Samo u Sent Luisu živi oko 70.000 doseljenika iz BiH: Obama se neće boriti za glasove Bosanaca, oni su već na njegovoj strani
Kad malo bolje razmislim, opet ću glasati za Obamu, kaže jedan ugledni ljekar, imigrant iz Šri Lanke, na zajedničkom iftaru koji je pripremio jedan od ambasadora u Ujedinjenim narodima, dok žustro govori o startu Obamine predsjedničke kampanje prošle sedmice na sjeveru SAD.
- Ne zato što je ispunio sva predizborna obećanja, jer u najvećem slučaju nije, i ne zbog toga što je karizmatičan ili što nas je spasio recesije, jer nije, već zato što je njegova opozicija među republikancima naprosto katastrofalna - kaže on.
Kad govori, kao da priča u ime velike skupine istomišljenika.
Politički faktor
- Bosanci su sada faktor u bar nekoliko država - dodaje ljekar, citirajući svoje bosanske kolege. Govori o tome kako Obamin izborni štab, ali vjerovatno i republikanci već uveliko intenziviraju obraćanje lokalnim zajednicama, o čemu pišu američke novine.
Obama se protekle sedmice zaista obratio putem lokalnih medija stanovnicima malih gradova na sjeveru Amerike tik uz kanadsku granicu. Za očekivati je da će takvu šemu ponoviti i u Misuriju, na Floridi i u Ilinoji, gdje ima najviše građana iz BiH.
Demokrati, kao i republikanci, svjesni su da se "svaki glas pika", još od izbora u predsjedničkoj utrci 2000., kada je nominalno svega nekoliko stotina glasova presudilo u korist Džordža Buša (George W. Bush) protiv Al Gora (All Gore).
- Mislim da će Bosanci ponovo glasati za Obamu. Svima je jasno da on nije krivac za neispunjena obećanja, jer nije bilo moguće očistiti sav haos koji je iza sebe ostavio Buš. Ne bi to na njegovom mjestu mogao učiniti ni republikanac u predsjedničkim cipelama. Moje mišljenje je da ćemo mu opet pokloniti povjerenje, jer Obama je čovjek iz naroda, koji najbolje razumije glas naroda - kaže za "Avaz" Senad ef. Agić.
Iako je bilo za očekivati da trenutna ekonomska situacija u Americi promijeni svijest prosječnog birača i pomjeri ideološke granice u gabarite samo domaćinskih interesa, očito, bar kod Bosanaca, ali i većine useljenika iz Trećeg svijeta Obama je još "lider izbora".
To ne znači da se Obama neće morati boriti za sve glasove Bosanaca, posebno u zajednicama poput Sent Luisa, gdje živi oko 70.000 doseljenika porijeklom iz BiH.
"Bosanski" glasovi američkih birača upravo u državi Misuri bili su presudni da kongresmen Rus (Russ) Karnahan bude ponovo izabran za predstavnika distrikta u kome živi najviše ljudi porijeklom iz BiH.
- Znam samo da se planine novca valjaju preko Wall Streeta da bi se Obama zaustavio ovaj drugi put - kaže Haris Hromić, donedavno jedan od potpredsjednika u poznatoj finansijskoj korporaciji "Barclays Capital".
Nema posla
Dobro obaviješteni Hromić je inače direktor za međunarodne odnose u Bošnjačko-američkom savjetodavnom vijeću (BAACBH), član Upravnog odbora "Royal Society" iz Londona i jedini član novoosnovane Bošnjačke akademije nauka i umjetnosti (BANU) iz Amerike. On tvrdi da je spuštanje kreditnog rejtinga mnoge Amerikance natjeralo na dodatno triježnjenje.
- Tek sada, kad nema posla i kriza se nastavlja, mnogi će početi razmišljati svojom glavom, uključujuči, naravno, i bh. Amerikance - kaže on.
Pragmatično razmišljanje
Amerikanci porijeklom iz BiH očito sve više počinju pragmatično politički razmišljati, pa s time raste i njihova politička cijena od Atlantika do Pacifika.
Gotovo da nema sumnje da će Obama kao i njegovi protukandidati na vrijeme uočiti i taj "bosanski faktor" i javno ga prepoznati u narednih 12 mjeseci. Političari u Americi nijednu "sitnicu" te vrste ne ispuštaju iz vida.