Josip Broz TITO

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Trenutak kada je zanijemila Jugoslavija: Prije 43. godine spiker saopštio "Umro je drug Tito"

Post by Duh » 08 May 2023, 20:24

Tito
napravi drzavu koja nije izdrzala ni 50 god.
zanimljivu ideologiju o bratstvu i jedninstvu...
snaznu vojsku, koja je pucala na svoj narod...

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27160
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14210 times
Been thanked: 14545 times
Status: Offline

Re: Trenutak kada je zanijemila Jugoslavija: Prije 43. godine spiker saopštio "Umro je drug Tito"

Post by ironman » 08 May 2023, 20:38

Bosnia_Nord wrote: 08 May 2023, 19:44
ironman wrote: 08 May 2023, 18:12 Kako neracionalni?
U kojem svijetu ti zivis?
Ako si negdje u nekoj od zemalja pod NATO kapom onda si ti neracionalan.
Jer SAD same drze taj nato na okupu i ono sto rade u ime svojih interesa je posrednpni tvoj interes jer si pod njihovom zastitom.
Isto tako,mi ovdje..samo sumanut covjek moze kontrirati SAD..koliko god da trenutno furaju kontra nas,oni su jedino sto stoji izmedju povampirenih i nas.
Ne u smislu da se ne mozemo odbraniti ..nego u smislu odrzanja mira.
Treba bit racionalan..ovdje i sada.
Razmisljamo o svom opstanku,dugorocno.
I tu nema prostora takvom razmislanju...u istoj mjeri u kojoj neko misli o nama ovdje ,tamo na drugom kraju planete..
A tvrditi da su SAD isto sto i cetnici ili rusofili je za mene nesto najgluplje sto sam cuo.
Cak zlonamjerno ka nama ovdje.
Nisam u državi NATOa, u Bosni sam. Mislim da si mašio poentu o kojoj sam ja pričao.
Ako već moram birati svjetskog policajca i ja bih izabrao SAD, jer za Ruse znamo a Kinezi bi pobili svojih milion ljudi da ne pricamo o drugom narodima, tako da je SAD najbolja opcija.

Ja govorim kada neki ljubitelj zapada dođe i kaže "pogledaj Ruse šta rade radi svoje agende, ubiše djecu, civile, to nisu ljudi to su životinje". A onda kada spomeneš da su Ameri u Iraku, Vijetnamu itd. isto ubijali civile, klali nedužne ljude ti isti ljubitelji zapada dođu i kažu "pa drugo je to, to je za demokratiju."
Ne razumijem gađenje za jedan zločin a onda kada taj isti zločin se desi od strane Amera onda ti se ne gadi.
Takvi ljudi po meni nisu nikakve demokrate niti borci za ljudska prava nego samo ljudi koji prate svoju agendu isto kao i četnici i radikalni Rusi.

Na kraju krajeva, neke zlocine Amera opravdavaju samo ekstremne desničarske organizacije u Americi, ljevičari i liberali se strogo ograđuju od toga. Imaju i ekstremne liberalne strane koje bi sad optuživale današnje bijelce za ono što je rađeno Indijancima ili crncima.

O svim ovim zločinima su izvještavali američki novinari a da ne govorimo šta je sve Wikileaks otkrio.
Pricam o ovdje i sada.
Mislim na BiH.
I dok se ne zavrsi prica oko nase nesigurnosti ne zanima me nitko na planeti.
U istom obimu u kojemu mi ne zanimamo svakog ko se svojim belajima zabavio.
Naravno da svatko pri zdravoj svijesti mora priznati da je jedini moguci svjetski policajac SAD.
Dokazano u periodu 1914-1918.
Pa onda 1939-1945..
Sitne sukobe da ne spominjem.
Bez SAD u Europi u oba svjetska rata ishod ne bi bio isti.
Ovo zadnje. Ukrajina. Bez SAD , europljani bi se grijali na ruski plin do momenta dok im vagner ne bi pokucao na vrata..ne mislim na pokojnog kompozitora..
A mi ovdje..pricali bi sa susjedima o ekonomiji garant😂
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Trenutak kada je zanijemila Jugoslavija: Prije 43. godine spiker saopštio "Umro je drug Tito"

Post by insomnia » 08 May 2023, 20:59

Image
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37368
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24770 times
Been thanked: 4688 times
Status: Offline

Re: Trenutak kada je zanijemila Jugoslavija: Prije 43. godine spiker saopštio "Umro je drug Tito"

Post by ElTriconi » 08 May 2023, 21:14

Duh wrote: 08 May 2023, 20:24 Tito
napravi drzavu koja nije izdrzala ni 50 god.
zanimljivu ideologiju o bratstvu i jedninstvu...
snaznu vojsku, koja je pucala na svoj narod...
Dobro, kad se nisu htjeli evakuirat onda su pucali na svoje 🤔
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15190
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 976 times
Been thanked: 962 times
Status: Offline

Re: Trenutak kada je zanijemila Jugoslavija: Prije 43. godine spiker saopštio "Umro je drug Tito"

Post by Tokmak » 08 May 2023, 22:51

insomnia wrote: 08 May 2023, 20:59 Image
a Tito mlatio pedere i lezbijke ko žohare... :tamo
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27160
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14210 times
Been thanked: 14545 times
Status: Offline

Re: Trenutak kada je zanijemila Jugoslavija: Prije 43. godine spiker saopštio "Umro je drug Tito"

Post by ironman » 10 May 2023, 13:27

Fuddo wrote: 07 May 2023, 22:19
Naseef Mushroom wrote: 07 May 2023, 22:06 Eno gledam kod sestre, ima onaj Firestick TV, kanal sa 24 sata Miki Maus i čak 3 kanala 24 sata Tom & Jerry.

Ali FGR “Kme kme, hoćemo nazad ono vrijeme gdje si mogao gledati Šilju samo 5 minuta prije Dnevnika”.
Argeta ima kaze bila prije ukusnija
:D.
Zaboravljaju da ludjaka ima svugdje,u svim sistemima.
I sad izmisljati toplu vodu..
Zakon o radu je mozda najbitniji segment u odgoju porodice.
Koji ce vratiti barem jednog roditelja kuci kad drugi radi.
Mislim da je veoma mali procenat ljudi koji ne posvecuju dovoljno paznje djeci svjesno..
Preumorni su i prezauzeti svaki dan..jer raditi se mora a poslodavci to znaju.
Obavezna neradna nedjelja u realnom sektoru je prvi korak.
Ybs silje i mikije i televiziju..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Da je '45. postojao Haag, Tito bi bio osuđen na doživotni zatvor

Post by Krokodil Behko » 31 May 2023, 10:12

Image


Njemački dnevni list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) objavio je članak u kojem autor teksta tvrdi da bi ti Tito, da je 1945. postojao Haag, bio osuđen kao ratni zločinac.

Autor članka je novinar Michael Martens, dugogodišnji politički dopisnik spomenutog lista za Hrvatsku i Balkan.

U tekstu pod naslovom "Nigdje nema komemoracije?" Martens opisuje stradanje kvislinških snaga na Bleiburgu i karakterizira ga kao "najveći zločin u poslijeratnoj evropskoj povijesti", koji nadmašuje događaje u Srebrenici iz jula 1995. godine. Martens piše:


"Dok je u Evropi vladalo službeno stanje mira, desetine hiljada nemoćnih ljudi ubijali su jugoslavenski partizani pod vodstvom Josipa Broza Tita tokom 'Bleiburške tragedije', kako je često nazivaju u Hrvatskoj. Njihova tijela su pokopana u masovnim grobnicama u Sloveniji i Hrvatskoj.


Da je postojao međunarodni sud za ratne zločine protiv Jugoslavije, sličan onome u Haagu, Tito bi morao biti optužen za te zločine kao vrhovni zapovjednik i politički odgovorna osoba. Prema sudskoj praksi tog tribunala, bio bi osuđen na doživotni zatvor. No, 1945. godine vrijedila su drugačija pravila, barem za pobjednike Drugog svjetskog rata, među kojima se nalazio i Tito."

Opisujući zbivanja iz maja 1945., Martens piše da su desetine hiljada Hrvata i nekoliko hiljada Slovenaca, Srba i Crnogoraca pobjegli pred partizanima u Korušku, gdje su se predali britanskim trupama. Među izbjeglicama bilo je i mnogo ustaša, "pristaša hrvatskoga fašističkog režima koji je kao saveznik Nijemaca od 1941. do 1945. ubio oko 350.000 ljudi".

Žrtve ustaša, objašnjava njemački novinar, "bili su uglavnom Srbi, Židovi i Romi, ali i politički nepodobni Hrvati koji su bili komunistički nastrojeni". Samo u hrvatskom logoru Jasenovcu ubijeno je više od 80.000 zatvorenika, pa su među onima koji su pobjegli u Bleiburg bili i bivši čuvari jasenovačkog logora i drugi ustaški zločinci.

Nadali su se da će ih Britanci zaštititi od osvete partizana, ali Britanci, koji su željeli biti u dobrim odnosima sa svojim tadašnjim saveznikom Titom, poslali su izbjeglice, uključujući žene i djecu, natrag u Jugoslaviju. Mnogima je to bio put u smrt, pogubljeni su bez suđenja. Tačne brojke, piše Martens, nisu dostupne jer su počinitelji u socijalističkoj Jugoslaviji imali gotovo pola stoljeća da prikriju tragove i suzbiju svaku raspravu o zločinima.

"Hrvatski nacionalistički historičar i kasniji predsjednik Franjo Tuđman pisao je 1989. o oko 30.000 ljudi ubijenih u Bleiburškoj tragediji, ali kad je to napisao, masovne grobnice još su bile zatvorene. Stručnjaci se sada slažu da je Tuđmanova brojka premala.


Prema posljednjim istraživanjima, najmanje 70.000 ljudi postalo je žrtvama masovnih ubistava u maju i junu 1945. godine. Leševi su bacani u kraške špilje, zatrpavani u protivtenkovske rovove ili su odvoženi u napuštene rudnike i zazidani”, objašnjava Martens i napominje da se o zločinima u Sloveniji i Hrvatskoj moglo otvoreno govoriti tek nakon raspada Jugoslavije. Tek tada otkrivene su stotine masovnih grobnica.

Kad je riječ o krivnji ili nevinosti žrtava, Martensov je stav vrlo jasan: sve žrtve Bleiburga bile su bespomoćne – ali nisu sve bile nevine. "Svi su pretrpjeli okrutnu nepravdu, jer bi prema tadašnjem zakonu bili tretirani kao ratni zarobljenici. Činjenica da su mnogi od ubijenih i sami ubili bespomoćne ljude ne opravdava njihovo ubistvo”, smatra Martens.

Njemački novinar piše također kako se u Hrvatskoj i danas vode nepomirljive rasprave o Bleiburgu te objašnjava da su na jednoj strani desni ekstremisti koji krivotvore prošlost, a na drugoj lijevi krugovi koji se protive obilježavanju Bleiburga jer smatraju da se komemoracije često zloupotrebljavaju.

Martens nije uvjeren u taj argument lijevih te se pita nije li zapravo riječ o tome da se oni ne žele sjećati "zločina jugoslavenskih partizana". Odnosno, "žele li spriječiti da se lik partizanskog heroja Tita zaprlja krvlju prolivenom u njegovo ime?"

Ako sjećanje na zločine iz prvih dana Titove vladavine žele zadržati izvan evropske kulture sjećanja, znači li to, pita se Martens, da komemoracije nema nigdje.

(SB)
online

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Da je '45. postojao Haag, Tito bi bio osuđen na doživotni zatvor

Post by Taare » 31 May 2023, 10:13

Gdje je onaj adis :zubi
Svi mi se morete obratit

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Da je '45. postojao Haag, Tito bi bio osuđen na doživotni zatvor

Post by insomnia » 31 May 2023, 10:17

Gluposti. Ne mozes vaditi događaje iz jednog konteksta i stavljati ih u sasvim drugi
Last edited by insomnia on 31 May 2023, 10:18, edited 1 time in total.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
pizarro
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 13556
Joined: 08 Nov 2019, 18:06
Has thanked: 4267 times
Been thanked: 5070 times
Status: Offline

Re: Da je '45. postojao Haag, Tito bi bio osuđen na doživotni zatvor

Post by pizarro » 31 May 2023, 10:18

Taare wrote: 31 May 2023, 10:13 Gdje je onaj adis :zubi
osudjen na dozivotni ban?

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Da je '45. postojao Haag, Tito bi bio osuđen na doživotni zatvor

Post by Taare » 31 May 2023, 10:21

Ne vjerujem. Nije uradio niš što je za bana
Svi mi se morete obratit

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27160
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14210 times
Been thanked: 14545 times
Status: Offline

Re: Da je '45. postojao Haag, Tito bi bio osuđen na doživotni zatvor

Post by ironman » 31 May 2023, 10:29

Zamjeram mu sto nije istrijebio cetnike,satro ih u korijenu jer mogao je to.
Nego je dopustio da kokardu zamijene petokrakom i cekaju.
I tu je zajebo sve u startu.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53910
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15232 times
Status: Offline

Re: Da je '45. postojao Haag, Tito bi bio osuđen na doživotni zatvor

Post by HAVANA » 31 May 2023, 10:32

Gluposti, jasta nego gluposti.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: Da je '45. postojao Haag, Tito bi bio osuđen na doživotni zatvor

Post by seln » 31 May 2023, 10:36

insomnia wrote: 31 May 2023, 10:17 Gluposti. Ne mozes vaditi događaje iz jednog konteksta i stavljati ih u sasvim drugi
Onda bi i de Gaulle i Churchill bili osudjeni, a Staljin bi bio razapet na krst.
Roosevelt bi se mozda izvukao, ali bi Ike Eisenhower popusio dozivotnu, u najboljem slucaju 20 godina.
O zlocinima saveznika je pisano vise nego dovoljno: Dresden, francuski revansizam nad zarobljenim Nijemcima i kolaborantima, ruska masovna strijeljanja i jos masovnija silovanja, americka povremena strijeljanja zarobljenika i jos povremenija silovanja....
tako da me cudi zasto Herr Martens ne ostri qurac i na njima.
Ali te drzave jos postoje, uz to su jos vojno i politicki jace od Njemacke.
Jugoslavija vise ne postoji... a licitiranje brojevima na Bleiburgu ce vjerovatno premasiti broj Hrvata iz zadnjeg popisa Kraljevine Jugoslavije.
Uostalom, pitanje o komemoraciji bi trebao uputiti austrijskoj vladi, oni su je zabranili.
Razlog: fasisticki simboli i krsenje zakona o zabrani.
Za 3/5 spremni!

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: Da je '45. postojao Haag, Tito bi bio osuđen na doživotni zatvor

Post by seln » 31 May 2023, 10:38

ironman wrote: 31 May 2023, 10:29 Zamjeram mu sto nije istrijebio cetnike,satro ih u korijenu jer mogao je to.
Nego je dopustio da kokardu zamijene petokrakom i cekaju.
I tu je zajebo sve u startu.
Pa, i nije bas. Postedjeni su oni koji su blagovremeno presli u partizane. Ostali su listom zaplatili na Zelengori u maju 1945.
Naravno, medju preletacima je bilo mnogo onih koji su u dusi ostali cetnici.
Za 3/5 spremni!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Da je '45. postojao Haag, Tito bi bio osuđen na doživotni zatvor

Post by Krokodil Behko » 31 May 2023, 10:41

seln wrote: 31 May 2023, 10:38
ironman wrote: 31 May 2023, 10:29 Zamjeram mu sto nije istrijebio cetnike,satro ih u korijenu jer mogao je to.
Nego je dopustio da kokardu zamijene petokrakom i cekaju.
I tu je zajebo sve u startu.
Pa, i nije bas. Postedjeni su oni koji su blagovremeno presli u partizane. Ostali su listom zaplatili na Zelengori u maju 1945.
Naravno, medju preletacima je bilo mnogo onih koji su u dusi ostali cetnici.

Pa jes, al na vrijeme ih pređe bar 80%, plus, zaboravio si na nedićevce koji su ionako bili brojniji od četnika, a ti su i ljotićevci. Dodajmo na sve to bar 20.000-30.000 četnika koji su i u 45-oj prelazili na lokalnom nivou. Kuk kumu pomogao, rođak-rođaku, komšija-komšiji, sve se to u to doba dalo ispeglati. Dovedi dva svjedoka i nema problema.
online

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27160
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14210 times
Been thanked: 14545 times
Status: Offline

Re: Da je '45. postojao Haag, Tito bi bio osuđen na doživotni zatvor

Post by ironman » 31 May 2023, 10:43

Zlocini nad fasistima.
Zapravo je jasno kao dan
Na izborima glasas za naciste.
Das im moc.
Dopustis da pokrenu rat,obuces uniformu sa kukastim krizem ili kokardom i budes aktivni dio masinerije koja planetu okrene na glavu.
Prijatelju odrekao si se prava koja ljudska bica imaju . Jer nisi ljudsko bice..
Dresden je pokusaj katarze.
I uspjelo.je...jest da su do 90- ih strane trupe morale bit u Njemackoj a u Japanu jos i danas.
Za tita,rekoh sta zamjeram..trebo.je izbrisat iz postojanja cetnike,ustase i svu fasisticku gamad. Pa onda drzavu pravit.
Ovako,sve je bilo na lazi zasnovano te osudjeno na propast.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Da je '45. postojao Haag, Tito bi bio osuđen na doživotni zatvor

Post by Taare » 31 May 2023, 10:49

Ja sam za to da se kazne svi oni koji veličaju ćopavog zagorca. Fino zaplijeniš pokretnu imovinu i babo ručo.
Recimo one koji prodaju auta(pik meni jedno) :zubi
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Da je '45. postojao Haag, Tito bi bio osuđen na doživotni zatvor

Post by Taare » 31 May 2023, 10:52

Inače, bezze vam je spika. Suverene države nisu lude da potpisuju kojekake ugovore koji bi ih ćerali da svoje građane isporučuju hagu.
de uzmi nekog amera, ruju il kineza pa ga zatvori u hag. Ono, zatražiš od amerike da ga isporuči 😂😂
Svi mi se morete obratit

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: Da je '45. postojao Haag, Tito bi bio osuđen na doživotni zatvor

Post by seln » 31 May 2023, 11:00

Taare wrote: 31 May 2023, 10:52 Inače, bezze vam je spika. Suverene države nisu lude da potpisuju kojekake ugovore koji bi ih ćerali da svoje građane isporučuju hagu.
de uzmi nekog amera, ruju il kineza pa ga zatvori u hag. Ono, zatražiš od amerike da ga isporuči 😂😂
Da, ali banana drzavice nastale raspadom Jugoslavije nisu suverene.
Za 3/5 spremni!

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests