Roboti i vještačka inteligencija
Moderator: Krokodil Behko
- Calla
- Legenda foruma

- Posts: 13167
- Joined: 12 Apr 2012, 09:16
- Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
- Has thanked: 3063 times
- Been thanked: 2657 times
- Status: Offline
Re: Roboti i vještačka inteligencija
I ja sam ti u toj generaciji ,
mada kosilica, usisivac, polurobotika je tu..
Chat GPT savjetnik koristimo skoro svi ,
ne mozemo reci da smo izolovani , znaju oni vrlo dobro kako doci do svih generacija.
mada kosilica, usisivac, polurobotika je tu..
Chat GPT savjetnik koristimo skoro svi ,
ne mozemo reci da smo izolovani , znaju oni vrlo dobro kako doci do svih generacija.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)
- ElTriconi
- Đulaga

- Posts: 50912
- Joined: 24 Mar 2019, 14:13
- Mood:
- Has thanked: 59717 times
- Been thanked: 10774 times
- Status: Online
Re: Roboti i vještačka inteligencija
Krece se malo sutra, danas hodam kad proleti noga, malo veca trava i to, kad je nisam slomio na pet mjesta. Pajdo iskopo plitko kanal i metno plasticnu cjev, sve sam ja to satro 
Zamisli kupis tako robota i propadne nedje kolko bi na opravku otislo, pogotovo ako mu ne placas mehanicko osiguranje
Zamisli kupis tako robota i propadne nedje kolko bi na opravku otislo, pogotovo ako mu ne placas mehanicko osiguranje
Da sam pcela zelja mi je pusta
pa da sletim curici na usta

pa da sletim curici na usta
- Zizi
- Forum [Bot]
![Forum [Bot] Forum [Bot]](./images/ranks/s.png)
- Posts: 28477
- Joined: 09 Nov 2019, 18:32
- Has thanked: 10550 times
- Been thanked: 8972 times
- Status: Offline
- Melek
- Deer Hunter

- Posts: 31745
- Joined: 20 Jun 2013, 23:18
- Has thanked: 4646 times
- Been thanked: 3689 times
- Status: Offline
Re: Roboti i vještačka inteligencija
Nije problem u AI, problem je u konstelaciji našeg svijeta, odnosno svijeta kakvog ga mi poznajemo a u kojem je egzistencijalni strah usadjen, uprogramiran u samu suštinu. I mi sad kad pravimo vještačku inteligenciju, mi ne znamo drugačije nego je napraviti po modelu kojeg jedino i poznajemo a koji se bazira na našoj realnosti. Čak i ako pokušamo opet se sve slije u isto jer se sva ta kreacija u principu bazira na realnosti koju poznajemo i za koju smo vezani. AI ovdje samo to dokazuje, ništa drugo. A ta egzistencijalna borba vodi ka uništenju konkurencije a nekad čak i samouništenju, zavisno od raznih faktora. Tako da se ne zna šta je uopšte inteligencija. AI je odslikavanje nas samih a da li smo mi uopšte inteligencija ili nešto treće, hajd znadni. Treba ipak pitati Gospodara Svjetova 
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.
- Mutevelija
- Selonačelnik

- Posts: 91778
- Joined: 28 Nov 2015, 20:04
- Location: Plemićka
- Has thanked: 1774 times
- Been thanked: 3361 times
- Status: Offline
Re: Roboti i vještačka inteligencija
Ja srećom učim školu vanredno za masinskog tehničara, diplomski mi je u Augustu i vidjeti cu posao negdje drugo.
Ovde stagnira, otplatim diplomu još dvije rate.
I onda kontam ako dodje AI sanmasinskom skolom imaš posla
Ovde stagnira, otplatim diplomu još dvije rate.
I onda kontam ako dodje AI sanmasinskom skolom imaš posla
Posmatraču mog posta.
Jednaki smo mi skoro oba.
Ja sam juče bio takav
Ti ćeš sutra biti ovakav.




https://bosanski-forum.com/viewtopic.php?t=411&start=4820
Jednaki smo mi skoro oba.
Ja sam juče bio takav
Ti ćeš sutra biti ovakav.
https://bosanski-forum.com/viewtopic.php?t=411&start=4820
- Melek
- Deer Hunter

- Posts: 31745
- Joined: 20 Jun 2013, 23:18
- Has thanked: 4646 times
- Been thanked: 3689 times
- Status: Offline
Re: Roboti i vještačka inteligencija
Onda mora da si kupio diplomu, dok je otplaćuješ 
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.
- Masamune
- Forumaš godine

- Posts: 58931
- Joined: 12 Dec 2019, 23:29
- Mood:
- Has thanked: 23893 times
- Been thanked: 21825 times
- Status: Offline
Re: Roboti i vještačka inteligencija
ChatGPT više sigurno neću koristiti. Džaba što input bude dobar on zna pogriješiti kod tabela i slično i još se izvinjava. Haman nas tako tjeraju da moraš uzeti onaj zadnji najskuplji paket.
Claude AI je zakon za tebele i finansijske izvještaje što meni najviše treba.
Claude AI je zakon za tebele i finansijske izvještaje što meni najviše treba.
- ElTriconi
- Đulaga

- Posts: 50912
- Joined: 24 Mar 2019, 14:13
- Mood:
- Has thanked: 59717 times
- Been thanked: 10774 times
- Status: Online
Re: Roboti i vještačka inteligencija
Pajdo kad kompjuter mogne sve to uradit bez greske ti ces ostat bez poslaMasamune wrote: 27 May 2026, 14:23 ChatGPT više sigurno neću koristiti. Džaba što input bude dobar on zna pogriješiti kod tabela i slično i još se izvinjava. Haman nas tako tjeraju da moraš uzeti onaj zadnji najskuplji paket.
Claude AI je zakon za tebele i finansijske izvještaje što meni najviše treba.
Da sam pcela zelja mi je pusta
pa da sletim curici na usta

pa da sletim curici na usta
- tuzlak1212
- Inventar foruma

- Posts: 7534
- Joined: 16 Nov 2019, 04:04
- Has thanked: 1002 times
- Been thanked: 1514 times
- Status: Online
Re: Roboti i vještačka inteligencija
zaboravi da ces imati besplatan AI za posao, nije poenta AI milijardi da ti to besplatno imasMasamune wrote: 27 May 2026, 14:23 ChatGPT više sigurno neću koristiti. Džaba što input bude dobar on zna pogriješiti kod tabela i slično i još se izvinjava. Haman nas tako tjeraju da moraš uzeti onaj zadnji najskuplji paket.
Claude AI je zakon za tebele i finansijske izvještaje što meni najviše treba.
kao sto ne mozes koristit notepad za tabele, isto ne mozes koristit generican AI za specifican posao, nije to do alata
claude, gemini i gpt ce ti grijesiti, mozda ne na prvu al grijesit ce eventualno svaki generican AI kad je pravi posao u pitanju, i cudi me da ti gemini nije najbolji od tih besplatnih, kontam to je teren gdje bi google trebao da dominira
nadji na netu koji su najbolji modeli za economics i accounting, evo sto sam malo vidio Perplexity AI je 20 dolara mjesecno, nezz jel to to
ako je samo hendlanje excel tabela onda garant copilot 365 je zakon
- Masamune
- Forumaš godine

- Posts: 58931
- Joined: 12 Dec 2019, 23:29
- Mood:
- Has thanked: 23893 times
- Been thanked: 21825 times
- Status: Offline
Re: Roboti i vještačka inteligencija
Odakle tebi da imam besplatnu verziju bilo čega? Govorim da fušeri kod plaćene verzije i da te tjera da uzimaš bolje pakete.tuzlak1212 wrote: 27 May 2026, 16:53zaboravi da ces imati besplatan AI za posao, nije poenta AI milijardi da ti to besplatno imasMasamune wrote: 27 May 2026, 14:23 ChatGPT više sigurno neću koristiti. Džaba što input bude dobar on zna pogriješiti kod tabela i slično i još se izvinjava. Haman nas tako tjeraju da moraš uzeti onaj zadnji najskuplji paket.
Claude AI je zakon za tebele i finansijske izvještaje što meni najviše treba.
kao sto ne mozes koristit notepad za tabele, isto ne mozes koristit generican AI za specifican posao, nije to do alata
claude, gemini i gpt ce ti grijesiti, mozda ne na prvu al grijesit ce eventualno svaki generican AI kad je pravi posao u pitanju, i cudi me da ti gemini nije najbolji od tih besplatnih, kontam to je teren gdje bi google trebao da dominira
nadji na netu koji su najbolji modeli za economics i accounting, evo sto sam malo vidio Perplexity AI je 20 dolara mjesecno, nezz jel to to
ako je samo hendlanje excel tabela onda garant copilot 365 je zakon
k ću im uzeti Pro verziju od 200$ mjesečno... nije bio prije problem i ovo je počelo od nedavno.
- tuzlak1212
- Inventar foruma

- Posts: 7534
- Joined: 16 Nov 2019, 04:04
- Has thanked: 1002 times
- Been thanked: 1514 times
- Status: Online
Re: Roboti i vještačka inteligencija
spomenuo genericne i besplatne samo kao dva pristupa istom clusteru, generican (gpt, gemini, claude) i kad je placen i kad je besplatan razlika je dominantno da cijeli dan imas brz server a ne u kvaliteti "IQ"-aMasamune wrote: 27 May 2026, 21:23Odakle tebi da imam besplatnu verziju bilo čega? Govorim da fušeri kod plaćene verzije i da te tjera da uzimaš bolje pakete.tuzlak1212 wrote: 27 May 2026, 16:53
zaboravi da ces imati besplatan AI za posao, nije poenta AI milijardi da ti to besplatno imas
kao sto ne mozes koristit notepad za tabele, isto ne mozes koristit generican AI za specifican posao, nije to do alata
claude, gemini i gpt ce ti grijesiti, mozda ne na prvu al grijesit ce eventualno svaki generican AI kad je pravi posao u pitanju, i cudi me da ti gemini nije najbolji od tih besplatnih, kontam to je teren gdje bi google trebao da dominira
nadji na netu koji su najbolji modeli za economics i accounting, evo sto sam malo vidio Perplexity AI je 20 dolara mjesecno, nezz jel to to
ako je samo hendlanje excel tabela onda garant copilot 365 je zakon
k ću im uzeti Pro verziju od 200$ mjesečno... nije bio prije problem i ovo je počelo od nedavno.
claude i claude code su dva svijeta, gpt i codex, itd itd, isto je garant i u drugim bransama
a svi specificni su skuplji, to firme placaju jbg, programeri na Opusu 4.6 tresu sigurno 50 dolara na dan do dan i po, oni lijeni mozda razvuku sedmicno 100-130 dolara
drugim rijecima, trazi right tool for the job, nema u AI svijetu jack of all trades, a generalno AI whispereri ti mrze GPT
ako si na excelu najprece ti je copilot ucit kako koristit jer je treniran za te alate, jest sranje ucit drugaciji interface i nacin rada, meni da skinu Opus prvo bi bolovanje uzeo pa onda gledao sta cu
a 20 dolara mjesecno su i gpt plus i copilot premium
- ironman
- sirius

- Posts: 47149
- Joined: 25 Jan 2021, 19:36
- Has thanked: 28226 times
- Been thanked: 29147 times
- Status: Offline
- ElTriconi
- Đulaga

- Posts: 50912
- Joined: 24 Mar 2019, 14:13
- Mood:
- Has thanked: 59717 times
- Been thanked: 10774 times
- Status: Online
Re: Roboti i vještačka inteligencija
Nek nije na srpsku nejac udario pa makar 
Da sam pcela zelja mi je pusta
pa da sletim curici na usta

pa da sletim curici na usta
- Krokodil Behko
- Globalni moderator

- Posts: 129224
- Joined: 21 Apr 2010, 22:40
- Location: nesto u čevljanovićima
- Has thanked: 10535 times
- Been thanked: 12401 times
- Status: Online
Re: Roboti i vještačka inteligencija
CIJENA PAMETNE TEHNOLOGIJE: Umjetna inteligencija bi uskoro mogla potrošiti više vode nego što je cijelom čovječanstvu potrebno za piće

Kako bi se umanjila zabrinutost zbog sve veće potražnje podatkovnih centara za resursima tvrdi se da će ti centri zahvaljujući umjetnoj inteligenciji (AI) trebati manje resursa jer će biti napredniji i efikasniji.
No, novim izvještajem Ujedinjenih nacija to se dovodi u pitanje. UN je procijenio da će se potrošnja električne energije za potrebe AI-a do 2030. godine udvostručiti, odnosno dostići tri posto ukupne električne energije u svijetu.
Osim toga, AI će proizvesti emisije štetnih gasova jednake onima koje trenutno stvara Velika Britanija te će se za hlađenje podatkovnih centara, na osnovu kojih funkcionira AI, potrošiti više vode nego što je svjetskoj populaciji potrebno za piće.
Uprkos uvjerenju da će AI napretkom postati efikasniji i trošiti manje resursa, izgledno je da će se dogoditi Jevonsov paradoks: većom efikasnošću značajno se snižava cijena tehnologije, ali je posljedica toga masovna upotreba i veća ukupna potrošnja resursa.
Spomenuti paradoks je nazvan po ekonomisti Williamu Stanleyu Jevonsu, koji je opisani efekat primijetio pri upotrebi uglja u Engleskoj u 19. stoljeću. Povećanje efikasnosti nije smanjilo ukupnu potrošnju resursa. Umjesto toga, niži troškovi su povećali upotrebu i ukupnu potražnju.
Kako AI postaje jeftiniji i privlačniji, za UN je vjerovatno da će se time povećati broj novih načina upotrebe i obim korištenja, čime će se potencijalno poništiti sve uštede postignute tehnološkim napretkom po pitanju efikasnosti. Zbog toga je UN pozvao na odgovornu upotrebu AI-a.
Podatkovni centri su prošle godine potrošili količinu električne energije jednaku potrošnji električne energije u Saudijskoj Arabiji, koja je 11. u svijetu po potrošnji struje.
Udvostruči li se potrošnja struje do 2030. godine, za neutralizaciju ugljičnog otiska trebalo bi 6,7 milijardi stabala, koja bi rasla 10 godina. Uz to, podatkovni centri bi potrošili 9,3 biliona (9.300 milijardi) litara vode i zauzeli površinu tla gotovo 10 puta veću od površine Mexico Cityja.
UN je u svom izvještaju upozorio i na nepravednost u razvoju AI-a, s obzirom na to da 32 države imaju infrastrukturu u "oblaku", namijenjenu isključivo za AI, dok je 90 posto tih kapaciteta u Sjedinjenim Američkim Državama i Kini.
Povećava se jaz između onih koji stvaraju i kontroliraju AI i onih koji koriste AI. Ovi drugi često nose nesrazmjeran ekološki teret uzrokovan eksploatacijom minerala i elektronskim otpadom, piše portal ScienceAlert.
online
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 4 guests