bitcoin je na novom rekordu, vrednost premašila 35.000 dolara!

Image




Vrednost Bitcoin-a je skočila 6. januara na nov rekordan nivo svih vremena, nastavljajući pohod do neslućenih visina, koji je krajem prošle godine pokrenula pomama investitora za kriptovalutama.

Cena Bitcoin-a je prekoračila prag od 35.000 američkih dolara na noćašnjem trgovanju u 2:11 časova po istočnoameričkom vremenu, prema podacima kompanije Coin Metrics, izveštava CNBC.

Novi rekord dolazi samo nekoliko dana nakon što je ova digitalna valuta pala za više od 10 posto na 29.316 dolara. Prošle godine, cena Bitcoin-a se gotovo učetvorostručila, dostižući nivo iznad 29.000 dolara.

Investiciona banka JPMorgan objavila je 4. januara smelu dugoročnu prognozu o ciljanoj ceni Bitcoin-a, tvrdeći da bi ova kriptovaluta mogla da se popne na čak 146.000 dolara takmičeći se sa zlatom kao “alternativnom“ valutom. Žuti plemeniti metal je, takođe zabeležio značajan rast tokom 2020. godine, pri čemu je njegova cena na spot tržištu povećana za oko 25 procenata.

Stratezi JPMorgan banke su, međutim, napomenuli da će Bitcoin morati da postane znatno manje volatilan pre nego što bude mogao da konkuriše zlatu u smislu tržišne vrednosti. Poznato je da cena ove kriptovalute ima snažne oscilacije i da zavisi od parametara, koji mogu biti čak i iznenađenje u smislu uticaja na Bitcoin.


Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96383
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34357 times
Been thanked: 21086 times
Contact:
Status: Online

Re: Kriptovalute- bitcoin i ostalo

Post by Rum » 06 Jan 2021, 15:33

ETH
Ethereum
ETH
Rank #2
Coin
On 257,886 watchlists
Ethereum Price (ETH)
$1,146.20
10.45%

0.03327 BTC


:obrve
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Kriptovalute- bitcoin i ostalo

Post by harlekin » 06 Jan 2021, 16:03

Majke mi ja ovo nist ne kontam,najbolje bilo dok si mogo dat zeca za vrecu kupusa :julia
Sad das pravog pravcatog zeca za virtualni broj,znaci farmu zecova das za usb stiker,i mozes si ga konektovat u gujcu kad ogladnis :cudi

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26390
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1862 times
Been thanked: 4078 times
Status: Offline

Re: Kriptovalute- bitcoin i ostalo

Post by Beni » 06 Jan 2021, 16:09

Rudolph wrote: 06 Jan 2021, 15:33 ETH
Ethereum
ETH
Rank #2
Coin
On 257,886 watchlists
Ethereum Price (ETH)
$1,146.20
10.45%

0.03327 BTC


:obrve
Jel to ETH preso milju
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96383
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34357 times
Been thanked: 21086 times
Contact:
Status: Online

Re: Kriptovalute- bitcoin i ostalo

Post by Rum » 06 Jan 2021, 16:26

Beni wrote: 06 Jan 2021, 16:09
Rudolph wrote: 06 Jan 2021, 15:33 ETH
Ethereum
ETH
Rank #2
Coin
On 257,886 watchlists
Ethereum Price (ETH)
$1,146.20
10.45%

0.03327 BTC


:obrve
Jel to ETH preso milju
Aha ide polako ali sigurno
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Kriptovalute- bitcoin i ostalo

Post by Calla » 06 Jan 2021, 16:29

Tehnologija buducnosti kripto valute bitcoin mining block chain jos malo zamjenit mogu bankarski sistem naravno za milionersko trziste a nesto I ne pratim ovu vrstu valute upravo iz jednog razloga, zato sto ne pripadam ovoj grupi 🙄
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Grom
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6650
Joined: 13 Nov 2019, 22:30
Mood:
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Kriptovalute- bitcoin i ostalo

Post by Grom » 11 Jan 2021, 17:21


User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96383
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34357 times
Been thanked: 21086 times
Contact:
Status: Online

Ovo su 3 glavna razloga zbog kojih bi Bitcoin mogao rasti do $100.000 u sljedećoj godini, a i do $500.000 u sljedećih 10

Post by Rum » 31 Jan 2021, 15:05

Zbog ista 3 razloga neke kripto valute će rasti 100x
Image
Već dovoljno dobro znaš svog omiljenog profu da i sam zaključiš da ne volim puno da nagađam o kripto valutama.

Kada se radi o investiranju mog novca u rizične kripto projekte, volim da donosim odluke bazirane na činjenicama.

Moja želja je da u potpunosti izbacim “imam osjećaj” način investiranja i da dokažem da postoji “znam na osnovu dobro istraženih činjenica” način investiranja.

Isto tako, kada gledam u budućnost i pokušavam vidjeti kuda se kreće svijet blockchaina i kripto valuta, oslanjam se na informacije koje su mi dostupne i
pomoću njih oslikavam skoru i daleku budućnost.
Ovo su 3 Glavna Razloga Zbog Kojih Mislim Da Da Nas Čeka Apsolutno Kripto Ludilo

Sve veći interes generalne populacije.

Prije nekoliko dana čitam kako je tip u Hrvatskoj Bitcoinom kupio auto u nekom autosalonu.

To mi je bilo zanimljivo iz dva razloga.

Prvi je što je neko Bitcoinom platio novi auto u mom komšiluku (na Balkanu)…

… a drugi je što je trgovac, oficijalna firma, doo, primila Bitcoin kao uplatu.

Neću ulaziti u detalje transakcije, ali mi je evidentno, u ovom a i u mnogim drugim slučajevima da sve više ljudi ima interes za kripto valutama.

Neki imaju interes u smislu da ulažu i da od toga napune slamaricu, a drugi su silom prilika natjerani da ih koriste.

Sve više i više je onih čija nacionalna valuta gubi na vrijednosti, pa im je kripto odličan način da sačuvaju svoje ušteđevine.

Isto tako, milioni ljudi nemaju pristup konvencionalnom bankarstvu, a kripto servisi im nude odlične uslove, pozajmljivanja, prebacivanja i čuvanja vrijednosti.

Mislim da milioni ljudi tek treba da uđu u svijet kripto na način da ulože svoj novac i da će to biti jedan od glavnih katalizatora sljedećeg explozivnog rasta.

Odličan pokazatelj interesa generalne populacije za kripto valutama je gledanje google trendova, broja tweetova, broja adresa i transakcija za određene kripto valute.

Moj omiljeni alat za ovo je bitinfocharts.com i pomoću njega mogu da gledam jedan od, po mom mišljenju najboljih prediktora rasta vrijednosti kripto valuta.

Chart Aktivnih Adresa BTC i ETH i Twitter Aktivnost Za BTC i ETH

Image


Osim dokazano velikog i rastućeg interesa generalne populacije za kripto valutama, očekujem da će većina stimulus paketa (čitaj svježe odštampanog novca centralnih banaka za spas od ekonomske krize uzrokovanom kovidom) da ode u kripto valute.

Ovdje očekujem stotine Milijardi svježe odštampanih dolara da se uliju, prvo u Bitcoin, pa onda redom u sve ostale kripto valute.

2. Ulazak Velikih Igrača Na Tržište
Nije tajna da velike kompanije poput Facebooka planiraju ili su već izbacile svoje kripto valute.

JP Morgan Chase, jedna od najvećih komercijalnih banaka je već izbacila svoj coin koji koriste za unutrašnje transakcije.

Nedavno sam čitao da i Sber Banka planira neku vrstu svoje kripto valute.

Tako da je neminovno da gigantske firme poput ovih izbace neku vrstu svoje valute, ali isto tako, a po meni još bitnije i relevantnije za nas je trend koji je odnedavno počeo.

Mnoge firme, investicijske kuće i konglomerati prebacuju
dio svojih sredstava u kripto valute.

Tako je Square, investirao 50 Miliona u BTC, a nedavno je i Microstrategy (firma koja se bavi biz softwerom) uložila 425 Miliona Dolara u BTC.

Kako vidim, mnoge druge firme takođe ulažu u kripto valute. Neke od njih direktno, a druge preko regulisanih fondova poput dobro poznatog
Grayscale-a kojeg vodi Bary Silbert.

Uglavnom, u polju investiranja u kripto valute od strane firmi i fondova, mislim da možemo da očekujemo investiranje desetine ako ne i stotine
milijardi dolara kapitala – jer sve više investitora ovog ranga prepoznaje kripto valute kao stabilan način da zadrže i uvećaju svoje bogatstvo.

3. Centralne Banke
CBDC ili Central Bank Digital Currencies je tema razgovora u mom krugu već više od 2 godine.

Evidentno je da sve više Centralnih Banaka gleda u smijeru izdavanja svoje kripto valute.

Međutim, rast kripto valuta poput BTC i ostalih neće biti u izdavanju nove kripto valute od strane neke od centralnih banaka…

… nego, rast kripto valuta će biti povezan sa tim da jedna ili više centralnih banaka najavi da će svoje rezerve (koje su do sada tradicionalno bile punjenje zlatom i ostalim vrijednostima) početi puniti i kripto valutama.

Vjerujem da bi ta kripto valuta mogla biti Bitcoin, a svi znamo da kada Bitcoin raste, onda je neminovno da i ostale kirpto valute rastu.



Samo na ova tri dešavanaja koja su nemonovna mislim da ćemo vidjeti Bitcoin od 60-100 Hiljada Dolara u sljedećih godinu dana, a dugoročno 5-10 godina Bitcoin ide na 500 Hiljada Dolara..

Što znači ako danas kupiš BTC to ti je 25x Dobit. Poredeći to sa oročenom štednjom, jasno je da će većina onih koji drže svoj novac oročenim početi da gledaju kako da pokupe kripto kajmak.

Takođe, kako vidim svijet ostalih kripto valuta se drastično mijenja i sve više ljudi prepoznaje da većina od preko 8000 kripto valuta nema validne tehnološke karakteristike niti ima tržište u godinama koje dolaze.

Prosječan kripto investitor jako dobro gleda u koje kripto valute će da uloži, a kako vidim tehnološki superiorni projekti se sve bolje pozicioniraju da usisaju desetine milijardi kapitala koji se krčka na marginama.

Tako da je moje mišjenje da će pojedine kripto valute koje su tehnološki superiorne i koje riješavaju realne probleme poput pristupa finansijskim uslugama, finansijskih operativnih sistema, otkuljčavanja vrijednosti realnog sektora itd – ugrabiti većinu vrijednosti i porasti za minimalno 100x a neke bogami i za 200x.


Naše je da ih indentifikujemo, istražimo i uložimo u njih.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80453
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7142 times
Been thanked: 11582 times
Status: Online

Re: Ovo su 3 glavna razloga zbog kojih bi Bitcoin mogao rasti do $100.000 u sljedećoj godini, a i do $500.000 u sljedeći

Post by spacebound » 31 Jan 2021, 15:24

Nisam citala, al da mi je samo dva :inasab
Imaju li forumasi?
Exchan ❌️

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26390
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1862 times
Been thanked: 4078 times
Status: Offline

Re: Ovo su 3 glavna razloga zbog kojih bi Bitcoin mogao rasti do $100.000 u sljedećoj godini, a i do $500.000 u sljedeći

Post by Beni » 31 Jan 2021, 15:41

Rumw de tie i reci gdje da uzmem Dogecoin ???
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37299
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24500 times
Been thanked: 4659 times
Status: Online

Re: Ovo su 3 glavna razloga zbog kojih bi Bitcoin mogao rasti do $100.000 u sljedećoj godini, a i do $500.000 u sljedeći

Post by ElTriconi » 31 Jan 2021, 22:00

Narasce al u stambolkama, zaletit se jamit koji i bogin si ondara 🙈😂
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Bobi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2203
Joined: 25 Sep 2020, 11:08
Has thanked: 451 times
Been thanked: 754 times
Status: Online

Re: Ovo su 3 glavna razloga zbog kojih bi Bitcoin mogao rasti do $100.000 u sljedećoj godini, a i do $500.000 u sljedeći

Post by Bobi » 31 Jan 2021, 22:28

spacebound wrote: 31 Jan 2021, 15:24 Nisam citala, al da mi je samo dva :inasab
Imaju li forumasi?
E moja ti, gdje si bila kad se prodavao po 1 $ :D. ? Znam ljude s nashih prostora koji su kupovali i po1 i po 100 $ ai koji su rudarili, jedan izrudario 1,5 bitcoin davno i zaboravio na to,tek kad je porastao na 20 k sjetio da se loguje i vidio da ima od prije desetak godina 1,5 BC :D, svakakvih prica ima :D.
:gitara

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1542 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Ovo su 3 glavna razloga zbog kojih bi Bitcoin mogao rasti do $100.000 u sljedećoj godini, a i do $500.000 u sljedeći

Post by TAFKAP » 31 Jan 2021, 22:37

Hajmo raja, još malo pa nestalo...
Maraka, Maraka...

:cool

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Ovo su 3 glavna razloga zbog kojih bi Bitcoin mogao rasti do $100.000 u sljedećoj godini, a i do $500.000 u sljedeći

Post by Taare » 01 Feb 2021, 01:10

Ko je autor ovog teksta? Prilično naivno razmišljanje.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96383
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34357 times
Been thanked: 21086 times
Contact:
Status: Online

Elon Musk kupio bitcoine u vrijednosti oko 1,5 milijardi dolara; uskoro kupovina automobila u kriptovaluti?

Post by Rum » 10 Feb 2021, 00:25

Američki proizvođač električnih automobila Tesla izvijestio je u ponedjeljak da je kupio bitcoine za oko 1,5 milijardi dolara i očekuje da će u bliskoj budućnosti omogućiti klijentima da njegove automobile plaćaju u toj kriptovaluti.


Image

Prema promijenjenoj investicijskoj politici, kompanija može "povremeno ili na dulje vrijeme kupovati i držati digitalnu imovinu", navodi se u pripćenju.

Tesla je tako u bitcoin uložio ukupno 1,5 milijarde dolara kako bi diversificirao ulaganja i maksimalno povećao povrat na kapital, navodi se u obrazloženju odluke o ulaganju.
"Jedna od najvećih kompanija u svijetu uložila je u bitcoin, a to znači da su mu izloženi i svi ulagači u Teslu (ili makar samo jedan fond u (indeksu) S&P-500)", poručio je izvršni direktor Elon Musk.

Prije tjedan dana Musk je izjavio da bi bitcoin uskoro mogao biti šire prihvaćen među ulagačima, a u prosincu je pitao li moguće obavljati krupne transakcije u toj kriptovaluti.

Iz Tesle su u ponedjeljak najavili i da bi uskoro mogli prihvatiti bitcoin kao sredstvo plaćanja.

"Očekujemo da ćemo u bliskoj budućnosti početi prihvaćati bitcoin kao sredstvo plaćanja za naše proizvode, ovisno o zakonima i u početnoj fazi u ograničenom opsegu", stoji u priopćenju.

Nakon Tesline objave bitcoin je poskočio više od 10 posto, dosegnuvši novi rekord od 43,625 dolara.

Direktor Tesle podupro je i druge digitalne valute. Proteklog vikenda spomenuo je na Twitteru dogecoin, koji je nakon toga također poskočio na rekordnu razinu, napominje Reuters.

Muska na Twitteru prati 46 milijuna ljudi, navodi agencija.
bitcoin, elon musk, tesla
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Elon Musk kupio bitcoine u vrijednosti oko 1,5 milijardi dolara; uskoro kupovina automobila u kriptovaluti?

Post by Odraz » 10 Feb 2021, 03:30

Ja cu kupiti japanca ili svabsko auto za kes, sorry jaro Elone. :cudi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7024 times
Status: Offline

Re: Elon Musk kupio bitcoine u vrijednosti oko 1,5 milijardi dolara; uskoro kupovina automobila u kriptovaluti?

Post by Julia-Klara » 10 Feb 2021, 12:22

de bolan ELone rudari Pi malo :valja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26390
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1862 times
Been thanked: 4078 times
Status: Offline

Re: Elon Musk kupio bitcoine u vrijednosti oko 1,5 milijardi dolara; uskoro kupovina automobila u kriptovaluti?

Post by Beni » 10 Feb 2021, 12:24

Julia-Klara wrote: 10 Feb 2021, 12:22 de bolan ELone rudari Pi malo :valja
ja sam juce kupio 1500 dogecoina, sad samo cekat da se obogatim :oo
Fuck you a friendly note to start the day

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests