Švedska

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Švedska

Post by Krokodil Behko » 20 Feb 2013, 16:53

Švedska traži više od milion radnika

Image

Švedske kompanije planiraju uposliti novih 1,1 milion radnika tokom 2013. godine, javlja dopisnik agencije Anadolija. Najveća potreba postoji za radnicima u oblasti inženjerstva, medicine i infrastrukture. Glavni savjetnik Švedske nacionalne agenciju za posao Hakan Gustavsson istakao je da u pojedinim sektorima u zemlji postoji nedostatak domaćeg kvalificiranog kadra.

“Također, u narednih pet do deset godina u velikoj broju sektora u Švedskoj će nedostajati radnika jer značajan broj ljudi ide u penziju dok se nedovoljan broj školuje”, smatra Gustavsson.

Prema njegovima riječima, ove godine Švedskoj će trebati oko milion radnika, ponovivši da toj zemlji najviše nedostaje doktora, inžinjera, informatičara i arhitekata.

Također, u Švedskoj ima previše novinara, radnika u prodaji i pedagoga.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by Pasaga » 20 Feb 2013, 19:04

BEHKO,da se malo pozabavimo oko ovog habera.

Znam,svugdje novinari pisu,sve i svasta.
Hajd da vidimo sta je stvarnost,da bar pokusamo.
Ovo moze biti mamac za naivne i mesetare da povedu bjedu obecavajuci im ovdje nesto sto nema,za dobru lovu.
Evo bas u 6.sati gledam vjesti,udarni termin.
Firma VOLVO,u Geteborgu ima svoju proizvodnu traku,najnoviji modeli.
Prije par mjeseci otpustili su oko 300 ljudi.
Veceras vele da ce vrlo uskoro otpustit jos1000, a do nove godine dodatnih 1000...inzinjera,konstruktora...dizajnera
Odakle Anadoliji ovakva info?
Dali tebi to zvuci pomalo djetinjasto?
_______________________________
Polovinom iduceg mjeseca,ovde u ovoj carsiji ce organizovat jobbmässu ili na nasem skup nezaposlenih gdje ce biti prisutni
i poslodavci cak iz Norveske.Pozvano je do sada oko 2000 nezaposlenih,znaci toliko je upuceno pozivnica,to citam u danasnjim
lokalnim novinama.Par komuna gore na sjeveru su vec davno organizovale odlaske u Norvesku autobusima,i njih oko 8% je odmah ostalo da radi.Ovdje je nezaposlenost oko 14%,najveca od 1939 god,samo sto oni to kriju,prikazuju negdje oko 8%.
Pokusaj povezati ova dva dogadjaja.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by STrendzer » 20 Feb 2013, 19:25

slozio bih se sa postom iznad,nema sanse da neka drzava,ama bilo koja na svijetu odjednom trazi toliko ljudi!...tim vise sto je kriza svuda u svijetu a posebno u autoindustriji...cak su i njemacki proizvodjaci automobila upali u krizu koji su do sad najcesce jeftino prolazili kroz sve krize..

osim toga,ove "bagre"(rumuni,bugari,poljaci itd.) svuda kud god pogledas,ko pljeve od slame i rade ni za kakve pare...nema gdje ih nema,svratis na autoputu na odmoriste :sok ...samo njih vidis na kilometar...u jeftinijim dijelovima grada takodje,sve "izgleda" na njih...

a sto se tice Volvoa,ma i oni jedva "krpe" kraj s krajem...nisu losa auta ali ce ih imidz "mirisa" na Kinu vjerovatno mnogo kostat...

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by Pasaga » 20 Feb 2013, 19:30

camargue wrote:slozio bih se sa postom iznad,nema sanse da neka drzava,ama bilo koja na svijetu odjednom trazi toliko ljudi!...tim vise sto je kriza svuda u svijetu a posebno u autoindustriji...cak su i njemacki proizvodjaci automobila upali u krizu koji su do sad najcesce jeftino prolazili kroz sve krize..

osim toga,ove "bagre"(rumuni,bugari,poljaci itd.) svuda kud god pogledas,ko pljeve od slame i rade ni za kakve pare...nema gdje ih nema,svratis na autoputu na odmoriste :sok ...samo njih vidis na kilometar...u jeftinijim dijelovima grada takodje,sve "izgleda" na njih...

a sto se tice Volvoa,ma i oni jedva "krpe" kraj s krajem...nisu losa auta ali ce ih imidz "mirisa" na Kinu vjerovatno mnogo kostat...
Buraz,Volvo se radi vec 3 god. u Kini.
Sva produkcija za 5 godina mora preci u Kinu.
Sva tehnologija,masine 80% je vec u kini.Briga njih sto vlastiti narod prave bjedom,bitno je da tri cojka strpaju lovu u dzep
i opet malo.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80748
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9936 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by Julia-Klara » 20 Feb 2013, 19:41

Dragi moji "poznavaoci" ekonomskog stanja u svijetu... :)
"Kriza" je smisljen izgovor za velike kompanije Amerike i Zapadne Evrope da bi sto bezbolnije i uz opravdanje mogle izmjestiti svoje pogone u zemlje sa jeftinijom radnom snagom. Samo u mojoj firmi ima oko 3 500 ljudi koji su u Americi i zapadnoj Evropi ubirali platu od minimum 3 000 eura mjesecno, dok se ovdje radi za od 800 eura pa nadalje.
Mercedes i Audi izvezli svoje pogone u Madjarsku, IBM,HP, Lufthansa,Accission, CSC,Infosys,sve je to po Istocnoj Evropi-ne radi krize,nego za radi profita same kompanije. Klijent i cijena proizvoda se ne mjenja,sto znaci da razliku u cijeni dobija sama kompanija.
Naravno da treba i inzinjera, i IT specijalista, i doktora, jer nece niko da radi za male pare...
Ali uvijek c epostojati oni koji ce rado, cak i z amale pare otici iz Bosne, Srbije, Hrvatske, Bugarske,Rumunije jer zeli imati bilo kakvu perspektivu. Bagra ili ne, ljudi idu trbuhom za kruhom, a osudjivati nekoga sto ce raditi za manje pare od nekog ko je godinama u Njemackoj mi je bezveze. Ako zelis sacuvati svoje radno mjesto onda pristani raditi za manju platu...Vrlo jednostavno.
Dobrodosli u kapitalizam!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by Konsultant » 20 Feb 2013, 19:43

Pasaga wrote:Briga njih sto vlastiti narod prave bjedom,bitno je da tri cojka strpaju lovu u dzep i opet malo.
davno sam rekao, kapitalizam je brutalan. profit i samo profit je bitan za 90% vlasnika.
nedavno je bio info, kao trebali bi preko 10 ili 15 000 vss. ovo milion je stvarno previse.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by STrendzer » 20 Feb 2013, 19:50

Pasaga wrote:
camargue wrote:slozio bih se sa postom iznad,nema sanse da neka drzava,ama bilo koja na svijetu odjednom trazi toliko ljudi!...tim vise sto je kriza svuda u svijetu a posebno u autoindustriji...cak su i njemacki proizvodjaci automobila upali u krizu koji su do sad najcesce jeftino prolazili kroz sve krize..

osim toga,ove "bagre"(rumuni,bugari,poljaci itd.) svuda kud god pogledas,ko pljeve od slame i rade ni za kakve pare...nema gdje ih nema,svratis na autoputu na odmoriste :sok ...samo njih vidis na kilometar...u jeftinijim dijelovima grada takodje,sve "izgleda" na njih...

a sto se tice Volvoa,ma i oni jedva "krpe" kraj s krajem...nisu losa auta ali ce ih imidz "mirisa" na Kinu vjerovatno mnogo kostat...
Buraz,Volvo se radi vec 3 god. u Kini.
Sva produkcija za 5 godina mora preci u Kinu.
Sva tehnologija,masine 80% je vec u kini.Briga njih sto vlastiti narod prave bjedom,bitno je da tri cojka strpaju lovu u dzep
i opet malo.
znam buraz,znam sve im njihovo,slicno je i kod njemackih proizvodjaca samo s tom razlikom sto nijemci nikad nece svu produkciju premjestit u drugu zemlju jer bi izgubili kupce u Njemackoj a to sebi ´bas ni jedan od njih ne moze dozvolit,obzirom na cinjenicu koji kapacitet imaju kupci u Njemackoj jer su i jako brojni ali i jako financijski potentni...
Njemacki kupci/musterije su zafrkana stranka...ako se sjecas ono kad je Nokia prije nekih 4-5 godina ugasila veliku fabriku u Njemackoj/Bochum(iako su bili subvencionirani novcem od njemacke) i premjestila proizvodnju u Rumuniju,nijemci su se jako naljutili na Nokiu,mnogi vise nece da kupe iz tog razloga taj handy...mozda se Nokia jednim dobrim dijelom i nalazi sad tu gdje jeste(nigdje-jedva prezivljava) jer se zamjerila njemackim radnicima i musterijama?!...a prije toga su bili broj jedan,kakav Samsung i Iphone kavi te bakraci...sad je druga pjesma kod Nokije...
I znaju to Njemacki proizvodjaci automobila pa stoga i ne smiju sve izmjestit iz Njemacke...nigdje se ne vozi vise BMW,Audija,MB,Porschea kao u Njemackoj jer su za skoro sve ostale preskupi...a u USA su ta ista auta skoro za pola jeftinija :zid ...inace bi i USA mogli da zaborave...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80748
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9936 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by Julia-Klara » 20 Feb 2013, 19:55

de ba,burek...nidje veze
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Ruana
Status: Offline

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by Ruana » 20 Feb 2013, 19:59

U ovome ima istine, jer se sigurno trazi jeftina radna snaga,mozda im ne treba ovoliko ali "neka dodje sirotinja a mi cemo probrati" Tako je isto i ovdje, vlastiti narod otpustaju sa parolom nema posla, kasnije prime Poljake i Bugare svi rade za satnicu od 110 kruna,placaju 7% poreza i njima super kao poslodavcima. Ovdje je poplava od Poljaka,Bugara i Rumuna i svi nesto rade.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80748
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9936 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by Julia-Klara » 20 Feb 2013, 19:59

Die AUDI HUNGARIA MOTOR Kft. entwickelt und produziert im ungarischen Győr Motoren für die AUDI AG und weitere Gesellschaften des Volkswagen Konzerns. Im Verbund mit dem Werk Ingolstadt entstehen hier außerdem der Audi TT Coupé, der Audi TT Roadster sowie das Audi A3 Cabriolet und der Audi RS 3 Sportback.

http://www.audi.de/de/brand/de/unterneh ... gyoer.html
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by STrendzer » 20 Feb 2013, 20:03

Julia-Klara wrote:Die AUDI HUNGARIA MOTOR Kft. entwickelt und produziert im ungarischen Győr Motoren für die AUDI AG und weitere Gesellschaften des Volkswagen Konzerns. Im Verbund mit dem Werk Ingolstadt entstehen hier außerdem der Audi TT Coupé, der Audi TT Roadster sowie das Audi A3 Cabriolet und der Audi RS 3 Sportback.

http://www.audi.de/de/brand/de/unterneh ... gyoer.html

Julija,rekao sam da nijemci nece nikada svu kompletnu produkciju premjestit vani...jedan dobar dio ce uvijek ovdje ostat...

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by Pasaga » 20 Feb 2013, 20:05

JULIA...BURAZ....
Taj trend se ovdje provodi od 09 god. Tad sam ostao bez stalnog posla,kao i hiljade drugih.
Zasto,zato sto firmu preseli u Vjetnam,najnovija moda,i u te istocne zemlje.
Sad ovi SWED. idu dole u Afriku i obucavaju radnike koje ce dovesti ovdje,gotove spremne...za nikakve pare.
A ovi ovdje sto su zavrsili skole i godinama cekaju.... :pusi
A da bi ovdje zavrsio vecu skolu,moras posudjivat lovu od drzave po jako finoj :ble renti.
Kad ce ljudi te kredite vratit,odakle,a kamata raste.
Sweden je premalo trziste,pogotovu za automobile,ovdje prodaju godisnje max 2000 novih volva,dok je bio sab toliko jos saba i to je kapak.
Vecinom se voze svabska auta,wolksvagen je u vrhu.
Te mucke,i taj kapitalizam posmatram odavno.Ovo sto se sad u zadnje vrjeme desava,nema nikakve veze sa kapitalizmom.
Prelazi se u novi,stari,oblik drustva.U kapitalizmu covjek ima posao i dobru platu.
U trendu je feudalizam,tako nekako.Zivi bili pa vidjeli.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by Pasaga » 20 Feb 2013, 20:07

Ruana wrote:U ovome ima istine, jer se sigurno trazi jeftina radna snaga,mozda im ne treba ovoliko ali "neka dodje sirotinja a mi cemo probrati" Tako je isto i ovdje, vlastiti narod otpustaju sa parolom nema posla, kasnije prime Poljake i Bugare svi rade za satnicu od 110 kruna,placaju 7% poreza i njima super kao poslodavcima. Ovdje je poplava od Poljaka,Bugara i Rumuna i svi nesto rade.
Ovde bona ta mraka radi po 4 €. :bali :bali
Zato Bosanci i ovi ovdasnji svaki dan vise i vise :pusi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80748
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9936 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by Julia-Klara » 20 Feb 2013, 20:08

Ko ti garantuje da do sada nije sve izvezeno? Uprava sjedi u Ingolstadtu, prodkcija je negdje drugo, pravi rad je negdje drugo. Motori se proizvode u Gyoru, sta ce ti dalje?
Moras biti svjestan da nije sve onako kako mislis, kao sto ni sve markirano sto se kupuje nije siveno u New Yorku (lupam) nego na Taiwanu... Kljuc bogatstva i prihoda jedne kompanije u posljednjih 30 godina je izmjestanje prozvodnih kapaciteta na istok.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by Pasaga » 20 Feb 2013, 20:08

Konsultant wrote:
Pasaga wrote:Briga njih sto vlastiti narod prave bjedom,bitno je da tri cojka strpaju lovu u dzep i opet malo.
davno sam rekao, kapitalizam je brutalan. profit i samo profit je bitan za 90% vlasnika.
nedavno je bio info, kao trebali bi preko 10 ili 15 000 vss. ovo milion je stvarno previse.

Lazu,buraz....lazu ko 3 cuka.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80748
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9936 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by Julia-Klara » 20 Feb 2013, 20:11

Pasaga wrote:
Ruana wrote:U ovome ima istine, jer se sigurno trazi jeftina radna snaga,mozda im ne treba ovoliko ali "neka dodje sirotinja a mi cemo probrati" Tako je isto i ovdje, vlastiti narod otpustaju sa parolom nema posla, kasnije prime Poljake i Bugare svi rade za satnicu od 110 kruna,placaju 7% poreza i njima super kao poslodavcima. Ovdje je poplava od Poljaka,Bugara i Rumuna i svi nesto rade.
Ovde bona ta mraka radi po 4 €. :bali :bali
Zato Bosanci i ovi ovdasnji svaki dan vise i vise :pusi
Cekaj, znaci da je za zivot u Svedskoj ipak dovoljno 4 eura po satu? Jel tako?
Uvijek imas opciju raditi za iste pare-trziste rada je takvo-neces ti,ima ko hoce.
A to sto se mi ne slazemo s necim,i sto nas hoce po dzepu-sta to briga direktore i menadzere.
Bitan je profit! ljuskosti i fer odnosa prema radnicima vise nema, htjeli mi to ili ne
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by STrendzer » 20 Feb 2013, 20:12

lijepa nasa Bosna :)...na kraju ce bit uzgajanje voca i povrca pod stare dane :djed

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by Pasaga » 20 Feb 2013, 20:14

Julia-Klara wrote:Ko ti garantuje da do sada nije sve izvezeno? Uprava sjedi u Ingolstadtu, prodkcija je negdje drugo, pravi rad je negdje drugo. Motori se proizvode u Gyoru, sta ce ti dalje?
Moras biti svjestan da nije sve onako kako mislis, kao sto ni sve markirano sto se kupuje nije siveno u New Yorku (lupam) nego na Taiwanu... Kljuc bogatstva i prihoda jedne kompanije u posljednjih 30 godina je izmjestanje prozvodnih kapaciteta na istok.

Ovi svu industriju su vec izmjestili na istok,mozda je ostao mali dio,a i to ce.
Rade se samo administrativni centri,za cega toliko...bog sami zna.
Jedna firma ,od mene mozda kilometar,danas otpustila 6 ljudi,ostalo ih 10.
Sve se radi na istoku.
Dovozi se ovdje u dvije manje firme gdje su zaposlili po 20-tak rumuna i poljaka
koji to prepakivaju i stavljaju stembilje made in sweden.
Kakvu buducnost mi ova starija generacija mozemo ocekivat.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ruana
Status: Offline

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by Ruana » 20 Feb 2013, 20:14

Julia-Klara wrote:
Pasaga wrote:
Ruana wrote:U ovome ima istine, jer se sigurno trazi jeftina radna snaga,mozda im ne treba ovoliko ali "neka dodje sirotinja a mi cemo probrati" Tako je isto i ovdje, vlastiti narod otpustaju sa parolom nema posla, kasnije prime Poljake i Bugare svi rade za satnicu od 110 kruna,placaju 7% poreza i njima super kao poslodavcima. Ovdje je poplava od Poljaka,Bugara i Rumuna i svi nesto rade.
Ovde bona ta mraka radi po 4 €. :bali :bali
Zato Bosanci i ovi ovdasnji svaki dan vise i vise :pusi
Cekaj, znaci da je za zivot u Svedskoj ipak dovoljno 4 eura po satu? Jel tako?
Uvijek imas opciju raditi za iste pare-trziste rada je takvo-neces ti,ima ko hoce.
A to sto se mi ne slazemo s necim,i sto nas hoce po dzepu-sta to briga direktore i menadzere.
Bitan je profit! ljuskosti i fer odnosa prema radnicima vise nema, htjeli mi to ili ne
Mozda ali mi imamo druge obaveze prema drzavi, Pasagi je veci porez, placa A kasu/ sindikat, placa kiriju i skoluje djecu.
Poljak dodje sam zivi ih po pet u jednoj sobi, i ne placa nista i nikome.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80748
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9936 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Švedska traži više od milion radnika

Post by Julia-Klara » 20 Feb 2013, 20:15

camargue wrote:lijepa nasa Bosna :)...na kraju ce bit uzgajanje voca i povrca pod stare dane :djed
mozes ti to i sad :ble samo sto ces uloziti pare u sjeme i rasadu,pa kad nikne (ako nikne) neces imati kome prodati...
Samo ti hajde
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests