NJEMAČKA

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by Vrag » 07 Oct 2021, 11:04

Veca wrote: 07 Oct 2021, 10:55
Vrag wrote: 07 Oct 2021, 10:44

ali niko da se vrati i da nastavi zivot u BiH
sve znaju, sve mogu, ovako onako, ofo ono...haj se ti vrati jarane...ma ne mogu ja sada to, ostario sam, dijete mi se vamo skoluje, bilo bi sok za njega...

...pa jeste! ...mi smo svoje zdravlje i mladost ostavili ovdje, rodili djecu, podigli ih na noge...sad je i vrijeme zenidbe/udaje, unucica...da, mi ostarili ...i sad se trebamo vratiti u nigdje i nista, sami samcati bez igdje ikog, samo da vama ugodimo i da nam dokazete, kako je dole sve smece i zivo blato, da nam dokazete smo nitko i nista, da ne smijemo nista lijepo reci, mozda i kazati, da i ovdje problema i sranja ima! ...i da nama i nije bas tako lijepo kako vecina zamislja! ...najbolje je da se pravimo mrtvi ili jos bolje, da stvarno pomremo!
Ne trebate se vi vratiti nigdje. Mozete vi pricati koliko god hocete lijepih stvari, mozete i kukati. Ali nemate sta drugima pametovati sto idu. Sta ti znas sto neko ide negdje?
I sto ti ode za Njemacku? Sta te natjera?

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by Taare » 07 Oct 2021, 11:08

Čemu potreba?
Pa nazivaš me bolan licemjerom i govoriš da grizem tuđe guzice.
Zbog nekih ranijih zasluga s tvoje strane, ipak sam se suzdržo da ne ode na još gore.
Meni to napisat?
Pa još ne mogu da vjerujem da se meni to napiše. Osjećam se ko u pogrešnom filmu.
A Allah zna da nema čovjeka koji je krenuo put dijaspore a da mu nisam ponudio pomoć.
A moja se pomoć ne svodi na nešto zanemarljivo jer imam ogromne resurse.
Nebitno da li se radi o papirologiji, jeziku, smještaju, pronalasku posla, posudit pare il bilo šta drugo.
Koliko mi se ljudi sa kliksa javilo i koliko ih sad radi u njemačkoj.

I samo zato što napišem da jedan doktor, isključivo doktor, ima odlične uslove u bih, ispadnem licemjer i grizač tuđih guzica?
Pa pola moje familije su doktori. Svi rade u bosni i imaju odlična primanja.
Specijalista izađe na 5000+
Poznajem neke sa ukc-a koji uz poso rade i privatno po par sati. ljudi izađu na 10k
Svi mi se morete obratit

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42829
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14103 times
Been thanked: 12690 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by Masamune » 07 Oct 2021, 11:15

Poenta je ovo što spejs govori. Mi smo govna kad treba nekog podržati jer poprilično gledamo na to da nekome ne bude bolje nego meni ili da mu suzimo prostor da uopšte ima priliku da postane bolji, uspješniji itd. Činjenica je da na zapadu ima mnogo više prostora da čovjek ispliva i postane uspješan nego u BiH baš iz razloga što je u pitanju uređena zemlja, ali i drugih razloga. Ne mislim da je to namjera kod Taareta, već postupa po već uhodanim obrascima ponašanja koje možeš vidjeti kod mnogih naših ljudi koji žive vani. Često ljudi tako reaguju po defaultu i ovdje, kao i vani. Ne misli naš svijet da je sve med i mlijeko u inostranstvu. To je rad, prekovremeni rad i lomljenje živaca, leđa i proljevanje znoja da stekneš neophodne stvari za normalan život, ali su ti bar vrata široko otvorena i znaš za šta radiš, a i plaćen si uglavnom dovoljno i više od toga.

Ja govorim u velikoj mjeri i iz ličnog iskustva po pitanju jednog dijela moje vlastite familije koja živi u inostranstvu. To su uglavnom identični obrasci ponašanja. Ruljali su na telefon u suzama kako je teško, loše, ne dolazite ovo ono dok je BiH još bila u ruševinama i kad je brašno bilo misaona imenica, dok su drugi sa strane pričali skroz druge priče kako lažu što se kasnije tako i ispostavilo. Mi smo ba pogan narod po tom pitanju i to je donekle urezano i u našem mentalitetu, pa i odgoju.

Da li je dijaspora gora od ljudi koji žive u BiH? Nije. Kad bi se zamijenili nakon nekog vremena bismo dobili istu stvar.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26709
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14765 times
Been thanked: 3948 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by Veca » 07 Oct 2021, 11:15

...nista me nije natjeralo da odem-ja onomad otisla da se vratim, al' jest :kita ...zarati se i onda sam bila primorana da ovdje ostanem!

...ponekad mislim zasto se tolike godine mucite? ...izadjite svi sa transparentima"OTVORITE GRANICEEEEE, NE MUCITEEEE NAAAAAS, DAJ DA SE DOBROVOLJNO UJEDINIMOOOOOO SA SRBIJOOOOOM, CRNOM GOROOOOOOM ITD! ZABORAVIIIMOOOOOO RAAAAT, ZRTVEEEEE, GOTOVOOOO JEEEEE, NAPRAVIMOOOO DRZAVUUUUU ZAAAA NAROOOOOOOD!!!

...izadjite brate svi i dajte im drzavu na tacni, bolje ce bit' za sve vas, a i nas!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by Šabović Adis » 07 Oct 2021, 11:20

ironman wrote: 07 Oct 2021, 10:58 Da ti ja sinko kazem kako trebas zivjeti u svojoj i na svojoj zemlji ..jer ja znam bolje :D.
Zvučiš ko Dodik. :oo
Ne mereeee 👉👌

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1542 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by TAFKAP » 07 Oct 2021, 11:23

@Fufe, problem je već odavno poznat i globalnijeg razmjera nego što i ti i ja možemo sebi zamislit.
Prije par godina sam čitao članak o tome u NZZ (ne, nisam abonent :oo Letio iz EAP ka TZL, i pokupio hrpu besplatnih novina i časopisa, da se nađe dok sam na odmoru)

Pišu o tome koliko novca Njemačka uloži u jednog doktora medicine, i nakon obuke i titule, ovaj se pokupi i odleprša preko bare il u Skandinavske zemlje ili u tom slučaju u Švicu. Umjesto da mu ponudi bolje uslove za rad, politika će radije dovesti doktora sa Balkana, u ovom slučaju iz Ruminuje, onda će Rumuni dovesti doktora iz Moldavije itd.

Politika u BiH je ta, koja mora da stvori uslove za to da mladi, stručno obrazovani kadar ne ide trbuhom za kruhom, nego da ostane tu gdje je, da prekine "brain drain".

Video iz 2014:

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80500
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7168 times
Been thanked: 11619 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by spacebound » 07 Oct 2021, 11:38

Grijesi i Njemacka s politikom ulaska radne snage u zemlju. Toliko vape za radnicima, a stavili su jako teske uslove. Pa popusti to malo. Evo moja seka jadna, pade s nogu. Cura je spala na 46 kg, podocnjaci joj do usta dosli, crce radeci jer nemaju dovoljno osoblja.
Bas kad sam bila kod nje PDL dosao u nocnu da obavi svu papirologiju koju mora, pa da se ujutro bavi njegom bolesnika jer nema ko raditi.
A sta radi ambasada? Trazi hiljadu klinaca.
Jos ovo s uredbom o ZB je za plakanje, to je ponizavajuce. Prvo su ponistili sve termine, a neki jadnici su cekali i dvije godine, da bi sad pustali termine samo par minuta mjesecno, 100 000 ljudi se gomba za 1000 termina :tuga
Pa s certifikatima o poznavanju jezika, hajde sto traze nekima visok stepen, nego sto on vazi samo jednu godinu. Bas smo gradjani ni drugog, ni treceg, vec cetvrtog reda.
Exchan ❌️

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42829
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14103 times
Been thanked: 12690 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by Masamune » 07 Oct 2021, 11:43

De bona pisi krace postove. Ko ce to citati

:valja
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by Šabović Adis » 07 Oct 2021, 12:00

Konto sam prvo na smiješne slike ovo:

Image

:valja
Ne mereeee 👉👌

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80500
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7168 times
Been thanked: 11619 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by spacebound » 07 Oct 2021, 12:06

MarlboroGold wrote: 07 Oct 2021, 11:43 De bona pisi krace postove. Ko ce to citati

:valja
😑
Exchan ❌️

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by Vrag » 07 Oct 2021, 12:07

Veca wrote: 07 Oct 2021, 11:15 ...nista me nije natjeralo da odem-ja onomad otisla da se vratim, al' jest :kita ...zarati se i onda sam bila primorana da ovdje ostanem!

...ponekad mislim zasto se tolike godine mucite? ...izadjite svi sa transparentima"OTVORITE GRANICEEEEE, NE MUCITEEEE NAAAAAS, DAJ DA SE DOBROVOLJNO UJEDINIMOOOOOO SA SRBIJOOOOOM, CRNOM GOROOOOOOM ITD! ZABORAVIIIMOOOOOO RAAAAT, ZRTVEEEEE, GOTOVOOOO JEEEEE, NAPRAVIMOOOO DRZAVUUUUU ZAAAA NAROOOOOOOD!!!

...izadjite brate svi i dajte im drzavu na tacni, bolje ce bit' za sve vas, a i nas!
od rata proslo 26 godina
to nemate vremena da se vratite, sve nesto iskrsne, renoviranje kupatila, novo auto...
bjezi ba tamo veco

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by Taare » 07 Oct 2021, 12:17

Piso isključivo o doktorima. Samo doktori. Jedino doktori. Isključivo to zanimanje.
Šta još napisat i kako pojasnit da rulja shvati o čemu pišem?

A itekako znam o čemu pišem. Dugo taj jedan doktor mora raditi prije negoli otvori svoju praksu gdje može zaradit ozbiljnu lovu. I opet otvara na kredit.
Obični doktori koji rade u bolnicama ne zarađuju ni blizu.
Ako živi u minhenu il berlinu, nek me pljune u usta ako mu nakon plaćanja troškova ostane milja eura.
Jedino što će doći da živi u uređenoj državi.
Što se tiče materijalne komponente, def mu neće bit bolje. Može samo gore.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by Šabović Adis » 07 Oct 2021, 17:39

hornpab.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by Krokodil Behko » 24 Nov 2021, 18:51

Nova Scholzova vlada Njemačke predstavila i plan djelovanja prema BiH


Image

Nova savezna vlada Njemačke predstavila je u svom koalicijskom sporazumu između socijaldemokrata, liberala i zelenih, program djelovanja na Zapadnom Balkanu, čime je obuhvaćena i Bosna i Hercegovina


Kako stoji u sporazumu, podržavaju proces pristupanja EU šest zemalja regiona Zapadnog Balkana i reforme neophodne za ispunjavanje svih kriterijuma iz Kopenhagena.

"U tom kontekstu, jačamo civilno društvo i podržavamo dalje pretpristupne korake. Moraju se otvoriti prva poglavlja o pristupanju EU sa Albanijom i Severnom Makedonijom, doneti odluka o liberalizaciji viznog režima sa Kosovom i nastaviti pregovori sa Crnom Gorom i Srbijom", stoji u koalicijskom sporazumu.

Dodali su da podržavaju dijalog o normalizaciji koji vodi EU između Kosova i Srbije.

"Podržavamo napore da se postigne trajni mir u Bosni i Hercegovini, zasnovan na očuvanju teritorijalnog integriteta i prevazilaženju etničkih podela", kaže se u sporazumu nove njemačke vlade.

Zaključili su da, paralelno sa pristupnim pregovorima, EU mora poboljšati svoj prijemni kapacitet.

Podsjećamo, novi njemački kancelar bit će čelnik socijaldemokrata Olaf Scholz, koji će na ovom mjestu zamjeniti Angelu Merkel iz CDU-a.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by Krokodil Behko » 24 Nov 2021, 19:09

Annalena Baerbock, uzima vanjske poslove.
Neće biti promjene kursa, pa možda se i zaoštri.
online

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15373
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 649 times
Been thanked: 2129 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by Laser » 24 Nov 2021, 19:10

Krokodil Behko wrote: 24 Nov 2021, 18:51
Nova Scholzova vlada Njemačke predstavila i plan djelovanja prema BiH


Image

Nova savezna vlada Njemačke predstavila je u svom koalicijskom sporazumu između socijaldemokrata, liberala i zelenih, program djelovanja na Zapadnom Balkanu, čime je obuhvaćena i Bosna i Hercegovina


Kako stoji u sporazumu, podržavaju proces pristupanja EU šest zemalja regiona Zapadnog Balkana i reforme neophodne za ispunjavanje svih kriterijuma iz Kopenhagena.

"U tom kontekstu, jačamo civilno društvo i podržavamo dalje pretpristupne korake. Moraju se otvoriti prva poglavlja o pristupanju EU sa Albanijom i Severnom Makedonijom, doneti odluka o liberalizaciji viznog režima sa Kosovom i nastaviti pregovori sa Crnom Gorom i Srbijom", stoji u koalicijskom sporazumu.

Dodali su da podržavaju dijalog o normalizaciji koji vodi EU između Kosova i Srbije.

"Podržavamo napore da se postigne trajni mir u Bosni i Hercegovini, zasnovan na očuvanju teritorijalnog integriteta i prevazilaženju etničkih podela", kaže se u sporazumu nove njemačke vlade.

Zaključili su da, paralelno sa pristupnim pregovorima, EU mora poboljšati svoj prijemni kapacitet.

Podsjećamo, novi njemački kancelar bit će čelnik socijaldemokrata Olaf Scholz, koji će na ovom mjestu zamjeniti Angelu Merkel iz CDU-a.
Olaf??? :place
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26709
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14765 times
Been thanked: 3948 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by Veca » 24 Nov 2021, 22:54

:hihi
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1542 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by TAFKAP » 24 Nov 2021, 23:03

Krokodil Behko wrote: 24 Nov 2021, 19:09 Annalena Baerbock, uzima vanjske poslove.
Neće biti promjene kursa, pa možda se i zaoštri.
Čisto sumnjam, previše je neiskusna... Mozeš zamisliti nju pored Lavrova :D.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: NJEMAČKA

Post by Taare » 24 Nov 2021, 23:38

TAFKAP wrote: 24 Nov 2021, 23:03
Krokodil Behko wrote: 24 Nov 2021, 19:09 Annalena Baerbock, uzima vanjske poslove.
Neće biti promjene kursa, pa možda se i zaoštri.
Čisto sumnjam, previše je neiskusna... Mozeš zamisliti nju pored Lavrova :D.
Nije zar da vjeruješ da one lutke vode politiku :grana
Svi mi se morete obratit

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Olaf Scholz je novi kancelar Njemačke

Post by Maja » 08 Dec 2021, 11:46

Image

Njemački Bundestag izabrao je danas Olafa Scholza za novog kancelara ove zemlje, koji je naslijedio Angelu Merkel nakon 16 godina vladavine.

Sholz, koji je lider Socijaldemokrata, na ovom mjestu zamjenit će dosadašnju kancelarku Angelu Merkel iz CDU-a. On će predvoditi vladu u koaliciji sa Zelenim i Slobodnim demokratama, čime se okončava 16 godina konzervativne vladavine Merkel.

Scholz (63), koji je bio vicekancelar i ministar finansija u Merkelinoj odlazećoj vladi, dobio je čistu većinu od 395 glasova poslanika u donjem domu parlamenta Bundestaga, rekao je predsjednik Bundestaga Baerbel Bas.

Scholz, koji je klimnuo glavom noseći masku za lice i mahnuo dok je dobio ovacije poslanika, dobio je bukete cveća od lidera poslaničkih grupa.

Nakon što ga je u dvorcu Bellevue nominirao predsjednik Frank-Walter Steinmeier, Scholz će se vratiti u parlament kako bi položio zakletvu pred poslanicima.

Merkel će poslijepodne kancelariju predati novom lideru najveće evropske ekonomije, koja se suočava s brutalnim četvrtim talasom zaraze koronavirusom.

Merkel, koja je sa galerije za posjetioce gledala skupštinsku sednicu zajedno sa bivšim kancelarom Gerhardom Schroederom, dobila je aplauz poslanika kada ju je predsjednik parlamenta Baerbel Bas prozvao.

Nakon što je vodila Njemačku 16 godina i 16 dana, Merkel je za dlaku propustila da postane kancelarka s najdužim stažom, zaostavši za Helmutom Kohlom za samo 10 dana.

Scholz preuzima vlast u vrijeme sve veće diplomatske neizvjesnosti u Evropskoj uniji -- uključujući provokacije Rusije i Bjelorusije i prijetnje vladavini prava iz Poljske i Mađarske.

Klix.ba

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests