Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95676
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33894 times
Been thanked: 20670 times
Contact:
Status: Online

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Rum » 04 May 2021, 16:15

Narod je konačno razotkrio da Islamska zajednica krade pare od zekata i troši ih za orgomne plate ogromne administracije!!! Uvid u tabele fonda Bejtu-l-mal dokazuje da 95 odsto zekata ne ide ni za jednu od osam propisanih kategorija. Opljačkani zekat otvorio je vrata izmišljanju radnih mjesta pri Rijasetu, osnivanju raznih "direkcija", gdje se zapošljavaju srodnici "zelene buržoazije", a čije plate po dva ili tri puta premašuju prosječne plate običnih Bošnjaka. Dok se pri Kavazovićevoj administraciji odvija pljačka zekata, dotle obične hodže i dalje žive na minimalcu. Narod je razumio, narod se pobunio, narod će obustaviti uplate za Islamsku zajednicu, sve dok ne budu čisti računi, u duhu islamskih propisa, poštenja i transparentosti.
Umjesto da u vrhu te otete Islamske zajednice ukopčaju da su uhvaćeni u laži i razotkriveni u višegodišnjoj prevari, on dižu gusarski ustanak za novu pljačku zekata po starim šemama. Angažovali su popularnog imama iz Zavidovića Izeta ef. Čamdžića da održi hutbu, kojom je - kad Allah hoće - ponizio samog sebe. Zašto? Zato što je narod tretirao kao bezumne ovce, kojima je pokušao slagati da Islamska zajednica danas ima nadležnosti Države iz vremena Poslanika, što i dijete iz mekteba zna da je laž. Vrhunac ove sramne hutbe ef. Čamdžića bila je prijetnja običnom Bošnjaku da će mu se zapaliti kuća, da će mu se dogoditi poplave, ako ne uplati zekat na račun Islamske zajednice. Šta tek reći za tvrdnju zavidovićkog imama da se "objavljuje rat Allahu" ako se zekat ne uplati na račun Islamske zajednice?!
Stigao je ef. Čamdžić prozvati i "nekakav" Defter hefte, stigao je zaboraviti predavanja "nekakvog" mr. Fatmira Alispahića u Gradskoj džamiji u Zavidovićima, stigao je moralisati, zaboravljajući sve one aktuelnosti koje potresaju Islamsku zajednicu i zabrinjavaju bošnjački narod, od prodaje mezarja u Banjaluci, kriminala nad vakufima, pa do rasipništva u Rijasetu. Ne smije efendija na klizav teren žrtvovanja za poštenje i istinu! Na žalost...
Izet Čamdžić je odabrao stranu - biti sa gusarima, a ne biti sa narodom.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95676
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33894 times
Been thanked: 20670 times
Contact:
Status: Online

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Rum » 04 May 2021, 16:17

Šta tek reći za tvrdnju zavidovićkog imama da se "objavljuje rat Allahu" ako se zekat ne uplati na račun Islamske zajednice?! :valja
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Taare » 04 May 2021, 17:51

Rum wrote: 04 May 2021, 16:17 Šta tek reći za tvrdnju zavidovićkog imama da se "objavljuje rat Allahu" ako se zekat ne uplati na račun Islamske zajednice?! :valja
Teško pitanje.
Gdje ti uplaćuješ zekat?
Svi mi se morete obratit

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26570
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13847 times
Been thanked: 14110 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by ironman » 04 May 2021, 17:55

Gledam da bez razlike koji je mjesec u godini pomognem kome mogu..ove "obaveze" u Ramazanu redovno izvrsavam uoci 27 veceri u dzamiji i saljemo porodicama kojima treba ...
Nisam bas upoznat sa pravilima IZ a da budem iskren i ne zanimaju me puno,placam hodzarinu kako me spada i svako sebi..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95676
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33894 times
Been thanked: 20670 times
Contact:
Status: Online

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Rum » 04 May 2021, 18:11

Taare wrote: 04 May 2021, 17:51
Rum wrote: 04 May 2021, 16:17 Šta tek reći za tvrdnju zavidovićkog imama da se "objavljuje rat Allahu" ako se zekat ne uplati na račun Islamske zajednice?! :valja
Teško pitanje.
Gdje ti uplaćuješ zekat?
Gdje stignem vazda ima sirotinje
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42147
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12330 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Masamune » 04 May 2021, 18:12

Mora li zekat ići preko IZ i zbog čega? Kako je to rađeno za vrijeme Muhammeda a.s.? Je li i tad bilo nešto tipa centralizovano, pa se onda raspoređivalo kome je najviše trebalo?
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95676
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33894 times
Been thanked: 20670 times
Contact:
Status: Online

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Rum » 04 May 2021, 18:17

MarlboroGold wrote: 04 May 2021, 18:12 Mora li zekat ići preko IZ i zbog čega? Kako je to rađeno za vrijeme Muhammeda a.s.? Je li i tad bilo nešto tipa centralizovano, pa se onda raspoređivalo kome je najviše trebalo?
Praksa zekat je imala izuzetno važnu ulogu kroz cjelokupnu povijest islama, kao financijski temelj za razvoj stabilne islamske zajednice. Nakon utemeljenja ove vjerske obveze 2. godine poslije Hidžre (624. godine)[2], zekat je prikupljan pod izravnim nadzorom Poslanika Muhameda. On je imao osam ovlaštenih prikupljača zekata, sa točno određenim plemenima ili oblastima Arapskog poluotoka koja su obilazili.[3] Nakon njegove smrti, prvi kalif Abu Bakr, koji je po vjerovanju sunita Poslanikov punopravni nasljednik (dok šijiti smatraju da je to pravo prvenstveno pripadalo Aliju, koji je bio četvrti kalif), je utemeljio prvu državnu ustanovu zekata, a svi prihodi su bili prikupljani u državnu blagajnu - Bejtu-l-mal. On se za svoje vladavine pobrinuo da svaka žena, muškarac i dijete imaju minimalan godišnji prihod od 10 dirhama, koji je kasnije povećan na 20 dirhama.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42147
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12330 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Masamune » 04 May 2021, 18:22

Ok hvala... to znači da ima logike da bude centralizovano i da ide isključivo preko IZ. Drugi par čarapa je što se IZ pretvorila u obično preduzeće, pa mnogi vjernici postaju ogorčeni istom. Nećeš ti ni pogriješiti ako ih zaobiđeš, a ako znaš da je drugoj strani potrebna pomoć. Sad da li to može biti svrstano baš pod zekat je pitanje za Fufeta i druge.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Tasmanijski tigar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 625
Joined: 15 Nov 2019, 21:58
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Tasmanijski tigar » 04 May 2021, 19:37

Ma ja nešto kontam da povećam iznos iz plate za Merhamet na 2,5%
Jer svakako mi preko platne liste skida jedan mali iznos za njih.
Možda bih tako izmirio obavezu zakata? Znam da se ne računa tako. Ali bolje i tako nego nikako.

Nije mi jasno ovo, ako sam jedne godine uštedio toliko da moram dati zekat. I te godine izmirim obavezu, ali taj novac nisam trošio do sljedeće godine i pri tome uštedio dodatno nešto malo.
Da li sam ponovo dužan dati opet na cjelokupni iznos?
:123

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Chloe » 04 May 2021, 19:43

Tasmanijski tigar wrote: 04 May 2021, 19:37 Ma ja nešto kontam da povećam iznos iz plate za Merhamet na 2,5%
Jer svakako mi preko platne liste skida jedan mali iznos za njih.
Možda bih tako izmirio obavezu zakata? Znam da se ne računa tako. Ali bolje i tako nego nikako.

Nije mi jasno ovo, ako sam jedne godine uštedio toliko da moram dati zekat. I te godine izmirim obavezu, ali taj novac nisam trošio do sljedeće godine i pri tome uštedio dodatno nešto malo.
Da li sam ponovo dužan dati opet na cjelokupni iznos?
Naravno!
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Chloe » 04 May 2021, 19:46

Meni je sasvim regularno i ok preko IZ platiti vitre. Mada jedan dio ide direktno uz zekeat i dodam sadake.
Kako god znam da neću pogriješiti. Moj nijet je bitan. :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1541 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by TAFKAP » 04 May 2021, 19:51

Tasmanijski tigar wrote: 04 May 2021, 19:37 Ma ja nešto kontam da povećam iznos iz plate za Merhamet na 2,5%
Jer svakako mi preko platne liste skida jedan mali iznos za njih.
Možda bih tako izmirio obavezu zakata? Znam da se ne računa tako. Ali bolje i tako nego nikako.

Nije mi jasno ovo, ako sam jedne godine uštedio toliko da moram dati zekat. I te godine izmirim obavezu, ali taj novac nisam trošio do sljedeće godine i pri tome uštedio dodatno nešto malo.
Da li sam ponovo dužan dati opet na cjelokupni iznos?

Zekat si obavezan dati na novac koji "stoji" godinu dana.

Primjer 1:
Početak ramazana 2019 si imao 20000 KM za godinu dana si uspio da uštediš 10000 KM =>
Početak ramazana 2020 imaš 30000 KM
Zekat daješ na 20000 KM: 20000 x 0,025 = 500 KM

Primjer 2: (nadovezuje se na 1)
u međuvremenu si kupio automobil i potrošio 15000KM
Početak raamzana 2021 imaš samo 15000 KM
Zekat daješ na na 15000 KM: 15000 x 0,025 = 375 KM

Primjer 3: Potrošio si sav novac što si imao i onda nakon toga uspio da uštediš 10000KM
Na taj novac ne plaćaš zekat iste godine, tek kad isti "odstoji" kod tebe godinu dana.


Izgleda sam pogrešno računao zadnjih par godina, da mi Svevišnji opropsti InshaAllah.
Last edited by TAFKAP on 04 May 2021, 22:10, edited 2 times in total.

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by amidza idriz » 04 May 2021, 19:52

Rum wrote: 04 May 2021, 16:15 Narod je konačno razotkrio da Islamska zajednica krade pare od zekata i troši ih za orgomne plate ogromne administracije!!! Uvid u tabele fonda Bejtu-l-mal dokazuje da 95 odsto zekata ne ide ni za jednu od osam propisanih kategorija. Opljačkani zekat otvorio je vrata izmišljanju radnih mjesta pri Rijasetu, osnivanju raznih "direkcija", gdje se zapošljavaju srodnici "zelene buržoazije", a čije plate po dva ili tri puta premašuju prosječne plate običnih Bošnjaka. Dok se pri Kavazovićevoj administraciji odvija pljačka zekata, dotle obične hodže i dalje žive na minimalcu. Narod je razumio, narod se pobunio, narod će obustaviti uplate za Islamsku zajednicu, sve dok ne budu čisti računi, u duhu islamskih propisa, poštenja i transparentosti.
Umjesto da u vrhu te otete Islamske zajednice ukopčaju da su uhvaćeni u laži i razotkriveni u višegodišnjoj prevari, on dižu gusarski ustanak za novu pljačku zekata po starim šemama. Angažovali su popularnog imama iz Zavidovića Izeta ef. Čamdžića da održi hutbu, kojom je - kad Allah hoće - ponizio samog sebe. Zašto? Zato što je narod tretirao kao bezumne ovce, kojima je pokušao slagati da Islamska zajednica danas ima nadležnosti Države iz vremena Poslanika, što i dijete iz mekteba zna da je laž. Vrhunac ove sramne hutbe ef. Čamdžića bila je prijetnja običnom Bošnjaku da će mu se zapaliti kuća, da će mu se dogoditi poplave, ako ne uplati zekat na račun Islamske zajednice. Šta tek reći za tvrdnju zavidovićkog imama da se "objavljuje rat Allahu" ako se zekat ne uplati na račun Islamske zajednice?!
Stigao je ef. Čamdžić prozvati i "nekakav" Defter hefte, stigao je zaboraviti predavanja "nekakvog" mr. Fatmira Alispahića u Gradskoj džamiji u Zavidovićima, stigao je moralisati, zaboravljajući sve one aktuelnosti koje potresaju Islamsku zajednicu i zabrinjavaju bošnjački narod, od prodaje mezarja u Banjaluci, kriminala nad vakufima, pa do rasipništva u Rijasetu. Ne smije efendija na klizav teren žrtvovanja za poštenje i istinu! Na žalost...
Izet Čamdžić je odabrao stranu - biti sa gusarima, a ne biti sa narodom.
Vala si ovdje u pravu. :ok

Ja sam to primjetio godinama i sa kim udjem u dijalog, haos. Niko nece to da prizna nego to pravda onim sto je imam rekao u dzamiji.

Treba uzeti skolovanje kadrova po medresama, cemu toliki kadar, gdje ce se zaposliti, ko ce to sve isfinansirati?
Para lahka a poso nikakav. Svaki imam skoluje sve sinove u medresi. Alo, ako volis svoje dijete upisi ga na medicinu, IT, masinstvo...a ne u medresu. Jok, zna babo sta je lahka para a uslovi skolovanja dobri.

Izgleda da nama treba jedan Ataturk da bi se uhavizali.

I ove godine kao i svake vec sam dao vitre i zekjat ali ove godine sam zaobisao IZ. Njima placam hodzarinu i dosta od mene za njih.

p.s. ove hodze me podsjecaju na ove nase rudare. Sta ce ti skola za rudara, i babo je tamo radio. Ne samo babo nego djed. Dovoljno je samo da ujutro ustanes i odes u rudnik. Malolo plate malo predujma i puna saka brade. Ko je vidio ici u skolu i tamo se maltretirati. E zato bi ja to sve sveo na mjeru kako rudnike tako i dzemate.
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Chloe » 04 May 2021, 20:01

TAFKAP wrote: 04 May 2021, 19:51
Tasmanijski tigar wrote: 04 May 2021, 19:37 Ma ja nešto kontam da povećam iznos iz plate za Merhamet na 2,5%
Jer svakako mi preko platne liste skida jedan mali iznos za njih.
Možda bih tako izmirio obavezu zakata? Znam da se ne računa tako. Ali bolje i tako nego nikako.

Nije mi jasno ovo, ako sam jedne godine uštedio toliko da moram dati zekat. I te godine izmirim obavezu, ali taj novac nisam trošio do sljedeće godine i pri tome uštedio dodatno nešto malo.
Da li sam ponovo dužan dati opet na cjelokupni iznos?
Zekat si obavezan dati na novac koji "stoji" godinu dana.

Primjer 1:
Početak ramazana 2019 si imao 20000 KM za godinu dana si uspio da uštediš 10000 KM =>
Početak ramazana 2020 imaš 30000 KM
Zekat daješ na 20000 KM: 20000 x 0,025 = 500 KM

Primjer 2: (nadovezuje se na 1)
u međuvremenu si kupio automobil i potrošio 15000KM
Početak raamzana 2021 imaš samo 15000 KM
Zekat daješ na na 15000 KM: 15000 x 0,025 = 375 KM

Primjer 3: Potrošio si sav novac što si imao i onda nakon toga uspio da uštediš 10000KM
Na taj novac ne plaćaš zekat iste godine, tek kad isti "odstoji" kod tebe godinu dana.

E bom mi dajemo od ukupnog iznosa koji se desi u toj godini. :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Chloe » 04 May 2021, 20:03

Rum wrote: 04 May 2021, 16:15 Narod je konačno razotkrio da Islamska zajednica krade pare od zekata i troši ih za orgomne plate ogromne administracije!!! Uvid u tabele fonda Bejtu-l-mal dokazuje da 95 odsto zekata ne ide ni za jednu od osam propisanih kategorija. Opljačkani zekat otvorio je vrata izmišljanju radnih mjesta pri Rijasetu, osnivanju raznih "direkcija", gdje se zapošljavaju srodnici "zelene buržoazije", a čije plate po dva ili tri puta premašuju prosječne plate običnih Bošnjaka. Dok se pri Kavazovićevoj administraciji odvija pljačka zekata, dotle obične hodže i dalje žive na minimalcu. Narod je razumio, narod se pobunio, narod će obustaviti uplate za Islamsku zajednicu, sve dok ne budu čisti računi, u duhu islamskih propisa, poštenja i transparentosti.
Umjesto da u vrhu te otete Islamske zajednice ukopčaju da su uhvaćeni u laži i razotkriveni u višegodišnjoj prevari, on dižu gusarski ustanak za novu pljačku zekata po starim šemama. Angažovali su popularnog imama iz Zavidovića Izeta ef. Čamdžića da održi hutbu, kojom je - kad Allah hoće - ponizio samog sebe. Zašto? Zato što je narod tretirao kao bezumne ovce, kojima je pokušao slagati da Islamska zajednica danas ima nadležnosti Države iz vremena Poslanika, što i dijete iz mekteba zna da je laž. Vrhunac ove sramne hutbe ef. Čamdžića bila je prijetnja običnom Bošnjaku da će mu se zapaliti kuća, da će mu se dogoditi poplave, ako ne uplati zekat na račun Islamske zajednice. Šta tek reći za tvrdnju zavidovićkog imama da se "objavljuje rat Allahu" ako se zekat ne uplati na račun Islamske zajednice?!
Stigao je ef. Čamdžić prozvati i "nekakav" Defter hefte, stigao je zaboraviti predavanja "nekakvog" mr. Fatmira Alispahića u Gradskoj džamiji u Zavidovićima, stigao je moralisati, zaboravljajući sve one aktuelnosti koje potresaju Islamsku zajednicu i zabrinjavaju bošnjački narod, od prodaje mezarja u Banjaluci, kriminala nad vakufima, pa do rasipništva u Rijasetu. Ne smije efendija na klizav teren žrtvovanja za poštenje i istinu! Na žalost...
Izet Čamdžić je odabrao stranu - biti sa gusarima, a ne biti sa narodom.
Izvor?
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Mutevelija » 04 May 2021, 20:10

Zekat nisam obavezan da dam što se tiče tih obaveza ne znam da li i otac ima obavezu na nekretnine i usjeve.
Iznos nisaba za 2021 godinu je čitao sam da je :" 1442 h.g. (2021.g.) iznosi 4.250,00€. Na iznos nisaba i više od njega, zekat se daje 2,5%."

Dakle da imam 8000 KM na kamari otprilike za jednu godinu od toga sam obavezan dati 2,5% .
A VItre ili sadekatul fitr se daje da se bezveze ne gladuje da se potvrdi post. Njega možeš dati u Islamsku Zajednicu, a možeš dati kao i sadaku nekom siromahu jer je "SADEKATUl FITR".

Sto se tiče Zekata i Islamske Zajedice mislim da ako oni ulazu i u medresu i svoje plate, a ne siromasima opet je to za svrhu širenja Islama, ne mogu biti pametan na osnovu jednog ajeta da izvučem zaključak.
Ako ulažeš u medresu ulažeš u njihove u nove imame, a novi imami mogu podučavati djecu Islamu, može se finansirati izgradnja mesdžida tj džamija.
KAo što rekoh sigurno u hadisima ima pojašnjeno da li se zekat daje samo EL Fukara- el mesakinu i onim kategorijama nabrojanim, ili zekat se može davati opširnije.

"here it means Zakaat) are only for the Fuqaraa’ (poor), and Al-Masaakeen (the poor) and those employed to collect (the funds); and to attract the hearts of those who have been inclined (towards Islam); and to free the captives; and for those in debt; and for Allaah’s Cause (i.e. for Mujaahidoon those fighting in a holy battle), and for the wayfarer (a traveller who is cut off from everything)…” [al-Tawbah 9:60]

The poor (faqeer) means the person who does not have anything.

The poor (miskeen) means a person who has something, but it is not enough.

Those employed to collect the funds means those who are appointed by the imaam (leader) to collect the zakaat. They are to be given an amount commensurate with their efforts, even if they are rich.

Attracting the hearts of those who have been inclined (towards Islam). This refers to those whose hearts the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) wanted to soften so that they would become Muslim, or so that he could ward off their evil, or those whose resolve he wanted to strengthen and help them to be steadfast in Islam. These are the three types of those whose hearts were to be softened.

The captives refers to slaves who had drawn up a written contract with their masters to purchase their freedom, or the amount needed to purchase their freedom without a prior contract.

Those in debt refers to debtors who are unable to pay off their loans.

For Allaah’s Cause refers to the soldiers who are devoted to waging jihaad for the sake of Allaah and making the word of Islam prevail.

The wayfarer means a travelling stranger who is cut off from his wealth; he may be given whatever he needs even if he is rich in his own land.

The person who is paying zakaah may give his zakaat to all of the kinds of people mentioned above, or to some or one of these kinds, whichever it may be.

Some people give a broader meaning to the phrase “for Allaah’s Cause”, but the most correct view is that it refers to Jihaad, but it may also include Hajj.

Ibn Katheer said:

“The phrase ‘for Allaah’s Cause’ includes the fighters who have no right to a regular income from the state. According to Imaam Ahmad, al-Hasan and Ishaaq, the Cause of Allaah also includes Hajj, because of the hadeeth.”

(Tafseer Ibn Katheer, 2/367).
The hadeeth referred to was narrated by Imaam Ahmad; it states that the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) said: “Hajj and ‘Umrah are included in the Cause of Allaah.”

In conclusion:

It is not permissible to use zakaat for this school, unless its students are poor or come under any of the eight categories referred to above. But in Islam the doors are open for people to help this school in other ways, by giving charity (sadaqah), donations and setting up awqaaf (endowments).

And Allaah knows best.

Ali izgleda da ne može.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Taare » 04 May 2021, 20:15

Rum wrote: 04 May 2021, 18:11 Gdje stignem vazda ima sirotinje
Pa zašto se onda sekiraš zbog onoga što govore pojedine hodže? Nema potrebe, brt.
Ja sam svoj zekat poslao u siriju. Tačnije, dio u siriju, dio u afriku.
Uopšte se ne obazirem na ono što govore pojedine hodže. :cudi

Imaš skupine kojima se daje zekat i daj.
Te skupine pobrojane su u suri tevba.
Zekat pripada samo siromasima i nevoljnicima, i onima koji ga skupljaju, i onima čija srca treba pridobiti, i za otkup iz ropstva, i prezaduženima, i u svrhe na Allahovom putu, i putniku. Allah je odredio tako! – A Allah sve zna i mudar je.
Ajet prvo spominje fukaru iliti siromahe, a na drugom mjestu miskine.
fukara nije miskin. Iako mnogi u bosni miješaju ili izjednačavaju ta dva pojma, ipak ima razlike. Fukara je onaj koji baš nema ništa. Fukara je bijeda.
miskin je onaj koji nema dovoljno.
Ibn abas, r.a. kaže da je fakir onaj koji ne dosađuje prošenjem, a miskin onaj koji prosi.
Miskin, recimo, može biti osoba koja ima posao, radi, ali nije u stanju da podmiri tekuće troškove.
ostale kategorije su jasne.

E sad par riječi o ulozi ivz i apelu da se njima daje zekat.
Šta je ustvari zekat? Zekat je jedan od islamskih stubova. Dakle, stroga dužnost za svakog muslimana koji dostigne nisab iliti granicu plaćanja.
nisab u ovoj godini iznosi nešto iznad 4000 eura.
Dakle, ako imaš 4036,23+ eura koji su pregodinili, dužan si da platiš zekat. Plaća se 2,5% od te sume koja je pregodinila.
zekat nije isto što i sadaka. Nije ni vitre(sadakatul fitr). Zekat je poseban.
Zekat dolazi u značenju čišćenja i unapređenja. Sadaka ima korijen u riječi sidq što bi značilo iskrenost. Dakle, iskrenost u ispovijedanju vjere.
ona nije obavezna i daje onaj ko hoće, kad hoće i koliko hoće.

Sad dolazimo do onog glavnog, a to je obaveza zekata. U istoj ovoj suri u 103. ajetu.
Ajet počinje sa huz min emvalihim... Uzmi od dobara njihovih zekat...
To je naredba poslaniku, a ne naredba vjernicima pojedinačno.
Onda, kad vidiš kako je poslanik shvatio taj ajet tj kako je postupio po njemu, mnogo toga će biti jasno.
Poslanik je oformio instituciju!
Postojala je institucija za prikupljanje zekata.
Dakle, nije ostavljeno da narod izdvaja i dijeli kako hoće i kome hoće. To je posao institucije.
U vrijeme poslanika bili su određeni ljudi koji sakupljaju zekat.
To je onaj dio gdje naša ivz ima pravo.

E sad, postavlja se pitanje da li ivz ispravno dijeli pare od zekata.
Ako oni te pare troše van onih kategorija predviđenih kur'anom, onda je to u suprotnosti sa islamskim učenjem.
To je razlog što narod otkazuje poslušnost i na svoju ruku uplaćuje zekat.
Suma sumarum, ako je ivz na sunnetu tj postupa po šerijatu, onda smo dužni da zekat uplaćujemo u ivz-u.
To je moje mišljenje, a Allah zna najbolje.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15132
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2026 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Laser » 04 May 2021, 20:30

Sadekatul fitr (vitre) daješ kome god hoćeš.

Zekat se daje isključivo u bejtul mal, dakle Islamskoj zajednici, ma koliko vam mrska bila.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Hurija » 04 May 2021, 20:40

Red je da se vitre daju nekome ko zna nesto proučiti i da ne pije u Ramazanu . Ne dam ih svakome vala posebno luzerima i kronerima .
Ostalo je cutanje.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42147
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12330 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Masamune » 04 May 2021, 20:44

Tako je i kod mene u jednom dijelu porodice. Tetka od starog i samo njoj i dajemo jer žena uvijek prouči. Ne daju se nikome drugom. Dajem i ja svake godine iako sam davno odbacio sve religije.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests