Posao u Austriji ili Njemačkoj

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 129225
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 10535 times
Been thanked: 12401 times
Status: Online

Re: Posao u Austriji ili Njemačkoj

Post by Krokodil Behko » 31 Dec 2025, 10:04

Image
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 129225
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 10535 times
Been thanked: 12401 times
Status: Online

Re: Posao u Austriji ili Njemačkoj

Post by Krokodil Behko » 10 Jan 2026, 10:16

LJUDI OTKRILI KOLIKE SU IM ZAPRAVO PLATE U AUSTRIJI: "Zaboravite na lak novac, nećete zgrnuti bogatstvo" (VIDEO)




Austrija je već godinama jedna od najčešćih destinacija za ljude s Balkana koji razmišljaju o odlasku u inostranstvo, ali pitanje da li se tamo zaista može “normalno” živjeti i dugoročno graditi život ponovo je zapalilo raspravu na Redditu. Posebno se raspravlja o sezonskom radu u ugostiteljstvu, platama, cijenama stanova i – najvažnijem – ima li smisla sanjati o kupovini vlastite nekretnine, piše Dnevno.hr.

Odgovori korisnika, koji rade u vrlo različitim sektorima, uglavnom su prizemljeni i daleko od idealizirane slike “lakog života vani”.

Jedan učesnik rasprave, zaposlen kao senior software developer, odmah spušta očekivanja. Navodi da su nekretnine skupe, posebno za kupovinu, te upozorava da se u ugostiteljstvu “neće zgrnuti novci”.

“Ako vas je dvoje, lakše je. Stanarine idu od 500 eura naviše (u Štajerskoj), a kvadrat stana je oko 3.000 eura. Mislim da moraš imati barem 20 posto vlastitog kapitala da bi uopšte dobio kredit. Život se može izgraditi, ali nemoj imati prevelika očekivanja da se ne razočaraš”, poručuje on.

Na to se ironično nadovezuje drugi učesnik kratkom opaskom: “Znači, jeftinije nego u Zadru.”

Uslijedila su i konkretnija pitanja – odnose li se te cijene na predgrađa ili se može naći nešto bliže centru, te kolike su zapravo plate u IT sektoru. Odgovor je bio vrlo precizan:

“Relativno blizu Graza. Najbolje ti je otvoriti willhaben.at i pogledati oglase. Računaj na cijenu koju vidiš još oko 10 posto gore zbog taksi i provizije. Moja bruto godišnja plata je nešto malo manje od 77.000 eura.”


“Plata ništa posebno, a nekretninu zaboravi”

Dio rasprave otišao je i šire – na samu filozofiju odlaska iz regiona. Jedan komentator tvrdi da ljudi često promašuju suštinu:

“Ako odeš van, imaš pare za dobar život u Hrvatskoj. Ako gore želiš graditi život, dođe ti na isto – veće plate, ali još skuplji stanovi. Ne pričam o selima, nego o gradovima.”

Drugi mu odgovara da novac nije jedini, pa ni glavni motiv:

“Odlazak u razvijenu državu ne donosi ‘opake pare’, nego uređeniju državu, manje korupcije i normalnije društvo. To je prioritet.”

Ni oni koji zarađuju iznad prosjeka ne uljepšavaju stvarnost.

“Poznajem ljude koji vani zarađuju 15 do 20 hiljada eura mjesečno, ali to nije većina. Takvi ni ne pitaju po Redditu kako je negdje. Za prosječnu osobu – ako želiš zadržati isti standard kao doma, po pitanju veličine i lokacije stana, prijevoza i izlazaka – nećeš finansijski ‘wow’ profitirati.”

Neki odgovori su još kraći i brutalniji: “Ništa posebno, a nekretninu tamo zaboravi”, napisao je jedan korisnik.


Uređen sistem, ali bez iluzija


Drugi, zaposlen u IT sektoru, nudi nijansiraniju sliku:

“Nekretnine su pristupačnije izvan gradova. Malo van Beča ili Graza cijene su normalnije. U gradovima računaj oko 1.000 eura za stan, režije i garažu, plus hrana. S oko 2.500 eura mjesečno može se okej živjeti, bolje nego u Hrvatskoj.”

U raspravi su se javili i radnici iz drugih struka – od pravnika do zaposlenih u industriji koji navode dnevnice od 54 eura – ali zajednički nazivnik gotovo svih komentara je isti: Austrija nije obećana zemlja, ali jeste uređenija, predvidljivija i stabilnija od Hrvatske i većeg dijela regiona.

Zaključak većine je jednostavan: ko ide s iluzijom da će se brzo obogatiti – razočarat će se. Ko ide zbog sistema, sigurnosti i uređenijeg društva – vjerovatno neće.
online

Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 39386
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 4028 times
Been thanked: 7459 times
Status: Offline

Re: Posao u Austriji ili Njemačkoj

Post by Matan » 10 Jan 2026, 11:30

Pa normalno, ko misli da je lako, nije nigdje..
da bi stekao imovinu, mora se jedna generacija zrtvovati, da bi sljedeca, imala sa cime poceti..
ali i tu je problem, sto i ta generacija sljedeca, mora dobro zapeti..
nema nigdje lako..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 129225
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 10535 times
Been thanked: 12401 times
Status: Online

Re: Posao u Austriji ili Njemačkoj

Post by Krokodil Behko » 26 May 2026, 16:15

NEMA VIŠE OSMOSATNOG RADNOG DANA?!: Njemačka sprema radikalne promjene na tržištu rada, sindikati na nogama

Image


Njemačka vladajuća koalicija priprema velike promjene na tržištu rada, a centralni dio reforme odnosi se na novi Zakon o radnom vremenu. Plan izaziva snažne reakcije sindikata i radničkih organizacija koje upozoravaju na moguće smanjenje radničkih prava i dodatno opterećenje zaposlenih, dok predstavnici poslodavaca tvrde da nema razloga za paniku.

Prema planovima koalicije koju čine Unija i SPD, dosadašnji model osmosatnog radnog dana mogao bi biti zamijenjen modelom obračuna radnog vremena na sedmičnom nivou. Umjesto ograničenja broja sati po danu, gledalo bi se ukupno radno opterećenje tokom cijele sedmice. U koalicionom sporazumu navodi se: „Radi konkretnog oblikovanja ovog modela, provest ćemo detaljan dijalog sa socijalnim partnerima.“


Pravilo o osmosatnom radnom danu u Njemačkoj postoji još od 1918. godine. Aktuelni zakon propisuje da dnevno radno vrijeme ne smije prelaziti osam sati, uz izuzetke koji dozvoljavaju rad do deset sati u posebnim situacijama.

Predsjednik Udruženja njemačkih poslodavaca Rainer Dulger odbacio je kritike da bi novi zakon mogao dovesti do predugih smjena.


„Niko neće biti primoran da radi 13 sati dnevno“, rekao je za RND.

On tvrdi da su strahovi od zloupotreba „neopravdani“ i da je cilj modernizacija zakona kako bi bio fleksibilniji za kompanije i radnike.

„Kruti osmosatni radni dan potiče iz ere telegrafa i telefona sa brojčanikom i više ne odgovara današnjem digitalnom i globalnom radnom svijetu“, poručio je Dulger.

Dodao je i da Njemačka mora povećati ukupni broj radnih sati kako bi odgovorila na demografske izazove.


S druge strane, sindikati upozoravaju da bi reforme mogle dovesti do slabljenja radničkih prava. Njemačka konfederacija sindikata (DGB) smatra da promjene ne donose poboljšanje za radnike, već otvaraju prostor za veću nesigurnost.

Predsjednica DGB-a Yasmin Fahimi izjavila je da radnici ove prijedloge doživljavaju kao „ukidanje zaštite“.

„Ni u kojem slučaju ne želimo povratak u vrijeme prije 1918. godine“, poručila je.

Prijedlog zakona trebalo bi da se nađe pred poslanicima već u junu, kada se očekuje nastavak žustre političke rasprave o budućnosti rada u Njemačkoj.
online

User avatar
Masamune
Forumaš godine
Forumaš godine
Posts: 58931
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 23893 times
Been thanked: 21825 times
Status: Offline

Re: Posao u Austriji ili Njemačkoj

Post by Masamune » 28 May 2026, 07:25

Ovo je super što se mene tiče. Nekad npr. moram izaći ranije sa posla ako mi nešto iskrsne u vezi žene i djece, roditelja itd., a rado bih te sate naradio prvi naredni dan ili prvih par narednih dana.

Npr. ako bih sljedeće sedmice izašao sa posla u utorak u 13h preostala 3 sata bih naradio u srijedu, četvrtak i petak sve po sat vremena. Ovo je idealno.

Nekad me jednostavno uhvati neki srklet i da mi je izaći ranije... ne mora ništa da iskrsne. Ode mi pritisak u tačku od nekog sastanka i odem u 12 kući. Top bi bilo da se to može naraditi tako i kod nas. Vjerovatno negdje bude tako.

E sad... kao i u svemu drugom uvijek će biti nekih koji će to zloupotrebljavati bilo da se radi o radnicima ili poslodavcima.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 47149
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 28226 times
Been thanked: 29147 times
Status: Offline

Re: Posao u Austriji ili Njemačkoj

Post by ironman » 28 May 2026, 08:46

Idealno bi bilo da se ne mora naraditi nista al eto hajd moze i vako.
dream of spring...

User avatar
Masamune
Forumaš godine
Forumaš godine
Posts: 58931
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 23893 times
Been thanked: 21825 times
Status: Offline

Re: Posao u Austriji ili Njemačkoj

Post by Masamune » 28 May 2026, 09:01

Ali to treba da postoji kao opcija. Ili ćeš iskoristiti dio godišnjeg da pokriješ te sate i da se tako provede šihtarica unutar firme ili ćeš iste sedmice naraditi te sate, a do tebe je hoćeš li naraditi u jednom danu ili 2-3 dana.

S tim da bi kraj sedmice ako koristiš par sati trebalo dozvoliti da se ono što treba biti narađeno može prebaciti i u narednu sedmicu, ali ne i u naredni mjesec jer to remeti obračun plate.

Ja ovo vidim samo kao pozitivno za radnike. Samo neka ne povećavaju ukupan broj radnih sati.

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests