Internetske prevare

Zanimljivi sajtovi, igrice i slično
User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2203 times
Status: Offline

Re: Na internetu naručio kompjuter, u kutiji dobio cjepanicu

Post by Pasaga » 05 Feb 2013, 07:33

Nista cudno.
To je ovdje svakodnevna pojava,samo sto se radi o mnogo vecim iznosima.
Nedavno je jedan nas momak tako kupio auto,nekog sportskog golfa.
Dao je unaprjed oko 10.000 maraka,a resto po preuzimanju.
Otisao u susjedni grad da ga preuzme,ta adresa ne postoji uopste,
firma bila aktivna prije par godina,lokali demontirani,nigdje nista....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ruana
Status: Offline

Re: Na internetu naručio kompjuter, u kutiji dobio cjepanicu

Post by Ruana » 05 Feb 2013, 08:23

Pasaga wrote:Nista cudno.
To je ovdje svakodnevna pojava,samo sto se radi o mnogo vecim iznosima.
Nedavno je jedan nas momak tako kupio auto,nekog sportskog golfa.
Dao je unaprjed oko 10.000 maraka,a resto po preuzimanju.
Otisao u susjedni grad da ga preuzme,ta adresa ne postoji uopste,
firma bila aktivna prije par godina,lokali demontirani,nigdje nista....
Ja, hajvana pa zna se gdje mozes platiti preko interneta i zna se na kojim stranicama. On ako je preko konta platio a jeste morao je, oni ce ih naci, ja sam jednom neku djeciju igricu narucila na nekoj stranici, igrica nikad nije dosla ali je meni banka pare vratila.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Na internetu naručio kompjuter, u kutiji dobio cjepanicu

Post by Blackhawk » 05 Feb 2013, 10:03

Cista glupost i naivnost ljudi..
Moras ti platit postaru ili kuriru koji ti donese, ako je placanje pouzecem.. Ali ti platis, i kazes stani sad malo.. I otvoris paket i ako nije to sto si ti donio paket se vraca ko je poslao a ti pare dobijes nazad..
Sve te kompanije koje vrse prevoz paketa, imaju tacne podatke ko salje, sa adresom i svim, tako da vrlo lako ga mogu pronaci i vratiti mu paket i naplatiti od njega postarinu...
MAda, sto se tice mene, nikad nebih kupovao racunare ili neku drugu elektronsku opremu ako preko nekih licnih oglasa.. Jer tu nikad ne znas sta i kakvo ces dobiti i da li ces dobiti ispravno nesto.. Jednostavno dodje ti comp, nece da radi, on ce reci nije dobro transportovano ganjaj kompaniju koja dostavila..

Kupio sam jednom elektronske knjige na 2 dvd, i dosli bez problema.. platio kad stiglo i to je to..
A comp ili nesto kad kupujem, trazim uglavnom USK da su prodavaci, i onda radije to sto bi platio postarinu ja gorivo u auto i odoh vidim na lice mjesta sta kupujem..
Bas sad u petak kolegi nasao comp na pik... 100 KM... dobar comp, otisli kod covjeka, probali vidjeli sve ok, jos nas pocastio i sokom i kaze ako bi sta da namazete :) i zadovoljan on zadovoljni mi..
Kod nas internet trgovina je jos uvijek u pelenama da bi se placalo online ili unaprijed..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Na internetu naručio kompjuter, u kutiji dobio cjepanicu

Post by Maja » 05 Feb 2013, 10:17

Sve te kompanije koje vrse prevoz paketa, imaju tacne podatke ko salje, sa adresom i svim, tako da vrlo lako ga mogu pronaci i vratiti mu paket i naplatiti od njega postarinu...
Ja sam par puta dala lažne podatke i prošlo mi je. E jedino sam dala pravi broj mobitela (koji nije na pretplatu). Nikad me niko nije upitao za ličnu kartu, što je po mom mišljenju veliki propust. Ovdje gdje sad živim, iako je uz magistralu, tik do Stoca, nijedan dostavljač nije znao gdje je to tačno. Nazvali bi me na mobitel i ja bih im objasnila gdje skrenu s glavnog puta i kad predam paket kažem lažnu adresu i ime i prezime. E sad, dok bi došlo do tužbe npr možda bi dostavljač već zaboravio od koga je preuzeo paket i kako će uostalom znati kad nije znao njegov sadržaj.
Isto tako se paket može poslati s druge adrese, pa da im daš tačnu, a ne iz svoje kuće. A znajući našu policiju, posebno ako bi se radilo o paketima niže vrijednosti, ko zna bi li ikad bila otkrivena.

PS Evo što ovaj nije kupcu isporučio laptop, ali da zapakuje cjevanicu, pošalje brzom poštom i plati troškove transporta :valja

Ruana
Status: Offline

Re: Na internetu naručio kompjuter, u kutiji dobio cjepanicu

Post by Ruana » 05 Feb 2013, 10:18

Ne znam kako je dolje ali ovdje mogu samo muckarosi izgubiti. Bilo sta, sto platis regularno sa svog konta preko interneta, pare ti ne mogu propasti. Pravo kazes BH narod naivan.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Na internetu naručio kompjuter, u kutiji dobio cjepanicu

Post by Blackhawk » 05 Feb 2013, 10:21

Maja wrote:
PS Evo što ovaj nije kupcu isporučio laptop, ali da zapakuje cjevanicu, pošalje brzom poštom i plati troškove transporta :valja

U ovom slucaju placanje je po pouzecu, znaci ko prima paket placa odredjeni iznos, vrijednost laptopa plus 10-15 KM postarine.. Posiljalac u ovom slucaju ne placa nista..

Blackhawk
Status: Offline

Re: Na internetu naručio kompjuter, u kutiji dobio cjepanicu

Post by Blackhawk » 05 Feb 2013, 10:34

I razlika je u tvom slucaju, ti si poslala paket, platila dostavu, i njih briga da li ce paket stici na odrediste ili nece.. ti si platila vec i tebe vise ne trebaju pa im ne treba ni tvoja adresa..

U ovom slucaju, kao sto rekoh, placa se pouzecem, znaci kad ti dodje paket na ruke, onaj ko salje napise vrijednost paketa, i ti kad preuzmes platis toliko plus postarinu..
Kad ti platis i preuzmes paket, tek onda ti sto su donijeli paket, uzimaju te pare, pakuju i salju tom ko je poslao paket, tako da on mora dati tacnu adresu i kontakt podatke jer u protivnom nece dobiti novac.

Zato kazem, samo otvoris paket vidis jel sve unutra sto je trebalo biti, i ako jeste onda pustis kurira da ode, u suprotnom, samo zapakuj i vrati nazad..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Na internetu naručio kompjuter, u kutiji dobio cjepanicu

Post by Maja » 05 Feb 2013, 10:49

Znam. Ali bez obzira, trebali bi po mom mišljenju provjeriti ličnu kartu.

Trepavica
Status: Offline

Re: Na internetu naručio kompjuter, u kutiji dobio cjepanicu

Post by Trepavica » 05 Feb 2013, 10:57

Ljudi svasta spremni uraditi...

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Na internetu naručio kompjuter, u kutiji dobio cjepanicu

Post by gejsha » 05 Feb 2013, 18:40

Nije prvi slučaj, doduše do sada sam samo čula za pik.
Nisam znala da su i te ostale stranice neozbiljne.
Ne treba ništa skupo naručivati na taj način.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Internetske prevare

Post by Maja » 18 Feb 2013, 00:30

Ne znam ili bih se ovom smijala ili rigala :D.


Dear God's Select,

I am writing this mail to you with heavy tears In my eyes and great sorrow in my heart, My Name is Mrs.Wenddy Hazel, and I am contacting you from my country Tunisia I want to tell you this because I don't have any other option than to tell you as I was touched to open up to you, I married to Mr. Hazel Daisy Brown who worked with Tunisia embassy in Burkina Faso for nine years before he died in the year 2005.We were married for eleven years without a child.

He died after a brief illness that lasted for only five days. Since his death I decided not to remarry, When my late husband was alive he deposited the sum of US$ 8.5m (Eight Million Five hundred Thousand Dollars) in a bank in Ouagadougou the capital city of Burkina Faso inwest Africa Presently this money is still in bank. He made this money available for exportation of Gold from Burkina Faso mining.

Recently, My Doctor told me that I would not last for the period of seven months due to cancer problem. The one that disturbs me most is my stroke sickness .Having known my condition I decided to hand you over this money to take care of the less-privileged people, you will utilize this money the way I am going to instruct herein.

I want you to take 30 Percent of the total money for your personal use While 70% of the money will go to charity" people in the street and helping the orphanage. I grew up as an Orphan and I don't have any body as my family member, just to endeavour that the house of God is maintained. Am doing this so that God will forgive my sins and accept my soul because these sicknesses have suffered me so much.

As soon a s I receive your reply I shall give you the contact of the bank in Burkina Faso and I will also instruct the Bank Manger to issue you an authority letter that will prove you the present beneficiary of the money in the bank that is if you assure me that you will act accordingly as I Stated herein.

Always reply to my alternative for security purposes

Hoping to receive your reply:
From Mrs.Wenddy Hazel


:bua :bua :bua :bua

Hajmo joj odgovoriti da vidimo šta će joj biti sljedeći korak. Kladim se da će reći da moram najprije uplatiti nešto novca na neki račun kako bi se pokrenuo transfer njenog novca na moj račun.

:haha

Ima li ovdje dobrovoljaca koji poznaju engleski :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Internetske prevare

Post by Krokodil Behko » 18 Feb 2013, 00:42

Kad dacina naidje. Vjerujem da će biti na nivou :D
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Na internetu naručio kompjuter, u kutiji dobio cjepanicu

Post by Krokodil Behko » 21 Feb 2013, 15:33

SVE VIŠE ŽRTAVA INTERNET PREVARE U BIH: Umjesto telefona dobio pakovanje makarona!

Forumi su prepuni ispovijesti prevarenih bh. građana koji su kupovali putem interneta, a među brojnim slučajevima izdvaja se svjedočenje jednog kupca, koji tvrdi da je dobio pakovanje makarona umjesto telefona samsung S3

Iako je mislio da je riječ o pouzdanom trgovcu, ovaj je građanin prošao kao bos po trnju, zbog čega je zatražio pomoć nadležnih.

"Moja reakcija je bila poziv MUP-u i dalje procuseiranje dotičnog", navodi ovaj forumaš.

Jedna žena, opet, piše da nije znala šta se dešava kada kupujete onlajn, misleći da su svi pošteni.

"Evo, prije sedam dana stavim da tražim čizmice zara i dajem 50 maraka. Javi mi se dotična iz Mostara, kaže ima čizme i pita me kako da pošalje. Ja joj dala adresu i broj pošte da pošalje pouzećem", navodi prevarena žena.

Njene su se muke počele nizati kada joj je prevarantkinja napisala da njen muž ima račun u banci, te je zatražila da joj novac uplati na taj način. Misteriozna trgovkinja je napisala da je u četvrtak poslala čizme.

"Ja u petak uplatila pare i, evo, danas joj pišem kad će to stići jer mi u pošti kažu da je već trebalo... Ona mene blokirala! Ja sa drugog profila napišem, i tu me blokirala.... Osta' ja bez 50 KM", požalila se prevarena žena.

Ništa bolje nije prošao ni forumaš koji je prodavao hard disk za laptop, jer je ostao "kraći" i za taj uređaj i za svoj novac.

"Momku sam poslao hard disk od 60 gigabajta, na otkupninu od 35 maraka, i platio sam poštarinu 12 KM. Znači, ja sam mu poslao ispravan disk 100 posto... Rekao je da disk ne radi, ja sam mu na to odgovorio da vrati disk i da ću mu ga zamijeniti. On je u paket stavio neki potpuno drugi disk, i to od 40 gigabajta", ističe ovaj forumaš.

Iz policije je potvrđeno da je Prnjavorčanin S.M. prijavio nedavno da ga je prevario A.H. iz Mostara, s kojim je, putem interneta, još 15. januara, dogovorio razmjenu mobilnih telefona. Ispričao je policiji da je on poslao svoj telefon Mostarcu, ali da on nije njemu svoj.

Zaposleni na portalu pik.ba kažu da srazmjerno rastu broja posjetilaca tog portala, raste i broj žalbi. Potencijalne kupce putem interneta savjetuju da dobro odmjere prije nego što se odluče za kupovinu.

"Budite oprezni, sveobuhvatni, s naglaskom na strpljivi, zatim posmatrajte transakciju sa druge strane, misleći na 'šta ako', te ustanovite zašto korisnik predlaže napisani način komunikacije, plaćanja i isporuke artikla. Jednostavno, vršite vlastitu provjeru druge strane s kojom trgujete", savjetuje Aida Starčević, PR i brend menadžer portala pik.ba.
online

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Na internetu naručio kompjuter, u kutiji dobio cjepanicu

Post by STrendzer » 21 Feb 2013, 17:35

ovdje u NJ. uglavnom nema problema,narucivao sam vazda stvari preko raznih internetshoping firmi,uglavnom nema frke...a ako recimo nesto ne stima nakon sto se dobije narucena roba onda nije problem ako vratis postom ili DHL posiljkom....sve radi 99% kako treba...prije 3-4-5 godina sam narucio cak i par stvari preko Ebay-a iz USA,svaki puta je bilo ok,bez frke...

naravno da postoji mogucnost da se nesto desi ali to je tako u ovom zivotu...nekad davno poslala mi je rodica neke novce koje sam joj posudio postom iz USA i nikad ih nisam dobio...ukradene su iz koverte koja je bila osigurana...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Lažni Milan Pavlović otima pare od dijaspore preko facebooka

Post by Krokodil Behko » 26 Feb 2013, 10:41

Lažni Milan Pavlović otima pare od dijaspore preko facebooka

Image

Meliha Bojić, Bosanka koja živi u Njemačkoj, našoj redakciji poslala je pismo u kojem je navela da je poznati sarajevski glumac Milan Pavlović 19. februara na svom Facebook profilu organizirao humanitarnu akciju gdje je pozvao prijatelje i sve Bosance i Hercegovce da pomognu oboljelom dječaku Elvedinu Deronjiću iz naselja Palanka kod Brčkog. Uplatila je novac, nakon čega je utvrdila da je prevarena.

Image


Poslali novac


- Pošto nas je tragična sudbina malog Elvedina veoma dirnula, moj muž i ja odlučili smo da mu novčano pomognemo. Kontaktirali smo Milana Pavlovića, koji nas je, obradovan odzivom, uputio dalje svom, kako je rekao, dobrom prijatelju iz Brčkog Darelu Buljugiji koji, navodno, skuplja novac za malog Elvedina - napisala je Bojić.

Darel Buljugija, kako dalje Bojić pojašnjava, bio je izuzetno zahvalan na našoj pomoći te nam je dao sve informacije, na osnovu čega smo mi odmah uplatili novac na njegovo ime preko Western Union banke u Dortmundu.

- Obavijestio nas je da je novac podigao i da će odmah kod Elvedina ići da mu to preda. Ubrzo smo ustanovili da je Milan Pavlović svoj Facebook profil deaktivirao, tako da je prekinut svaki kontakt s njim. Pokušali smo kontaktirati Darela Buljugiju, ali je i njegov profil bio blokiran. Sve nam je bilo jasno - navodi se u pismu Bojić.

Aktivan profil

Naša redakcija kontaktirala je glumca Milana Pavlovića, koji je izjavio da nije upoznat s ovom pričom i da ne zna uopće o čemu je riječ. Također, provjerili smo i njegov profil na društvenoj mreži Facebook i bio je aktivan i to pod imenom Milan Pavlović, a ne Milan Dino Pavlović, preko kojeg su Meliha i njen suprug pokušavali pomoći dječaku.

Očigledno da je bračni par Bojić nasjeo na lažnu humanitarnu akciju koja je organizirana preko lažnog profila.

Na kraju svog pisma prevarena Meliha Bojić rekla je da je svjesna činjenice da novac neće dobiti nazad, ali ipak najviše žale sto mali Elvedin od svega toga nije imao ništa.

Mnogo lažnih računa

Da je i ranije bilo prevara, nedavno je potvrdio i otac bolesnog dječaka Jasmin Deronjić, koji je 19. februara na Radiju Sarajevo izjavio da mnogi ljudi otvaraju lažne račune da bi prikupili donacije za svoju korist.

- Jedan čovjek je iz Norveške već drugi put poslao novac i mi smo u selu organizirali akciju. Otvoreno je mnogo lažnih računa pa je Crveni križ preuzeo sve na sebe - kazao je dječakov otac.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Lažni Milan Pavlović otima pare od dijaspore preko faceb

Post by Maja » 26 Feb 2013, 11:03

Pa zna se da malo ko od poznatih ima svoj privatni profil na fb. Obično imaju stranice za fanove. Ne znam kako ljudi mogu nasjedati na ovo. Ili kad šalju zahtjeve za pr. "Džeki" i ostalim, pa im drago kad "Džeko" prihvati.
Nedavno je bio slučaj sa Enisom Bešlagićem. Neki lik napravio njegov profil, pokupio njegove slike s neta i žicao druge za čipove za poker, a pravi Enes je poslije izjavio da uopšte nema profil.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Lažni Milan Pavlović otima pare od dijaspore preko faceb

Post by Krokodil Behko » 26 Feb 2013, 11:59

Da je bilo šta drugo pa hajde de. Ali ovako prevariti i oteti nečiju želju
da se pomogne teško bolesnom djetetu pa je unovčiti..?
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2203 times
Status: Offline

Re: Lažni Milan Pavlović otima pare od dijaspore preko faceb

Post by Pasaga » 26 Feb 2013, 12:12

Krokodil Behko wrote:Da je bilo šta drugo pa hajde de. Ali ovako prevariti i oteti nečiju želju
da se pomogne teško bolesnom djetetu pa je unovčiti..?

Ovo je odron ljuske svjesti.
Necu ni komentarisati.
Behko,imaju ovdje ti lovci,a ima to svugdje,koji love take tipove.
Nadju ga za sahat vremena,jer toga je ovdje mnogo vise i radi se o vecoj lovi.
Nedavno je ova drzavna,jer imaju i privatne mreze,provjeravala i kontrolisala ove privatne
jer se narod zalio.Mnogi su bili u talu sa ovim mafijasima,kod tog saznanja narod se izbezumio.
Zato nek svak cuva svoje,sto izijanis ne trazi.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Lažni Milan Pavlović otima pare od dijaspore preko faceb

Post by Krokodil Behko » 26 Feb 2013, 15:29

"Sve ću mu kosti polomiti kad ga nadjem!" Navodni Milan Pavlović ga uputio na facebook prevaranta

Fudbalski golman iz Brčkog Darel Buljugija u komentaru za portal Doznajemo.com bijesno je prokomentarisao da je njegovo ime zloupotrebljeno u prevari putem Facebooka u kojoj je zasad nepoznati broj građana, uglavnom iz dijaspore, prevaren dajući donacije za lažnu humanitarnu akciju.

“Moj je profil provaljen već nekoliko dana i to sam doznao od prijatelja, a ko god da je to uradio naći ću ga kad-tad, a onda ću mu sve koske polomiti. Kakvih sve kretena ima, to je neshvatljivo. Ja se ovim putem svima javno izvinjavam, ali ja sa ovim nemam ništa”, naveo je Buljugija.

Podsjetimo, o načinu kako se radi ova prevara javnost je putem portala Doznajemo.com obavijestila naša čitateljka Adisa iz SAD. Nju je poznati pjevač Sekib Mujanović, odnosno neko ko je koristio pjevačev profil, uputio na Facebook profil Darela Buljugije. Srećom, ona je uspjela novac povući na vrijeme, a namjeravala ga je dati za liječenje bolesnog dječaka Elvedina iz Palanke kod Brčkog. Žrtva identične prevare bila je i Meliha Bojić, Bosanka koja živi u Njemačkoj, a o njemom slučaju izvještava Dnevni avaz. Uprkos tekstu na Doznajemo.com, Meliha je nasjela.
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Lažni Milan Pavlović otima pare od dijaspore preko faceb

Post by paparaci » 27 Feb 2013, 00:37

odvratno do bola. koliko "ljudi" daleko idu, to je nevjerovatno. ne valja klesti. ali ko god ovo radi, da Bog da ga snasla nevolja onog u cije ime vara narod. :bua
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Post Reply

Return to “Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests