Tvrtko I Kotromanić

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by laganini » 07 Jul 2014, 17:27

sve sam razumio osim one zadnje rečenice :place malo ćirilice u vrhu sam razumio :pusi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by Spanac_113 » 07 Jul 2014, 17:28

laganini wrote:možda si knigu kupio u beogradu :cudi
vidi fakat je iz beograda :sok

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by Krokodil Behko » 07 Jul 2014, 17:29

Bamby wrote:Moramo se suočiti sa činjenicama. Ni naša historija nije baš tačna i mnogo toga je izmjenjena u našu korist. I ja sam Bošnjak, al' moram ovo reči. Tvrtko I Kotromanić je kralj koji je stvorio Bosnu, to je OK. On je bio Bošnjak, i to je OK, ali on je bio i Srpski nacionalist. Nisam na strani Srba (daleko od toga), al' moramo se složiti s time.
Dakle, postoji neki link na kojem piše da je srpska nacija postojala u 14. stoljeću?
To piše u njegovim poveljama kojeg mi Bošnjaci-muslimani nećemo da prihvatimo i posve nam je nepoznata. I na toj povelji piše:""A se jeste; ako vjeruje Srbljin Vlaha da se pri pred knezem dubrovackim; ako vjeruje Vlah Srbljina, da se pri pred banom, a inomu Vlahu i inomu Srbljinu da ne bude izma."

A jel sigurno, da to piše baš u Tvrtkovim poveljama?
Ako doneseš link i potvrdiš, smjesta ćeš postati moderator ovog podforuma :perezube.
da ponovimo, treba da piše da je to tako u Tvrtkovim poveljama

Isto bosanski ban Stefan Kotromanić u darovnoj povelji Dubrovnikupiše:""i zato stavljam ja gospodin ban Stefan svoju zlatnu pecat, da je vjerovano svaki da zna i vidi istinu. A zato su cetiri povelje jednake, dvije latinski, a dvije srpski, a sve su pecacene zlatnim pecatima".
Ne piše tako :ne
.A tomuj su četiri povelje jednako, dvije latinsci,i dvi srpsci - a sve su pečaćene zlatijemi pečati
Ovo se odnosi na nazive pisama a ne na nazive naroda, kako ti to navodiš. Latinski narod ne postoji, zar ne?

Postojala Raška kancelarija u Dubrovniku, te su dubrovčani raškim pisarima dali na prijevod Stjepanovu povelju, a oni se malo zanijeli.
Drugo,ovaj prijepis povelje nije pisao Ban Stjepan II Kotromanic nego pisar iz Srbije.Naime,od 1174 godine,kada je srpski Veliki Župan Stevan Nemanja zauzeo Zahumlje,Travuniju i Duklju,pisari u Dubrovackoj Republici su bili Srbi.Dubrovcani bi upotrebljavali ove pisare i ponekad kada bi trebalo napisati i neku povelju za Bosanske vladare ili kada je trebalo izvrsiti prijepis originala,za potrebe Dubrovackog arhiva.

Uostalom, naziv ćirilica, udomaćuje se na našim prostorima tek oko 16. stoljeća. Srbi su svojevremeno svoje rođeno pismo zvali "v bugari"

Ja sam se prijavio na ovaj forum da bih vam ukazao neke napisane dokaze i činjenice koji su ušutkani. Hoćete li se složiti sa mnom, ili nećete to je vaše. Opet ću ponoviti, i ja sam Bošnjak.

I đe su dokazi? :D
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by Krokodil Behko » 07 Jul 2014, 17:30

Bamby wrote: Ako vidite i znate ovo pročitati, sve će vam biti jasno :D
U povelji se navodi da porijeklo "roditelja mojih gospode srpske".
Ovim velikom slovima na dnu dokumenta ističe:" Titula kralja Tvrtka je bila "Kralj Srbljem i Bosni, Primorja"
Ako je ovaj dokument falsifikovan, onda pričam neistine i neuloze. Al' boga mi ne izgleda mi kao da je falsifikat.

Hajde, pojasni svojim riječima, šta znači to što tu piše :)
online

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by Spanac_113 » 07 Jul 2014, 17:33

rasclani ga odma u startu :valja

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by Podrinjac » 07 Jul 2014, 17:42

Evo vam čitav prevod.
"Veoma je prijatno proslavljati Tebe kako dolikuje i istinskom vjerom i ovom, dakle pobožnom i radosnom riječju obratiti se Tebi, o prvomučeniče Hristov Stefane. Ti se, pak, za one što te kamenovahu moljaše govoreći: “Gospode, ne uzmi im ovo za grijeh, jer ne znaju šta čine”. Toga radi, o mnogostradalniče, kao što si se molio za one što Te kamenovahu – još više se moli Vladici mojemu Hristu Bogu za onoga koji Ti se uvijek moli, priziva Te i priznaje Te za stradalnika Hristova i koji sva dobra djela čini u Gospodu Bogu svojemu, prizivajući Tebe u pomoć, jer Tvojim moljenjem primih blagodat od Gospoda Boga i udostojen bih vijenca i časti i skiptra carskoga mojih roditelja svetih, ranijih gospodara srpskih, kraljeva i careva, da slijedeći životu njihovu i pravilima carskim sve nedostatke ispravljam i upravljam u zemljama Bogom darovanog mi kraljevstva. I boraveći u njima obrete se kraljevstvo mi u Primorju.
U Župi Dračevičkoj mjesto je podesno za zidanje grada. I tada prizvah u pomoć Gospoda Boga i svetoga velikomučenika i arhiđakona Stefana, kao što i gore rekoh, i u ime njegovo sazidah grad na rečenom mjestu. I dadoh mu ime Sveti Stefan. I bješe izvoljelo kraljevstvo mi postaviti tu slanicu i da bude trg za prodaju soli.
I glas taj dođe Dubrovniku. Zato poslaše kraljevstvu mi vlastelina svojega kneza Dragoja Gučetića, moleći kraljevstvo mi i tražeći da tu, u tom mjestu, u gradu i pod onijem gradom ne postavi kraljevstvo mi slanicu niti da se tu so prodaje. I kaza Dragoje kraljevstvu mi kako Dubrovnik ima ugovore stare sa svima raškim gospodarima da u Primorju nigdje ne bude postavljen novi trg, osim na mjesta gdje je i prije bio postavljen uobičajeni trg. Razumjevši ugovore ranije što su Dubrovčani imali s gospodarima raškim da se nigdje u Primorju ne može postaviti trg soli, osim na uobičajena mjesta – kraljevstvo mi ne htjede izmijeniti ugovore stare grada Dubrovnika što su imali s gospodarima raškim, nego još jače potvrdih ranije ugovore koje su imali s gospodarima ranijim. Kraljevstvo mi po Dragoju izrazi žaljenje Dubrovniku: da dovijeka ne bude u onome gradu ili pod gradom trg za prodaju soli. I sve ovo što je gore napisano da ne izmijeni kraljevstvo mi, ni sin kraljevstva mi, niti itko od srodnika kraljevstva mi da ovo ne izmijeni dokle god Dubrovnik i vlastela dubrovačka ne izmijene ovo ili nekom nevjerom ne izgube oni, ili djeca njihova ili nasljednici njihovi."
I dolje velikim slovima: "MILOŠĆU BOŽJOM KRALJ SRBLJEM I BOSNI I PRIMORJU"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by Krokodil Behko » 07 Jul 2014, 17:49

Izgleda da je problem tehničko-gramatičko-pravopisne prirode, pa nećemo dobiti tumačenje vlastitim riječima.

Ništa od linkova, kako mi se čini :D

Idem da pokupim malo sijena. Španac, čuvaj nam historiju časnu i junačku :djed
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by laganini » 07 Jul 2014, 17:51

znači li tom logikom da je bio i primorac :cudida nije đetić :hihi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by Podrinjac » 07 Jul 2014, 18:21

Tako piše. EE sad kako će ko formulisati, to ne znam. Možda je ovaj dokument falsifikovan od strane Srba jer su oni poznati po tome. Al' opet ni naša historija kako nas uče nije baš najidealnija i tačna.
Last edited by Podrinjac on 07 Jul 2014, 18:24, edited 1 time in total.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by laganini » 07 Jul 2014, 18:23

Bamby wrote:Tako piše. EE sad kako će ko formulisati, to ne znam.
..e to je najbitnije...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by Spanac_113 » 07 Jul 2014, 18:31

onda opet.... pa sta?
hocemo skidat spomenik? jel nije bio bosanski kralj? neka ga, nek imaju gdje ptice gdje odmorit.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by Podrinjac » 07 Jul 2014, 18:42

Spanac_113 wrote:onda opet.... pa sta?
hocemo skidat spomenik? jel nije bio bosanski kralj? neka ga, nek imaju gdje ptice gdje odmorit.
Ma neeee !! Nisam rekao da se skida, on je bosanski kralj.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by Spanac_113 » 07 Jul 2014, 18:55

pa dobro onda.
posto se u to feudalno doba nacija nije rodila kao takva a od smisla naziva u poveljama ostali samo nazivi koji danas imaju potpuno drugo znacenje i smisao, nije smisleno traziti pamet u izjednacavanju pojma 'Srpski' na primer sa danasnjim konotacijama sa tim pojmom iz srednjeg vijeka iz povelje nekog velikana.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by Krokodil Behko » 07 Jul 2014, 21:08

Bamby wrote:Tako piše. EE sad kako će ko formulisati, to ne znam. Možda je ovaj dokument falsifikovan od strane Srba jer su oni poznati po tome. Al' opet ni naša historija kako nas uče nije baš najidealnija i tačna.
Momak, baš prije nekoliko dana, po stoti put (što sam tom prilikom i naveo u postu) diskutovali smo o tituli kralja Tvrtka. Mrzi me i po 101. put pisati isto, pa evo pokratko ali prilično jasno štivo o tome. Nisi dao komentar svojim riječima, pa ne smatram da bih ja sad morao pisati novi post :)
Krokodil Behko wrote: Idemo još jednom, po stoti put, titula kralja tvrtka, pa da vidimo jesmo li shvatili napokon.

Milostju božijom Tverdko kral srbljem, Bosnom, Usorom, Soli, Hlmom, zavrsjem, Gornim i donim krajima, Podrinju, Primorju, Dukljaninom i Hrvatom.

Pronađite tri uljeza i zbog čega.
laganini wrote:hrvatom tu ne ide koliko ja znam da se dalje ne zamaram ali što želiš time reć..mislim i dukljaninom..
Krokodil Behko wrote:Da. Treći pojam je onaj prvonavedeni - Srbljem. Ostalo su teritorije a to su narodi. Ako bacimo pogled na kartu, brzo ustanovimo da su to sve teritorije, koje su i danas u BiH. Jednostavno, granice su već tada zaokružene i došlo je do pomjeranja samo u slučaju cazinske krajine i primorja.

Ali da ne skrećem s teme. Tvrtko u svojoj tituli, razlikuje druge narode, jer za sve ove navedene teritorije, imali su oni običaj i da skrate pa kažu "mloge zemle bosanske" Znači, sve navedene teritorije su u izvornom smislu, bosanske zemlje, uključno i Hum/Zahumlje. I sam se Stjepan Kosača, nazivao bosanskim velmožom i tu nema zbora.

Treba vremena, da se ovo malo elaborira, da tako kažem. Princip je privatnog vlasništva, koji je kombinovan s principom gravitacije prema nekom centru. U ovom slučaju, desilo se da su gospodari svih navedenih teritorija, priznali bosansku krunu za svoju krunu i to zauvijek. Tu uključujemo čak i gornje podrinje, a koje do bana Stepana Kotromanića nije bilo u Bosni. Za to se pouzdano zna da su oblasni gospodari, priznali bosansku krunu želeći da pobjegnu ispod Dušanove šape i ogromnih nameta.

Dukljani i Hrvati, navedeni kao narodi čije su teritorije osvojene, te se on na taj način naziva njihovim kraljem ali ih ne upisuje kao teritorije, jer njihovi vladari, očito nisu priznali bosansku krunu, bez obzira što je Tvrtko osvojio sve što je vrijedno pomena u tim državama.

Srbi se pominju... ček, ček.

Image

Tvrtko fino kaže da je otišao "v srbsku zemlu" po krunu praroditela svojijeh.
Jedna je Nemanjička udata na bosanski dvor i po osnovu rodoslova, Tvrtko ima pravo na srpsko prijestolje. Ništa neobično za feudalizam. Nije to srpsko nego prijestolje Nemanjića . njihovo privatno vlasništvo i sigurno ga ne može uzeti neko ko nije dovoljno plemenitog roda. Tu nema ništa specifično. Tako je bilo u svim evropskim zemljama. Međutim i u tom rukopisu, fino se vidi da Tvrtko kaže da je on gospodar Bosne koji ide u srpsku zemlju po svoje pravo - i ništa više. A tu je i dimitarski prihod, kojeg Dubrovnik isplaćuje nosiocu krune. U ovom slučaju, Tvrtko je odmah počeo to da naplaćuje.
online

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by JCR » 08 Jul 2014, 01:40

Citat koji si naveo o Vlasima, Dubrovčanima i Srbima je ako se ne varam prva ili druga povelja bana Ninoslava, a ne kralja Tvrtka.
Drugo, ne vidim problem u svetom trojstvu, pa nisi valjda mislio da je ban Kulin bio musliman.
Pojam praroditelja označava njegove djeda i baku ako se ne varam sa majčine strane koji su bili srpska vlastela i samim tim gospoda srpska.
Dalje, 1174. godine Bosna nije bila na teritoriji Zahumlja, ne vidim problem u tome također. Konstatnin Porfirogenet je u 10. stoljeću napisao da tu žive pretežno Servi (ne vrijeđam JA već ih je tako nazivao), dakle ako su nekada živjeli na tom prostoru, prije kraljevine Bosne, ne znači da je njihova zemlja ;)
Zadnja stvar... Bosna u periodu kada je postala Kraljevina nije imala podršku Vatikana. Bez te podrške nema legitimne krune. Srbija je tada već imala krunu, tako da je Tvrtko iskoristio pravo "praroditelja, gospode serbske" i uzeo krunu srbije. Kako bi kruna ostala legitimna naziv serbljem je morao ostati, a on je tu ubacio sve ostale teritorije. Također, ako se dobro sjećam Tvrtko je naziv serbljem zamijenio nazivom Raška, ako nisam u pravu u nečemu Behko ispravi, ali mislim da sam se sjetio svega :D

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by JCR » 08 Jul 2014, 18:19

Čitam po nekim forumima i čudim se... da li stvarno Hrvati i Srbi misle da je Tvrtko (pa nadalje po kraljevima) sebe nazivao Srbinom, ili još gore Hrvatom? Kažem još gore jer sam pročitao skoro sve povelje od bana Kulina do zadnje Stjepana Tomaševića, možda griješim, ali ne sjećam se da je i u jednoj povelji spomenut Hrvat, a kamoli da je napisano, "ja sam Hrvat" ili slično. Za Srbe također, pojam Bošnjanin je u poveljama spomenut prvi put 1323. godine (prije nije bilo ni potrebe), a oni koji govore o regionalnom pojmu Bošnjak (Bošnjanin) bih upitao, da li je regionalni pojam u to vrijeme bio Serbin, Poljak, Dubrovčanin i sl. ? Evo povelja iz 1322. godine, ako ovdje Bošnjanin označava regionalnu pripadnost, onda stvarno ne znam. Možda bi označavao da 200 godina prije ove povelje nije utvrđena državnost srednjevijekovne Bosne.
Image

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by laganini » 08 Jul 2014, 20:09

kako će jadan spominjat da je hrvat ili srbin ili bošnjak u nacionalnom smislu kad nacija tada nije bilo..a opet ponavljam tvrtko,stjepan mogu bit povezani samo s jednom nacijom ak oćemo pošteno..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by JCR » 08 Jul 2014, 20:24

Ti si očit dokaz pan hrvatske ideologije. Jel bi bio Bošnjak da je Muharem Kotromanić? Mislim da ti je neko već odgovorio od koje godine postoje nacije, ako nije Španac :)

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by laganini » 08 Jul 2014, 20:25

teško da je moga bit muharem tada :cudi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: VIDEO/TUZLA: Postavljen spomenik kralju Tvrtku I Kotroma

Post by JCR » 08 Jul 2014, 21:10

laganini wrote:teško da je moga bit muharem tada :cudi
Zbog toga ti i kažem ;)
Samo jer je imao kršćansko ime ne znači da je Hrvat. Da je tako, Papa bi bio najveći Hrvat.

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests