Njemačka na nogama: Kancelar Sholz ne želi zamrznuti cijenu doner kebaba koji je skočio na 8 eura

Aktuelnosti

Moderators: Urednik foruma, VIP

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120942
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7199 times
Been thanked: 8197 times
Status: Offline

Njemačka na nogama: Kancelar Sholz ne želi zamrznuti cijenu doner kebaba koji je skočio na 8 eura

Post by Krokodil Behko » 07 May 2024, 18:49

Image



Rast cijene doner kebaba doveo je do sve većih zahtjeva u Njemačkoj za državnim programom subvencioniranja omiljenog jela pogođenog inflacijom, a sve kako bi kebab ostao cjenovno pristupačan Nijemcima.

Naime, političari koji na kućnom pragu razgovaraju s biračima navode da poskupljenje kebaba mnogi birači spominju kao jedan od gorućih problema u državi, piše Guardian. Stranka Die Linke jedna je od onih koji pozivaju na "Dönerpreisbremse", odnosno ograničenje cijena ove iznimno popularne ulične hrane.

Kancelar Olaf Scholz toliko je navikao na pitanja o cijeni kebaba tokom javnih istupa da je njegova vlada posvetila objavu toj temi na društvenim mrežama. Naveli su kako je rast cijena tog obroka dijelom posljedica povećanja plaća i troškova energije.


“Prilično je upečatljivo da me gdje god dođem, uglavnom mladi ljudi pitaju ne bi li trebala postojati kočnica cijena za doner”, rekao je Scholz.

Stranka krajnje ljevice Die Linke postala je posljednja koja se uhvatila ove teme. U prijedlogu koji želi predstaviti parlamentu, ova stranka poziva na ograničenje cijena Dönerpreisbremse ili doner kebaba, slično onome uvedenom u nekim dijelovima zemlju za kontrolu visokih stanarina. Kažu da kebab u nekim gradovima već košta 10 eura (8,60 funti), dok je prije samo dvije godine isti stajao 4 eura.

Predlažu i bonovi za kebab

Stranka stoga preporučuje gornju cijenu kebaba od maksimalno 4,90 eura, a cijenu od 2,90 eura za mlade kupce, posebno one s nižim primanjima. Za tu grupu ljudi, to tanko narezano meso na žaru preliveno sitno nasjeckanim povrćem, bijelim lukom ili čili umakom i uljuljkano u presavijeni somun, predstavlja svakodnevnu namirnicu. Štoviše, stranka predlaže da svako kućanstvo dobije pravo na dnevne doner bonove.

Prodaja kebaba – koje su u Njemačku uveli turski imigranti i prilagodili ih lokalnim ukusima – godišnje generira čak sedam milijardi eura.

Od 1,3 milijarde donera koji se konzumiraju u zemlji svake godine, 400.000 dnevno ih se pojede samo u Berlinu. Program subvencioniranja kebaba državu bi koštao 4 milijarde eura godišnje, izračunao je Die Linke.

Hanna Steinmüller, zastupnica Zelenih (stranke koja obično apelira na ljude da se odreknu mesa), pozabavila se tim pitanjem u parlamentu ranije ove godine. “Za mlade ljude to je sada jednako važno pitanje kao i to gdje će se preseliti kada odu od kuće. Znam da to nije svakodnevni problem za mnoge ljude ovdje i da je to nešto što bi moglo biti ismijano, ali mislim da smo kao predstavnici birača dužni istaknuti različite perspektive”, rekla je.


Scholza građani stalno pitaju o kebabu

Scholz je pak isključio kontrolu cijena kao “neprimjenjivu” u ekonomiji slobodnog tržišta, iako se često susreće sa sljedećom situacijom. Naime, na jednom događaju prišao mu je mladi njemački Turčin i rekao: “Plaćam kebab 8 eura... razgovaraj s Putinom, ne želim ga plaćati više od 4 eura."

U kebab-raspravama na društvenim mrežama neki su mladi pozvali na povratak Angele Merkel, tvrdeći da je kao kancelarka "držala doner pod kontrolom".

Prodavač donera u kiosku u blizini berlinske stanice Friedrichstrasse, gdje je cijena porasla sa 3,90 eura na 7 eura u nešto više od dvije godine, rekao je da ne vidi kako će cijena omiljenog 'street fooda' uskoro pasti.

"Bili smo prisiljeni podići cijenu zbog eksplozivnog rasta cijena stanarine, energije i hrane", rekao je. "Ljudi nam cijelo vrijeme govore o 'Dönerflaciji', kao da ih zavaravamo, ali to je stvarno potpuno izvan naše kontrole."


(SB)
online

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 38262
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 26963 times
Been thanked: 5001 times
Status: Offline

Re: Njemačka na nogama: Kancelar Sholz ne želi zamrznuti cijenu doner kebaba koji je skočio na 8 eura

Post by ElTriconi » 07 May 2024, 18:51

Treba nek bude marka i nek ga izvoze za bosnu ocam 🤗😊
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Nice
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12587
Joined: 03 Sep 2022, 12:16
Has thanked: 14563 times
Been thanked: 6062 times
Status: Offline

Re: Njemačka na nogama: Kancelar Sholz ne želi zamrznuti cijenu doner kebaba koji je skočio na 8 eura

Post by Nice » 07 May 2024, 18:52

:D. bonovi za kebab

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120942
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7199 times
Been thanked: 8197 times
Status: Offline

Re: Njemačka na nogama: Kancelar Sholz ne želi zamrznuti cijenu doner kebaba koji je skočio na 8 eura

Post by Krokodil Behko » 07 May 2024, 18:54

Nice wrote: 07 May 2024, 18:52 :D. bonovi za kebab

Znaš li ti pošto je metro u Berlinu?


I mi bismo trebali uvesti bonove na ćevape, koji su od 8 do 12 maraka svugdje.
To nam je skuplje nego švabi osam eura. I opet kod nas ćevabdžije fino posluju :hm
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 97879
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 35784 times
Been thanked: 22090 times
Contact:
Status: Offline

Re: Njemačka na nogama: Kancelar Sholz ne želi zamrznuti cijenu doner kebaba koji je skočio na 8 eura

Post by Rum » 07 May 2024, 18:55

Kad svabe kukaju a ne mi haha
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 55224
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 16002 times
Status: Offline

Re: Njemačka na nogama: Kancelar Sholz ne želi zamrznuti cijenu doner kebaba koji je skočio na 8 eura

Post by HAVANA » 07 May 2024, 18:58

Pravda za svabe.I podrska iz bih. :bih
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 44172
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14845 times
Been thanked: 13402 times
Status: Online

Re: Njemačka na nogama: Kancelar Sholz ne želi zamrznuti cijenu doner kebaba koji je skočio na 8 eura

Post by Masamune » 07 May 2024, 18:59

Reko mu Havana da toliko treba biti kebab :oo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15398
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 1010 times
Been thanked: 1021 times
Status: Offline

Re: Njemačka na nogama: Kancelar Sholz ne želi zamrznuti cijenu doner kebaba koji je skočio na 8 eura

Post by Tokmak » 07 May 2024, 19:08

Masamune wrote: 07 May 2024, 18:59 Reko mu Havana da toliko treba biti kebab :oo
Znaš li ti kolika je najamnina kebabnice :123









:ooo
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 38262
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 26963 times
Been thanked: 5001 times
Status: Offline

Re: Njemačka na nogama: Kancelar Sholz ne želi zamrznuti cijenu doner kebaba koji je skočio na 8 eura

Post by ElTriconi » 07 May 2024, 19:10

Dok metne ulja, voska i to u bradu i kosu izadje to poprilicno 😂
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31967
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2733 times
Been thanked: 5229 times
Status: Offline

Re: Njemačka na nogama: Kancelar Sholz ne želi zamrznuti cijenu doner kebaba koji je skočio na 8 eura

Post by Matan » 07 May 2024, 19:10

Ko to jos jede..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 55224
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 16002 times
Status: Offline

Re: Njemačka na nogama: Kancelar Sholz ne želi zamrznuti cijenu doner kebaba koji je skočio na 8 eura

Post by HAVANA » 07 May 2024, 19:12

Cekajte javicu kako se razvija situacija,poslo sam u berlin.
IMG_7162.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 55224
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 16002 times
Status: Offline

Re: Njemačka na nogama: Kancelar Sholz ne želi zamrznuti cijenu doner kebaba koji je skočio na 8 eura

Post by HAVANA » 07 May 2024, 19:16

Situacija se komplikuje.
IMG_7163.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 55224
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 16002 times
Status: Offline

Re: Njemačka na nogama: Kancelar Sholz ne želi zamrznuti cijenu doner kebaba koji je skočio na 8 eura

Post by HAVANA » 07 May 2024, 19:17

IMG_7164.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
fruit
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2055
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 53 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Njemačka na nogama: Kancelar Sholz ne želi zamrznuti cijenu doner kebaba koji je skočio na 8 eura

Post by fruit » 07 May 2024, 19:26

Razumijem to u potpunosti...
Ja prije nekoliko godina bio sa mehaničarom da kupim neko vozilo.Odmah ga opkolili naši ljudi da im servisira neki kombi.
Ostali smo 4 dana dok je izvadio motor,uradio i vratio.Posto mi bilo dosadno nađem neko radno odijelo i pomognem.Ujutro nam za doručak donese doner,za ručak doner i za večeru doner,jer smo radili do kasno u noć.
I tako 4 dana svaki obrok doner.
Istina pitao je sta cemo jesti,i svaki put donio doner.Jbg vidio sam da svaki put i on kupi sebi i jede sa nama.Sad mogu zamisliti
koliki je to udar na njihove dzepove.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 55224
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 16002 times
Status: Offline

Re: Njemačka na nogama: Kancelar Sholz ne želi zamrznuti cijenu doner kebaba koji je skočio na 8 eura

Post by HAVANA » 07 May 2024, 19:38

Pa sta si mislio,nece teletine ispod saca donijeti sigurno. :valja Ja kad sam turcina otkrio u antwerpenu ko da sam na lotu dobio.Do tada sleper onih smos sendvica pojeo i pomfrita belgijskih.To im ko biva specijalitet.Poznati po pomfitu i dagnjama.A ja bi jagnje.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Post Reply

Return to “Vijesti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests