Crkva Bosanska

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120548
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 7966 times
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by Krokodil Behko » 12 Feb 2022, 10:49

Bingov buraz wrote: 12 Feb 2022, 00:34 Ono sto ja znam o arijanskoj crkvi je to da je to bila skroz regularna crkva sa svim sto ide uz to. Samo eto tumacenje Trojstva sto je vise za filozofe a ne obicnu raju. A kada pricamo o Crkvi Bosanskoj - skroz neregularna crkva gdje je sve drugacije. Pocev od gradnji crkava, dogme, odsustva centra,..

Pa ni ne razmatramo prirodu učenja arijanstva.
Tražimo anomalije, ili neke zasebnosti, koje su dovele do formiranja zasebne Crkve bosanske. To može biti bilo šta i bilo kojeg vjerskog pravca. Jer ovo je Bosna i ona uvijek iskrivi i sebi prilagodi bilo šta i sve što zamisliš.

Što se tiče građenja vjerskih objekata, kad bi neka od država u regiji, mogla sagraditi nešto poput Alhambre ili Familia Sagrade? Bitni su tu u veličina naroda/zemlje, stepen društvenog razvoja, odnos vlastele prema opštem i državnom interesu, itd, itd..

Arijanstvo je bilo prisutno u Bosni samo onih par decenija gotske vladavine a i tad nije preovladavalo buduci da su Goti bili tolerantni prema razlicitim ucenjima. Plus sto su Bosnom samo vladali a ne i naseljavali - znaci pokoji garnizon vojske, nesto cinovnika i to je sve.

Već sam rekao, ne mora značiti da se nešto desilo i da se sve desilo pod konac, pošto se kod nas takvo što nikad nije ni desilo. Znači, Čisti arijanizam, gotska uprava koja je trajala ovoliko ili onoliko, milsim da nisu bitni, ukoliko tražimo izvore tog učenja. Arijanizam može biti i samo začin, koji je tu crkvu učinio malo posebnijom. Mi nemamo dokaze, da to nije bilo tako i automatski postoji prostor za razmišljanje.

Takođe, genetska istraživanja pokazuju znatnu gotsku prisutnost.

I od kraja gotske vladavine pa do pocetka CB imas preko 600 god. nepostojanja arijanstva ne samo kod nas vec opcenito svugdje. Plus dodaj da je avarsko-slavenska najezda izbrisala svaku kulturu i vjeru odranije i sve pocelo ispocetka. Da je recimo preovladavalo arijanstvo ranije, imamo opet dva vijeka anarhije za avarskog vakta gdje je svako crkveno ucenje od ranije nestalo. Osim u nekim dalmatinskim gradovima ali ne u Bosni koja je tad pretrpila kulturni i etnicki sok gdje se i jezik promijenio i krscanstvo pocelo iznova u novonastalim Sklavinijama.



Već sam rekao, nikada i ništa se nije desilo pod konac. Ako su onoliki toponimi (ilirski/antički) u Bosni mogli preživjeti i žive već 1500 godina, zašto ne bi i par vjerskih teorija?

Drina, Bosna, Sava, Neretva, Vrbas, Una, Majevica, Prenj, Teočak, Brčko, nastavi niz..

U svakom slucaju u vrijeme CB cije ucenje dolazi izvana u sklopu tog trenda - arijanstva nema ni u tragovima vise od pola milenija. Jedino sto se tu i tamo znao upotrijebiti arijanski prefiks za herezu ali to je vise sinonim, terminologija. Mnogo izvora iz tog vremena koriste sinonime, termine,.. koji zbunjuju historicare koji tumace bukvalno.
Imamo podatke, da su bogumili ušli u BiH, ali pod uslovom da jeNemanja rekao istinu.
Takođe imamo podatke da je u BiH sa zapada ušao splitski shizmatik (čini mi se rastudije), ali nemamo podatke da su otišli iz nje. To bi išlo u prilog dualističkoj teoriji, ali mi nemao dokaze o dualističkoj prirodi CB :cudi
To niko nije pronašao. Mađarska i papinska dokumenta se ne pikaju, jer to du svjesne izmišljotine.
Dalje, šta sa stećcima? Ako su razni Goti i Avari, uništili svaki trag antičke kuluture, odakle su došli stećci?
U onolikoj Rusiji, još uvijek inko nikada i nigdje, nije pronašao injedan stećak. To znači da oni ne pripadaju slavenskoj kulturi.
Crkva Bosanska dakle nije nije ni monoteisticka a ni dualisticka, nije ni manihejska ni pravovjerna,.. to je bio miks svacega koji se razvio na bazi ranohriscanstva u jednoj izolovanoj sredini i odstupio ne samo od izvornog ranohriscanstva vec i od drugih heretickih pokreta tog vremena. Najblizi istini su Sidak, Coskovic, Hadzijahic. Ako imas ijedan dokaz ili bar pretpostavku arijanske tradicije koja je prezivjela 6 vjekova - volio bih cuti.


Pa nemam ja dokaz. Cijelo vrijeme tvrdim da je vse u opticaju. jer niko nema ni suprotan dokaz. Čak tvrdim i to što si sam rekao. Miks svega u antičkom periodu, pa prema tome, prstohvat arijanizma je moguć.

