Post
by Lebowski » 02 Dec 2013, 15:18
Fudbalski transferi u BiH
Znate li koliko bh. klubovi plaćaju za dovođenje igrača?
Bliži se januar, odnosno početak prijelaznog roka u većini evropskih fudbalskih liga. Milioni eura će ponovo biti u opticaju kada su najveći klubovi u pitanju, a sve s ciljem kako bi što jači ušli u nastavak sezone. Januar će biti zanimljiv i kada su bh. premijerligaši u pitanju. Sigurno je da će svih 16 klubova u drugi dio prvenstva krenuti u izmijenjenim sastavima u odnosu na tek završeni dio, ali za razliku od evropskih naši klubovi sigurno neće trošiti milione, stotine hiljada, pa čak ni desetine hiljada.
Rijetke su situacije u kojima su klubovi iz BiH plaćali novčani iznos drugim klubovima za dovođenje fudbalera. Uglavnom se radi o dovođenju igrača koji imaju „slobodne“ papire, ili se eventualno plati manji iznos kao naknada za treniranje.
Široki Brijeg važni za jednog od finansijski najstabilnijih klubova u BiH. Na temu transfera igrača kada je taj klub u pitanju smo razgovarali sa Draganom Soldom, sekretarom NK Široki Brijeg.
On, iako ne raspolaže tačnim podacima, smatra da je najveći iznos koji je taj klub platio drugom za dovođenje igrača oko 40.000 KM. Radi se o transferu Gorana Zakarića iz Kozare u Široki Brijeg. Isti taj Zakarić je samo godinu dana kasnije za 300.000 eura potpisao sedmogodišnji ugovor sa zagrebačkim Dinamom. On još uvijek kao posuđen igrač nastupa za ekipu sa Pecare.
Soldo ističe da je Široki Brijeg plaćao samo za dovođenje mlađih fudbalera, a jedan od njih je i Ivan Barišić, bivši fudbaler Zrinjskog za kojeg je Široki Brijeg platio 25.000 KM.
Kada su transferi iz Širokog Brijega u drugi klub u pitanju, najveći iznos je zarađen prodajom Mirka Hrgovića, a transfer je iznosio oko 800.000 eura. Značajan iznos je Široki Brijeg zaradio i od prodaje Damira Zlomislića u Rijeku, a 2004. godine je Široki prodajom Baiana zaradio 400.000 eura.
Aktuelni prvak BiH, sarajevski Željezničar, također nakon agresije na BiH nije baš često dovodio igrače za koje je plaćao novac drugim klubovima. Jedan od presedana je dolazak Sergeja Tice iz ukrajinskog Stala. Tica je plaćen oko 75.000 američkih dolara, a taj iznos je Željezničar morao platiti tek naknadno. Tada je „plave“ predvodio Amar Osim, ali, prema njegovim riječima, tada nije imao ovlaštenja koja ima danas, te da klupski čelnici zapravo nisu u trenutku dovođenja znali da moraju platiti taj iznos. Ono po čemu će Ticu navijači Željezničara pamtiti jeste promašaj protiv Malage u Španiji, kada je imao priliku opravdati uloženi novac i ekipi sa Grbavice donijeti prolaz u narednu fazu tadašnjeg Kupa UEFA.
Osim još ističe Dalibora Šilića, za kojeg je plaćen manji iznos Mariboru. Pored Šilića je još 1997. godine zeničkom Čeliku plaćen novac na ime transfera Jasmina Memiševića. Nije poznato koji je iznos plaćen za igrača koji je naredne godine prešao u FK Sarajevo, ali je poznato da se radi o iznosu koji je „bio velik za taj period“.
Kada već govorimo o tom periodu, kao ilustracija može poslužiti podatak da su fudbaleri Željezničara u sezoni u kojoj su osvojili prvu poslijeratnu titulu prvaka imali platu u iznosu od 250 KM, da bi im tadašnji predsjednik Kemal Kozarić nekoliko mjeseci prije finalne play-off utakmice primanja povećao na 500 KM.
Kada su podaci za FK Sarajevo u pitanju, pokazalo se da je jako teško doći do tih podataka, pa ćemo se osloniti na one sa Transfermartka. Oni pokazuju da je klub sa Koševa 2007. godine Posušju platio 125.000 eura za Mirzu Mešića.
Početkom 2007. godine je Vladan Grujić potpisao za Sarajevo. Transfermarkt piše o iznosu od 500.000 eura koji je FK Sarajevo platilo bugarskom Litexu. Naravno, ta informacija nije tačna. Kako nam je sam Grujić potvrdio, on je imao još šest mjeseci ugovora sa bugarskom ekipom, a u Sarajevo je došao kao posuđen igrač i tu se zadržao godinu dana. Za to vrijeme, kada je Sarajevo ujedno došlo do titule prvaka, klub je, prema Grujićevim riječima, dovodio uglavnom slobodne igrače. Isto tvrdi i kada je banjalučki Borac u pitanju.
Tuzlanska Sloboda naravno nije trošila velike novce na dovođenje igrača, a pominjemo je iz razloga što je taj klub ostvario vjerovatno i najveći transfer u našoj ligi. Radi se o odlasku Saida Husejinovića u Werder Bremen za 900.000 eura.
Finansijska situacija u našim klubovima nije baš na zavidnom nivou. Tako je bilo u prethodnim godinama, tako je danas i ne postoje naznake da će se to promijeniti u bliskoj budućnosti. Sigurno je da će premijerligaši i dalje dovoditi igrače sa „slobodnim“ papirima. Iznosi koje igrači dobijaju za potpis ugovora su druga priča i tu nerijetko fudbaleri inkasiraju iznose sa četiri nule, a i mjesečna primanja i premije su na mnogo višem nivou nego navedeni primjer sa igračima Želje iz sezone 1997./1998.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima
USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456
Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.