Major wrote:
Dali se sa ovim polako klupko bahatosti odmotava ?
Dali ce i na osnovu ovih i slicnih otkrica netko biti pozvan na odgovornost ?
Na samom početku teme je rečeno da se prestalo sa gašenjem požara zbog nestašice goriva?! Pa onda nestašica helikoptera i aviona?!
Klupko se odmotava, ali se bojim da će sve ostati, kao i do sada, samo konstatacija zabilježena na papiru. Štete su ogromne i trebali bi svi odgovorni biti pozvani na odgovornost.
Sada upravo čitam o požaru u Novom Goraždu. Tamo su se u gašenju požara ispriječile mine...
[/i]Vatra prijeti Novom Goraždu, odjekuju eksplozije mina
Pripadnici Dobrovoljnog vatrogasnog društva iz Novog Goražda i mještani u ovim trenucima pokušavaju odbraniti kuće u Surovima, nakon što je višednevni požar iz pravca sela Zemegresi pod udarima jačeg vjetra stigao na samo dvadesetak metara od prvih kuća.
Iz Općine Novo Goražde apeliraju na Ministarstvo odbrane da im što prije uputi helikopter jer vatrena stihija tokom noći, bez obzira kojim pravcem vjetar bude puhao, mora udariti na naseljena mjesta.
– Naše ekipe su sa mještanima pored kuća u Surovima i pokušavaju da ih odbrane, jer vatra je na dvadesetak metara od objekata. Kojim se god pravcem vjetar bude širio udarit će na kuće u naseljima Mašići, Gradac, Kostenik, Borak brdo ili druga. Na tom području imamo dosta povratničkih porodica i mislim da bi tokom noći požar mogao ugroziti između 50 i 100 domaćinstava, kazao je za „Avaz“ Tomislav Čarapić, šef Odsjeka za privredu i društvene djelatnosi općine Novo Goražde.
Požari koji već danima pustoše područje ove Općine samo mjestimično se mogu gasiti zbog nepristupačnog terena, ali i minskih polja zaostalih iz rata.
Samo u toku dana iz vatre je odjeknulo desetak eksplozija.
- Tražili smo u toku dana dejstvo helikoptera OS BiH, poslali smo zahtjev sa koordinatama koje smo dobili od vojske, ali niko nam još nije odgovorio. Ističemo da je gašenje moguće jedino iz zraka – ističe Čarapić.
http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u- ... ozije-mina