Zapravo, kao ti pođe za rukom, da prvo kažeš kako su Avari i Goti zbrisali sve u BiH, a potom kažeš

miks svacega koji se razvio na bazi ranohriscanstva
online

Superhik
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 861
Joined: 11 Feb 2022, 21:53
Has thanked: 69 times
Been thanked: 182 times
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by Superhik » 12 Feb 2022, 11:21

Krokodil Behko wrote: 12 Feb 2022, 10:49
Što se tiče građenja vjerskih objekata, kad bi neka od država u regiji, mogla sagraditi nešto poput Alhambre ili Familia Sagrade? Bitni su tu u veličina naroda/zemlje, stepen društvenog razvoja, odnos vlastele prema opštem i državnom interesu, itd, itd..
Po mom skromnom shvatanju odsustvo gradnje bilo kakvog vjerskog objekta poput crkve je jako krupna stvar i presudna u ovoj prici. Zato arijanizam ispada iz konkurencije.
Već sam rekao, ne mora značiti da se nešto desilo i da se sve desilo pod konac, pošto se kod nas takvo što nikad nije ni desilo. Znači, Čisti arijanizam, gotska uprava koja je trajala ovoliko ili onoliko, milsim da nisu bitni, ukoliko tražimo izvore tog učenja. Arijanizam može biti i samo začin, koji je tu crkvu učinio malo posebnijom. Mi nemamo dokaze, da to nije bilo tako i automatski postoji prostor za razmišljanje.
Jedini zacin od arijanizma je tumacenje svetog trojstva i nista drugo. Arijanizam je samo po tome poseban. A to ne vidim u izvorima o CB. Sve ostale stvari iz arijanizma su samo uticaj grcke kulture gdje ima vise takvih zacina u pravoslavlju nego u CB.
Takođe, genetska istraživanja pokazuju znatnu gotsku prisutnost.
E ovo me jako interesuje posto sam cesto citao te procente al nikakvog objasnjenja. Please. Mene interesuje samo kako uopce mogu prepoznati gotski gen posto je taj narod nestao sa scene vise od milenija. Da pricamo recimo o keltskom genu - mozes se naci u Skotskoj, Irskoj,.. kao primjer. Ali gdje nadjose gotski gen? Ostrogoti su se asimilirali u Langobarde i Rimljane, Vizigoti pomijesali sa Hispancima i plus ih Arapi razvodnili. A i nema logike iskreno receno da su mogli uvaliti svoje gene u onih samo 50 god vladavine u Bosni jer je nisu naseljavali vec samo vladali. Vladali su Bosnom Rimljani i Turci stotinama godina pa nisu nesto puno uvalili svog gena.

Već sam rekao, nikada i ništa se nije desilo pod konac. Ako su onoliki toponimi (ilirski/antički) u Bosni mogli preživjeti i žive već 1500 godina, zašto ne bi i par vjerskih teorija?
Drina, Bosna, Sava, Neretva, Vrbas, Una, Majevica, Prenj, Teočak, Brčko, nastavi niz..
Mislim da je lakse prihvatiti prijasnji naziv rijeke, brda,... pogotovo zato sto je doslo do mijesanja starosjedilaca i novopridoslih gdje je ipak malo vise starosjedilacke krvi. Ali religija je vec nesto drugo u ono vrijeme jer nisu prezivjeli ni ilirski kultovi, anticki bogovi, Mitra,.. a sve ranohriscanske bazilike su listom bile porusene od strane Slavena. Kristijanizacija se u Bosni desila dva puta, prvi put za antike, drugi put za Sklavinija. Tesko da bi se arijanstvo moglo ikako provuci u procesima 9,10 vijeka kada su kristijanizaciju sprovodili oni koji su to davno zabranili. A za filozofske teorije odnosa u Trojstvu trebas imati pismene ucene ljude koji tesko da su mogli u Bosni imati prostor i kontnuitet u turbulentnom vremenu i avarsko-slavenske najezde i poslije.

Imamo podatke, da su bogumili ušli u BiH, ali pod uslovom da jeNemanja rekao istinu.
Takođe imamo podatke da je u BiH sa zapada ušao splitski shizmatik (čini mi se rastudije), ali nemamo podatke da su otišli iz nje. To bi išlo u prilog dualističkoj teoriji, ali mi nemao dokaze o dualističkoj prirodi CB :cudi
To niko nije pronašao. Mađarska i papinska dokumenta se ne pikaju, jer to du svjesne izmišljotine.
Mi itekako imamo dokaze o tragovima dualizma u CB u domacim dokumentima. A vec sam rekao da to opet nije bila 100% dualisticka crkva. Vise ko zacin kako sam kazes. Izdvojeni dokumenti susjednih osuda se ne pikaju ako su usamljeni. Ali ako imas visevjekovni kontiuitet osuda hereze i od katolicke i pravoslavne crkve - e onda tu ima nesto.
Dalje, šta sa stećcima? Ako su razni Goti i Avari, uništili svaki trag antičke kuluture, odakle su došli stećci?
U onolikoj Rusiji, još uvijek inko nikada i nigdje, nije pronašao injedan stećak. To znači da oni ne pripadaju slavenskoj kulturi.
Stecci su i dalje otvoreno pitanje. U pravu si da nema dokaza da su slavenski. Ali nema dokaza ni da su gotski, avarski, manihejski jer ih nema u drugim krajevima gdje su bili manihejci, Avari, Goti,... Jedino slicno stecku nalazimo u antici poput obeliska u rimsko vrijeme ali opet od antike do 12 vijeka imamo isuvise mnogo vremena bez tog kontinuiteta. Nemamo niti jednog jedinog stecka starijeg od 12-og vijeka. Iskopavamo nausnice iz praistorije, novcice iz antike a ne mozemo iskopati isklesanu kamenu gromadu stariju od 12 vijeka. Izgleda da kultura stecaka ipak nema korijen u nekoj specijalnoj vjeri li etnosu. Bice da je ta kultura nastala kao rezultat nekog miksa, specificnih uslova,.. i da je defakto autenticno bosanska. Bez obzira na iciji zacin.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120548
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 7966 times
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by Krokodil Behko » 12 Feb 2022, 16:52

Bingov buraz wrote: 12 Feb 2022, 11:21
Krokodil Behko wrote: 12 Feb 2022, 10:49
Što se tiče građenja vjerskih objekata, kad bi neka od država u regiji, mogla sagraditi nešto poput Alhambre ili Familia Sagrade? Bitni su tu u veličina naroda/zemlje, stepen društvenog razvoja, odnos vlastele prema opštem i državnom interesu, itd, itd..
Po mom skromnom shvatanju odsustvo gradnje bilo kakvog vjerskog objekta poput crkve je jako krupna stvar i presudna u ovoj prici. Zato arijanizam ispada iz konkurencije.
Već sam rekao, ne mora značiti da se nešto desilo i da se sve desilo pod konac, pošto se kod nas takvo što nikad nije ni desilo. Znači, Čisti arijanizam, gotska uprava koja je trajala ovoliko ili onoliko, milsim da nisu bitni, ukoliko tražimo izvore tog učenja. Arijanizam može biti i samo začin, koji je tu crkvu učinio malo posebnijom. Mi nemamo dokaze, da to nije bilo tako i automatski postoji prostor za razmišljanje.
Jedini zacin od arijanizma je tumacenje svetog trojstva i nista drugo. Arijanizam je samo po tome poseban. A to ne vidim u izvorima o CB. Sve ostale stvari iz arijanizma su samo uticaj grcke kulture gdje ima vise takvih zacina u pravoslavlju nego u CB.
Takođe, genetska istraživanja pokazuju znatnu gotsku prisutnost.
E ovo me jako interesuje posto sam cesto citao te procente al nikakvog objasnjenja. Please. Mene interesuje samo kako uopce mogu prepoznati gotski gen posto je taj narod nestao sa scene vise od milenija. Da pricamo recimo o keltskom genu - mozes se naci u Skotskoj, Irskoj,.. kao primjer. Ali gdje nadjose gotski gen? Ostrogoti su se asimilirali u Langobarde i Rimljane, Vizigoti pomijesali sa Hispancima i plus ih Arapi razvodnili. A i nema logike iskreno receno da su mogli uvaliti svoje gene u onih samo 50 god vladavine u Bosni jer je nisu naseljavali vec samo vladali. Vladali su Bosnom Rimljani i Turci stotinama godina pa nisu nesto puno uvalili svog gena.

Već sam rekao, nikada i ništa se nije desilo pod konac. Ako su onoliki toponimi (ilirski/antički) u Bosni mogli preživjeti i žive već 1500 godina, zašto ne bi i par vjerskih teorija?
Drina, Bosna, Sava, Neretva, Vrbas, Una, Majevica, Prenj, Teočak, Brčko, nastavi niz..
Mislim da je lakse prihvatiti prijasnji naziv rijeke, brda,... pogotovo zato sto je doslo do mijesanja starosjedilaca i novopridoslih gdje je ipak malo vise starosjedilacke krvi. Ali religija je vec nesto drugo u ono vrijeme jer nisu prezivjeli ni ilirski kultovi, anticki bogovi, Mitra,.. a sve ranohriscanske bazilike su listom bile porusene od strane Slavena. Kristijanizacija se u Bosni desila dva puta, prvi put za antike, drugi put za Sklavinija. Tesko da bi se arijanstvo moglo ikako provuci u procesima 9,10 vijeka kada su kristijanizaciju sprovodili oni koji su to davno zabranili. A za filozofske teorije odnosa u Trojstvu trebas imati pismene ucene ljude koji tesko da su mogli u Bosni imati prostor i kontnuitet u turbulentnom vremenu i avarsko-slavenske najezde i poslije.

Imamo podatke, da su bogumili ušli u BiH, ali pod uslovom da jeNemanja rekao istinu.
Takođe imamo podatke da je u BiH sa zapada ušao splitski shizmatik (čini mi se rastudije), ali nemamo podatke da su otišli iz nje. To bi išlo u prilog dualističkoj teoriji, ali mi nemao dokaze o dualističkoj prirodi CB :cudi
To niko nije pronašao. Mađarska i papinska dokumenta se ne pikaju, jer to du svjesne izmišljotine.
Mi itekako imamo dokaze o tragovima dualizma u CB u domacim dokumentima. A vec sam rekao da to opet nije bila 100% dualisticka crkva. Vise ko zacin kako sam kazes. Izdvojeni dokumenti susjednih osuda se ne pikaju ako su usamljeni. Ali ako imas visevjekovni kontiuitet osuda hereze i od katolicke i pravoslavne crkve - e onda tu ima nesto.
Dalje, šta sa stećcima? Ako su razni Goti i Avari, uništili svaki trag antičke kuluture, odakle su došli stećci?
U onolikoj Rusiji, još uvijek inko nikada i nigdje, nije pronašao injedan stećak. To znači da oni ne pripadaju slavenskoj kulturi.
Stecci su i dalje otvoreno pitanje. U pravu si da nema dokaza da su slavenski. Ali nema dokaza ni da su gotski, avarski, manihejski jer ih nema u drugim krajevima gdje su bili manihejci, Avari, Goti,... Jedino slicno stecku nalazimo u antici poput obeliska u rimsko vrijeme ali opet od antike do 12 vijeka imamo isuvise mnogo vremena bez tog kontinuiteta. Nemamo niti jednog jedinog stecka starijeg od 12-og vijeka. Iskopavamo nausnice iz praistorije, novcice iz antike a ne mozemo iskopati isklesanu kamenu gromadu stariju od 12 vijeka. Izgleda da kultura stecaka ipak nema korijen u nekoj specijalnoj vjeri li etnosu. Bice da je ta kultura nastala kao rezultat nekog miksa, specificnih uslova,.. i da je defakto autenticno bosanska. Bez obzira na iciji zacin.

Negrađenje vjerskih objekata ne znači ništa i ne dokazuje ništa.

Da ne bih pisao sad sat vremena. Evo linka s citatima, mapama i sve. Ima haplogrupe, ima arijanizam u BiH, ima sve


https://bosnjackidnk.com/i-ph908y51673/
online

Superhik
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 861
Joined: 11 Feb 2022, 21:53
Has thanked: 69 times
Been thanked: 182 times
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by Superhik » 12 Feb 2022, 18:17

Krokodil Behko wrote: 12 Feb 2022, 16:52
Negrađenje vjerskih objekata ne znači ništa i ne dokazuje ništa.

Da ne bih pisao sad sat vremena. Evo linka s citatima, mapama i sve. Ima haplogrupe, ima arijanizam u BiH, ima sve

https://bosnjackidnk.com/i-ph908y51673/
Negradjenje vjerskih objekata od CB dokazuje autohtonost, originalnost, autenticnost CB i neuporedivost CB sa ijednom jedinom crkvom. Najznacajnija stvar u cijeloj prici o CB.

A sto se tice linka, izvini ali to nije relevantno stivo. Detaljno sam procitao i to je neko nas sastavio bez ikakvih referenci gdje ima i greaka. Primjerice nepostojece ilirsko pismo koje nije postojalo ili nije u nauci uopce poznato. Idemo se drzati striktnno literature.

Druga greska u tekstu je navodna Franacka vlast nad Bosnom sto nije tacno - Franacka drzava se nije nikada prostirala na podrucje Bosne.

Jos jedna greska je navod belgijskog historicara Morina od prije 100 god o navodnim slavama gotskh mucenika u 7 vijeku sto nije moguce jer od propasti gotske drzave pocetkom 6 vijeka do avarsko-slavenske vlasti - Bosnom je vladao Bizant koji je arijanstvo davno naznacio kao herezu pa tako i hereza pod bizantskim okriljem u to vrijeme nije bila moguca.

Dalje - pretpostavka da su se Goti poslije propasti drzave povukli u Bosnu ne pije vode. Zasto bi kada su fino ostali u Lombardiji i asimilirali se u Lamgobarde koji su zavladali. Plus sto su u samom svom susjedstvu imali Vizigotsku drzavu, dakle bracu i po krvi i vjeri - pa sto bi se krili maksuz po bosanskim planimama u zoni zabrane arijanstva?

Onda - naavodi se da su bosanski krstjani klanjali 5 puta celom na zemlju? Odakle to? Izgleda da se sastavljac teksta sramoti sto su nam preci bili krscani i da je povjerovao u srpske prozivke o izdaji - pa ono malo da prikaze CB maltene kao muslimansku.

Sto se tice genetskih istraizvanja koja su navedena na pocetku linka - to o gotskom dnk je samo pretpostavka jer nema danas uzorka po kojem bi se mogao ustanoviti gotski dnk. I-PH908 se cas objasnjava hunskim, cas gotskim migracijama,.. Podsjecam gotske migracije prije dolaska Ostrogota su bile samo na podrucju Panonije i Trakije. Istrazivajuci gen I-PH908 dalje na internetu nalazim da se isto spominje da nije poznato od koga je.
Found effects amplify the frequency to be so much greater in the western Balkans vs other Slavic countries.

Discounting the outliers to the east in Russia, it is most prevalent in Ukraine, Slovakia, southeastern Poland and Czechia.

There are no ancient samples on the YFull tree to help us determine the origin.
Isto tako i I-S17250,.. i ostali markeri koji se nalaze na Balkanu nemaju svoje objasnjenje od koga su tacno. Postoje samo pretpostavke i nista vise.


Da se mi ne naduravamo dalje oko ovoga - idemo popricati zasto su Goti i arijanci odjednom postali tako popularni kod nasih. To je pocelo iza rata kada su se nasi historicari poput Pasica bavili samo kako dokazati da nismo Srbi - motivisani napadima i prisvajanjima od strane srpske mitomanije. Skroz nepotrebno jer opce poznavanje nase historije prvo sto pokazuje da Bosnjani nisu bivsi Hrvati ili Srbi, drugo sto takvo sto nema smisla. Niti ko je dosao prije i sl. Otislo se toliko daleko da se udara kontra na sve. Kada Srbi pricaju da su oni jedini Slaveni ovdje - umjesto da nasi odgovore da nisu - kopaju se na silu te Goti, te Kelti da se dokaze neslavenstvo. Ono sto je najtacnije je da su Iliri taj temelje nase etnogeneze bili i ostali, a svi ostali promili drugih su nebitni u ovoj prici. Posebno Goti koji su na podrucju Bosne bili prisutni samo 50-tak godina i to kao vladari a ne kolonizatori.
Tu malo nasi skacu sebi i u stomak.
Prvo sto kacenje na gotsku krvnu vezu ti od Sandzaklija pravis doseljenike iz Bosne. Posto znamo da Gotska drzava nije bila tamo - ispada da Sandzacki Bosnjaci nisu autohtoni stari narod sa tog podrucja kao mi u Bosni - vec da su dosli iz Bosne poslije Gotske epizode.

Drugo - samo arijanstvo je crkva istocnog tipa, na bazi grcke kulture koja je kao takva najslicnija pravoslavnoj. Jedina razlka u tumacenju trojstva a to je bila zanimacija samo filozofa. Po svemu ostalom, i liturgiji, i gradnji crkava, i patrijarsima kao vrhovnim starjesinama i ikonografijom, i upotrebom grckog krsta, i grckim jezikom,.... je arijanstvo najslicnije pravoslavlju. Koja medvjedja usluga Srbima sto pokusavaju CB prikazati kao odmetnutu pravoslavnu crkvu ili pravoslavni korijen CB.

Nasi ljudi u neznanju to arijanstvo i gotsko porijeko plasiraju na FB u duhu danasnjeg patriotizma i politike - ne znajuci da to niti stoji u udzbenicima za skolstvo kod nas niti to stoji u djelima velikana historije koje citamo. Nebi me iznenadilo da je u pitanju podvala. A licno sam se uvjerio kako mnoge pseudohisorijske stranice laziraju historiju, kopiraju i prepravljaju tudje tekstove, fotosopiraju, izmisljaju,...

I molim te , ako mozes - sljedeci put posalji link na literaturu, neko djelo, udzbenik, izvore,... nemoj mi molim te necije blogove. pozz

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by The 51st State » 12 Feb 2022, 18:27

Blogovi su legitimni kao svaka historijska literatura. Informacija je informacija i super je sto se ista moze iz vise diskursa koristiti.

Zanimljivve dvije stranice rasprave., pratim.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14632 times
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by ironman » 12 Feb 2022, 18:28

Sta je krajnji cilj price?
Dokaz da postojimo,ne postojimo da smo fake ili origigi..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

Superhik
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 861
Joined: 11 Feb 2022, 21:53
Has thanked: 69 times
Been thanked: 182 times
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by Superhik » 12 Feb 2022, 18:40

ironman wrote: 12 Feb 2022, 18:28 Sta je krajnji cilj price?
Dokaz da postojimo,ne postojimo da smo fake ili origigi..
Moj licno cilj je da ljudi citaju udzbenike, priznatu literaturu a ne raznorazne konstrukcije na internetu.

Ne samo da postojimo, vec smo jedan od najautohtonijih i najstarijih naroda u Evropi. Mi smo velikom vecinom potomci Ilira. Od njih i nesto malo ostalih ukljucujuci i Slavene su nastali stari Bosnjani.

A u ovoj temi Crkva Bosanska je najautohtonija, najcistija, najspecificnija, najorginalnija crkva koja je ikad postojala i ne moze se uporediti ni sa kojom drugom.

Superhik
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 861
Joined: 11 Feb 2022, 21:53
Has thanked: 69 times
Been thanked: 182 times
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by Superhik » 12 Feb 2022, 18:41

The 51st State wrote: 12 Feb 2022, 18:27 Blogovi su legitimni kao svaka historijska literatura. Informacija je informacija i super je sto se ista moze iz vise diskursa koristiti.

Zanimljivve dvije stranice rasprave., pratim.
Blogovi su kao i wikipedija legitimna i relevantna literatura samo ako daju reference.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by The 51st State » 12 Feb 2022, 19:12

Bingov buraz wrote: 12 Feb 2022, 18:41
The 51st State wrote: 12 Feb 2022, 18:27 Blogovi su legitimni kao svaka historijska literatura. Informacija je informacija i super je sto se ista moze iz vise diskursa koristiti.

Zanimljivve dvije stranice rasprave., pratim.
Blogovi su kao i wikipedija legitimna i relevantna literatura samo ako daju reference.
Ne bih da dilutiram topik o "referencama", sve je to hear say sto bi englezi rekli, pa kako se kome dopada i smatra da je relevantno.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120548
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 7966 times
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by Krokodil Behko » 12 Feb 2022, 20:27

Bingov buraz wrote: 12 Feb 2022, 18:17
Negradjenje vjerskih objekata od CB dokazuje autohtonost, originalnost, autenticnost CB i neuporedivost CB sa ijednom jedinom crkvom. Najznacajnija stvar u cijeloj prici o CB.

A da ti momak, nisi previše nabrijan, oko neke svoje vlastite teorije, pa sve ostalo šutaš, uključujući tu i činjenicu da i samog sebe šutaš?

Dokazaćemo malo kasnije.

Prvo, što se tiče tog linka koji sam okačio, ne znam koji moj si čitao sve, kad sam lijepo napisao da ti samo nudim mape DNK, a u vezi kojih si postavio pitanje. Evo šta sam rekao.
Da ne bih pisao sad sat vremena. Evo linka s citatima, mapama i sve. Ima haplogrupe, ima arijanizam u BiH, ima sve
A šta si ti dalje rekao?
A sto se tice linka, izvini ali to nije relevantno stivo. Detaljno sam procitao i to je neko nas sastavio bez ikakvih referenci gdje ima i greaka.
I molim te , ako mozes - sljedeci put posalji link na literaturu, neko djelo, udzbenik, izvore,... nemoj mi molim te necije blogove.

Ako si pogledao na dno tog linka, mogao si primjetiti jasno navedene reference, pa tako da ne znam šta nije jasnno..

Vidim, forsira se ilirski mit, uz tvrdnju da nema pokrića za sve ostalo-
Ne samo da postojimo, vec smo jedan od najautohtonijih i najstarijih naroda u Evropi. Mi smo velikom vecinom potomci Ilira. Od njih i nesto malo ostalih ukljucujuci i Slavene su nastali stari Bosnjani
.

Doduše, prije svega tri-četiri sata, forsirao si slavenski mit.
Mislim da je lakse prihvatiti prijasnji naziv rijeke, brda,... pogotovo zato sto je doslo do mijesanja starosjedilaca i novopridoslih gdje je ipak malo vise starosjedilacke krvi. Ali religija je vec nesto drugo u ono vrijeme jer nisu prezivjeli ni ilirski kultovi, anticki bogovi, Mitra,.. a sve ranohriscanske bazilike su listom bile porusene od strane Slavena. Kristijanizacija se u Bosni desila dva puta, prvi put za antike, drugi put za Sklavinija.
Evo, sad možeš čitati literaturu (sam si je tražio) o itekakvom uticaju i Gota i Arijanizma i u Bosni i širom kontinenta.


https://iis.unsa.ba/wp-content/uploads/ ... ozi-33.pdf

http://www.cidom.org/wp-content/uploads ... 7u_opt.pdf

https://www.academia.edu/4992903/PREGLE ... ARIJANIZMA

https://www.ff.unsa.ba/files/zavDipl/20 ... egovic.pdf


https://memberfiles.freewebs.com/88/15/ ... sanske.pdf

https://vikici.net/bosna-i-ilirske-bano ... g-carstva/


Svi linkovi u horu govore o neraskidivoj povezici, između arijanizma i CB, a takođe svi govore i o Ulfilu, gotskom biskupu (valjda si čuo za njega do sada, kao ni za povezicu između gotskog pisma i ćirilice? )
I nemam ja tu šta više reći.
online

Superhik
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 861
Joined: 11 Feb 2022, 21:53
Has thanked: 69 times
Been thanked: 182 times
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by Superhik » 12 Feb 2022, 22:23

Krokodil Behko wrote: 12 Feb 2022, 20:27
A da ti momak, nisi previše nabrijan, oko neke svoje vlastite teorije, pa sve ostalo šutaš, uključujući tu i činjenicu da i samog sebe šutaš?
Nema potrebe za tim tonom kolega, samo diskutujemo gdje ti imas jednu teoriju sa kojom se ja ne slazem i trudim se da to sto bolje argumentujem. Ovo sto ja pricam nisu moje vlastite teorije vec na osnovu nase literature. U nasim udzbenicima, od skolskih pa do djela historicara neces naci poveznice CB i arijanizma. A nisam momak, imam skoro 6 banki i prilicno sam obrazovan.

Doduše, prije svega tri-četiri sata, forsirao si slavenski mit.
Ne znam na sta mislis pod tim. Samo tvrdim da je ilirska komponenta glavnica nase etnogeneze i manji dio slavenskog elementa. Nista novo. Gotski gen nisam nasao ni u tekstu kojeg si postirao na onom linku ni na referencama.
Evo, sad možeš čitati literaturu (sam si je tražio) o itekakvom uticaju i Gota i Arijanizma i u Bosni i širom kontinenta.


https://iis.unsa.ba/wp-content/uploads/ ... ozi-33.pdf

http://www.cidom.org/wp-content/uploads ... 7u_opt.pdf

https://www.academia.edu/4992903/PREGLE ... ARIJANIZMA

https://www.ff.unsa.ba/files/zavDipl/20 ... egovic.pdf


https://memberfiles.freewebs.com/88/15/ ... sanske.pdf

https://vikici.net/bosna-i-ilirske-bano ... g-carstva/


Svi linkovi u horu govore o neraskidivoj povezici, između arijanizma i CB, a takođe svi govore i o Ulfilu, gotskom biskupu (valjda si čuo za njega do sada, kao ni za povezicu između gotskog pisma i ćirilice? )
I nemam ja tu šta više reći.
Znam sve o Vulfili kao sto znam da su i gotsko pismo i cirilica nastali na bazi grckog pisma. Opstepoznato. A znam i za neke kvazi teorije da je bosancica nastala maksuz od gotskog pisma a ne cirilice. Sto se tice tvojih linkova idemo redom, sve sam ih u dahu preletio i dobar dio mi je poznat odranije.

- prvi link je zbornik radova razlicitih autora gdje uopste nema nikakvog dokaza o vezi arijanizma i CB.

- drugi link je cuvena knjiga Peje Coskovicak kojeg sam sam spomenuo ranije, knjiga koju posjedujem gdje nema ni iz glave poveznice arijanizma i CB. Upravo Pejo navodi na dualisticki pristup.

- treci link knjiga Nedica opcenito o arijanstvu kasne antike gdje uopce nema ni o Crkvi Bosnaskoj ni povezici.

- cetvrti link je master rad Merime Hajdarbegovic gdje je rijec o ranokrscanskim bazilikama gdje se spominju neke arijanske ali ni ovdje ni rijeci o Crkvi Bosanskoj 600 god poslije niti poveznicama.

- peti link je najinteresantniji jer se jedini dotice ovoga a to je poznata knjiga Ivana Muzica i njegovih pretpostavki o poveznicama sa arijanstvom. Medjutim i sam autor Muzic ipak priznaje sljedece:

"Bosanska crkva, prema bosanskim vrelima, držala se apostolskom crkvom i nije priznavala primat Rimske crkve, ali je u shvaćanju Trojstva i Bogorodice, ispovijedala istu vjeru kao ortodoksna
zapadna i istočna crkva. Takvo shvaćanje bosanskih krstjana ne isključuje, ali posebno i ne potvrđuje povijesnu i teritorijalnu mogućnost da je Crkva bosanska nastala iz arijanizma. Postojanje izvornog
arijanizma iz istočnogotskog doba u Bosni moglo je s vremenom zatrti i moguće pokrštavanje većeg dijela bosanskog pučanstva za kralja Budimira, kao i utjecaj susjednih kršćanskih crkava, i to osobito
u ćirilo-metodsko doba.".


- zadnji link je cisto plagiranje gdje su autori samo prepisali hrvatski tekst sa ovog linka
https://blog.dnevnik.hr/sveosvijetuprij ... index.html
i jos par drugih gdje su mnogo toga prepravili, tu dodali svojih recenica o arijanstvu, ... Uporedi sam. Cesta praksa zadnjih godina koju su nazalost primijetili susjedni mitomani pa prave sprdnju sa nama.

Mislim da je o ovome izmedju nas dvojice dovoljno receno i nema potrebe da se ponavljamo. Da zaustavimo ovdje posto mi mirise malo na tenzije.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120548
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 7966 times
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by Krokodil Behko » 12 Feb 2022, 22:36

- drugi link je cuvena knjiga Peje Coskovicak kojeg sam sam spomenuo ranije, knjiga koju posjedujem gdje nema ni iz glave poveznice arijanizma i CB. Upravo Pejo navodi na dualisticki pristup.

Pretpostavljam, sad trebam prelistati knjigu, vaditi (brojne) citate koje zaobiđeš, i tako to?
Mogao bih donijeti još desetak linkova, ali i oni pretpostavljam neće biti ok?


Pa izvoli, predstavi nam svoju teoriju, ponesi linkove da vidimo šta je to toliko istinito, a eto, ja ne znam.

Davno sam postao moderator i poznate su mi sve strategije diskusije.
Ti si bio taj koji je "pobijao" ono što je prezentirano.

E sad prezentiraj ti.
online

Superhik
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 861
Joined: 11 Feb 2022, 21:53
Has thanked: 69 times
Been thanked: 182 times
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by Superhik » 12 Feb 2022, 23:00

Krokodil Behko wrote: 12 Feb 2022, 22:36
- drugi link je cuvena knjiga Peje Coskovicak kojeg sam sam spomenuo ranije, knjiga koju posjedujem gdje nema ni iz glave poveznice arijanizma i CB. Upravo Pejo navodi na dualisticki pristup.

Pretpostavljam, sad trebam prelistati knjigu, vaditi (brojne) citate koje zaobiđeš, i tako to?
Mogao bih donijeti još desetak linkova, ali i oni pretpostavljam neće biti ok?


Pa izvoli, predstavi nam svoju teoriju, ponesi linkove da vidimo šta je to toliko istinito, a eto, ja ne znam.

Davno sam postao moderator i poznate su mi sve strategije diskusije.
Ti si bio taj koji je "pobijao" ono što je prezentirano.

E sad prezentiraj ti.
Nema potrebe kolega, ti si vec prezentirao knjigu Peje Coskovica, vezano za "moje teorije". Ne treba mi vise. Ja sam klasicna skola, opsta literatura,.. - ti si alternativna skola sa novim idejama i za dokazivanje toga ti treba ipak malo vise od postiranja linkova gdje ocito ni sam ne znas sta pise. Jedina strategija jarane je postenje, no joke, cisto postenje, nije ovo tekma gdje pobjednika ceka nagrada. Arijanizam se zadnjih godina protura medju nasima ne bas na posten nacin. laku noc i prijatno,

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120548
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 7966 times
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by Krokodil Behko » 13 Feb 2022, 09:28

Bingov buraz wrote: 12 Feb 2022, 23:00
Krokodil Behko wrote: 12 Feb 2022, 22:36


Pretpostavljam, sad trebam prelistati knjigu, vaditi (brojne) citate koje zaobiđeš, i tako to?
Mogao bih donijeti još desetak linkova, ali i oni pretpostavljam neće biti ok?


Pa izvoli, predstavi nam svoju teoriju, ponesi linkove da vidimo šta je to toliko istinito, a eto, ja ne znam.

Davno sam postao moderator i poznate su mi sve strategije diskusije.
Ti si bio taj koji je "pobijao" ono što je prezentirano.

E sad prezentiraj ti.
Nema potrebe kolega, ti si vec prezentirao knjigu Peje Coskovica, vezano za "moje teorije". Ne treba mi vise. Ja sam klasicna skola, opsta literatura,.. - ti si alternativna skola sa novim idejama i za dokazivanje toga ti treba ipak malo vise od postiranja linkova gdje ocito ni sam ne znas sta pise. Jedina strategija jarane je postenje, no joke, cisto postenje, nije ovo tekma gdje pobjednika ceka nagrada. Arijanizam se zadnjih godina protura medju nasima ne bas na posten nacin. laku noc i prijatno,

Što bi rekla Latinka, džaba i poznavanje historije, ako nema razumijevanja.
online

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by BritkiMozak » 22 Mar 2023, 18:20

Vjerujem da je Crkva Bosanska bila autohtona kršćanska zajednica sastavljena od tadašnjih Bosanaca, koje su Kršćanstvo primile od onih generacija kojima je literarna podloga za vjerski nauk bilo neko evanđelje koje danas nije poznato.

Malo manje vjerojatna mogućnost zvuči mi da su imali evanđelje koje je bilo rasprostranjeno u tadašnjoj Europi, ali ga radi njegove "krivovjernosti", nisu priznale niti Pravoslavne, niti Protestantske Crkve, niti Katolička Crkva.

Autohtona bosanska crkva nije isto što i Bogumilstvo jer su Bogumili vjerovali da je Jahve zapravo Sotona koji donosi zlo.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by BritkiMozak » 22 Mar 2023, 18:28

Krokodil Behko wrote: 16 Oct 2011, 21:28 Pitanje je glasilo:

Zasto je u BiH i samo u BiH,toliko stecaka i nigdje vise?
Možda je klesanje kamena u to doba u Bosni bilo naprednije nego u drugim dijelovima Europe, možda naprosto imate mnogo kvalitetnog kamena, a možda su moguće oba dvije ove opcije.
Krokodil Behko wrote: 17 Oct 2011, 10:32 Mrki ne gnjavi!
Ako nesto negdje pise,to ne mora znaciti da je tako.
Trazi se dokument,koli govori o tome.. Kuzis??
Video nije iz srednjeg vijeka,i moze pricati ko sta hoce.
Dakle,link do vjerodostojnih dokumenata koji upravo o tome govore.
Sumnjam da je danas u eri Interneta lako doći do najstarijih dokumenata jer im može nauditi skeniranje ili fotokopiranje.

I da ti netko da vjerodostojan dokument, ti bi možda sumnjao u njegovu vjerodostojnost jer ti se ne uklapa u tvoj koncept svijeta, vjere, države, povijesti, naroda itd. isl.
Krokodil Behko wrote: 17 Oct 2011, 18:49 Na primjer,Marko Vego,godine je posvetio,tragajuci po poljskim barustinama za toponimima,koji su slicni,nazivu Bosne. Sada znamo,da je to glupost i da Bosna,uopste ne vuce,naziv iz slavenskih zemalja. Ispravi me ako grijesim.
Jednom sam na TV-u čuo da je riječ bosna baskijskog porijekla i znači šuma.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by BritkiMozak » 22 Mar 2023, 19:09

Off topic, ali ne znam gdje bi pitao. Može li netko navesti link za skidanje knjige o povijesti i zločinima Rimokatoličke Crkve? Knjiga može biti i na engleskom.

Nevjerojatno je da na svijetu od "samo" 8 milijardi duša može postojati jedna jedina institucija, toliko brojna da broji oko milijardu i osamdeset milijuna članova.

Do tolike brojnosti može se doći samo ognjem i mačem.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by Melek » 22 Mar 2023, 19:43

Mojne ovu temu uzdizat za Ramazan, moreš fasovat :D.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests