Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6989
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2757 times
Been thanked: 1296 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 06 Nov 2022, 14:19

Ne pomazite nista, samo lijekovi mogu pomoci.
Moj prijatelj je patio od ovoga ili bilo je nebo i zemlja kada je pod terapijom odnosno kada nije.
Twiterka

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Sibila » 06 Nov 2022, 15:11

Mislim da je ovdje obavezna saradnja sa doktorom

Ali...zaista je tesko naci dobrog psihijatra..neuropsihijatra.
Inace, tesko je ovdje pomoci.
U pravu su kad ti kazu budi na oprezu.

User avatar
Nice
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11931
Joined: 03 Sep 2022, 12:16
Has thanked: 13594 times
Been thanked: 5710 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Nice » 06 Nov 2022, 19:36

Moja najbolja prijateljica iz djetinjstva ima šizofreniju. Nikad se nisam pomirila sa tim. Nažalost, nismo već dugo u kontaktu, kod nje je stanje jako teško...vjerujem da me možda ne bi ni prepoznala.

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51719
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21052 times
Been thanked: 20887 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Shadow » 06 Nov 2022, 21:47

Mozes mu pomoci tako sto ces nekom njegovom reci ovo sto si napisao tu. Pa neka oni razgovaraju sa njegovim ljekarom o promjeni terapije. Ne bi smio pod jakom terapijom cuti glasove.
Mirno more

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Lavlje_srce » 06 Nov 2022, 22:35

UgradbeniMozak wrote: 06 Nov 2022, 13:49Eh da... za one koji misle da je liječenje vitaminima, biljkama i mineralima alternativna medicina... ne, ona nije alternativna, nego nadopunjavajuća iliti komplementarna medicina.
Slazem se s ovim, kao i sa HAVANINIM postovima. Sto se tice pitanja koje si postavio, mislim da mozes direktno njega pitati zeli li uzimati vitamine uz terapiju. On je umrtvljen antipsihoticima, sto ne znaci da mu je inteligencija nepostojeca. Mislim da je to bolji put od obracanja njegovoj majci i rodjaku.

Uz to, pitaj njegovog psihijatra da li prakticiraju Avatar terapiju koja je dala dosta obecavajuce rezultate. Princip je u tome da avatar na kompjuteru govori ono sto pacijent cuje, ali postepeno ublazava retoriku nakon sto mu se pacijent odupre (avatara glumi terapeut). Pacijent na taj nacin postepeno preuzima kontrolu nad auditornim halucinacijama, umjesto da one kontroliraju njega.




User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18144
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3747 times
Been thanked: 3710 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by srculence7 » 06 Nov 2022, 23:42

Kod psihotičnih poremećaja su lekovi neizostavni deo terapije. A i nemoj tako biti siguran da ih on redovno koristi. Vrlo su inteligentni po pitanju toga da te uvere da uzimaju a da sakriju pod jezik na pr. i posle bace...
To što govoriš vezano za pušenje i ukoliko ne spava noću mi upravo poveznica sa tim pa ne bi bilo loše da se isprati jel uzima redovno terapiju.
Ja nikad ne bih bila sigurna da se zakunem u to šta im je u mislima.
Što se tiče slušnih halucinacija, mogu biti vrlo gadne ukoliko čuje glasove koji ga optužuju, kinje, progone, prete...
Mislim, ne treba se igrati "doktora", redovne kontrole, podrška i nadzor od strane porodice, po potrebi i hospitalizacija. Radna terapija - uposlenost, fizička aktivnost su poželjni.
Nekima smetaju TV, radio i sl. i ne pokazuju interesovanje za te sadržaje, čak izbegavaju, treba voditi računa o tome.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 32125
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Dalekoodočiju
Has thanked: 19431 times
Been thanked: 16834 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Morgen » 06 Nov 2022, 23:48

Bravo srculence

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Taare » 07 Nov 2022, 08:56

HAVANA wrote: 06 Nov 2022, 14:05 Kakav ba hodza tare dragi
Fin, obal, ima malu bradu. Duša od čojka.
Jarane, dvaput sam slušao vrhunske stručnjake kad kažu da su iscrpili sve ono što medicina kao nauka nudi i onda te pacijente šalju hodži.
jedan od njih je dugogodišnji šef tuzlanske psihijatrije, doktor brigić.

Drugi je doktor ovde iz essena. On je kazao to da je iscrpio sve mogućnosti koje nudi moderna medicina, a pomaka nije bilo. Onda je zamolio da se pacijent odvede kod hodže.

Uostalom, pacijentu se ništa ne može desiti. Neće ga poljevat svetom vodicom i mlatit kojekakvim predmetima. Prouči mu nešto pola sata i to je to. Šta može izgubiti? Definitivno ništa. Ok, izgubi tih po sata koje će provesti sjedeći na krevetu.
Svi mi se morete obratit

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54029
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1927 times
Been thanked: 15276 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by HAVANA » 07 Nov 2022, 09:10

Znas li ikog na dunjaluku da ga je to izlijecilo od dijagnoze sizofrenija? Nije to poljuljano samopouzdanje,poremeceni zivotni izbori,nesigurnost i tako te neke stvari gdje to nekoga moze nafurati i dati mu neki novi tok misli i smisao nekakav...Nekome to i moze pomoci.Ovo je bolest,teska bolest.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54029
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1927 times
Been thanked: 15276 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by HAVANA » 07 Nov 2022, 09:11

Jedno je kad se pojedini ljudi pogube u zivotu pa nadju izlaz u vjeri,trcanju,skakanju,necem...A sasvim nesto drugo je bolest,stvarna bolest.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Taare » 07 Nov 2022, 10:24

HAVANA wrote: 07 Nov 2022, 09:10 Znas li ikog na dunjaluku da ga je to izlijecilo od dijagnoze sizofrenija? Nije to poljuljano samopouzdanje,poremeceni zivotni izbori,nesigurnost i tako te neke stvari gdje to nekoga moze nafurati i dati mu neki novi tok misli i smisao nekakav...Nekome to i moze pomoci.Ovo je bolest,teska bolest.
Opet ti. 😑
Fino sam reko da proba jer mu def neće naškoditi. Mislim, ako medicina nema odgovor, jelte.
Naravno da se prvo ide doktoru. Govorim o situacijama kad doktori nemaju rješenje.
Ono, dijagnoza - tretman - 0
Jbga, čovjek bi govno pojeo samo da se spasi.
Koliko pamtim, ti si prvi išao po onaj lijek za koronu zajebanog imena iako su doktori govorili da se ne koristi osim u nekim posebnim slučajevima.
Ovo ga ama baš niš ne košta. Još će dobiti ručak. Ne mora ništa piti, neće dobiti nikakve "terapije".
sjedne po sata, sasluša i ode kući. Ako pomogne, super. Ako ne, barem će se znati da je iscrpio sve mogućnosti.
Svi mi se morete obratit

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by BritkiMozak » 07 Nov 2022, 19:41

srculence7 wrote: 06 Nov 2022, 23:42Kod psihotičnih poremećaja su lekovi neizostavni deo terapije. A i nemoj tako biti siguran da ih on redovno koristi. Vrlo su inteligentni po pitanju toga da te uvere da uzimaju a da sakriju pod jezik na pr. i posle bace...
Mislim da on to ne radi, toliko pije tih lijekova da si je jako opteretio jetru što se očituje u nekakvoj čudnoj boji njegovog lica i u ukupnoj pojavnosti. ali imat ću svejedno tvoju opasku na umu.
srculence7 wrote: 06 Nov 2022, 23:42To što govoriš vezano za pušenje i ukoliko ne spava noću mi upravo poveznica sa tim pa ne bi bilo loše da se isprati jel uzima redovno terapiju.
Ako i stavi tabletu pod jezik i ode na wc ispljunuti je, ako se samo dio tablete otopi, taj otopljeni dio pod jezikom ima bolji učinak nego da je nehotice progutao taj otopljeni dio tablete.
srculence7 wrote: 06 Nov 2022, 23:42Što se tiče slušnih halucinacija, mogu biti vrlo gadne ukoliko čuje glasove koji ga optužuju, kinje, progone, prete...
Mislim, ne treba se igrati "doktora", redovne kontrole, podrška i nadzor od strane porodice, po potrebi i hospitalizacija.
On ode na hospitalizaciju čak i ako osjeti ne psihotičnu epizodu, nego "samo" pogoršanje općeg duševnog stanja. U lokalnoj bolnici psihijatrijski odjel sa 15-20 mjesta je skoro prazan. Pretežno dođu ovisnici o drogama na dva-tri dana dok se malo ne "očiste". Stoga vjerujem da mu psihijatri posvete relativno puno vremena. Odjel je prazan jer mi živimo u ruralnom području gdje svatko svakoga zna, a duševni bolesnici su još uvijek stigmatizirani, htjeli mi to priznat ili ne.

Čak se ponekad zna dogoditi da pacijenti s fizičkim bolestima budu smješteni u jednoj sobi na psihijatrijskom odjelu, jer nekad zna biti navala npr. astmatičara ili drugih kroničnih bolesnika. Njih se ne tretira psihijatrijski, nego jedino njihov specijalist dođe do njih na vizitu, psihijatri i psiholozi ne dolaze.
srculence7 wrote: 06 Nov 2022, 23:42Radna terapija - uposlenost, fizička aktivnost su poželjni.
Nedostatak tog psihijatrijskog odjela je što u njemu nema radne terapije. To je provincijska bolnica za čije radno mjesto se liječnici baš i ne grebu, pola njih osjeća kao da su ovdje došli po kazni radit... i tako...

Dobra stvar je što se on veoma rano zaposlio, i zaradio, za hrvatske prilike, dobru mirovinu (cca 1000kn). Ali majka mu ima samo 1000kn. Pa mu to makar s financijske strane. koliko-toliko olakšava egzistenciju.
srculence7 wrote: 06 Nov 2022, 23:42Nekima smetaju TV, radio i sl. i ne pokazuju interesovanje za te sadržaje, čak izbegavaju, treba voditi računa o tome.
On voli te stvari, ali pod uvjetom da je zvuk dosta tih. Čini se da mu halucinacije da je čuo glas s televizora; koji mu kaže da je opsovao nekog o kome upravo razmišlja, pobuđuju "jaki" zvukovi. Stoga mu uvijek tiho puštam glazbu koju voli.
Last edited by BritkiMozak on 07 Nov 2022, 20:13, edited 2 times in total.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96693
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34625 times
Been thanked: 21267 times
Contact:
Status: Online

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Rum » 07 Nov 2022, 19:55

srculence7 wrote: 06 Nov 2022, 23:42 Kod psihotičnih poremećaja su lekovi neizostavni deo terapije. A i nemoj tako biti siguran da ih on redovno koristi. Vrlo su inteligentni po pitanju toga da te uvere da uzimaju a da sakriju pod jezik na pr. i posle bace...
To što govoriš vezano za pušenje i ukoliko ne spava noću mi upravo poveznica sa tim pa ne bi bilo loše da se isprati jel uzima redovno terapiju.
Ja nikad ne bih bila sigurna da se zakunem u to šta im je u mislima.
Što se tiče slušnih halucinacija, mogu biti vrlo gadne ukoliko čuje glasove koji ga optužuju, kinje, progone, prete...
Mislim, ne treba se igrati "doktora", redovne kontrole, podrška i nadzor od strane porodice, po potrebi i hospitalizacija. Radna terapija - uposlenost, fizička aktivnost su poželjni.
Nekima smetaju TV, radio i sl. i ne pokazuju interesovanje za te sadržaje, čak izbegavaju, treba voditi računa o tome.
Brt srcule ima li na forumu sizofrenicara :apl
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 52006
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19424 times
Been thanked: 22187 times
Status: Online

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by Zanki » 07 Nov 2022, 20:08

Rum wrote: 07 Nov 2022, 19:55
srculence7 wrote: 06 Nov 2022, 23:42 Kod psihotičnih poremećaja su lekovi neizostavni deo terapije. A i nemoj tako biti siguran da ih on redovno koristi. Vrlo su inteligentni po pitanju toga da te uvere da uzimaju a da sakriju pod jezik na pr. i posle bace...
To što govoriš vezano za pušenje i ukoliko ne spava noću mi upravo poveznica sa tim pa ne bi bilo loše da se isprati jel uzima redovno terapiju.
Ja nikad ne bih bila sigurna da se zakunem u to šta im je u mislima.
Što se tiče slušnih halucinacija, mogu biti vrlo gadne ukoliko čuje glasove koji ga optužuju, kinje, progone, prete...
Mislim, ne treba se igrati "doktora", redovne kontrole, podrška i nadzor od strane porodice, po potrebi i hospitalizacija. Radna terapija - uposlenost, fizička aktivnost su poželjni.
Nekima smetaju TV, radio i sl. i ne pokazuju interesovanje za te sadržaje, čak izbegavaju, treba voditi računa o tome.
Brt srcule ima li na forumu sizofrenicara :apl
:haha
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by BritkiMozak » 12 Nov 2022, 18:52

Taare wrote: 07 Nov 2022, 10:24 Opet ti. 😑
Fino sam reko da proba jer mu def neće naškoditi. Mislim, ako medicina nema odgovor, jelte.
Naravno da se prvo ide doktoru. Govorim o situacijama kad doktori nemaju rješenje.
Ono, dijagnoza - tretman - 0
Jbga, čovjek bi govno pojeo samo da se spasi.
Izvinjavam se što se nisam javio prije na temi. Izgleda da ništa od pokušaja pomoći mome prijatelju jer sam previše introvertiran, neaktivan i nebih u svojoj seoskoj sredini ni kod koga naišao na razumijevanje. Čak bi kod nekih taj pokušaj bio napadnut k'o da se spremam počiniti neki zločin.
Taare wrote: 07 Nov 2022, 10:24Koliko pamtim, ti si prvi išao po onaj lijek za koronu zajebanog imena iako su doktori govorili da se ne koristi osim u nekim posebnim slučajevima.
Da nije možda HCQ iliti Hidroksiklorokin? Ili Ivermectin?
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by BritkiMozak » 12 Nov 2022, 18:59

UgradbeniMozak wrote: 07 Nov 2022, 19:41Dobra stvar je što se on veoma rano zaposlio, i zaradio, za hrvatske prilike, dobru mirovinu (cca 1000kn). Ali majka mu ima samo 1000kn. Pa mu to makar s financijske strane. koliko-toliko olakšava egzistenciju.
Ispravak netočnog navoda, on ima cca 3500kn, majka 1000kn.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by BritkiMozak » 19 Apr 2023, 17:21

Lavlje_srce wrote: 06 Nov 2022, 22:35
UgradbeniMozak wrote: 06 Nov 2022, 13:49Eh da... za one koji misle da je liječenje vitaminima, biljkama i mineralima alternativna medicina... ne, ona nije alternativna, nego nadopunjavajuća iliti komplementarna medicina.
Slazem se s ovim, kao i sa HAVANINIM postovima. Sto se tice pitanja koje si postavio, mislim da mozes direktno njega pitati zeli li uzimati vitamine uz terapiju. On je umrtvljen antipsihoticima, sto ne znaci da mu je inteligencija nepostojeca. Mislim da je to bolji put od obracanja njegovoj majci i rodjaku.

Uz to, pitaj njegovog psihijatra da li prakticiraju Avatar terapiju koja je dala dosta obecavajuce rezultate. Princip je u tome da avatar na kompjuteru govori ono sto pacijent cuje, ali postepeno ublazava retoriku nakon sto mu se pacijent odupre (avatara glumi terapeut). Pacijent na taj nacin postepeno preuzima kontrolu nad auditornim halucinacijama, umjesto da one kontroliraju njega.



Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: Kako pomoći prijatelju šizofreničaru?

Post by BritkiMozak » 19 Apr 2023, 17:25

Lavlje_srce wrote: 06 Nov 2022, 22:35
UgradbeniMozak wrote: 06 Nov 2022, 13:49Eh da... za one koji misle da je liječenje vitaminima, biljkama i mineralima alternativna medicina... ne, ona nije alternativna, nego nadopunjavajuća iliti komplementarna medicina.
Slazem se s ovim, kao i sa HAVANINIM postovima. Sto se tice pitanja koje si postavio, mislim da mozes direktno njega pitati zeli li uzimati vitamine uz terapiju. On je umrtvljen antipsihoticima, sto ne znaci da mu je inteligencija nepostojeca. Mislim da je to bolji put od obracanja njegovoj majci i rodjaku.

Uz to, pitaj njegovog psihijatra da li prakticiraju Avatar terapiju koja je dala dosta obecavajuce rezultate. Princip je u tome da avatar na kompjuteru govori ono sto pacijent cuje, ali postepeno ublazava retoriku nakon sto mu se pacijent odupre (avatara glumi terapeut). Pacijent na taj nacin postepeno preuzima kontrolu nad auditornim halucinacijama, umjesto da one kontroliraju njega.



Tek sam se sad sjetio da ti odgovorim na sugestije. On je završio samo osnovnu školu, unatoč normalnoj inteligenciji. Njegovi roditelji nisu završili niti osnovnu školu. Pa kad im je on na kraju osnovne škole rekao da ne želi učiti - i da će đabe investirati u njegovo školovanje, roditelji su ga pustili da ide raditi. Kao 14-godišnjak još nije imao razvijeno tijelo, a radio je teške fizičke poslove. Dodajmo ovome umrtvljenost njegove psihe radi antipsihotika i dobiješ "praaaave" okolnosti da mu nešto objasniš. Međutim, možda griješim jer on ima topao odnos prema meni. I imam osjećaj da ima povjerenja u mene.

Međutim, sada, čak i kada bih jednakim žarom htio da mu kupujem vitamine, ne mogu mu pomoći, jer je sve poskupilo dođavola. Ali jako mi se sviđa ideja da umjesto s njegovom majkom ili rođakom, razgovaram izravno s njime. Bit će možda potrebno neko vrijeme da mu najprije objasnim da su vitamini dodaci prehrani, da dodaci prehrani nisu isto što i klasični lijekovi, bez obzira što se nalaze u tabletama i kapsulama.

Jako je dobra ideja da razgovaram izravno s njime i zbog toga što, malo-malo mi neki slijepi prijatelj kaže kako ljudi, kada vide da ga prati neka normalno videča osoba, pitaju tu normalno videču osobu: "Što on želi jesti? Što on želi popiti" - umjesto da se izravno obrate njima. To neke slijepe ljude strašno iritira, a ni meni nebi bilo baš svejedno kad bih se našao u takvim situacijama.

Što se tiče Avatar terapije, nema taj moj prijatelj šizofreničar kompjuter, a da ne govorim koliko su naši liječnici spremni na promjene, ne samo psihijatri nego liječnici bilo kojih profesija.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests