Afganistan
Moderators: Krokodil Behko, Duminjo
- Masamune
- Forumaš godine

- Posts: 59261
- Joined: 12 Dec 2019, 23:29
- Mood:
- Has thanked: 24119 times
- Been thanked: 22070 times
- Status: Offline
Re: Afganistan
Svih mojih 56123 postova su moje dubokoumne misli veoma važne za čovječanstvo.
Žao mi je što to nisi prepoznao.
Ti ga sebi odjavi i ugasi ako misliš da te prate i sve ostalo.
Žao mi je što to nisi prepoznao.
Ti ga sebi odjavi i ugasi ako misliš da te prate i sve ostalo.
- Naseef Mushroom
- Forum [Bot]
![Forum [Bot] Forum [Bot]](./images/ranks/s.png)
- Posts: 15008
- Joined: 14 Oct 2020, 14:50
- Has thanked: 4199 times
- Been thanked: 3884 times
- Status: Offline
Re: Afganistan
I one u 5 ujutru o Mirnesu Ajanoviću?Masamune wrote: 06 Oct 2025, 21:22 Svih mojih 56123 postova su moje dubokoumne misli veoma važne za čovječanstvo.
Žao mi je što to nisi prepoznao.
Ti ga sebi odjavi i ugasi ako misliš da te prate i sve ostalo.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.
- Masamune
- Forumaš godine

- Posts: 59261
- Joined: 12 Dec 2019, 23:29
- Mood:
- Has thanked: 24119 times
- Been thanked: 22070 times
- Status: Offline
Re: Afganistan
Tad ja sebi napravim termos kafe i imam najviše vremena dok svi spavajuNaseef Mushroom wrote: 06 Oct 2025, 21:29I one u 5 ujutru o Mirnesu Ajanoviću?Masamune wrote: 06 Oct 2025, 21:22 Svih mojih 56123 postova su moje dubokoumne misli veoma važne za čovječanstvo.
Žao mi je što to nisi prepoznao.
Ti ga sebi odjavi i ugasi ako misliš da te prate i sve ostalo.![]()
- ironman
- sirius

- Posts: 47832
- Joined: 25 Jan 2021, 19:36
- Has thanked: 28739 times
- Been thanked: 29798 times
- Status: Online
- Duminjo
- Urednik foruma

- Posts: 62883
- Joined: 17 Mar 2019, 21:52
- Has thanked: 2925 times
- Been thanked: 9265 times
- Status: Offline
- tuzlak1212
- Inventar foruma

- Posts: 7686
- Joined: 16 Nov 2019, 04:04
- Has thanked: 1027 times
- Been thanked: 1576 times
- Status: Online
Re: Afganistan
otkud Talibanima ovakvo naoružanje, nije Pakistan neka šaša da se s njima tek tako napucava
- Rum
- Sebijin pulen

- Posts: 106753
- Joined: 17 Oct 2010, 17:29
- Mood:
- Has thanked: 41974 times
- Been thanked: 28825 times
- Contact:
- Status: Offline
Re: Afganistan
Iako su daleko, iako su jedna od najsiromasnijih zemalja u svijetu, iako su u oskudici sa hranom, izolovani i sankcionisani od svijeta, ali slobodni pa su poslali pomoc u Gazu.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Jedna od najtežih kazni za čovjekovo srce jeste da ga Allah udalji od Kur'ana.
- Krokodil Behko
- Globalni moderator

- Posts: 129398
- Joined: 21 Apr 2010, 22:40
- Location: nesto u čevljanovićima
- Has thanked: 10621 times
- Been thanked: 12490 times
- Status: Offline
Re: Afganistan
ŠOKANTAN ZAKON TALIBANA: Djevojčice mogu biti udate bez starosne granice, svijet oštro reagovao

Talibanske vlasti u Afganistanu usvojile su novi porodični zakon koji ne propisuje minimalnu starosnu granicu za sklapanje braka, što je izazvalo oštre reakcije međunarodnih organizacija za ljudska prava. Stručnjaci upozoravaju da bi nova pravila mogla dovesti do dodatne normalizacije dječjih brakova i još većeg urušavanja prava žena i djevojčica.
Organizacija UN Women ocijenila je da zakon predstavlja novi ozbiljan udar na slobode žena gotovo pet godina nakon povratka talibana na vlast, piše Daily Mail.

Upozorenja zbog dječjih brakova
Specijalna predstavnica organizacije UN Women za Afganistan Susan Ferguson izjavila je da nova regulativa predstavlja "još jedan ozbiljan korak" u sistemskom ograničavanju prava žena.
The Taliban has introduced a new family law with no minimum age for marriage, prompting warnings from rights groups that the rules risk normalising child weddings in Afghanistan . Pictured: Abdul Rashid Azimi (pictured, centre) is preparing to sell one of his two daughters, Roqia (pictured, left) and Rohila (right)
Talibani su uveli novi porodični zakon bez minimalne starosne granice za brak, što je potaknulo upozorenja organizacija za ljudska prava da ti propisi riskiraju normalizaciju dječjih brakova u Afganistanu. Na slici: Abdul Rashid Azimi (u sredini) priprema se prodati jednu od svoje dvije kćerke, Roqiju (lijevo) i Rohilu (desno).
Prema novim pravilima, brakovi koji uključuju djecu nisu izričito zabranjeni, a zakon predviđa mogućnost poništenja takvih brakova tek nakon što osoba dostigne pubertet i to isključivo sudskim putem.
Dokument pod nazivom "Principi razdvajanja između supružnika" sadrži 31 član koji reguliše različite oblike razvoda i bračnih odnosa prema vjerskim i pravnim pravilima talibanskih vlasti.
Pictured: An Afghan girl named Noqra Gul, eight, who is being sold by her father Abdul
Na slici: Avganistanska djevojčica po imenu Noqra Gul, osam godina, koju prodaje njen otac Abdul
Među njima su dječji brakovi, prisilni brakovi, optužbe za preljubu, nestali muževi i slučajevi napuštanja vjere.
Posebnu pažnju izazvala je odredba poznata kao "khiyar al-bulugh", islamski pravni princip koji omogućava poništenje braka sklopljenog tokom djetinjstva nakon dostizanja puberteta.
Žene pod dodatnim pritiskom
Nova pravila dodatno jačaju kontrolu muškaraca nad ženama i djevojčicama. Prema jednom od članova zakona, šutnja djevice može se tumačiti kao pristanak na brak, dok se isto pravilo ne odnosi na muškarce ili žene koje su ranije bile udate.
Organizacije za ljudska prava upozoravaju da bi takva praksa mogla ostaviti veliki broj djevojčica bez mogućnosti da odbiju brak zbog straha od kazne ili porodičnog pritiska.
Zakon također daje široka ovlaštenja talibanskim sudijama u bračnim sporovima, uključujući mogućnost fizičkog kažnjavanja i zatvaranja radi provođenja propisa.
Talibanske vlasti posljednjih godina postepeno uvode sve restriktivnije mjere prema ženama. Djevojčicama je zabranjeno školovanje nakon šestog razreda, dok su ženama ograničeni pravo na rad, sloboda kretanja i pristup javnom životu.
Ranije ove godine uveden je i novi krivični zakonik prema kojem muževi mogu fizički kažnjavati supruge ukoliko ne nastanu teške tjelesne povrede.
Prema odredbama tog zakona, žena koja bez dozvole muža više puta ode u kuću svoje porodice može završiti u zatvoru do tri mjeseca, zajedno sa članovima porodice koji joj pruže utočište.
Talibani su dodatno pooštrili i vjerska pravila za muškarce, pa je Ministarstvo za širenje vrline i sprečavanje poroka naredilo da brade moraju biti duže od šake, dok se brijanje brade opisuje kao "veliki grijeh".
online
- Krokodil Behko
- Globalni moderator

- Posts: 129398
- Joined: 21 Apr 2010, 22:40
- Location: nesto u čevljanovićima
- Has thanked: 10621 times
- Been thanked: 12490 times
- Status: Offline
Re: Afganistan
ŠOKANTAN SNIMAK IZ KABULA: "Molim te, reci svijetu da nas ovdje ubijaju!" (VIDEO)
Užasavajući snimak stigao je iz Afganistana. Na njemu se vidi kako vozilo velikom brzinom udara u grupu žena koje su mirno hodale ulicom.
Prema izvještaju afganistanskog portala Aamaj News, automobil je udario četiri žene, od kojih je jedna u kritičnom stanju.
Vozač je, kako se navodi, povezan s Talibanima. Žene su se vraćale sa obrazovnog seminara u Kabulu kada se nesreća dogodila.
Na snimku se vidi kako SUV velikom brzinom nalijeće na grupu. Dvije žene uspjele su na vrijeme odskočiti, dok su druge dvije zadobile udarce. Vozač je odmah pobjegao s mjesta događaja, a prolaznici su priskočili u pomoć povrijeđenima.
Snimak je na platformi X podijelila poznata iranska aktivistkinja Masih Alinejad, uz poruku koju je dobila od afganistanske žene:„Molim te, iskoristi svoju platformu i reci svijetu da nas ovdje ubijaju. Umorne smo od Talibana. Molim te, ne dozvoli da svijet zaboravi afganistanske žene. Dosta nam je Talibana. Dosta je više.“
Portparol policije Kabula, Khalid Zadran, potvrdio je da se incident dogodio u šestom okrugu glavnog grada. Naveo je da je počinilac identificiran i da je potraga u toku, ali nije komentarisao navode o vezama s Talibanima.
Talibanski teror nad ženama se nastavlja
Ovaj slučaj dolazi u vrijeme sve žešćeg talibanskog pritiska na žene i djevojke. Od povratka na vlast u avgustu 2021. godine, Taliban je zabranio srednje i visoko obrazovanje djevojkama, ograničio im rad, kretanje i strogo propisao oblačenje i pojavljivanje u javnosti.
Nedavno su u Heratu uhapšene desetine žena, među kojima i najmanje 21 čiji su slučajevi potvrđeni, zbog navodnog nepoštivanja strogog pravila o hidžabu.
Građani tvrde da su hapšene čak i one koje su bile potpuno pokrivene. Među uhapšenima je bila i medicinska sestra iz Regionalne bolnice u Heratu.
Specijalni izvjestilac UN-a za ljudska prava u Afganistanu, Richard Bennett, oštro je osudio hapšenja nazvavši ih „nelegalnim i neprihvatljivim“.
Protesti i pucnjava
U utorak su građani izašli na ulice Herata u jednom od najvećih javnih protesta posljednjih mjeseci. Demonstracije su počele nakon poziva koji se širio letcima.
Međutim, Taliban je otvorio vatru na protestante, uslijed čega je jedna osoba poginula, a više ih je ranjeno. Snimci pokazuju ljude kako u panici bježe ulicama dok se čuju pucnji, dok talibanski pripadnici palicama tuku demonstrante.
Portparol heratske policije Sayed Masoud Hosseini izjavio je da je okupljanje „izazvalo tenzije“ i narušilo javni red pod izgovorom protivljenja „islamskom hidžabu“.
online
- Veca
- Uvijek slobodna!

- Posts: 32085
- Joined: 08 Dec 2012, 19:16
- Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
- Has thanked: 27462 times
- Been thanked: 7277 times
- Status: Offline
Re: Afganistan
Boze sacuvaj, ja bih njih sve potamanila, to nisu ljudi.
Ima ljudi dobrih, mekih kao pamuk.
Kad ih zgazite propadate do dna, SOPSTVENOG.
Nisu predvidjeni za gazenje.
Kad ih zgazite propadate do dna, SOPSTVENOG.
Nisu predvidjeni za gazenje.
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 3 guests