Može li se ''postati'' Bošnjak

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 50863
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Prva pratilja forumasa godine
Has thanked: 33041 times
Been thanked: 30923 times
Status: Offline

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by Morgen » 02 Oct 2025, 22:23

Remzudin wrote: 02 Oct 2025, 22:18
Morgen wrote: 02 Oct 2025, 21:57

Sei mal nicht so frech
Vergiß es,Du hast keine Chance
Ajde remzo bre nemoj da si naporan
Pita devojka za misljenje i svako ima pravo da odgovori

Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 39383
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 4028 times
Been thanked: 7454 times
Status: Offline

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by Matan » 02 Oct 2025, 22:31

Bojana wrote: 02 Oct 2025, 17:17 Da li je moguće doživeti toliku transformaciju u pogledu osećanja nacionalne pripadnosti da se više ne osećate pripadnikom svoje matične nacije, već neke druge, konkretno bosanske?
Tesko...
to ti je isto kad religiju mjenjas,
preletac...
akl si magarac, nikad neces konj biti...
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 129313
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 10573 times
Been thanked: 12435 times
Status: Offline

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by Krokodil Behko » 02 Oct 2025, 22:32

Bojana wrote: 02 Oct 2025, 17:17 Da li je moguće doživeti toliku transformaciju u pogledu osećanja nacionalne pripadnosti da se više ne osećate pripadnikom svoje matične nacije, već neke druge, konkretno bosanske?

Ne znam za razloge pa ti ne mogu preporučiti nešto takvo, ali možeš komotno biti Bošnjakinja, pošto su nacije ionako imaginarne i to potpuno.

Počinju i završavaju s tim nekim osjećajem pripadnosti nečemu, skupa s ostalim ljudima na tom prostoru kojeg dijele, kao i jezik, kulturu i nešto malo običaja

Tu i tamo ionako postoje pravoslavci koji se izjašnjavaju kao Hrvati ili Bosanci, ali i muslimani koji se izjašnjavaju kao Srbi ili Hrvati. Tu i tamo, nema ih mnogo ali ih ima.

Idemo dalje.

Pogrešno su te informisali na ovoj temi

Čak sam ti i ja naveo uobičajeno tumačenje pojma nacija, ali to nije tako

Evo tog pogrešnog tumačenja.
Počinju i završavaju s tim nekim osjećajem pripadnosti nečemu, skupa s ostalim ljudima na tom prostoru kojeg dijele, kao i jezik, kulturu i nešto malo običaja
Prvo, to je zastarilo.
Drugo, tim se omeđava neki autohtoni etnicitet, ali on nije isto što i politička nacija.
Treće, sve četiri nacije koje govore ovim jezikom, ionako imaju manjkave identitete, a Srbi ponajviše, jer se oni najviše kače za te neke tradicionalne vrijednosti (koje ni ne postoje, bar ne u pozitivnom smislu) i to im je sve.

Mislim da sam te samo ja razumio na ovoj temi.
Želiš pripadati naciji koja je makar zacrtala pravac ka nekom modernom političkom identitetu nacije koji je lišen tradicije i svih krkanluka koji iz iste prozilaze.

Ne činiš ništa novo, gledano iz evropskog ugla, koja je ionako građanski utemeljena i njeni se stanovnici osjećaju Evropjanima, integrišu se oko zajedničkih stvari, usput njegujući i tradiciju, ali samo kao folklor i naravno - kroz umjetnost.
Mislim da si ti to poželila. Želiš pobjeći od stvari i tradicija (ili makar zloupotrebe istih) koje te sputavaju u neku širu sliku unutar koje ćeš biti zajedno s ljudima koji misle isto tako.

Vjerovatno si procijenila da su unutar ova četiri naroda Bošnjaci najmanje okrenuti prošlosti i najmanje se pozivaju na te neke tradicije, pa si zaključila da će ti biti lakše. Tačnije, lakše ti je odreći se tradicije zbog koje se proliva krv, nego rasterećenije budućnosti tebe kao individue unutar bilo koje nacije
online

Remzudin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6168
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 299 times
Been thanked: 579 times
Status: Offline

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by Remzudin » 02 Oct 2025, 22:32

Morgen wrote: 02 Oct 2025, 22:23
Remzudin wrote: 02 Oct 2025, 22:18

Vergiß es,Du hast keine Chance
Ajde remzo bre nemoj da si naporan
Pita devojka za misljenje i svako ima pravo da odgovori
Ja,u pravu si....nur...

eine Meinungsäußerung sollte nicht mit einer Beeinflußung vermischt werden.
Ich bin von deiner Vorgehensweise sehr beeindruckt,du bist wirklich gut.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 106754
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 41974 times
Been thanked: 28823 times
Contact:
Status: Offline

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by Rum » 02 Oct 2025, 22:39

Hoce se Bojana udat za Tricu pa ja
Jedna od najtežih kazni za čovjekovo srce jeste da ga Allah udalji od Kur'ana.

User avatar
Masamune
Forumaš godine
Forumaš godine
Posts: 59091
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 24003 times
Been thanked: 21931 times
Status: Online

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by Masamune » 02 Oct 2025, 23:42

Bojana wrote: 02 Oct 2025, 17:17 Da li je moguće doživeti toliku transformaciju u pogledu osećanja nacionalne pripadnosti da se više ne osećate pripadnikom svoje matične nacije, već neke druge, konkretno bosanske?
Može. Danas si ono što želiš biti i kako se osjećaš.

Ionako svijet sve više teži nekom kozmopolitizmu u zadnje vrijeme bar liberali. I pojam nacije će vremenom doživjeti žestoke promjene.

Desničari se tu još koprcaju.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 51016
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 59999 times
Been thanked: 10845 times
Status: Offline

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by ElTriconi » 03 Oct 2025, 00:28

HAVANA wrote: 02 Oct 2025, 21:07
ElTriconi wrote: 02 Oct 2025, 21:04

Zaboravio si kurati :ooo
Ne znam za druge ja i nisam nesto. :place
Treba i to vikat nek misle, sta ima veze sto nismo :D.
Da sam pcela zelja mi je pusta
pa da sletim curici na usta 🤗😊

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 51016
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 59999 times
Been thanked: 10845 times
Status: Offline

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by ElTriconi » 03 Oct 2025, 00:30

Rum wrote: 02 Oct 2025, 22:39 Hoce se Bojana udat za Tricu pa ja
Amin, kontam narucit drva, lakse ce bit udvoje unosit 🥹
Da sam pcela zelja mi je pusta
pa da sletim curici na usta 🤗😊

User avatar
HAVANA
Penzioner
Penzioner
Posts: 70545
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 3013 times
Been thanked: 25001 times
Status: Offline

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by HAVANA » 03 Oct 2025, 00:35

A sto ne bi moglo profesore.Eno puna amerika amerikanaca.Nece vise nikad ni doc ovde mnogi.Ako oni i dodju djeca nece.Od djece djeca nece znat ni gdje je bosna…I tako nijemaca,austrijanaca itditd Vec im u sari stoji nacionalnost…
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Masamune
Forumaš godine
Forumaš godine
Posts: 59091
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 24003 times
Been thanked: 21931 times
Status: Online

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by Masamune » 03 Oct 2025, 07:29

Eno i Lane Pudar. Ak ostane u Americi možda i zamijeni zastavu vremenom (ako je moguće po pravilima). Ne bismo imali pravo da se ljutimo jer ovdje skoro ništa nisu poduzeli da njoj omoguće dobre uslove za treniranje koje je sad dobila u Americi.

Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 39383
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 4028 times
Been thanked: 7454 times
Status: Offline

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by Matan » 03 Oct 2025, 11:08

Ovdje je pitanje Bosnjak, a vi o Austriji, Americi..
nisam znao da postoji drzava Bosnjak...
nije pitala, moze li se postati Bosanac..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 39383
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 4028 times
Been thanked: 7454 times
Status: Offline

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by Matan » 03 Oct 2025, 11:14

Tek sad vidim, naslov jedno, a tekst drugo..
Bosanac se moze vremenom postati, a ova koja je postavila temu, je
fulala sve..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 51016
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 59999 times
Been thanked: 10845 times
Status: Offline

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by ElTriconi » 03 Oct 2025, 11:16

Matan wrote: 03 Oct 2025, 11:14 Tek sad vidim, naslov jedno, a tekst drugo..
Bosanac se moze vremenom postati, a ova koja je postavila temu, je
fulala sve..
Cura more postat bosnjakinja jedino ako je malo jaca i rumenih obraza. Ako nije nemre, pitaj ruma, on ce bolje objasnit 🥹
Da sam pcela zelja mi je pusta
pa da sletim curici na usta 🤗😊

Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 39383
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 4028 times
Been thanked: 7454 times
Status: Offline

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by Matan » 03 Oct 2025, 11:16

I najveci zlocin je napravio onaj koji je dozvolio da se dio Bosne nazove Srpskom republikom..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 50863
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Prva pratilja forumasa godine
Has thanked: 33041 times
Been thanked: 30923 times
Status: Offline

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by Morgen » 03 Oct 2025, 11:25

Devojka je iz Srbije i slicno kao i ja ima problema sa bosanac/bosnjak itd
Moja baka sa majkine strane je crnogorka sa kosova i secam se da je ona govorila za muslimane iz srbije i cg Bosnjaci (BosnjaNi isto)

Tek posle rata sam cula da se i u Bosni tako kaze
(Sto ne znaci da se nije govorilo, nego sam JA to tada tek cula)

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 50863
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Prva pratilja forumasa godine
Has thanked: 33041 times
Been thanked: 30923 times
Status: Offline

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by Morgen » 03 Oct 2025, 11:26

Matan wrote: 03 Oct 2025, 11:16 I najveci zlocin je napravio onaj koji je dozvolio da se dio Bosne nazove Srpskom republikom..
Mislim da se zove Republika Srpska :hm

Za mene je to Bosna sve

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 51016
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 59999 times
Been thanked: 10845 times
Status: Offline

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by ElTriconi » 03 Oct 2025, 11:30

Morgen wrote: 03 Oct 2025, 11:25 Devojka je iz Srbije i slicno kao i ja ima problema sa bosanac/bosnjak itd
Moja baka sa majkine strane je crnogorka sa kosova i secam se da je ona govorila za muslimane iz srbije i cg Bosnjaci (BosnjaNi isto)

Tek posle rata sam cula da se i u Bosni tako kaze
(Sto ne znaci da se nije govorilo, nego sam JA to tada tek cula)
Na balkanu je nacija nasadjena na religijsku pripadnost, ako si hiljadu generacija u hrvatskoj kao pravoslavac ti si srbin i to ti je tako. Najveci je problem kad neko odbaci religijsku pripadnost ili ako promjeni vjeru, sta onda, komplikacije :ha
Da sam pcela zelja mi je pusta
pa da sletim curici na usta 🤗😊

Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 39383
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 4028 times
Been thanked: 7454 times
Status: Offline

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by Matan » 03 Oct 2025, 11:31

Morgen wrote: 03 Oct 2025, 11:26
Matan wrote: 03 Oct 2025, 11:16 I najveci zlocin je napravio onaj koji je dozvolio da se dio Bosne nazove Srpskom republikom..
Mislim da se zove Republika Srpska :hm

Za mene je to Bosna sve
Kakva razlika..
Isto da u Srbiji osnuju, Bosnjacku republiku u Sandzaku..
a trebali bi..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 50863
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Prva pratilja forumasa godine
Has thanked: 33041 times
Been thanked: 30923 times
Status: Offline

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by Morgen » 03 Oct 2025, 11:33

Matan wrote: 03 Oct 2025, 11:31
Morgen wrote: 03 Oct 2025, 11:26

Mislim da se zove Republika Srpska :hm

Za mene je to Bosna sve
Kakva razlika..
Isto da u Srbiji osnuju, Bosnjacku republiku u Sandzaku..
a trebali bi..
Jeli bre, trebali bi?

Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 39383
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 4028 times
Been thanked: 7454 times
Status: Offline

Re: Može li se ''postati'' Bošnjak

Post by Matan » 03 Oct 2025, 11:33

Morgen wrote: 03 Oct 2025, 11:25 Devojka je iz Srbije i slicno kao i ja ima problema sa bosanac/bosnjak itd
Moja baka sa majkine strane je crnogorka sa kosova i secam se da je ona govorila za muslimane iz srbije i cg Bosnjaci (BosnjaNi isto)

Tek posle rata sam cula da se i u Bosni tako kaze
(Sto ne znaci da se nije govorilo, nego sam JA to tada tek cula)
Bosanac je svatko ko je iz Bosne...
a to stu u Bosni zivi vise naroda je slucaj kao npr u Svicarskoj..
Nijemci, Italijani, Francuzi..
ali su svi Svicarci..
tako bi trebalo i u Bosni..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest