Da li znate...

Horoskop, numerologija, kolačići sudbine, proroci, razni testovi i zanimljivosti.
Post Reply
User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Dvadeset najbogatijih koji su ikada hodali zemljom

Post by mrki62 » 15 Oct 2013, 08:39

Svojevremeno je i Arafat bio među njima, nekako pred smrt je bio šesti čovjek na svijetu.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Dvadeset najbogatijih koji su ikada hodali zemljom

Post by Bla » 16 Oct 2013, 03:37

Očito nisu čuli za, ili namjerno izostavili sa liste, Musu. :oo
Mansa Musa je jedan od najbogatijih ljudi koji je hodao svijetom. Njegovo "procijenjeno" bogatstvo prevazilazi prvog sa gore navedene liste za skoro 100 milijardi. :)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119780
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5689 times
Been thanked: 12244 times
Contact:
Status: Online

Re: Dvadeset najbogatijih koji su ikada hodali zemljom

Post by Maja » 17 Oct 2013, 20:40

A kako oni ovo računaju. Kao da je vrijednost dolara bila ista prije više stotina godina.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Dvadeset najbogatijih koji su ikada hodali zemljom

Post by Bla » 17 Oct 2013, 20:44

Ma prije malo više stotina godina dolar nije ni postojao. :D Obično se preračuna vrijednost na nešto iz današnjeg vakta da imaš osjećaj vrijednosti. Npr kada bi neko rekao nešto je nekad vrijedilo 2 dukata ili dinara, ne bi ništa značilo nekom ko čita sada i barata današnjim vrijednostima.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119780
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5689 times
Been thanked: 12244 times
Contact:
Status: Online

Najpoznatiji psihološki eksperimenti nad ljudima

Post by Maja » 24 Oct 2013, 23:29

Image

Obično čujemo kako se eksperimenti danas provode na životinjama, mada je sve više onih koji se bore protiv toga budući su takvi eksperimenti neetički te životinje jako pate. U prošlosti nisu bili rijetkost ni eksperimenti koji su se pravili na ljudima, a evo koji su to najpoznatiji rađeni u psihološke svrhe, piše Net.hr.

Zatvorski eksperiment na Stanfordu

Profesor Phillip Zimbardo pretvorio je podrum u zatvor te je u njega doveo studente. Jednima je rekao da su zatvorenici, a drugima da su zatvorski čuvari. Nije pretpostavljao da će studenti svoje uloge preuzeti tako ozbiljno. Čuvari su se počeli ponašati grubo i agresivno te su maltretirali zatvorenike koji su pokazivali veliku količinu stresa i zabrinutosti. Pokus je trebao trajati 14 dana, ali je završio nakon samo šest dana zbog prevelikog stresa i intenzivnosti situacije. Zimbardo je tako potvrdio onu staru poslovicu – prilika čini lopova ili – situacija uvelike utječe na naše ponašanje.

[ytube][/ytube]

Miligramov eksperiment poslušnosti

Stanley Miligram stavio je ljude u jednu sobu te im rekao da, kada ispitanik na pitanje da pogrešan odgovor, moraju mu dati električni šok, s time da se šok povećavao za svaki krivi odgovor. Zanimljivo je da su bez problema davali električne šokove i kada je bilo očito da ispitanik trpi bolove, a posebno su neosjetljivi bili kada bi im osoba, predstavljena kao naučnik (a zapravo se radilo o glumcu), rekla da slobodno nastave s električnim šokovima. Miligram je tako potvrdio da će većina ljudi nanositi bol potpunim neznancima bez da se zapitaju o cijelom postupku ako im to neki autoritet, u ovom slučaju znanstvenik, kaže i podupire ih u tome.

[ytube][/ytube]

Aschov eksperiment suglasnosti

Svi volimo misliti da bismo se zauzeli za naša prava te da se ne bi priklonili grupi koja drukčije misli. Međutim, sljedeći je eksperiment pokazao upravo suprotno. Salomon Asch stavio je u istu sobu jednog pravog ispitanika te nekoliko drugih koji su svi znali o čemu se radi. Lažnim ispitanicima pokazane su karte s linijama te su trebali spajati karte s linijama koje se podudaraju. S vremena na vrijeme su namjerno krivo spajali karte da vide kako će ispitanik reagirati. Međutim, u većini slučajeva složio bi se s grupom i rekao da se doista spajaju linije koje je grupa izabrala. Asch je tako dokazao da će se većina ljudi pokoriti volji većine jer su previše uplašeni da kažu drugačije.

[ytube][/ytube]

Festingerov eksperiment kognitivne disonance

Leon Festinger podijelio je ljude u dvije grupe. Jedna je bila plaćena, a druga nije te su morali ponavljati istu radnju satima. Na kraju su ispunjavali upitnik o tome kako im se svidio posao kojeg su obavljali.

Pokazalo se da su osobe koje nisu bile plaćene više uživale od onih koje su bile plaćene. Festinger je zaključio da je tome tako zbog kognitivne disonance, odnosno nastavili su revno s poslom jer su željeli ući u stanje u kojem njihove misli reflektiraju njihovo ponašanje. S druge strane, plaćena grupa već je imala opravdanje da nastavi eksperiment te nisu morali prilagođavati svoje misli da bi smanjili kognitivnu disonancu. Kognitivna disonanca je mentalno stanje, često konflikt, u kome osoba doživljava iskustvo dva ili više nekompatibilna vjerovanja ili kognitivno obrađuje više informacija. Kod zdravog pojedinca obično vodi osjećanju psihičke nelagodnosti koje traje dok osoba ne razriješi nesporazum.

[ytube][/ytube]

Eksperiment s bobo lutkom

Albert Bandura bio je znatiželjan kako djeca uče svoje ponašanje pa je u jednu sobu prepunu igračaka stavio jedno dijete i jednog odraslog muškarca. Među igračkama je bila i velika bobo lutka. Nakon nekog vremena muškarac je počeo lupati po lutki i biti jako agresivan prema njoj. Ubrzo je i dječak počeo raditi isto. Ovo je veoma važan eksperiment za sve roditelje jer se dokazalo koliko ponašanje odraslih utječe na djecu i koliko djeca oponašaju odrasle, prenosi Net.hr.

[ytube][/ytube]


net.hr

dacina_curica
Status: Offline

Re: Najpoznatiji psihološki eksperimenti nad ljudima

Post by dacina_curica » 24 Oct 2013, 23:30

A forumanje???

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Online

Re: Najpoznatiji psihološki eksperimenti nad ljudima

Post by Krokodil Behko » 24 Oct 2013, 23:31

A nacisti?
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Najpoznatiji psihološki eksperimenti nad ljudima

Post by Lebowski » 24 Oct 2013, 23:34

Krokodil Behko wrote:A nacisti?
Kad spomenu naciste, evo jedan film na tu temu. Eksperiment u školi koji pokazuje kako nacizam i ideologija funkcionišu.

Image
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119780
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5689 times
Been thanked: 12244 times
Contact:
Status: Online

Re: Najpoznatiji psihološki eksperimenti nad ljudima

Post by Maja » 24 Oct 2013, 23:43

Ljudi su baš povodljivi. U historijskim filmovima i serijama obavezne su scene javne egzekucije gdje rulja vrišti od sreće i plješće kad se odsječena glava otkotrlja ili se čovjek objesi i sl. A onda dođe scena kad uleti banda na konjima (npr westerni :oo ) i otmu osuđenika, opet na sveopštu radost prisutnih. Znači ljudi prelako mijenjaju strane.
Ili kako se u ratu vojnicima ispiru glave kako bi se od njih stvorili mašine za ubijanje.
Lako je nama manipulisati.

Može biti da sam fulila temu. Sutra ću pogledati clipove.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Najpoznatiji psihološki eksperimenti nad ljudima

Post by Lebowski » 24 Oct 2013, 23:47

Jako slikovito. :D

Naravno da je lako, vidiš na primjeru Jugoslavije i njenog raspada. Zanimljivo, uvijek neki luđak manipuliše onim normalnim.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Najpoznatiji psihološki eksperimenti nad ljudima

Post by Katja » 24 Oct 2013, 23:49

Najteže je manipulirati obrazovanim čovjekom.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119780
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5689 times
Been thanked: 12244 times
Contact:
Status: Online

Re: Najpoznatiji psihološki eksperimenti nad ljudima

Post by Maja » 24 Oct 2013, 23:52

Obrazovani i manipulišu drugima :D
Svi ti diktatori su pametni ljudi. Ne može glupan zavesti masu.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Najpoznatiji psihološki eksperimenti nad ljudima

Post by Katja » 24 Oct 2013, 23:57

Maja wrote:Obrazovani i manipulišu drugima :D
Svi ti diktatori su pametni ljudi. Ne može glupan zavesti masu.
Rekoh, najteže je manipulirati obrazovanim čovjekom, a ne najteže je obrazovanom čovjeku manipulirati drugima... dakle, nije lako izmanipulirati obrazovanog čovjeka... dakle - što je narod obrazovaniji, teže je manipulirati njime.

Al sam spetljala. :valja

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119780
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5689 times
Been thanked: 12244 times
Contact:
Status: Online

Re: Najpoznatiji psihološki eksperimenti nad ljudima

Post by Maja » 25 Oct 2013, 00:00

Pa skontala sam te ja. Al ja kažem- slažem se s tobom da se s obrazovanim čovjekom ne može manipulisati, ali zato baš ti obrazovani manipulišu drugima...jer ako je obrazovan ne znači da je dobar čovjek i da želi mir u svijetu :oo

Sad sam se i ja spetljala.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Online

Re: Najpoznatiji psihološki eksperimenti nad ljudima

Post by Krokodil Behko » 25 Oct 2013, 00:02

Maja wrote:Obrazovani i manipulišu drugima :D
Svi ti diktatori su pametni ljudi. Ne može glupan zavesti masu.
I obrazovani mogu biti u masi i to olako. To nema veze sa obrazovanjem, bar ne uvijek. Ima tu i karizme, snage ličnosti, govorništva, raznih taktika u ophođenju prema ljudima..... Nisu svi obrazovani ljudi izgrađeni na način da su ujedno i lideri.
online

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Najpoznatiji psihološki eksperimenti nad ljudima

Post by Katja » 25 Oct 2013, 00:04

Maja wrote:Pa skontala sam te ja. Al ja kažem- slažem se s tobom da se s obrazovanim čovjekom ne može manipulisati, ali zato baš ti obrazovani manipulišu drugima...jer ako je obrazovan ne znači da je dobar čovjek i da želi mir u svijetu :oo

Sad sam se i ja spetljala.
Aha, to.
Ma nisam niti mislila reći da je obrazovan čovjek po defaultu dobar već da mu je teže napuniti glavu glupostima.
Zato mislim da je visok nivo obrazovanja jako važan za svaki narod.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119780
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5689 times
Been thanked: 12244 times
Contact:
Status: Online

Re: Najpoznatiji psihološki eksperimenti nad ljudima

Post by Maja » 25 Oct 2013, 00:07

Katja wrote:
Maja wrote:Pa skontala sam te ja. Al ja kažem- slažem se s tobom da se s obrazovanim čovjekom ne može manipulisati, ali zato baš ti obrazovani manipulišu drugima...jer ako je obrazovan ne znači da je dobar čovjek i da želi mir u svijetu :oo

Sad sam se i ja spetljala.
Aha, to.
Ma nisam niti mislila reći da je obrazovan čovjek po defaultu dobar već da mu je teže napuniti glavu glupostima.
Zato mislim da je visok nivo obrazovanja jako važan za svaki narod.
Ne znam zašto al sad se sjetih filma Bogovi su pali na tjeme i boce Coca-Cole :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Online

Zbog čega ljudi prčkaju po papiru?

Post by Krokodil Behko » 10 Nov 2013, 16:00

Image

Dosada i stres najčešći su razlozi zbog kojih ljudi črčkaju po papiru, a iako ti crteži mogu izgledati beznačajno, oni ipak otkrivaju o čemu podsvjesno razmišljamo, kaže analitičarka rukopisa Ruth Rostron iz britanskog Instituta grafologa.

Kutije

Crtanje pravilnih predmeta simbolizira želju za kontrolom, bilo situacije ili ljudi. Također upućuju na želju i plan za rješavanjem problema. Ako se kvadrati spajaju, upućuju na vrlo efikasnu, sposobnu i analitičnu ličnost.

Cvijeće

Okrugle, meke i velike latice upućuju na prijateljski i društven karakter, kao i na čovjeka koji izuzetno cijeni obitelj. Ako je centar cvijeta simetričan krug, a njegove latice šiljate, onaj tko ga crta “skriva” svoju ranjivost i emocije od društva obrambenim stavom. Potrgane latice i neuredne hrpe cvijeća otkivaju zabrinutost i nestrpljivost.

Kućica

Ova črčkarija otkriva izraženu potrebu za osjećajem sigurnosti i stabilnost doma i obitelji. Ako je crtež kuće neuredan i na njoj nema označenih prozora, može predstavljati nezadovoljstvo odnosima u obitelji. Ako je kuća na vrhu brda, otkriva osjećaj usamljenosti i izoliranosti.

Srce

Simbol ljubavi i romantike, črčkarija srca otkriva emocionalno toplu, nostalgičnu i optimističnu ličnost koja sanja o ostvarenju veze ili pak braka. Također, srca mogu crtati i oni koji trenutno nisu zaljubljeni, no to bi jarko željeli biti.

Lice

Kod crteža lica ključno je odgonetnuti kakav je izraz nacrtanog. Ako je lice simetrično i s osmijehom, tada je i crtač dobro raspoložen, no ako je na licu grimasa tada znači da je pod velikim pritiskom. Tko voli crtati profile sanjarska je duša, a crtanje bliskih ljudi otkriva tradicionalne i pouzdane tipove.

Zvijezda

Zvijezde su na crtežima simbol karijernih ambicija ili konkretnih ciljeva koje pojedinac želi ostvariti. Također, mogu predstavljati i duhovnu potragu za srećom te optimizam.

Životinja

Važno je uzeti u obzir koja je životinja nacrtana te kako se inače tu vrstu percipira kako bi mogli “dešifrirati” raspoloženje crtača. Crtanje kućnih ljubimaca indikator je topline i bliskosti, divlje životinje odraz su agresivnog raspoloženje, a životinje u kavezu želje za slobodom.

Značenja crteža:

Slon i svinja simbol su osjećaja psihičkog tereta, iscrpljenosti i umora
Jež je simbol preciznosti, odlučnosti i potrebe za obranom od drugih
Konj je simbol energije, snažnog karaktera i ljepote
Lav je simbol hrabrosti, vodstva i želje za iskakanjem iz gomile
Miš je simbol bespomoćnosti i fobija

Krug

Mekane oble linije koje ne tvore likove ili predmete otkrivaju romantičan, osjećajan i “ženski” pristup životu. Krugovi su i simbol sklada, pa oni kojih ih često crtaju teže za druženjem, prijateljstvom i harmoničnim odnosima.

Značenje krugova:

Veliki krugovi otkrivaju samopouzdanje, dok mali upućuju na osjećaj beznačajnosti
Jedan krug predstavlja osjećaj usamljenosti i izoliranosti
Podijeljeni krug otkriva analitičan mozak
Puni krug upućuje na nakupljanje negativnih osjećaja
Više spojenih krugova s istim uzrokom indikator su problema koji se ne može riješiti

Čovječuljak

Ovaj crtež upućuje na inteligentnog crtača s analitičkim umom, koji lako prepoznaje problem ispred sebe. On voli činjenice i ne okoliša, a često je rob samokontrole i suzdržavanja emocija. Ako čovječuljak ima veliku glavu, tada je simbol samopouzdanja i želje za pažnjom.

Brod

Tip nacrtanog broda utječe na interpretaciju crteža, a važan faktor je i voda u kojoj se brod nalazi.
Pravilan brod na mirnom moru otkriva čovjeka koji uživa u luksuzu te čezne za odmorom

Mali brod u olujnom moru upućuje na osjetljivost i emocionalno tešku situaciju
Jedrilica je simbol neovisnosti, slobode i želje za samoćom
Gliser otkriva avanturističku narav i trenutnu dosadu
Ratni brod simbol je macho i agresivne ličnosti

(24sata.hr)
online

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Zbog čega ljudi prčkaju po papiru?

Post by Bambi » 10 Nov 2013, 16:09

Predobro :ok pogotovo ovo za zvijezdu :oo

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Zbog čega ljudi prčkaju po papiru?

Post by Dalia » 10 Nov 2013, 16:10

Ja kad mi je dosadno uvijek se potpisujem po papiru, a uglavnom crtam srca i cvijeće, jer ništa drugo ne znam. :ooo
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

Post Reply

Return to “Astrologija, testovi, mozgalice”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests