Baterije za mobitel

Modeli mobitela, operateri, besplatni sms, iPod
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Baterije za mobitel

Post by Krokodil Behko » 13 Jan 2014, 11:22

Imam osjećaj da baterija na ovom mom LG Optimusu, ne može baš nešto puno držati :hm
Npr ako ga ne punim 48 sati a koristim nešto malo, on će spasti na nekih 40% energije u bateriji. Nije li to malo za nov mobitel? Primjetio sam neke opcije za ko fol štednju energije ali djeluju mi kao šuplja priča. Kako vi?
online

Trepavica
Status: Offline

Re: Baterije za mobitel

Post by Trepavica » 13 Jan 2014, 11:46

Moj telefon koji ce uskoro imati 3 godine punim ga svakodnevno..nekad i više od jednom ...:888.. Nema šanse da izdrži 48h bez punjenja..a stalno je upaljen radio..surfam vrlo često..neke app. često koristim što znači punjača 3 imam..auto- poso- kuća..tako da mora biti uvjek pun- za nedaj Bože nekog hitnog slučaja- :D

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Offline

Re: Baterije za mobitel

Post by Rum » 13 Jan 2014, 11:46

Svi imamo problema sa baterijama behko nikad je dosta , to je mana pametnih telefona :lupa
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Blackhawk
Status: Offline

Re: Baterije za mobitel

Post by Blackhawk » 13 Jan 2014, 11:48

Pa nije vise to 3310 nokia pa da moze 6 dana drzati..
Noviji programi, veci displey, vise boja, jaci procesori, sve to trosi bateriju iako ti nista ne radis na njemu, tako da 2 dana sto ti izdrzi, i jos ostane 40 % to je i dobro...
Od novijih tel nemozes ni ocekivati da drzi vise...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80778
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9954 times
Been thanked: 6793 times
Status: Online

Re: Baterije za mobitel

Post by Julia-Klara » 13 Jan 2014, 12:05

zato ja imam harabatije... ovaj SAMSUNG firmin napunim jednom u 10 dana :valja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Baterije za mobitel

Post by Bambi » 13 Jan 2014, 12:15

Ja moram svaka 2 dana puniti :grana al' navikla sam više :grana

Jednom mi se sam mob ugasio i neće da se upali :grana izvadim fino bateriju malo protresem,stavim i upali se , a još mi se i baterija napunila :D.
Drugi put sam žurila vani i nisam stigla napuniti bateriju,pokušam ja ponovo taj fol,izvadim bateriju pa ponovo vratim,uključim kad ono :sipak ispraznila se još više :plavi

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Baterije za mobitel

Post by paparaci » 13 Jan 2014, 23:21

iskljuci sve opcije koje ti ne trebaju stalno poput mobilnih podataka, wifi/wlan, gps-prijemnik, bluetooth. to ce ti zasigurno produziti trajanje baterije. ja to samo po potrebi ukljucim.

mobitel punim svaki dan. ispocetka je bilo dovoljno svaki drugi.
pobudalio je skroz. nekad mi drzi cijeli dan a da ne potrosi ni deset posto baterije. doduse i ne handrim ga onda uopste.

ali isto tako mi se zna desiti da se superbrzo istrosi npr. u roku od pet sati preko noci, iako ga nikako ne koristim. :cudi :misli

more bit da se sejtani sa njim igraju. :D.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Baterije za mobitel

Post by Krokodil Behko » 15 Jan 2014, 17:52

Ma bještebolan. Kakvo isključivanje? Kod mene sve mora biti uključeno dok sam budan i sve mora biti isključeno kad spavam :D Čuj to, tehnologija uznapredovala a još uvijek, ne znaju napraviti popišanu bateriju za mobitel? :ccc
online

User avatar
Foster1213
Na probnom
Na probnom
Posts: 44
Joined: 15 Jan 2014, 18:13
Location: Sarajevo
Status: Offline

Re: Baterije za mobitel

Post by Foster1213 » 16 Jan 2014, 13:11

Ja nemam brige oko toga. Imam pravi anti-cigo mobitel. Punim ga svakih 7 dana i normalno mogu nazvati i poslati sms ostalo mi i ne treba.
Sarajevo, Horde, Bog i Čaršija

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Baterije za mobitel

Post by Luna. » 16 Jan 2014, 14:08

ja moj telefon punim svaki dan.. kad ne bi koristila, izdrzalo bi mi mozda dan i po, ali hocu da je uvijek pun
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Baterije za mobitel

Post by storm » 16 Jan 2014, 18:14

punim svaki dan, nekad ni to nije dosta...a nov, tako da nije do baterije nego do mene :grana
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Baterije za mobitel

Post by Bambi » 18 Jan 2014, 18:40

Evo maloprije mi se ugasi mobitel sam od sebe,a tek ga napunila... :grana

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

5 mitova o punjenju baterije pametnih telefona

Post by Lebowski » 28 Oct 2014, 08:37

Image

“Ne koristite svoj telefon dok se puni” ili “ne ostavljajte telefon da se puni cijelu noć” ili “uvijek pustite da se baterija isprazni do kraja” – samo su neki od najpopularnijih mitova o baterijama smatphonea.

Kada pričamo o životnom vijeku baterije, malo je stvari koje možemo ili ne možemo uraditi sa našim smartphoneom. Iako postoji dosta pravila, postoji i nekoliko glasina koja jednostavno možemo ignorisati.

Baterije telefona su evoluirale tokom godina, postajale su lakše težinom i lakše za održavanje. Većina Li-ion baterija, kakve koriste velike kompanije poput Samsunga i Applea, bi trebale da traju tri do pet godina.

Mashable je objavio pet najpoznatijih mitova o baterijama:

Mit 1: Korištenje punjača drugog proizvođača uništava baterije

Istina: Nije problem u punjačima drugih proizvođača. Problem je u jefitnim kopijam originala.

Ne kupujte jeftine kopije originalnih punjača jer za približno isto novca možete kupiti punjače drugog proizvođača koji odgovaraju vašem telefonu (postoje legitimne firme poput Belkina i KMSa). Lifehacker je sproveo detaljan eksperiment u kojem su poredili originalne punjače nasuprot jeftinih kopija i punjača drugih proizvođača. Rezultati su pokazali da punjači drugih proizvođača, iako nisu dobri kao originalni punjač, rade sasvim dobro. Jeftine kopije jedva da urade svoj posao.

Mit 2: Ne koristite telefon dok se puni

Istina: Koristite ga koliko god želite, sve dok nije priključen na loš punjač.

Postoje strašni razlozi za ovaj mit. Ljudi vjeruju da bi telefon mogao eksplodirati ili bi moglo doći do strujnog udara ako se telefon koristi dok se puni. To se ustvari desilo Kinezu Ma Ailun u julu 2013. godine tokom leta, dok je koristio svoj iPhone 4 uključen u struju. Međutim, na kraju se ispostavilo da je koristila jeftinu kopiju originalnog punjača i a neorignialni iPhone punjač. Sve dok koristite originalnu bateriju i punjač proizvođača telefona, ne bi trebalo biti problema.

Mit 3: Punjenje baterije tokom cijele noći uništava bateriju

Istina: Vaš telefon je pametniji nego što vi mislite. Kada se baterija napuni do kraja, ona zna da treba zaustaviti punjenje.

Međutim, ovo opet ne znači da biste trebali puniti bateriju tokom cijele noći, svake noći. Ne biste dodavali vodu u već punu čašu vode, zar ne? Vašoj bateriji ćete produžiti životni vijek ako je držite napunjenu između 40 i 80 %.

Mit 4: Ne trebate gasiti telefon – nikada

Istina: Vaš telefon jeste mašina, ali i on treba nekada da napravi pauzu. Iz Applea su izjavili da, da biste produžili trajanje baterije, trebate ponekada isključiti telefon, posebno kada idete na spavanje. Stručnjaci iz Applea preporučuju da se telefon gasi bar jednom sedmično. Gašenje telefona je jednako bitno i za korisnike Androida. Jednostavan restart telefona s vremena na vrijeme može spasiti vašu bateriju

Mit 5: Ne punite telefon dok se baterija ne isprazni do kraja

Istina: Bolje de da punite bateriju svaki dan nego da čekate svaki put da se isprazni do kraja. Li-ion baterije rade bolje kada se češće pune. Ako ih često puštate da se isprazne do kraja, postaju nestabilne. Vaša baterija ima određen broj ukupnih dopunjavanja i kada se isprazni do kraja, to je jedno dopunjavanje manje u ukupnom životu jedne baterije.

Činjenica: toplina će uništiti vašu bateriju.

Istina: Ovo je apsolutno tačno. Toplina i tehnologija ne idu zajedno, i to važi i za baterije telefona.

Li-ion baterije se griju same od sebe i još se više zagrijavaju kada se pune. Hladno vrijeme takođeR može imati negativan utjecaj na život baterije. Hladna baterija će se isprazniti brže na hladnom vremenu.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: 5 mitova o punjenju baterije pametnih telefona

Post by Maja » 28 Oct 2014, 09:52

Džaba sve to ali baterije stvarno kratko traju. Ne mogu ni dan ako ćeš malo više koristiti mobitel.
Kad su izumili pametni telefon trebali su i pametnu bateriju.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: 5 mitova o punjenju baterije pametnih telefona

Post by mrki62 » 28 Oct 2014, 10:38

Teško je napraviti tako malu bateriju za tako veliki ekran a još veći operacijski sistem.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: 5 mitova o punjenju baterije pametnih telefona

Post by Maja » 28 Oct 2014, 10:45

Onda mogu napraviti dobar punjač. Negdje se pisalo o nekakvom punjaču koji napuni bateriju za 12 sekundi.
Ali sad će biti da bi s takvim tempom punjenja baterija pregorila :roll

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: 5 mitova o punjenju baterije pametnih telefona

Post by mrki62 » 28 Oct 2014, 11:09

Pa ko se imalo razumije u elektriku, zna da brzo punjenje nije moguće.
Baterija je ništa drugo do akumulator, kao što je u autu, samo da je taj akumulator u telefonu mnogo manji.
I u autu je moguće brzo punjenje al to nije kvalitetno punjenje.
U autu se inače istovremeno i prazni i puni - za vrijeme vožnje ili rada mašine u auta.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: 5 mitova o punjenju baterije pametnih telefona

Post by Krokodil Behko » 28 Oct 2014, 11:12

Mit 1: Korištenje punjača drugog proizvođača uništava baterije

Istina: Nije problem u punjačima drugih proizvođača. Problem je u jefitnim kopijam originala.
Zar ovo nije riješeno na način, da svi proizvođači moraju proizvoditi isti standard?
Odnosno, punjač/usb kabal jednog mobitela paše i za ostale?
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: 5 mitova o punjenju baterije pametnih telefona

Post by Lebowski » 28 Oct 2014, 11:15

mrki62 wrote:Pa ko se imalo razumije u elektriku, zna da brzo punjenje nije moguće.
Baterija je ništa drugo do akumulator, kao što je u autu, samo da je taj akumulator u telefonu mnogo manji.
I u autu je moguće brzo punjenje al to nije kvalitetno punjenje.
U autu se inače istovremeno i prazni i puni - za vrijeme vožnje ili rada mašine u auta.
Pa ovo što Maja kaže je istina, postoje punjači koji brzo pune, bilo je o tome i ovdje na forumu. Sad ne znam da li se radi o minutama ili sekundama ali nije bitno jer sad traje satima.

Evo..

Imaš ovaj što su Izraelci napravili a mislim da ima još nešto, ovaj napuni za 30 sekundi a taj drugi za nekih 10 minuta. Čini mi se da kod nekih novijih telefona punjenje traje znatno kraće i sa "običnim" punjačima.

http://dnevnik.hr/vijesti/tech/video-pu ... 30764.html
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: 5 mitova o punjenju baterije pametnih telefona

Post by mrki62 » 28 Oct 2014, 11:19

A ima li podataka; kakva je situacija poslije tog brzog punjenja?
Jel to jednako kvalitetno punjenje ili je to u stvari izbor u nuždi - nešto kao prva pomoć.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Post Reply

Return to “Mobiteli”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests