Božija pravda

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Lebowski » 04 Jan 2016, 23:09

Ne mjere se djela prema namjerama.

Nismo moralni niti dobri ako smo čisti sami pred sobom.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Biba » 04 Jan 2016, 23:29

Kod katolika Bog može oprostiti i veliki grijeh.
Kralj David je primjer jer je bio pokajnik, ali iskreni pokajnik i patio je još na Zemlji.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Lebowski » 04 Jan 2016, 23:33

Biba wrote:
Lebowski wrote:Bibo... nijedna stvar koju ti navodiš na ovim temama nije dokazana!
Koja stvar nije dokazana.Trebaju li ti isječci fotkani iz knjige
Nisam ja kriva što ti nisi informiran
Ne trebaju mi isječci iz knjige nego naučna potvrda toga. Ostavi da se informišem. :123

Ili za bilo koju paranormalnu stvar. :ooo
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Biba » 04 Jan 2016, 23:38

Lebowski wrote:
Biba wrote:
Lebowski wrote:Bibo... nijedna stvar koju ti navodiš na ovim temama nije dokazana!
Koja stvar nije dokazana.Trebaju li ti isječci fotkani iz knjige
Nisam ja kriva što ti nisi informiran
Ne trebaju mi isječci iz knjige nego naučna potvrda toga. Ostavi da se informišem. :123

Ili za bilo koju paranormalnu stvar. :ooo
E sad mi te je dosta. Dr. Jampolsky je bio liječnik i imao svoju bolnicu...i priznat ...
Dokazao je znanstvenik utjecaj misli na vodu - Voda pamti informacije...čovjek je vecinom voda..nadam se da to bar znas
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Lebowski » 04 Jan 2016, 23:51

Stavi dokaz! :D
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by rethna » 05 Jan 2016, 04:35

vila wrote:I u svojoj vjeri ima stvari koje su mi neprihvatljive a jedna od njih je i tumacenje da za raj nije dovoljno biti dobar covjek
Tacno
Znaci prvi i osnovni uvjet je vjerovati u boga
Tacno
Meni potpuno neprihvatljivo
Nije ako sagledas malo bolje sada
Hipotetski
Imas nekog tko vjeruje,moli,ide na misu,brine o svom zivotu ,o obitelji a u isto vrijeme u susjedstvu mu zivi netko sam ,bolestan a ateista i apsolutno ga ignorira
Pada li sva vjera tada u vodu?
Pada
Jer vidis taj je vjernik samo pred ljudima,u njihovim ocima.To nije pravi koncept vjernika bar ne onakvog kakvog Bog zahtjeva,a ljudima se ipak svasta moze "prodati".
Odnosno to je obican licemjer.On se pred ljudima moze nazivati vjernikom ali po propisima on nije vjernik.
U hadisu poslanika Muhammed a.s stoji
''Nije pravi vjernik onaj koji zanoći sit, a njegov komšija gladan.''(uzeo sam ovo kao samo jedan primjer ima toga jos dosta)

Dok takodje ajet iz Kur'ana govori
''I Allahu robujte i nikoga Njemu ravnim ne smatrajte i dobročinstvo činite roditeljima i rođacima i siročadi i siromasima i komšijama bližnjim i komšijama daljnjim i drugovima i putnicima-namjernicima i onima koji su u vašem posjedu! Allah, zaista, ne voli one koji se ohole i hvališu!''
En-Nisa’


Znaci jednostavno dobar vjernik mora biti dobar covjek.Ako nije onda njegova vjera pada u vodu ili bolje receno ona nije prava vjera jer on ide protiv onoga sto mu sam Bog naredjuje a to je dobrocinstvo prema drugima.
Ili susjedu treba pogurati auto da upali a ti neces jer kasnis na misu?
Sta je vrijednije?
Ne znam u vezi mise jer si tu situaciju navela ali recimo odlazak na namaz(molitvu) u istoj ovoj situaciji.
Vjernik ce pomoci covjeku i onda sto prije stici u dzamiju pa mozda ce malo i kasniti ali mu to nije grijeh jer je pomogao nekome a sada ce dovrsiti molitvu.Za takve i slicne situacije Allah je dao mogucnost naklanjavanja ali da ne idem sada opsirno u ovo jer sam ionako malo izvrnuo tvoj primjer prema svojoj vjeri ali koncept je isti.
A zasto ce pomoci? Pa zato jer Bog zahtjeva dobrocinstvo a isto tako je i Sveznajuci pa Bogu nisu sakrivene istinske namjere tog covjeka pa ako on ide da se moli iskljucivo radi Bozijeg zadovoljstva i obavljanja duznosti a usput pomogne nekoma pa i ako malo okasni,samo mu se jos dva dobra pripisuju umjesto jednoga.
Meni osobno neki vjernici stvaraju averrziju i prema crkvi i prema svecenicima
Jer im je glavna preokupacija odredivati tko je dobar vjernik
Nemoj da ti stvaraju.Nisu svi koji idu u dzamiju i crkvu vjernici.Pokusaj prepoznati one istinske i no problem.
Tko ti daje pravo da osudujes ili prosudujes?
Osuditi neke odvratne,pogane,lose stvari koje se protive vjeri i koje su zabranjene je svakako pozeljno
Prosudjivanjem u sebi samima stvaramo i izostravamo sliku osoba sa kojima se susrecemo i time uocavamo pase li nam ili ne
Dok je sudjenje ipak samo Bozije
Zar to nije kontradiktorno sa vjerom?
Jeste,ali samo zato sto to i nisu vjernici motivisani Bozijim zadovoljstvom.
Question everything.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Biba » 05 Jan 2016, 15:23

Lebowski wrote:Stavi dokaz! :D
Za vjerovanje u Boziju pravdu ne treba dokaz, a sto se tice Jampolskog - ikam dokaz.
Medjuti vjerujem da takvima kao sto si ti to ne bi bio dokaz.
Ne pada mi na pamet natezati se s tobom.
Meni su u raspravama bjelost i KOMESAR odlicni..
Sto se tice vode - hodi malo na google...nama je šef davno to poslao na mailove
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Lebowski » 05 Jan 2016, 15:42

Ne možeš imati dokaz za ono što si napisala jer to ne postoji. Čitao sam o tome i gledao filmove, zanimljivo jeste(kad bi radilo) ali nijednog jedinog dokaza nema da to radi, niti je potvrđeno od strane naučne zajednice, niti se eksperimentima može pokazati.

Nije to natezanje nego prestani vjerovati u sve što pročitaš pa onda to ovdje podmetati kao nekakve dokaze i istine!
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Biba » 05 Jan 2016, 17:19

20160105_171634.jpg
Lebowski wrote:Ne možeš imati dokaz za ono što si napisala jer to ne postoji. Čitao sam o tome i gledao filmove, zanimljivo jeste(kad bi radilo) ali nijednog jedinog dokaza nema da to radi, niti je potvrđeno od strane naučne zajednice, niti se eksperimentima može pokazati.

Nije to natezanje nego prestani vjerovati u sve što pročitaš pa onda to ovdje podmetati kao nekakve dokaze i istine!
....Nije nimalo tesko analizirati kristale obicne vode...
A sto se tice Bozije pravde, ja vjerujem da je drukcija nego sto i mnogi vjernici misle..i svakako je drukcija od pravde ovdje...
Evo ti dokaz o doktoru Jampolskom..ja mislim da ne bi nitko bio takav idiot i svjedocio o tome da su se cuda dogadjala...nije vezano samo za krscane...nego za princip dobrote i vjere...
Rethna je eno jako dobro objasnio...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Lebowski » 05 Jan 2016, 20:51

To dokaz? Trebaš ti još knjiga čitati :oo
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Biba » 05 Jan 2016, 21:34

Lebowski wrote:To dokaz? Trebaš ti još knjiga čitati :oo

Dokaz su čuda. Vjeruieš li da su lagali za papu Vojtilu...liječnici su potvrdili čudo, ako zjas koje je cudo u pitanju.
Neka takva cuda su se dogodila s djecom koju je lijecio Jampolsky..nije cudo samo ozdraviti Lebowski.
Ponekad je cudo umrijeti u miru...bez straha..ipa sse svi smrti pribojavamo...
I otkud ti mozes znati sta meni treba...a....valjda to ja znam..
Osim toga ti nemas nikakve vak ni argumente...ti samo drecis kontra :ljub
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Mirelam » 05 Jan 2016, 21:53

Biba wrote:
String wrote:Bog je mrtav...ne dozvolite da vas povuce za sobom!
Dakle bio je živ. A od čega je umro
Pa kada je vidio kakve nas je napravio, srce mu otkazalo.
Bijeli badem wrote:
Lebowski wrote:Nijedna religija ne bi mogla uspjeti da je propovijedala da će i nevjernici u raj... Religiji i vlasti koja se njome služi trebaju ljudi koji će vjerovati u nadnaravno biće koje je uz njen narod, koji će se boriti za to biće, za tu religiju i one koji je zastupaju.

U Kur'anu ili hadisima vjerovatno neko može pronaći nešto gdje piše da i ti mogu u raj ali koliko znam kjafiri nisu na baš dobrom glasu tamo pa mi teško povjerovati da Bog 100 puta osudi ljude na džehenem tek onako a onda se vadi nekom rečenicom. Ne očekujem takvu zbunjenost i nedosljednost u savršenoj knjizi od savršenog bića.
e pa ne piše Lebovski...ali piše..opet ponavljam ako ćemo se vraćati temi: da će i pripadnici drugih vjera..krišćani, jevreji i mnogi drugi ući u raj, pod samo jednim jedinim uslovom... ako budu vjerovali u jednog Boga i ako budu dobro činili, a izbjegavali i suzbijali zlo. Nigdje ne kaže da je uslov da prvo prime islam.
Biba wrote:
Mala_Mu wrote:
Biba wrote:
Mohr wrote:Nije teško, to je čista besmislica :o Al' ko jadni insan, upravo ono što ne može shvatiti, o čemu dakle pojma nema, proglašava za vrhovni (svjetski, univerzalni, kosmički) princip.

Tragikomedija :grana
Zbog čega ti tvrdiš da jadni čovjek ne može shvatiti Božiju namjeru kad je u pitanju stvaranje čovjeka.
Čovjek ne može sve shvatiti i to je logično jer čovjek nije savršen. Savršen je Bog. Čovjek u svemu može težiti samo izvrsnosti a ne savršanstvu jer on ima dimenziju materijalnog i duhovnog.
Manja inteligencija ne može nikada shvatiti u potpunosti višu inteligenciju ali uvijek se učenje zasniva da učimo od onoga koji zna više.
Akoga ćemo priznati za kako ti kažeš vrhovni kosmički princip..Bog nije princip... :jok
Ta čovjek čovjeka ne može shvatiti kad zlodjela čini...čovjek je najneshvatljiviji od svih životinja a ima razum...
Što ga to čini neshvatljivim, što misliš?

Mislim da čovjek mora biti vjernik jer kako će doći u Božju vječnost a ne priznaje Boga
Šo je čovjek koji bi silom u tuđu kuću i ne priznaje vlasnika vlasniom kuće...uljez...lopov

Papa Franjo kaze da ne mora. :oo
Hebe se meni za to...Biblija kaze da mora. Nekada ni samoubojice nisu imale pravo sahraniti se u groblje pa je crkva promijenila stav

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Biba » 05 Jan 2016, 22:05

Cccccc..
Draga Mirelam, Bog nema srce...
Ama znas sta, ja mislim da se on malo i oraspolozi ak nas prati ;) ...s obzirom na sva zla u svijetu..
Ja bih voljela da je papa u pravu :naklon ali Biblija kaze onak kak sam ti napisala.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by vila » 05 Jan 2016, 22:22

@reth
Jako lijep post ,,,pogotovo dio koji se tice vjernika
Ipak ,i dalje mi je neprihvatljivo da je prvi i najvazniji "uvjet"za raj vjera
U tom djelu mi se svida papina izjava o ateistima,bez obzira na to sta pise u bibliji

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by vila » 05 Jan 2016, 22:36

I nisi u pravu glede osudivanja,prosudivanja kojima smo mi ljudi pa i mi koji se nazivamo vjernici,skloni!
Ali o tome,neki drugi put

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Lebowski » 05 Jan 2016, 22:56

Pravda bi trebala biti i na ovom svijetu i trebala bi se u nečemu očitavati.. ne samo oko toga gdje će ko završiti. Nije ovaj svijet toliko beznačajan valjda.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Mohr » 06 Jan 2016, 20:20

Dnevnik, RTS

RTS prenosi začudnu izjavu: Sveti Otac veli, u nekoj lokalnoj raspravi, da u raj mogu i oni koji ne vjeruju. ‘Pitate me oprašta li Bog onima koji ne vjeruju. Za početak ću reći, i ovo je osnovna stvar, da Božja milost nema granica ako k njemu dođete iskrenog i poniznog srca. Oni koji ne vjeruju u Boga moraju slušati svoju savjest…’

Metafizika je nedvojbeno manje vrijedan, ali privlačan dio kršćanskog nauka. Vjera u drugi život, na onome svijetu, ono je što istinski privlači mase: ljudi žele biti besmrtni, zajedno sa svojim bližnjima, i zato su sve religije u biti zajednice sebičnih kolektivista. Ono istinski vrijedno u kršćanstvu, ono veliko i jedinstveno, ono bez čega bi ta doktrina imala smisla i ako bi bilo posve jasno da drugog svijeta nema, njegova je etika. Od Salomona preko Maslinske gore, od Isusa do Jakova, od Mateja do Kanta, nema ničeg savršenijeg u ljudskom jeziku i pismu od te etike. Bilo boga, ne bilo, ta je nauka božanstvena. Zašto bi bog u raj primao ljude koji dnevno izmole 70 ili 170 molitava? Ili one koji plaze po oltarima? Ili one koji hodočaste? Ili one koji se zamataju kao ljudi-bombe? Slutimo da je papa Franjo izrekao još jednu herezu, koja se doimlje bolje od svih kanona svih crkava ovoga svijeta.


Boris Rašeta, Novosti

User avatar
bjelost
Na probnom
Na probnom
Posts: 89
Joined: 05 Sep 2015, 20:28
Contact:
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by bjelost » 06 Jan 2016, 20:32

Lebowski wrote:Pravda bi trebala biti i na ovom svijetu i trebala bi se u nečemu očitavati.. ne samo oko toga gdje će ko završiti. Nije ovaj svijet toliko beznačajan valjda.
:aplauzz

U pravu si Lebowski, u potpunosti se slažem s tobom, u ovom što si rekao. :aplauzz

Ljudi mogu povezati ovu nepravdu što se dešava oko nas (u određenoj mjeri), sa sudbinom, govoreći: "Bog tako hoće, da On hoće drugačije ...."; kao da znaju šta nam je propisano. Stvar je u tome što ljudi svoju nekompetentnost da vladaju sobom i ovim svijetom žele oprati, prebacivanjem odgovornsti na nekog Odgovornijeg, kao da je razlog za nefuncionisanje firme (države) i krivica samo kod šefa (predsjednika), a radnici nemaju nikakvu odgovornost...??? :dole

Mi ne znamo našu sudbinu ni na ovom ni na onom svijetu. I ne možemo reći da nismo odgovorni za stanje planete o nas samih...
Lebowski wrote:Pravda bi trebala biti i na ovom svijetu i trebala bi se u nečemu očitavati.. ne samo oko toga gdje će ko završiti.
:cool

Zbog našeg nepoznavanja toka sudbine, mi imamo, relativno odriješene ruke, da upravljamo svojim odabirom tj svojom sudbinom odnosno sobom. Mi uvijek imamo mogućnost izbora da odabermo pravdu nad nepravdom. Nesmijemo reći da nema šanse za nas (planetu) jer smo tad izgubili trku, a da je nismo ni počeli...
Lebowski wrote: Nije ovaj svijet toliko beznačajan valjda.
Značajan je onoliko koliko ga mi sebi, sami, napravimo značajnim, baš kao i budući svijet...

poz

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by rethna » 07 Jan 2016, 02:28

vila wrote:@reth
Jako lijep post ,,,pogotovo dio koji se tice vjernika
Ipak ,i dalje mi je neprihvatljivo da je prvi i najvazniji "uvjet"za raj vjera
U tom djelu mi se svida papina izjava o ateistima,bez obzira na to sta pise u bibliji
Vjera je temelj.Od toga sve pocinje cijelo jedno shvatanje a potom i "rad" za taj raj.
A kako uopste ocekivati raj kada u startu ne vjerujes u Tvorca tog raja ili odbijas Njegove propise?
vila wrote:I nisi u pravu glede osudivanja,prosudivanja kojima smo mi ljudi pa i mi koji se nazivamo vjernici,skloni!
Ali o tome,neki drugi put
Moze,kada god bude bio povoljan trenutak :)
Question everything.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Božija pravda

Post by Lebowski » 07 Jan 2016, 07:12

Vjeruješ u Boga, nakupiš grijeha za koje nisi osuđen od ovozemaljskih autoriteta ali se pokaješ, cijelo vrijeme vjeruješ u Boga.. sjebeš mnogim ljudima ovaj život.. neki zbog tebe izgube vjeru, neki postanu griješni.. i završiš u dženetu.

Vjeruješ u Boga, nakupio si neke grijehe.. mlad si, pio, jeo.. BUM.. Ubije te neka budala ili vlast i završiš u džehenemu ne dobivši ni priliku da se ko onaj gore iskupiš, pokaješ.

Ne vjeruješ u Boga, ne diraš nikog, nemaš ni nekih grijeha.. živiš miran život, ne piješ, ne kockaš, ne maltretiraš druge i završiš u džehenemu.

P****** se na tog Boga koji tako razmišlja. :bua
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests