Islam i feminizam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 85131
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11236 times
Been thanked: 17016 times
Status: Offline

Re: Islam i feminizam

Post by Fuddo » 29 Nov 2023, 01:16

Lavlje_srce wrote: 29 Nov 2023, 01:11
Fuddo wrote: 29 Nov 2023, 01:02Ne trolam.
Stvarno cijenim ovaj razgovor s tobom, nije mi nikakva namjera da te omalovazavam, ponizavam, zezam.
Napisala si da jesi u Islamu, na sta sam ja postavio pitanje koje ti moooozda, moze dati odgovor na to, da li si zaista u Islamu.
Ni hidzab nije tema, niti si ti neko ko moze nekom drugom odrediti da li je u Islamu ili ne. Pogotovo je drzak tvoj upad na temu jer ti uopce nisi religiozan, samo si naglaseno patrijarhalan (bez obzira na tvoje pokusaje da se ogradis). Mislim da tesko razumijevas i ovaj koncept, but let me reassure you - it exists! Procitaj temu ili nesto o islamskom feminizmu da bi mogao doprinijeti temi na konstruktivan nacin. Dotad te pozdravljam!
Ja nisam ni rekao da nekom mogu odrediti da li je u Islamu, samo sam postavio logicno pitanje koje se namece kad covjek zeli spoznati, da li je u Islamu.
To sto ja od Islama imam ponajvise samo porijeklo, i nijet, ne znaci da sam potpuno neinformisan o istom.
Al dobro, hvala na jednom srdacnom razgovoru.
I ja tebe iskreno pozdravljam, svako dobro.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15692
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 717 times
Been thanked: 2290 times
Status: Offline

Re: Islam i feminizam

Post by Laser » 29 Nov 2023, 09:53

Ovdje mi nešto tukne na stanovite feromone. Sve pršti u zraku. :D.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
baton
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1005
Joined: 06 Jan 2021, 22:22
Has thanked: 231 times
Been thanked: 616 times
Status: Offline

Re: Islam i feminizam

Post by baton » 29 Nov 2023, 10:33

Mislim da je Islam tj Objava pokretač i temelj današnje ravnopravnosti žene i muškarca.Druga je stvar što u današnjem društvu u čitavom svijetu vladaju neka pravila jačeg,obrazovanijeg,bogatieg,..sl. pa se dobije dojam da je neko ugrožen.
Takodje sve vjere danas su institucije svaka za sebe. Kada se tumače odnosi u društvu izmedju ostalog i u porodici i misljenja o statusu žene..onda se neke stvari uporedjuju iz različitih izvora i prividno se stvara različitost u pogledu statusa žene u porodici i društvu.
To je jedan Buda lijepo objasnio.Mi(iz različitih vjera) svi posmatramo jedan grumen zlata sa različitih mjesta.Znači svi gledamo isti grumen zlata ali ga različito opisujemo.
Sami ste krivi, slali ste nam vukove umjesto čobana.

User avatar
Bosnia_Nord
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 814
Joined: 18 May 2022, 23:28
Has thanked: 89 times
Been thanked: 184 times
Status: Offline

Re: Islam i feminizam

Post by Bosnia_Nord » 29 Nov 2023, 10:49

Fuddo wrote: 29 Nov 2023, 01:02 Ne trolam.
Stvarno cijenim ovaj razgovor s tobom, nije mi nikakva namjera da te omalovazavam, ponizavam, zezam.
Napisala si da jesi u Islamu, na sta sam ja postavio pitanje koje ti moooozda, moze dati odgovor na to, da li si zaista u Islamu.
Glupo ti je ovo Fuddo, to što neka žena ne nosi hidžab ne mora značit da nije u islamu. Hidžab jest farz ali je samo jedan od dijelova islama, možda neka žena ispunjava ostalih milion stvari za vjeru. Znam dosta žena koji ne nose hidžab a klanjaju 5 vakata, čitaju Kur'an itd.

Drugo je što neka "muslimana" ne nosi hidžab radi nekih feminističkih stavova pa odbija da nosi, to je druga priča.

User avatar
Bojana
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 223
Joined: 24 Aug 2023, 12:51
Has thanked: 78 times
Been thanked: 91 times
Status: Offline

Re: Islam i feminizam

Post by Bojana » 29 Nov 2023, 14:38

Zanimljivo.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 44049
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14789 times
Been thanked: 13333 times
Status: Offline

Re: Islam i feminizam

Post by Masamune » 29 Nov 2023, 14:40

Bosnia_Nord wrote: 29 Nov 2023, 10:49
Fuddo wrote: 29 Nov 2023, 01:02 Ne trolam.
Stvarno cijenim ovaj razgovor s tobom, nije mi nikakva namjera da te omalovazavam, ponizavam, zezam.
Napisala si da jesi u Islamu, na sta sam ja postavio pitanje koje ti moooozda, moze dati odgovor na to, da li si zaista u Islamu.
Glupo ti je ovo Fuddo, to što neka žena ne nosi hidžab ne mora značit da nije u islamu. Hidžab jest farz ali je samo jedan od dijelova islama, možda neka žena ispunjava ostalih milion stvari za vjeru. Znam dosta žena koji ne nose hidžab a klanjaju 5 vakata, čitaju Kur'an itd.

Drugo je što neka "muslimana" ne nosi hidžab radi nekih feminističkih stavova pa odbija da nosi, to je druga priča.
Ni tad nije druga priča. To je ne čini murtedom.
U tom drugom slučaju samo ima dodatne argumente da ga ne nosi.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10850
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8802 times
Been thanked: 9149 times
Status: Offline

Re: Islam i feminizam

Post by immuno » 29 Nov 2023, 14:41

Bosnia_Nord wrote: 29 Nov 2023, 10:49
Fuddo wrote: 29 Nov 2023, 01:02 Ne trolam.
Stvarno cijenim ovaj razgovor s tobom, nije mi nikakva namjera da te omalovazavam, ponizavam, zezam.
Napisala si da jesi u Islamu, na sta sam ja postavio pitanje koje ti moooozda, moze dati odgovor na to, da li si zaista u Islamu.
Glupo ti je ovo Fuddo, to što neka žena ne nosi hidžab ne mora značit da nije u islamu. Hidžab jest farz ali je samo jedan od dijelova islama, možda neka žena ispunjava ostalih milion stvari za vjeru. Znam dosta žena koji ne nose hidžab a klanjaju 5 vakata, čitaju Kur'an itd.

Drugo je što neka "muslimana" ne nosi hidžab radi nekih feminističkih stavova pa odbija da nosi, to je druga priča.
Kur'an se ne cita !

User avatar
Bosnia_Nord
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 814
Joined: 18 May 2022, 23:28
Has thanked: 89 times
Been thanked: 184 times
Status: Offline

Re: Islam i feminizam

Post by Bosnia_Nord » 29 Nov 2023, 17:24

Chan wrote: 29 Nov 2023, 14:40
Bosnia_Nord wrote: 29 Nov 2023, 10:49

Glupo ti je ovo Fuddo, to što neka žena ne nosi hidžab ne mora značit da nije u islamu. Hidžab jest farz ali je samo jedan od dijelova islama, možda neka žena ispunjava ostalih milion stvari za vjeru. Znam dosta žena koji ne nose hidžab a klanjaju 5 vakata, čitaju Kur'an itd.

Drugo je što neka "muslimana" ne nosi hidžab radi nekih feminističkih stavova pa odbija da nosi, to je druga priča.
Ni tad nije druga priča. To je ne čini murtedom.
U tom drugom slučaju samo ima dodatne argumente da ga ne nosi.
Kakve argumente, da prkosi Bogu radi neke moderne furke?

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16340
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3421 times
Been thanked: 2693 times
Status: Offline

Re: Islam i feminizam

Post by Lavlje_srce » 29 Nov 2023, 22:30

Laser wrote: 29 Nov 2023, 09:53 Ovdje mi nešto tukne na stanovite feromone. Sve pršti u zraku. :D.
Dosadan si. I na pogresnoj si adresi.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16340
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3421 times
Been thanked: 2693 times
Status: Offline

Re: Islam i feminizam

Post by Lavlje_srce » 29 Nov 2023, 22:49

U svim muslimanskim zemljama slika je ista; Islam se koristi kao proverbijalni bic u rukama muskaraca za obespravljivanje i zlostavljanje zena. Svugdje je tako; od Irana do Libanona, i od Saudijske Arabije do Maroka. Sve je isto i u Pakistanu naravno. Na stranici 10 ove teme sam postavila video u kom je to detaljno objasnjeno, kako je religijska prisila i obespravljivanje i zlostavljanje zena u rukama drzavnog aparata dovela do radjanja islamskog feminizma. Iz nuznosti i zbog sacuvanja zivota, a ne zbog kopiranja Zapadnjakinja. Zanimljivo da se na taj video niko nije osvrnuo.

Za Bosanke je najveca sreca sto su se rodile na tlu Evrope, pa smo ovog rigidnog religijskog aparata postedjene. Ono sto je opisano u videu iz Iraka u kom 'religijski autoriteti' podvode zene i djevojcice je vrhunac gnusnog, kriminalnog licemjerja. Ni na taj video se niko nije osvrnuo. U Sunitskom Islamu ova praksa nikad nije bila prihvacena, a Iracani su predominantno Siiti, ali su i dalje muslimani. I u Iranu se desava ista stvar, glede tzv. mut'ah brakova (ovi 'brakovi iz zadovoljstva' su eufemizam za prostituciju). U Saudijskoj Arabiji su zene dobile pravo da glasaju na izborima u 2015, samo da potsjetim. U svakom slucaju, muskarci o ovakvim rezimima (u kojim se religija koristi kao aparat za kontrolu zena na niz razlicitih nacina) na nasem tlu mogu samo sanjati. Mi smo na svu srecu vecinski obrazovane i osvijescene. Nema dovoljno onih na temi da to potvrde, ali u drustvu ih ima vise nego dovoljno. I Arapkinje rade kampanju u koju su ukljucene Libanonke, Egipcanke, Tunizanke, Palestinke, itd, jos od 2011. Zelim im svu srecu.

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by Lavlje_srce on 30 Nov 2023, 13:16, edited 1 time in total.

User avatar
Bojana
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 223
Joined: 24 Aug 2023, 12:51
Has thanked: 78 times
Been thanked: 91 times
Status: Offline

Re: Islam i feminizam

Post by Bojana » 30 Nov 2023, 11:53

Pre par godina sam pričala na chatu sa jednom devojkom iz Irana. Studirala je za neku vrstu inženjera, ne sećam se tačno. Uglavnom, bila sam iznenađena nivoom njene emancipovanosti. Tako da, nije baš tolika zatucanost tamo kao što možemo da pretpostavimo gledajući TV.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16340
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3421 times
Been thanked: 2693 times
Status: Offline

Re: Islam i feminizam

Post by Lavlje_srce » 30 Nov 2023, 11:59

Bojana wrote: 30 Nov 2023, 11:53 Pre par godina sam pričala na chatu sa jednom devojkom iz Irana. Studirala je za neku vrstu inženjera, ne sećam se tačno. Uglavnom, bila sam iznenađena nivoom njene emancipovanosti. Tako da, nije baš tolika zatucanost tamo kao što možemo da pretpostavimo gledajući TV.
Naravno da nije, posebno medju bogatim. Samo to i dalje ne znaci da represivni drzavni aparat ne koristi vjeru za kontrolu prvenstveno zena.

Paradoksalno je da neke muslimanke mogu slobodno ispovijedati vjeru, bez pridruzene spolne diskriminacije samo u pojedinim zapadnim zemljama tipa UK (mada Islamofobije zbog medijske propagande ima svugdje).

User avatar
Bojana
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 223
Joined: 24 Aug 2023, 12:51
Has thanked: 78 times
Been thanked: 91 times
Status: Offline

Re: Islam i feminizam

Post by Bojana » 30 Nov 2023, 12:05

Lavlje_srce wrote: 30 Nov 2023, 11:59
Bojana wrote: 30 Nov 2023, 11:53 Pre par godina sam pričala na chatu sa jednom devojkom iz Irana. Studirala je za neku vrstu inženjera, ne sećam se tačno. Uglavnom, bila sam iznenađena nivoom njene emancipovanosti. Tako da, nije baš tolika zatucanost tamo kao što možemo da pretpostavimo gledajući TV.
Naravno da nije, posebno medju bogatim. Samo to i dalje ne znaci da represivni drzavni aparat ne koristi vjeru za kontrolu prvenstveno zena.

Paradoksalno je da neke muslimanke mogu slobodno ispovijedati vjeru, bez pridruzene spolne diskriminacije samo u pojedinim zapadnim zemljama tipa UK (mada Islamofobije zbog medijske propagande ima svugdje).
Izgleda da što svet više napreduje, to su i uslovi za život u tim zemljama sve bolji.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16340
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3421 times
Been thanked: 2693 times
Status: Offline

Re: Islam i feminizam

Post by Lavlje_srce » 30 Nov 2023, 12:12

Bojana wrote: 30 Nov 2023, 12:05Izgleda da što svet više napreduje, to su i uslovi za život u tim zemljama sve bolji.
Mislim da je pozicija zene kompleksna na svim meridijanima, zlostavljanja zena ima svugdje, po razlicitim osnovama. Na drugom kraju spektra u liberalnim 'demokratijama' su zene koje se pretvaraju u plasticne lutke koje sve izgledaju kao klonovi jedna druge. I one su zrtve muskih ocekivanja. A sto se tice religioznih zajednica, kontrola je univerzalna. @Venera je na jednoj stranici ove teme dobro napisala - da sam trebala otvoriti temu 'Feminizam kao odgovor na patrijarhat (koji je duboko ukorijenjen) u abrahamskim religijama'. Ono u sto nema bilo kakve sumnje je da se trebamo solidarisati jedne s drugima.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests