Islam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 669
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 154 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by mishic » 26 Nov 2023, 19:04

Alija wrote: 17 May 2023, 16:17 Moj maternji je MATERNJI __^^pisem na telefonu ne obracaj paznju na citljivost
A što pišeš o nečemu o čemu pojma nemaš?

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Lavlje_srce » 07 Jan 2024, 20:06




User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Lavlje_srce » 08 Jan 2024, 00:07



:srce

User avatar
baton
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 950
Joined: 06 Jan 2021, 22:22
Has thanked: 206 times
Been thanked: 539 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by baton » 11 Jan 2024, 21:34

Sami ste krivi, slali ste nam vukove umjesto čobana.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Lavlje_srce » 14 Jan 2024, 21:26

U februaru je, druga mubarek noć, i to Lejletu’l-miradž (6. februar 2024). Ovo je noć, kako se vjeruje u islamu, u kojoj je Muhammed uz Božiju pomoć uzdignut do mjesta do kojeg nikad niko od ljudi ni prije ni poslije njega nije stigao. To se dogodilo 27. noći mjeseca redžeba 621. godine.

-Božiji Poslanik je te noći najprije nošen od Časnog Hrama u Mekki do džamije El-Aksa u Jerusalemu, a potom uzdignut kroz pojedina nebesa do Sidretu-l-muntehaa (Lotosa nad sedmim nebom) ili još bliže Uzvišenom. Tu se Poslanik susreo sa nekim poslanicima, a razgovarao je i sa Uzvišenim Bogom. Na miradžu su objavljena posljednja dva stavka poglavlja El-Bekare, naređeno je pet dnevnih namaza muslimanima, a kao uspomena na razgovor vođen na miradžu u namazu se uči tkz. ettehijat, na svakom sjedenju prilikom obavljanja namaza. Ovaj dan je i Dan vakifa – onih koji svoju imovinu ostavljaju kao zadužbinu na korist generacijama poslije njih”, navode iz IZ.

Lejletu-l-berat, još jedna mubarek noć, je 24. februara 2024:

-Petnaesta noć mjeseca ša’bana, osmog mjeseca hidžretskog kalendara, je mubarek noć Lejletu’l-berat. Ta noć se obilježava kao noć u kojoj meleki počinju pisati sudbinu čovječanstva i svakog čovjeka pojedinačno za narednu godinu. Ona navješćuje skori dolazak mubarek mjeseca ramazana.”

Image

A, prema ovim informacijama, prva teravija je 10. marta 2024. (nedjelja).

Sa akšamskim vremenom nastupa mjesec Ramazan, te se prva teravija klanja to isto veče, što znači da je prvi dan ramazana 11. mart 2024. (ponedjeljak).


Mjesec ramazan je mjesec obaveznoga posta za sve punoljetne, zdrave muslimanke i muslimane. Post traje mjesec dana, od zore do zalaska sunca i ovo je “treći temelj islama”.

Lejletu-l-bedr – sjećanje na Bitku na Bedru – obilježit će se 26. marta 2024, a Lejletu-l-kadr 5. aprila 2024.

Lejletu-l-kadr je noć početka objavljivanja Kur’ana, posljednje objave koju je Bog poslao ljudima. Ovoj je noći posvećeno jedno cijelosti poglavlje Kur’ana. To je “noć bolja od hiljadu mjeseci, a u njoj silaze Meleki i Džibril zbog odluke svake”. U Noći kadr muslimani mole za oprost svojih grijeha i milost Božiju na oba svijeta. Veličina ove noći sadržana je u objavljivanju Kur’ana, najveće milosti ikad darovane.

-Islamska zajednica je označila ovu noć kao noć znanja, nauke i obrazovanja, te se u tu svrhu organiziraju dobrotvorne akcije prikupljanja sredstava za obrazovne ustanove Islamske zajednice”, navodi se.

Prvi dan ramazanskog bajrama je 10. april 2024. (srijeda). Ovaj bajram traje tri dana. Muslimani se na Bajram okupaju, obuku najbolja odijela, posjećuju mezarja, obilaze rodbinu, prijatelje, komšije, dijele sadaku.

Kurban-bajram je 16. juna 2024. (nedjelja), a Nova 1446. hidžretska godina 7. jula 2024; Dan Ašure – Jevmu-l-Ašura je 16. jula 2024.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 21 Jan 2024, 13:33





Ebu Hurejra, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan, neka govori dobro ili neka šuti! Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan, neka bude pažljiv prema svom komšiji! Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan, neka počasti svoga gosta!” (Buhari i Muslim)
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4996
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 265 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Remzudin » 21 Jan 2024, 21:32

Mutevelija wrote: 21 Jan 2024, 13:33



Ebu Hurejra, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan, neka govori dobro ili neka šuti! Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan, neka bude pažljiv prema svom komšiji! Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan, neka počasti svoga gosta!” (Buhari i Muslim)
to se ne broji za Bosnu,tamo nema mjesta za sanjalice islamske Diktature.

zagortenej
Na probnom
Na probnom
Posts: 32
Joined: 29 Apr 2020, 22:01
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islam

Post by zagortenej » 24 Jan 2024, 21:41

Image
"I od plodova palmi i grožđa - uzimate iz toga opojno sredstvo i opskrbu lijepu. Uistinu, u tome je znak za ljude koji razumiju."(16:67)
Uistinu! Oni koji ne vjeruju u Allaha i poslanike Njegove, i žele da načine razliku između Allaha i poslanika Njegovih i govore: “U neke vjerujemo, a u neke ne vjerujemo ”, i žele da uzmu između toga put. Ti takvi su nevjernici istinski! A pripremili smo za nevjernike kaznu prezrenu.(4:150-151)

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24276
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6319 times
Been thanked: 5528 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Zizi » 24 Feb 2024, 21:10


User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119884
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5717 times
Been thanked: 12325 times
Contact:
Status: Offline

Re: Islam

Post by Maja » 25 Feb 2024, 00:26

Lejletu’l-berat je petnaesta noć mjeseca šabana. Ova mubarek noć se još spominje pod nazivima “Noć oslobađanja (od grijeha)” i “Noć rahmeta”.

Ko ovu noć provede u ibadetu imat će veliku nagradu. Poslanik, s.a.v.s., je noć Lejletu’l-berat provodio u ibadetu i učio sljedeću dovu:

“Utječem se od Tvog azaba tražeći utočište u Tvom oprostu. Utječem se Tebi od Tebe. Ja sam nemoćan da Ti izrazim hvalu. Ti si uzvišen onako kako si sam Sebe opisao.” (Bejhaki)

U jednom hadisu Poslanik, s.a.v.s., je rekao:

“Kada dođe polovina šabana (Lejletu’l-berat), noć provedite na namazu, a dan u postu. Uzvišeni Allah u ovoj noći onima koji traže daje ono što žele, sve dok ne svane.”

Imam Subki, r.a., je rekao: ”Noć Berata je kefaret za grijehe učinjene tokom godine. Noć petka je kefaret za grijehe učinjene tokom sedmice, a noć Kadr je kefaret za grijehe učinjene tokom života.”

Od Ebu Bekra, r. a., se prenosi da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Allah Teala se u petnaestoj noći šabana spušta (rahmetom) na najbliže nebo i oprašta svima, osim mušricima i onim koji u svom srcu nose mržnju.” (Bejhaki)

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4996
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 265 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Remzudin » 01 Mar 2024, 19:30

Nagrada !!

hm,..to se vidi na Palestincima.
Sad je njima jos gore nego sto je bilo prije.

Moja odluka stoji kao i prije.
Necu postiti i necu klanjati ni jedan namaz,..tako da meni ne bude isto tako lose kao i njima.
A Allah neka nagradjuje koga hoce,meni ne treba nikakva nagrada.

Ja cu sebi uzeti sve sta mi treba,ako treba ja cu jos i od drugog ukrasti.

zagortenej
Na probnom
Na probnom
Posts: 32
Joined: 29 Apr 2020, 22:01
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Islam

Post by zagortenej » 16 Mar 2024, 13:16

"I od plodova palmi i grožđa - uzimate iz toga opojno sredstvo i opskrbu lijepu. Uistinu, u tome je znak za ljude koji razumiju."(16:67)
Uistinu! Oni koji ne vjeruju u Allaha i poslanike Njegove, i žele da načine razliku između Allaha i poslanika Njegovih i govore: “U neke vjerujemo, a u neke ne vjerujemo ”, i žele da uzmu između toga put. Ti takvi su nevjernici istinski! A pripremili smo za nevjernike kaznu prezrenu.(4:150-151)

User avatar
Anestzijaaa
Forumaš mjeseca
Forumaš mjeseca
Posts: 4288
Joined: 23 Dec 2020, 22:51
Location: Nebesa
Has thanked: 2568 times
Been thanked: 1932 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Anestzijaaa » 23 Mar 2024, 01:29

Volio bih da mi se javi neko ko klanja namaze i vjernik pravi,imam pitanja u vezi Islama.
Zbogom hrabri lavovi,vase sjenke i sad cuvaju nas grad.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37483
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 25008 times
Been thanked: 4740 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by ElTriconi » 23 Mar 2024, 09:43

Anestzijaaa wrote: 23 Mar 2024, 01:29 Volio bih da mi se javi neko ko klanja namaze i vjernik pravi,imam pitanja u vezi Islama.
Znam ja klanjat, sto. Sta treba? 🤔
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests